در قالب طرح نوروزی سازمان ملی استاندارد اعلام شد:

بسته بندی با ظرف غیر استاندارد ممنوع

عرضه و فروش فرآورده‌های غیراستاندارد با ظروف بسته‌بندی دارای علامت استاندارد جرم است

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایران اکونومیست؛ احمدی مقدم افزود: ممکن است عده‌ای سودجو در این ایام، از ظروف بسته بندی دارای نشان استاندارد، برای بسته بندی فرآورده غیراستاندارد استفاده یا تبلیغات غیر واقع در خصوص کالاها انجام ‌دهند یا علامت استاندارد را جعل کنند، که در این گونه موارد سازمان ملی استاندارد ایران، طبق قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، حامی منافع و حقوق مصرف کنندگان است و تمهیدات لازم و مجازات‌های منطبق با جرم را مد نظر قرار داده است.

وی با اشاره به بند 4 ماده 40 قانون توسعه و تقویت نظام استاندارد اشاره کرد و افزود: طبق قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد" استفاده از ظروف و وسایل بسته‌بندی دارای علامت استاندارد، برای بسته‌بندی یا عرضه و فروش فرآورده‌های غیراستاندارد، جرم محسوب می‌شود".

همچنین براساس بند 5 ذیل ماده 40 این قانون "تبلیغات غیرواقع درباره کالا یا خدمت به‌گونه‌ای که مصرف‌کنندگان را در وجود پروانه کاربرد علامت استاندارد یا تأیید سازمان دچار تردید کند جرم است و برای آن مجازات تعیین شده است".

وی ادامه داد: براساس قانون مذکور تبلیغات فرآورده‌ها "در مواردی که اجرای استاندارد اجباری اعلام می‌شود، تبلیغات رسمی کالاها و خدمات از طریق رسانه‌های ارتباط جمعی منوط به داشتن پروانه کاربرد علامت استاندارد یا تأییدیه از سازمان ملی استاندارد ایران است".

احمدی مقدم اظهار داشت: چاپ علامت استاندارد بدون دریافت مستندات قانونی، ( دارا بودن پروانه کاربرد علامت استاندارد معتبر و یا تأییدیه از سازمان) از مصادیق ارتکاب جرم محسوب می شود و برای آن در قانون مجازات در نظر گرفته شده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 08:06
  • اندازه قلم