بسته‌بندی عناب استفاده از پتانسیل های داخلی

 

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به اینکه برای فرآوری و بسته‌بندی عناب کار زیادی صورت نگرفته، این امر از جمله دلایل عدم صادرات آن به شکل انبوه است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، عبدالرضا رضایی اظهار کرد: در حال حاضر سطح زیرکشت باغات عناب در خراسان‌جنوبی بالغ‌بر سه هزار هکتار است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در سطح استان نزدیک به 2138 تن عناب تولید شده است، افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال نیز تولید 5500 تن عناب در استان به ارزش 660 میلیارد ریال محقق شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه از نظر سطح زیرکشت و تولید عناب خراسان‌جنوبی رتبه نخست را در سطح کشور دارد، یادآور شد: در حال حاضر 9 هزار خانوار بهره‌بردار در خصوص تولید عناب در استان فعالیت دارند.

رضایی با بیان اینکه صادرات عناب به خارج از کشور به شکل رسمی وجود ندارد، اضافه کرد: تولید عناب از نظر اقلیمی متناسب با اقلیم استان بوده و با توجه به خشکسالی و بحران آب جزو محصولات کم‌آب‌بر مانند محصولات استراتژیک باغی استان است.

وی با اشاره به دیگر ویژگی‌های این محصول گفت: از نظر بهره‌‍وری آب و پتانسیل تولید و یا نسبت ارزش ایجاد شده به ازای آب مصرف شده جزو محصولات شاخص است.

رضایی اضافه کرد: برای شناسایی ارقام عناب کارهای اولیه‌ای انجام شده و باید این شناسایی براساس شرایط مختلف به شکل علمی صورت گیرد، هر چند از نظر محلی ارقامی برای عناب وجود دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه خواص دارویی عناب بسیار زیاد است، یادآور شد: هنوز در داخل کشور خواص عناب به طور کامل برای مردم فرهنگ‌سازی نشده و همچنین برای فرآوری و بسته‌بندی آن کار زیادی صورت نگرفته و این دو عامل شاید از جمله دلایل عدم صادرات آن به شکل انبوه است.

رضایی با اشاره به اینکه بسته‌بندی عناب تازه و صادر شدن آن به سایر نقاط کشور در حال انجام بوده و این اقدامات می‌تواند به بازار فروش و بالا بردن ارزش این محصول به کشاورزان کمک کند، افزود: در بحث بسته‌بندی نیز در صورت که کسی متقاضی باشد، تسهیلات در اختیارشان قرار داده می‌شود.

رضایی با اشاره به اینکه واحدهای بسته‌بندی موجود به طور تقریبی نیمه‌فعال هستند، گفت: رویکرد جدید برای بسته‌بندی و عرضه محصول زرشک و عناب به شکل تازه ایجاد شده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)