بسته‌بندی با پلاستیک‌های دوستدار محیط‌زیست

 

 

ترجمه: محمود سمیعی

 

قضیه با کیسه‌های پلاستیکی حمل‌ونقل مواد شروع می‌شود سپس به نمکدان‌های پلاستیکی بطری‌های آب و بسته‌بندی مواد غذایی ادامه می‌یابد. در حال حاضر تقریباً هر چیزی که پلاستیکی و تک کاربردی است به‌عنوان یک پدیده بالقوه موردتوجه قرار می‌گیرد و این شامل نوعی خاص از محصولات پلاستیکی هم می‌شود که در صنعت چاپ مورداستفاده قرار می‌گیرد. پلاستیک‌های چندمنظوره Poly wrap از این نوع پلاستیک‌هاست که برای بسیاری از برنامه‌های کاربردی بسته‌بندی مجلات و کاتالوگ‌ها و نگهداری روزنامه‌های آخر هفته و مکمل‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود.

درواقع هر هفته میلیون‌ها مورد از سیستم‌های چندمنظوره poly wrap به دست مصرف‌کنندگان در کسب‌وکارهای مختلف می‌رسد و دلیل خوبی هم برای وجود آن‌ها در بازار وجود دارد. پلاستیک‌های چندمنظوره قوی و مقاوم در برابر آب‌وهوا هستند. در انجام کارها نقش بسیار مهمی دارند همچنین علی‌رغم برداشت‌های مختلف و متفاوت که مردم از این پلاستیک‌ها دارند، این مواد پلاستیکی قابل بازیافت هم هستند.

پلاستیک‌های چندمنظوره poly wrap از مواد LDPE (پلی‌اتیلن کم‌چگالی) ساخته‌شده‌اند و به همین ترتیب یکی از موارد مواد قابل بازیافت موجود در بازار هستند. مشکل اصلی اینجاست که مسئولین محلی به خاطر سبکی بیش‌ازاندازه آن نمی‌توانند آنان را نادیده بگیرند و همیشه موردتوجه مسئولین محلی است.

مالکوم آتکینسون Malcom Atkinson مدیرعامل کارخانه اکسترودر Extruder و چاپگر‌های آن یعنی گروه Alfaplas در این مورد توضیح می‌دهد.

متأسفانه سیستم‌های بازیافتی صریح، رک و راست ولی ناکارآمد انگلستان هم در این مورد نمی‌تواند به ما کمکی بکنند. همان‌طور که اخیراً رسانه بی‌بی‌سی BBC گزارش داد که در سراسر انگلستان ۳۹ قانون از قوانین اجرایی برای بازیافت مواد پلاستیکی وجود دارد و به‌وضوح در پرتو برنامه تلویزیونی سیاره آبی II و غرق شدن در مجموعه‌های تلویزیونی در مورد پلاستیک که این روزها معمولاً پخش می‌شود، واکنش مصرف‌کنندگان به‌ویژه در مورد کالاهایی که بسته‌بندی پلاستیکی دارند بسیار منفی است. آن‌ها همیشه هنگام خرید این نوع کالا با پوشش‌های پلاستیکی از خود می‌پرسند که آیا این پلاستیک‌ها قابل بازیافت هستند یا نه؟ جالب است که آن‌ها به دنبال چیزی هستند که دوام بیشتری داشته باشد و به محیط‌زیست هم آسیبی نرسانند.

با این اوصاف باید دید که چه چیزی می‌تواند جایگزین پلاستیک‌های غیرقابل بازیافت شود؟ پس‌ازاینکه پلاستیک‌های قابل‌تجزیه (oxo-degradable plastics) (که در ماه ژانویه مصرف این پلاستیک‌ها توسط اتحادیه اروپا ممنوع اعلام شد) انتخاب دیگر برای افرادی که به دنبال حرکت پلاستیک‌های سنتی بودند وجود داشت که این مواد عبارت بودند از پلاستیک‌های زیستی مبتنی بر نشاسته، بسته‌بندی کاغذی بدون پلاستیک و یا توزیع بدون پوشش کالاها در همه مکان‌ها.

 

کالاهای نشاسته‌ای

 شرکت آلفا پلاس Alfaplas بیش از یک دهه تولید پلاستیک‌های حامی محیط‌زیست مبتنی بر نشاسته را انجام داده است. البته این‌یک خط تولید جدیدی است که در سال جاری خریداری‌شده است. اتکینسون Atkinson این‌طور گزارش داد که فروش فیلم Bioplast که قبلاً چیز قابل‌توجهی نبود، در سال جاری در ۳ ماه دوم سال جاری ۳۰۰ درصد افزایش داشته درحالی‌که اعتماد ملی National Trust حدود ۴/ 2 میلیون نسخه از مجله پرتیراژ انگلستان را به بسته‌بندی تغییر داده است.

گراهام پی ریچارد Graham Prichard مدیر چاپ توضیح داد که شرکت، تصمیمی برای تغییر در یک دوره زمانی بسیار کوتاه را فراهم کرده است.

قبل از پخش برنامه سیاره آبی ما گزینه‌های مشخصی را مدنظر داشتیم و می‌خواستیم از جایگزین‌های بهتری استفاده کنیم؛ اما هرچه گشتیم چیز مناسبی را نیافتیم. هرچند که ما مجبور بودیم که این تحقیق و پژوهش را سریع انجام دهیم.

اعضای گروه خواهان اقدام مؤثر بودند و زمان واقعی هم تنها تا ماه مارس ۲۰۱۷ بود. ریچارد Richard گفت گزینه دیگری را هم امتحان نکردیم. البته در ابتدا به هر دو بسته کاغذی توجه داشتیم، اما آنچه را که مشاهده می‌کردیم هیچ‌گونه کمکی به ما در ارسال نامه‌های سریع نمی‌کرد؛ اما ما هنوز هم در حال بررسی گزینه‌های سریع و بی‌پرده بودیم؛ اما وقتی‌که ایمیل‌های مستقیم و پیشرفته ADM(Advanced Direct Mail) ایمیل‌های مستقیم و پیشرفته بسته‌های مبتنی بر نشاسته را ارائه کرد، اعضای هیئت‌مدیره ما احساس کردند که این همان چیزی است که ما انتظارش را داشتیم و باید انجام می‌شد. بسته‌بندی نشاسته‌ای به‌عنوان کامپوزیت خانگی و نیز به‌عنوان مواد تجزیه‌پذیر زیستی ارائه می‌شد. هرچند که ممکن بود مورد تائید همه مقامات محلی در جریان پژوهش‌ها قرار نگیرد و راهی باشد برای خلاص شدن از پلاستیک‌های تک کاربرد.

جولی ری Juli Ray مدیر خدمات برای مشتری در تأمین‌کنندگان پست‌های خیریه در Advanced Direct Mail (ADM) (ایمیل‌های مستقیم و پیشرفته) در دادلی Dudley تعدادی از عوامل را در نظر گرفته است. در ضمن ری Ray گفت که بسته‌بندی مبتنی بر نشاسته با ظاهری شیری رنگ برای تمبرها به‌اندازه کافی واضح و مشخص نیست. ما آزمایش‌های زیادی انجام داده‌ایم اما شرکت رویال میل (Royal Mail) می‌گوید که در حال حاضر هیچ مورد خاصی را نداریم "، "برای شروع کار، برای مهروموم کردن بسیار دشوار است و نیاز به نوارهای داغ‌تر است، بنابراین ما مجبوریم کمی کندتر کار کنیم تا اطمینان حاصل شود که واقعاً مهروموم‌های داغ محکم شده است یا نه؟"

گروه National Trust اعتماد ملی بسیار سریع تصمیم گرفت اما برای دیگر مشتریان این‌یک مدت طولانی بود و آن‌ها نشان دادند که پرسش‌های بیشتری برای پرسیدن دارند.

البته قیمت، عامل مهم دیگری برای بسته‌بندی نشاسته است و آن برابر است با دو تا ۶ برابر قیمت پلی‌اتیلن و آن‌هم بستگی به این دارد که شما با چه کسی صحبت می‌کنید. بااین‌وجود اتکینسون Atkinson گفت: قیمت‌ها پایین آمده است و این روند همچنان ادامه دارد. کمی جای تعجب دارد که یکی از مشتری‌های ADM در RSPB واقعاً با نشانه‌گذاری روی کالای نشاسته‌ای خود به شهر رفت و اطلاعاتی را در رابطه بااعتبار زیست‌محیطی که به محیط‌زیست آسیبی نمی‌زند به دست آورد و خوانندگان را مجبور به استفاده مجدد از آن در چارچوب کامپوزیت‌های خانگی کرد.

 

ارسال نامه‌های صریح

این دقیقاً همان چیزی است که آن را قلع می‌نامند. محصولات بدون ورق‌ورق یا ورقه ورقه با پاکت نامه برای مشتری ارسال می‌شود. مزایای این موارد شامل صرفه‌جویی در هزینه‌های مرتبط و تخفیف‌های پستی است؛ اما اصلی‌ترین نکته این است که بدون کاتالوگرها، فهرست نگارها، ارتباط‌ها ازجمله Lands End و LakeLAND کسانی هستند که از این روش استفاده می‌کنند.

 

بسته‌بندی کاغذ

 در ماه آگوست گروه YM اعلام کرد که راهکارهای بسته‌بندی کاغذ جدید برای مشتریان مجله و کاتالوگ را با استفاده از تخصص‌های موجود خود در کاغذ بسته‌بندی محصولات پستی به‌طور مستقیم و سازگاری بیشتر آن با محصولات بزرگ‌تر و سنگین‌تر را بهبود داده و راه‌اندازی کرده است. بسته‌بندی مبتنی بر نشاسته راه‌حل گرانی است. اگرچه Lance Hill مدیر فروش در کسب‌وکار YM’s Lettershop می‌گوید: اگر پروژه به‌درستی برنامه‌ریزی‌شده باشد می‌تواند از پست و تخفیف‌های ثابت آن استفاده کرده و هزینه‌ها را کم کرد. آزمایشات متعددی در حال انجام است. حداقل تابه‌حال دو مشتری شرکت که قبلاً با کاغذ بسته‌بندی کار می‌کردند، هنوز هم بایستی روی جزئیات عمومی کار کنند.

هیل می‌گوید: ما متعهد به راه‌اندازی خطوط بسته‌بندی کاغذی دیگری هستیم تا ظرافتی را که در تصمیمات بیشتر و بهتر در مورد بسته‌بندی کاغذی تا به حال گرفته شده است. به اجرا در آوریم.

در حال حاضر توزیع و گسترش بسته‌بندی‌های کاغذی به میزان بسیار زیادی اجرا می‌شود. خطوط پلی‌اتیلن سیتما Sitma polywrapping که در چاپگرهای مجلات و نامه‌های پستی در سراسر کشور رایج شده می‌توانند در یکدیگر ادغام شوند. ریچارد مک لین Richard Maclean مدیر شرکت‌های انگلمن و بوکام Engelmann & Buckham که از توزیع‌کنندگان انگلیسی هستند، از افزایش تقاضا از طرف مشتریان شرکت خبر داد.

ریچارد مک لین Richard Maclean مدیر شرکت‌های انگلمن و بوکام Engelmann در ادامه گفت: اکثر دستگاه‌های چندمنظوره بسته‌بندی می‌توانند به کاغذهای بسته‌بندی تبدیل شوند و بعدازاین می‌توانند بین این دو، بسته به شرایط و نیاز مبادله شوند. وی گفت: در ابتدا ما حداقل ۱۵ مورد را بررسی و تحقیق کردیم و این پژوهش همچنان ادامه دارد.

وی افزود آگاهی زیست‌محیطی افزایش‌یافته است و همین مسئله افزایش آگاهی باعث افزایش تقاضا برای یک نوع بسته‌بندی مرسوم‌تر به نام بسته‌بندی کاغذ- پاکت wrap-envelop شده است.

مالکم بیکر Malcom Baker مدیر فروش Document Despatch در Basingstoke می‌گوید: درواقع ما دستگاه C4 را ابتدا غبارروبی و سپس سرویس کامل کردیم و اکنون‌ می‌توانیم محصولات اصلی و ۷ میلی‌متری را در آن داشته باشیم که برای مجموعه بسیار مفید است.

 آنچه می‌تواند در فرایند کار یک پروژه بسیار تأثیرگذار باشد درواقع همان چیزی است که در حال حاضر در شهر لیورپول Liverpol اتفاق می‌افتد؛ یعنی جایی که چاپگرهای گرانشی Prinovis گزینه‌ای برای چاپ باندینگ banding برای مکمل‌های روزنامه است. معمولاً ملزومات و الحاقیات برای نسخه‌های روزنامه‌های آخر هفته به‌صورت Polybagged (چند مخزنی) انجام می‌شود و گاهی اوقات تمام مطالب و مقالات به‌صورت کلی Polybagged پلی بگد یا چند مخزنی (چند کیسه‌ای) عرضه می‌شود. چون‌که عمده‌فروشی و سوپرمارکت‌ها چنین روشی را می‌خواهند که تمام اجزای سازنده را به‌درستی نگهداری کنند.

آزمایش و امتحان شامل استفاده از یک نمونه اولیه دستگاه برای نگهداری مکمل‌ها و قرار دادن آن‌ها باهم با استفاده از یک نوار کاغذی است که خود می‌تواند به‌عنوان یک برند تبلیغاتی یا به‌عنوان یک فضای تبلیغاتی اضافی به کار گرفته شود.

اخبار شبکه بریتانیای کبیر UK در آزمایشات شرکت می‌کنند. ما در حال انجام آزمایشی هستیم که در آن ۲۷ هزار مشتری از روزنامه تایمز Times Saturday edition روز شنبه مقالات خود را به یک نوار کاغذی به‌جای یک پلی بگد Polybagged دریافت می‌کنند. ما می‌خواهیم استانداردهای بسیار بالایی از خدمات را که مشتریان ما مورد استفاده قرار می‌دهند و آزمایش می‌کنند را حفظ کنیم. البته اگر بتوانیم تمام عناصر یک نسخه را در یک خط تولید و توزیع کنیم. این مطلب را یکی از سخنگویان تخصصی بیان کرد.

این اوایل کار است، اما گروه‌های دیگر روزنامه از نزدیک مراقب کار ما هستند و به آن نظارت می‌کنند. رسانه DMG می‌گوید که ایمیل‌هایی که از کیسه پلاستیکی برای Mail میل در روز شنبه در ماه مارس تولید می‌شد، متوقف‌شده است. ما در حال حاضر در حال بررسی راه‌هایی هستیم که بتواند همان کار را برای بسته برای بسته‌های روز یکشنبه به‌صورت قوی‌تر انجام دهیم.

 

نتیجه

بااین‌حال جای تعجب نیست که سازمان‌هایی که اعضای بسیار زیادی دارند. با حفظ ویژگی‌های خود، مثل اعتماد ملی National Trust، تلویزیون دولتی و عمومی پن RSPB و the Wildfowl و Wetland Trust جزء اولین تشکیلاتی بودند که از polywrap سنتی به‌عنوان جایگزین‌های مبتنی بر نشاسته استفاده کردند.

بااین‌حال حتی اگر مجله Trust که بزرگ‌ترین و بهترین عنوان در انگلستان را دارد و تنها سه بار در سال منتشر می‌شود. حال آن را با نشریه‌ای که به‌صورت هفتگی 577087 بار که بیشتر از ۲۷۱ هزار مشترک دارد را مقایسه کنیم. می‌بینیم که ۵۱ شماره در سال، بیش از ۱۳ میلیون و 8 صد نسخه کپی مشترک در سال دارد.

 ناشر مجله رادیویی تایمز به‌عنوان یکی از رسانه‌های سریع، رسانه‌ای که سریع عکس‌العمل نشان می‌دهد. مثل (PrintWeek’s included) است که بر خبرهای مهم و برجسته اصرار دارد و این واقعیتی است که رسانه‌های چندمنظوره به‌تازگی می‌توانند آنان را دوباره احیا کنند.

من فکر می‌کنم رسانه‌های سریعالعمل یک رویکرد منطقی دارند چرا که مطالب را به‌صورت جدی کار می‌کنند، یعنی خبری را می‌گیرند و به دنبال آن هستند که صحت‌وسقم آن را پیدا کنند و به همین خاطر نمی‌خواهند که سریع آن را انتشار دهند و یا آن را کنار بگذارند، چراکه ممکن است اشتباه باشد.

 یکی از کارشناسان پُستی در مقاله‌ای نوشت اجماع کلی کارشناسان بر این است که بخش بزرگی از این صنعت احتمالاً همچنان با استفاده از چندمنظوره‌ها در یک یا چند مورد ادامه دهند.

پل بوچر Paul Butcher مدیرعامل شرکت Priority Mailing & Digital Print Salisbury می‌گوید: ما در یک سال حدود 50 میلیون ایمیل ارسال می‌کنیم و 30 میلیون از آن به‌صورت اشتباه است؛ اما سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا استفاده از پلی‌اتیلن polyethylene به‌خودی‌خود اشتباه است؟ و یا روشی که ما به آن رسیدگی و بازیافت می‌کنیم نادرست است؟ متأسفانه من جواب آن را نمی‌دانم. همه پرسش‌ها ما را به مسائل مربوط به تغییر در قوانین بازیافت در سراسر انگلستان برمی‌گرداند.

اتکینسون Atkinson در شرکت Alfaplas از مشتریان خواسته است تا پیام خود را روشن کنند. بااینکه او درنهایت می‌تواند تمام ظرفیت یعنی ۵ هزار تن extrusion plastics پلاستیک اکستروژن را به پلاستیک دوستدار محیط‌زیست bio plastic تبدیل کند و مهم این است که مردم آموزش ببینند که برای بازیافت چگونه از آن استفاده کنند.

بااین‌حال، اگر حذف پلاستیک‌های تک کاربره Single-use ضروری باشد، جایگزین‌ها به‌صورت بالقوه در دسترس است؛ اما بعدازآن همان‌طور که مجله Trust نوشت، باید پرسید: شما می‌خواهید برای سلامت محیط‌زیست واقعاً چه مقدار هزینه بپردازید؟// نوشته: جورج فرانسیس Jorge Francis

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)