صادرات بدون بسته‌بندی میسر نیست

 

حوزه کشاورزی یکی از مزیت‌های مهم اقتصادی در خراسان شمالی است و وجود ظرفیت‌های مهم در این حوزه می‌تواند زمینه بسیار مهمی برای صادرات محور کردن خراسان شمالی برای ارسال محصولات کشاورزی به کشورهای هدف و همچنین محقق کردن شعار رونق تولید باشد، اما وجود زیرساخت‌های معیوب در این حوزه سبب شده تا صادرات محصولات کشاورزی در این استان به کشورهای دیگر چندان چشم گیر نباشد.

 

خرده مالکی از مهمترین مشکلات صادرات محصولات کشاورزی در خراسان شمالی

آزاد فتحی، یکی از صادرکنندگان محصولات کشاورزی در خراسان شمالی در گفت‌وگو با  ایسنا اظهار کرد: خراسان شمالی پتانسیل‌های فراوانی برای صادرات محصولات کشاورزی دارد اما مشکلاتی همچون خرده مالکی سبب شده تا صادرات چندانی از محصولات کشاورزی صورت نگیرد و یا صادرات محصولات کشاورزی ختم به چند محصول شود.

وی افزود: محصولاتی همچون انگور، سیب درختی و کشمش به خوبی از این استان صادر می‌شوند و مشتریان خوبی همچون مشتریان روسی نیز خواهان آن هستند و یکی از علل این امر تولید یک دست این محصولات است.

فتحی با اشاره به اینکه سیب‌های تولید شده در شهرستان شیروان ترد، بادوام و آب‌دار هستند، ادامه داد: علاوه بر آن وجود باغات چندین هکتاری این محصول در این شهرستان سبب شده تا دست رد از سوی مشتریان خارجی بر روی این محصول زده نشود.

وی تاکید کرد: خراسان شمالی مستعد تولید محصولات کشاورزی است و از سوی دیگر می‌تواند موفقیت‌های زیادی برای صادرات محصولات باغی و همچنین زراعی همچون سیب زمینی، پیاز و را کسب کند اما به شرط اینکه اراضی کشاورزی تجمیع شوند و بتوان محصولات یک دست را تولید کرد.

این صادرکننده محصول کشاورزی در ادامه با تصریح بر اینکه بسته بندی یکی دیگر از نیازهای بسیار مهم امر صادرات در این استان است، گفت: متأسفانه این استان فاقد واحدهای بسته بندی برای تولید بسته‌های مناسب جهت صادرات محصولات کشاورزی هستند.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال چندین مرتبه به باغدارها یادآوری کرده‌ام که در سبدهای انگوری که قرار است به کشور هدف ارسال شود، انگورهایی با خوشه و دانه‌های یک دست قرار داده شود و از سوی دیگر از انباشته کردن انگورها خودداری کنند، اما هیچ گوشی به این درخواست‌ها بدهکار نیست و جای خالی آموزش به شدت احساس می‌شود.

فتحی بیان کرد: باید به کشاورزان نحوه بسته بندی محصولات کشاورزی صادرات محور و شیوه قرار دادن محصول در داخل جعبه و سبدها آموزش داده شود.

به گفته وی انباشته کردن محصولی همچون انگور بر روی یکدیگر در یک سبد سبب خراب شدن آن در فاصله زمانی خیلی کوتاهی می‌شود. عموم کشاورزان باید از یک الگوی مشخصی برای بسته بندی استفاده کنند و به صورت سلیقه‌ای ورود پیدا نکنند.

 

فقط برخی از شرکت‌های تعاونی در یکپارچه سازی اراضی کشاورزی موفق بوده‌اند

حسین احمدآبادی، مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه ۴۰ شرکت تعاونی در حوزه کشاورزی در این استان وجود دارد، گفت: فقط برخی از این شرکت‌های تعاونی در یکپارچه سازی اراضی کشاورزی موفق عمل کرده‌اند و تعدادی از این شرکت‌ها نیز نتوانسته‌اند کاری در این زمینه انجام دهند.

وی در ارتباط با کلاس‌های ترویجی و آموزشی کشاورزان اظهار کرد: کلاس‌های آموزشی و ترویجی زیادی به منظور ارتقای کار کشاورزی برای کشاورزان برگزار شده است اما یکی از عللی که موجب شده تا کشاورزان نتوانند آن را برای مسائلی همچون بسته بندی به مرحله اجرایی درآورند آن است که شاید توان مالی کافی برای انجام این کار نداشته باشند.

بیشتر بخوانید:

 

کاهش توان رقابت به علت ضعف در صنایع بسته‌بندی کردستان

 

این مقام مسئول سطح پایین سواد برخی بهره برداران را یکی دیگر از علل این مشکل بیان کرد و گفت: بسیاری از کشاورزان در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کنند، به مباحث بیان شده نیز گوش می‌کنند اما تمامی این موارد برای همان لحظات است.

 

راه‌اندازی واحدهای بسته بندی

محمد علی شریکیان مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی این استان در حوزه صادرات محصولات کشاورزی بسته بندی محصولات است، گفت: باید سرمایه گذارانی در این حوزه ورود یابند و واحدهای بسته بندی را راه اندازی کنند تا بتوان در این زمینه موفق عمل کرد.

به گفته شریکیان، در سال ۹۶ نیز در سطحی حدود ۹۸۰ هکتار عملیات اصلاح باغات و در سطح ۲۸۰ هکتار نیز عملیات نوسازی انجام شده است.

خراسان شمالی دارای ۳۴۴ هزار هکتار زمین کشاورزی است که در آن حدود ۲ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌شود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)