مدير01

مدير01

غلام رضا شجاع رئیس تعاونی لیتوگراف:

تعاونی مشمول زینک دولتی هست

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 08:21

 

به گزارش چاپ ونشر: در روزهای اخیر اخباری توسط خبرگزاری ایبنا مبنی بر عدم تعلق محموله‏ ی زینک با ارز دولتی (که توسط تعاونی لیتوگراف درخواست شده بود)، منتشر شد که طبق اخبار واصله از رئیس تعاونی لیتوگراف، با واقعیت مغایرت دارد.

در این زمینه، غلام رضا شجاع مدیر عامل تعاونی لیتوگراف تصریح کرد: هم اکنون در خواست ارائه شده از سوی تعاونی لیتوگراف برای دریافت زينك مراحل قانوني خود را در بانك اقتصاد نوين طي مي كند و اعتبار سنجي شده است.

وی ادامه داد: بزودی این در خواست برای تاييد به بانک مرکزی ارسال خواهد شد و پس از تایید این مرکز واردات زینک با ارز دولتی به انجام خواهد رسید.

شجاع افزود: در چند روز اخیر شایعاتی مبنی بر عدم تعلق محموله ‏ی زینک با ارز دولتی در برخی رسانه ها انتشار یافته بود که بدین ترتیب تکذیب می شود. این در خواست در ردیف 17  لیست وزارت ارشاد قرار دارد و همچنان از سوی تعاونی لیتوگراف پی گیری می شود.

احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران دو روز پیش خبر از افزایش سه برابری قیمت این کالا داده و اعلام کرده بود، در کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بحث مطرح شد که یک محموله زینک با ارز دولتی به تعاونی لیتوگرافان اختصاص داده شود اما جدیدا متوجه شده‌ایم که وزارتخانه این موضوع را رد کرده و این مقوله مشمول تعاونی ما نمی‌شود. وی اظهار کرده بود؛ به زودی در نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار پیگیری این موضوع خواهیم شد تا جلوی استمرار این روند گرفته شود و فهرست واردکنندگان و مقدار واردات کاملا مشخص شود تا اگر احتمالا احتکار یا گران‌فروشی هم رخ دهد، مراجع قانونی با آن برخورد کنند.

عدم هماهنگی برای ورود محموله زینک از سوی تعاونی لیتوگراف یکی دیگر از ادعاهای خبر انتشار یافته بود که توسط مدیر عامل شرکت تعاونی سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ اسکرین، رد شد. به گفته ی شجاع صنعت چاپ به زودی از واقعیت امر مطلع شده و از تلاش های مستمر تعاونی لیتوگراف منتفع خواهد شد.

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 12:04

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران از برگزاری سمینار آموزشی بسته‌بندی صنایع‌دستی در شهرستان محمودآباد استان مازندران خبر داد.

به‌گزارش چاپ ونشر به نقل از میراث روابط‌عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیف‌الله فرزانه با اعلام این خبر گفت: «این سمینار آموزشی با حضور اساتید و شرکت‌های ملی و مسئولین سازمانی و صنعتگران استان، 10 مهر 97 برگزار می‌شود.»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، با اشاره به برپایی نمایشگاه بسته‌بندی در حاشیه برگزاری سمینار افزود: «بسته‌بندی در صنایع دستی از جمله موضوعات مهم در راستای رونق بخشیدن به فروش صنایع‌دستی و به‌ویژه بازاریابی و صادرات این محصولات هنری است.»

او یادآور شد: «خوشبختانه مازندران با تنوع رشته و محصولات صنایع دستی روبه‌رو است که از نظر کیفیت قابلیت صادرات را نیز دارد؛ اما به دلیل نبود بسته‌بندی مناسب در رقابت با کالاهای خارجی چندان مورد اقبال قرار نمی‌گیرد.»

فرزانه با یان اینکه خلاقیت در بسته‌بندی همانند خلاقیت در ساخت دست‌سازه‌های هنری قابل اهمیت است تصریح کرد: «بسته‌بندی در کنار حفاظت از کالا از فرآیند تولید تا مصرف‌ در واقع ابزاری تبلیغی و تشویقی برای جلب مشتری برای خرید است و این مقوله در صنایع دستی که چندی است حضور جدی در سبد خرید خانوار ندارد، بیشتر احساس می‌شود.»

او اضافه کرد: «استفاده از فنون طراحی و نوع بسته‌بندی محصولات صنایع‌دستی به ارتقا، رشد و توسعه صنایع دستی منجر می‌شود و می‌تواند صنایع دستی را از رکود خارج کرده و زمینه اشتغال بیشتر را در این هنر-صنعت ملی فراهم کند.»

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 11:46

 

 

در اولین روز مهرماه، دلار توانست با قدرت زیادی از مرز مقاومتی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان عبور کند، ولی تا ساعت ۴ بعدازظهر در برابر شکست مرز ۱۵‌هزار تومانی ناکام ماند. روز یکشنبه، شاخص ارزی در محدوده ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان معاملات خود را آغاز کرد؛ پس از آن، قیمت به آرامی در مسیر نزولی قرار گرفت و تا نزدیکی محدوده ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان عقبگرد کرد. از این نقطه خریدهای ارزی افزایش یافت و قیمت به سرعت به کانال ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان بازگشت. با بازگشت دلار به این کانال، خریداران با احساس خطر کمتری وارد بازار شدند و افزایش خریدها موجب بیشتر شدن سرعت رشد دلار شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از دنیای اقتصاد، به گونه‌ای که این ارز پس از شکست مرز ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومانی به سرعت خود را به محدوده ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان رساند. ساعت ۴ بعدازظهر دیروز اما دلار روی عدد ۱۴ هزار و ۹۸۰ تومان ایستاد که ۴۹۰ تومان بالاتر از روز شنبه بود. پس از ساعت ۵ بعدازظهر ارقام بالای ۱۵ هزار تومان نیز در بازار به ثبت رسید. البته با برجسته‌شدن برخی اخبار سیاسی حدود ساعت ۶ بعدازظهر، دلار بار دیگر زیر ۱۵ هزار تومان معامله شد.

 دلار در اولین روز هفته تنها ۴۰ تومان افزایش را ثبت کرده بود. برخی فعالان، تندتر شدن رشد شاخص ارز در روز یکشنبه را به آغاز ماه جدید شمسی نسبت دادند. به گفته آنها، برخی معامله‌گران به‌طور سنتی باور دارند در روزهای ابتدایی‌ ماه نقدینگی بیشتری به سوی بازارها سرازیر می‌شود و تقاضای خرد حاصل از آن در شرایطی که سمت عرضه چندان قوی نیست، توان جا‌به‌جایی قیمت‌ها را دارد. این موضوع موجب می‌شود که بخشی از معامله‌گران در روزهای ابتدایی ماه وارد بازار شوند. گروه دیگری بیشتر باور داشتند، حمایت از دلار در محدوده ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی عامل اصلی صعود دلار به سوی مرزهای بالاتر شد.

در کنار این، گروه سومی در بازار باور دارند، برخی معامله‌گران تصور می‌کنند، ممکن است در انتهای هفته اتفاق جدیدی در روابط ایران و آمریکا رخ دهد که تحریم‌ها را نیز متاثر کند. عده‌ای باور دارند، ملاقات بین دو رئیس‌جمهور آمریکا و ایران بازار را با ریزش زیادی مواجه خواهد کرد.

در این میان، از نظر آنها، نوسان‌گیران پیش از این دیدار احتمالی می‌خواهند قیمت‌ها را به سطوح بالاتری ببرند و از آن نقطه فروش‌های خود را آغاز کنند. جالب آن است که دسته دیگری می‌گویند، معامله‌گران از آن جهت که تصور می‌کنند، دیداری رخ نخواهد داد، خریدار شده‌اند. در این شرایط به نظر می‌رسد، خریداران برای خرید بیشتر به دنبال بهانه بودند؛ به این ترتیب، عده زیادی از بازیگران ارزی باور داشتند، تا زمانی که روند قیمت‌ها تغییر نکند، خریداران بهانه‌های لازم را برای خرید پیدا خواهند کرد. به گفته برخی فعالان، تغییر انتظارات یا ورود بازارساز به بازار می‌تواند ورود خریداران تازه را به تاخیر بیندازد. قیمت دلار از ابتدای سال حدود ۲۰۰ درصد رشد یافته است. در این شرایط افرادی که از این رشد جا مانده‌اند و هراس آن دارند که دلار افزایش بیشتری را تجربه کند، کم‌کم وارد بازار می‌شوند. البته در روزهای اخیر بازار بورس نیز با جهش‌های زیادی مواجه شده است و در صورت ادامه این روند، ممکن است بخشی از سرمایه‌ها به جای بازار ارز، به بازار بورس رهسپار شوند.

رکورد‌شکنی گرم طلا

در روزی که دلار رو به سوی قیمت‌های بالاتر داشت، سکه تمام بهار آزادی نیز از قافله عقب نماند و با عبور از مرز ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، به مرز مقاومتی سنگین ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی نزدیک‌تر شد. روز یکشنبه، سکه ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به ۴ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، سکه با وجود این صعود برای رشد بیشتر نیاز دارد که از مقاومت ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی عبور کند؛ مقاومتی که در تاریخ بازار سکه شکسته نشده است. برخی فعالان باور دارند در صورت شکست آن نقطه قیمت سکه به سوی مرز ۵ میلیون تومانی میل خواهد کرد. این در حالی است که عرضه سکه‌های پیش فروش چندی است آغاز شده و به نظر می‌رسد میزان تحویل آنها در مهرماه سرعت بیشتری به خود بگیرد. روز گذشته هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با عبور از مرز ۴۰۰ هزار تومانی رکورد تازه‌ای را به ثبت رساند. ساعت ۴ بعدازظهر دیروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۲۰ هزار تومان قیمت داشت که ۲۴ هزار تومان بالاتر از روز شنبه بود. این قیمت بالاترین قیمت گرم طلا تا به حال به حساب می‌آید. برخی فعالان عنوان کردند که حدود ساعت ۵ بعدازظهر، هر گرم طلای ۱۸ عیار حتی تا مرز ۴۲۳ هزار تومان بالا رفت. به گفته برخی بازیگران بازار، نوسانات گرم طلا در روزهای اخیر افزایش زیادی یافته است. حتی عده‌ای عنوان کرده‌اند میزان رشد گرم طلا در روزهای اخیر از دلار و سکه نیز بیشتر بوده است. به گفته آنها، ورود تقاضای مردم عادی بازار گرم طلا را داغ کرده است، آن هم در شرایطی که اونس همچنان زیر مرز هزار و ۲۰۰ دلار قرار دارد. البته برخی فعالان باور دارند، معامله‌گران طلا نسبت به آینده اونس خوشبین هستند.

 

 

 

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 09:28

 

بر اساس گزارش منتشره کارگروه تنظیم بازار از تاریخ ۱۷ مرداد ماه سال جاری انواع کاغذهای چاپ‌ و تحریر و روزنامه از پرداخت مالیات علی‌الحساب واردات قطعی معاف شدند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ روز گذشته کارگروه تنظیم بازار در گزارشی اعلام کرد که از 1397.5.17 برخی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از پرداخت مالیات علی‌الحساب واردات قطعی معاف شد.

در میان این کالاهای اساسی انواع کاغذهای چاپ و تحریر و روزنامه  نیز دیده می‌شود،‌ بنابراین انواع کاغذهای چاپ و تحریر از پرداخت مالیات علی‌الحساب واردات معاف شدند.

در ابلاغیه دبیر کارگروه تنظیم بازار آمده است:‌ «حسب تصمیمات کارگروه تنظیم بازار پس از پیگیری‌های لازم و دستور وزیر محترم وقت امور اقتصادی و دارایی به رئیس کل گمرک مقرر گردید از تاریخ 17 مرداد برخی کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز مردم از پرداخت مالیات علی الحساب واردات قطعی کالا به میزان 4 درصد ارزش گمرکی معاف گردند.

این کالاها عبارتند از گندم، برنج، جو، ذرت، کنجاله سویا، حبوبات، انواع روغن خام، انواع گوشت قرمز، دام زنده ، تخم مرغ، انواع دانه های روغنی، کره، انواع کاغذ چاپ تحریر و روزنامه، لاستیک و انواع داروهای انسانی و حیوانی». باید دید این معافیت تغییری در قیمت کاغذهای وارداتی ایجاد خواهد کرد یا خیر؟

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 08:46

 

رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران با اشاره به افزایش بی‌رویه قیمت زینک در بازار گفت: با وجود اینکه تخصیص ارز دولتی، در هفته‌های اخیر بهای زینک بدون هیچ منطق و دلیلی با افزایش سه برابری روبه‌رو شده است و به همین دلیل اتحادیه پیگیر این موضوع خواهد شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، احمد ابوالحسنی؛ رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران با بیان اینکه زینک تا قبل از گرانی نرخ ارز حدود شش تا هشت هزار تومان بود، عنوان کرد: این کالا اکنون به ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان -بسته به فروشنده‌اش- افزایش قیمت داشته است و ما شاهد افزایش سه برابر قیمتی زینک هستیم.

وی افزود: اکنون حتی برخی از فروشندگان شرایط خاص و ویژه‌ای برای فروش زینک مطرح می‌کنند، به عنوان مثال اگر کسی قبلا از آن‌ها جنس خریده است کالا را با تخفیف می‌دهند و اگر پیش‌تر خریدی نکرده باشد، باید قیمت بیشتری بپردازد.

ابوالحسنی با اشاره به روند چند ماه اخیر در بازار زینک، توضیح داد: مدتی پیش به دنبال کمیاب شدن زینک در بازار بسیاری از دست‌اندرکاران و فعالان لیتوگرافی از اتحادیه درخواست کردند که زینک مورد نیاز آن‌ها تامین شود و تلاش‌ شد تا زینک به بازار تزریق شود اگرچه قیمت آن بالا رفته بود.

وی ادامه داد: در این زمینه تعاملی با واردکنندگان زینک داشتیم که قیمت نهایی کالا تا حد امکان افزایش پیدا نکند تا دست‌اندرکاران و همکاران بتوانند با قیمت مناسب‌تری زینک را خریداری کنند اما متاسفانه خروجی کار برعکس درخواست ما شد و ما با افزایش قیمت روبه‌رو شدیم.

ابوالحسنی با اشاره به پیگیری‌های اتحادیه در این زمینه، گفت: ما متوجه شدیم که فقط یکی دو محموله جدید به بازار وارد شده است که با قیمت‌های جدید به حدود ۱۰ هزار تومان رسیده است و با توجه به خواب سرمایه و سود باید به ۱۲ یا ۱۳ تومان برسد اما اکنون زینک در بازار به قیمت ۱۸ تا ۲۳ هزار تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران تاکید کرد: اتحادیه در این زمینه به موضوع ورود کرده است و متوجه شدیم افرادی هم که در بازار زینک را به قیمت بالا می‌فروشند از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کرده‌اند و این افزایش قیمت اصلا منطقی نیست، در حالی که از واردکنندگان انتظار می‌رفت که نسبت به این موضوع انصاف داشته باشند.

ابوالحسنی با بیان اینکه در صورت عدم کاهش قیمت زینک در بازار اتحادیه رسما وارد موضوع می‌شود، یادآور شد: به زودی در نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار پیگیری این موضوع خواهیم شد تا جلوی استمرار این موضوع گرفته شود و فهرست واردکنندگان و مقدار واردات کاملا مشخص شود تا اگر احتمالا احتکار یا گران‌فروشی هم انجام می‌شود، مراجع قانونی با آن برخورد کنند.

وی همچنین در بخش دیگرصحبت‌های خود به عدم هماهنگی برای ورود محموله زینک از سوی تعاونی لیتوگرافان اشاره کرد و گفت: در کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بحث مطرح شد که یک محموله زینک با ارز دولتی به تعاونی لیتوگرافان اختصاص داده شود اما جدیدا متوجه شده‌ایم که وزارتخانه این موضوع را رد کرده و این موضوع مشمول تعاونی ما نمی‌شود.

ابوالحسنی با بیان اینکه در حال بررسی موضوع هستیم، عنوان کرد: با گذشت دو ماه از ارائه این درخواست هنوز اقدامی نشده است، به همین دلیل در حال تعامل و رایزنی با وزارت ارشاد هستیم زیرا با توجه به اینکه قیمت‌ زینک واردکنندگان آزاد، گران شده است، دولت باید برای حمایت از صنعت چاپ نشر اقدامی انجام دهد تا کمترین آسیب به فعالان این حوزه برسد.

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 08:30

 

یک فعال صنعت چاپ با بیان اینکه اهالی چاپ باید با اتحاد در کنار یکدیگر قرار گیرند، گفت: در شرایط امروز کشور خانواده صنعت چاپ باید با همبستگی و انتخاب راهکار مناسب و هدف‌گذاری در مسیرکاری خود از پیشرفت این مشکل جلوگیری کنند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از  ایبنا، رضا رضایی؛ فعال صنعت چاپ کشور با اشاره به برخی از مشکلات چاپخانه‌داران مانند رکود و بیکاری گفت: در برهه کنونی دست‌اندرکاران این حوزه باید در کنار هم‌دیگر قرار گیرند با انتخاب مسیر درست در این صنعت زمینه را برای اتحاد و همدلی فراهم کنند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی، روابط بین‌الملل و دشواری تهیه ارز که این روزها عرصه را به فعالان این حوزه تنگ کرده است، ادامه داد: اهالی صنعت چاپ باید نقاط قوت‌های موجود در این صنعت را در نظر بگیرند و با تکیه بر این عوامل به دنبال نمایش توانمندی‌های چاپ ایران به سایر کشورها باشند و در این میان باید از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم.

رضایی با اشاره به برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران با همکاری شرکت آلمانی دوسلدورف، عنوان کرد: این شرکتِ ابرنمایشگاهی، در ده‌ها کشور نمایندگی دارد و امسال برای دومین بار در برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی مشارکت می‌کند و از ماه‌ها پیش برای حضور نمایندگان چاپ و بسته‌بندی دنیا در این رویداد در سایت خود تبلیغات انجام داده است.

وی تاکید کرد: این نمایشگاه فرصتی برای اهالی چاپ است تا با تکیه بر آن توان صنعت چاپ خود را به جهانیان نشان بدهند؛ فرصتی که چینی‌ها سال‌ها قبل به بهترین شکل از آن استفاده کردند و با همبستگی با این شرکت قدم‌های بزرگی برداشتند تا اینکه توانستند به قطب نمایشگاهی منطقه تبدیل شوند.

رضایی با بیان اینکه ایران باید در منطقه قطب صنعت چاپ باشد، یادآور شد: این حق صنعت چاپ کشور است که به جای دبی، ایران قطب چاپ منطقه باشند باشد و به واسطه این موضوع توانمندی‌های ما در بخش چاپ و بسته‌بندی تقویت شود.

وی با اشاره به فرصت‌هایی که در سایه برگزاری این نمایشگاه ایجاد می‌شود، گفت: چاپخانه‌داران ما می‌توانند در نمایشگاه حضور پیدا کنند و توانایی خود را به نمایش بگذارند و به نظر می‌رسد با تبلیغات گسترده‌ای که در سایت این نمایشگاه گذاشته شده است باید از این فرصت‌ها حمایت کنیم تا در سایه آن به موفقیت دست پیدا کنیم.

رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ تاکید کرد: در سال گذشته 80 فعال صنعت چاپ از 11 کشور به این نمایشگاه آمدند که روابط تجاری و همکاری بسیار خوبی در این دیدارها و تعاملات به وجود آمد و به نظرم اهالی چاپ باید از این موقعیت استفاده کنند و پشتیبان باشند.

وی با بیان اینکه امروز در شرایط نامناسب اقتصادی ایران سرمایه‌گذاری خوبی برای این نمایشگاه شده است، عنوان کرد: اگر این نمایشگاه با استقبال روبه‌رو نشود، دیگر روی چنین رخدادهایی از سوی شرکت‌های بزرگ، سرمایه‌گذاری نمی‌شود تا بازدیدکننده خارجی به این نمایشگاه بیاید و اگر می‌خواهیم در صادرات موفق باشیم باید به چنین موضوعات و فرصت‌هایی دقت شود.

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 08:21

 

جمع درآمدهای عملیاتی شرکت از ابتدای سال مالی که ابتدای آذر ماه 1396 تا کنون می باشد، به بیش از 2 هزار و 398 میلیارد ریال رسیده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از بورس نیوز، واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شهریور ماه نیز شاهد ادامه رشد خیره‌کننده نرخ‌های فروش محصولات شرکت کاغذپارس بودیم و محصول کاغذ رول سفید این شرکت با بیش از 40 درصد افزایش نرخ نسبت به مردادماه، به طور میانگین به ازای هر تن 75 میلیون و 600 هزار ریال به فروش رسید. محصول صادراتی خمیر ویرجین شرکت نیز با 18.6 درصد افزایش نسبت به ماه قبل، به  73 میلیون ریال به ازای هر تن رسید.

همان‌طور که در نمودار فوق نیز مشاهده می‌گردد، نرخ‌های فروش محصولات اصلی این شرکت در چند ماه گذشته به طور مداول افزایش داشته‌اند و شاید دو ماه اخیر را بتوان اوج افزایش نرخ فروش محصولات شرکت محسوب کرد.

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 08:10

 

عضو کمیته حل بحران کاغذ با اشاره به اینکه بازار کاغذ از التهاب اولیه افتاد، از حل مشکلات موجود در بانک مرکزی و گمرک در خصوص کاغذ خبر داد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از خانه ملت، سید احسان قاضی‌زاده درباره وضعیت کنونی بازار کاغذ گفت: کمیته حل بحران کاغذ در این مدت، روند کار خود را به درستی انجام داد و مشکلات موجود در بانک مرکزی و گمرک در این خصوص حل شد؛ ضمن آنکه نظارت بر بازار وظیفه ستاد نظارت بر بازار وزرات صنعت و سازمان تعزیرات حکومتی است.

نماینده مردم فریمان، سرخس، بخشهای احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هدف این کمیته، حل مشکلات مربوط به حوزه ورود و توزیع کاغذ در کشور و سپس تنظیم بازار توسط دستگاه‌های ناظر است و چگونگی تخصیص ارز دولتی به حوزه کاغذ و پیگیری پروسه آن از وصول تا توزیع در بازار باید توسط دستگاه‌های نظارتی انجام شود.

بازار کاغذ از التهاب اولیه افتاد

وی افزود: اگرچه کمیته بحران کاغذ در یک ماه اخیر جلسه‌ای نداشته و لازم است دبیرخانه آن در وزارت صنعت هرچه سریعتر تشکیل جلسه بدهد ولی بازار کاغذ به دلیل آن سیاست جلسه‌های گذشته این کمیته از التهاب اولیه افتاده است.

عضو کمیته حل بحران کاغذ عنوان کرد: کاغذ نسبت به سایر کالاها که التهابات وسیع‌تری دارد فضای آرامی پیدا کرده است؛ البته عالی نیست ولی کمیته حل بحران کاغذ به دنبال رصد در این حوزه است و پیگیری این موضوع که سیاست‌های تعیین‌شده و ابلاغ‌شده در آن جلسات به درستی اجرا شود.

افزایش ثبت سفارش کاغذ نسبت به مدت مشابه سال قبل

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین با بیان اینکه ثبت سفارش کاغذ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده است، از کشف سه مورد جدید انبار احتکار کاغذ خبر داد.

کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس میزبان

نسخ خطی و چاپ سنگی از مرثیه های عاشورایی

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 08:03

 

بیش از ۳۷۰ نسخۀ خطی و چاپ سنگی با موضوع مرثیه‌های عاشورایی، در کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌رضوی موجود است که به مناسبت تقارن ایام عزاداری سالار شهیدان و روز شعر و ادب پارسی، مورد استقبال ویژۀ پژوهشگران قرار گرفته است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از قدس آنلاین، رئیس ادارۀ مخطوطات این سازمان با این توضیح که مرثیه، به معنای عام، شعر و سخنی است که در مدح مُتوفّی خوانده می‌شود و به طور خاص، گونه‌ای گسترده در ادبیات فارسی، عربی و اردو، برای بیان مناقب و فضایل امامان شیعه به‌ویژه امام حسین(ع) و روز عاشوراست، اعلام کرد: بیش از ۳۷۰ نسخۀ نفیس خطی و چاپ سنگی با موضوع مرثیه‌های عاشورایی به زبان‌های فارسی، عربی، ترکی و اردو در گنجینۀ کتب خطی کتابخانۀ مرکزی آستان‌قدس‌ نگهداری می‌شود.

حجت‌الاسلام محمدحسن نوری‌نیا ابتدا از مجموعۀ بسیار ارزشمندی از مراثی عاشورایی که به تازگی وقف کتابخانه شده است، یاد کرد ودر ادامه، به نسخۀ ارزشمندی از کتاب «طوفان البکاء» اثر محمدابراهیم بن محمدباقر جوهری اشاره کرد که در قرن سیزدهم به زبان فارسی تألیف و همان زمان در سال ۱۲۵۰ ه. ق به قلم عباسقلی به خط نستعلیق بر کاغذ نخودی کتابت شده است. وی افزود: این نسخه، دارای کتیبه، سرلوح، کمند و جدول است؛ جداول اوراق آن، به سرخی و لاجورد، کمندها به سرخی، کتیبه و سرلوح الوان و منقّش بوده و دارای جلد تیماج ضربی است که بیرون آن، به ترنج و دو سرترنج و چهار لچکی و حواشی زنجیره‌ای ضربی مزیّن شده است؛ این نسخه، وقفی حاج آقا نیّری در تیرماه ۸۲ است.

وی به نسخۀ ارزشمندی از «المنتخب فی جمع المراثی و الخطب» یا «المجالس الطریحیه» با موضوع مرثیه‌سرایی عربی و واقعۀ کربلا اشاره کرد و گفت: این نسخه در قرن ۱۲، به خط نسخ جلی بر کاغذ نخودی کتابت شده، عناوین آن به شنگرف بوده، جداول به شنگرف و جلد میشن عنابی دارد.

نوری‌نیا به نسخۀ نفیس دیگری با نام «جنگ مرثیه» به زبان ترکی و فارسی اشاره و تصریح کرد: این اثر، مشتمل است بر مجموعه مراثی از حسین نوحه‌خان و فرزندش حسن نوحه‌خان در رثای آل اطهار(ع)، که نسخۀ آستان‌قدس، در قرن سیزدهم به خط نستعلیق شکسته بر کاغذ نخودی فستقی کتابت شده و وقفی «جعفر سیاح مرکبی» در خردادماه ۱۳۸۷ است.

وی با بیان اینکه نسخه‌های متعددی از مرثیه، به زبان اردو موجود است، از نسخۀ نفیسی با نام «مرثیۀ کربلا» به کتابت قرن سیزدهم یاد کرد و گفت: این نسخه به خط نستعلیق، بر کاغذ نخودی کتابت شده، دارای تذهیب و تشعیر و جدول بوده و عناوین آن، به لاجورد است؛ دو برگ اول و آخر آن، تشعیرسازی و سایر اوراق، مجدول به طلا، لاجورد و سیاهی، اوراق اول و آخر مضرس دندان‌موشی، پشت صفحۀ اول، کتیبۀ زرّین به شکل نهنگ و یک گلبرگ در کنار آن، به زر بوده و جداول بقیه اوراق، به زر و سیاهی و لاجورد و... است و با مقوا با رویۀ پارچه‌ای مشکی، جلد شده است.

رئیس ادارۀ مخطوطات به چند نسخۀ دیگر به زبان اردو اشاره و اضافه کرد: اثری با عنوان «مراثی» شامل رباعیاتی در رثای سالار شهیدان، در وقایع خونبار کربلا و جریان‌های غم‌انگیز صحرای نینوا، توسط محمدحسن وفات در قرن چهاردهم تألیف و کتابت شده است و نسخه‌ای دیگر، به قلم محمدرضا وفات در سال ۱۲۹۳ ه. ق به خط نستعلیق تحریری به صورت چلیپا کتابت شده است. نسخه‌ای به کتابت ۱۳۰۴ ه. ق به خط نستعلیق چلیپایی مورّب و نسخه‌ای به کتاب ۱۳۱۶ ه. ق به خط نستعلیق چلیپایی مرکّب و جلد تیماج فرنگی موجود است.

نوری‌نیا از اثری با نام «مختصر المراثی» یاد کرد که در سال ۱۳۰۴ ه. ق بر کاغذ فرنگی نخودی به خط نستعلیق کتابت شده است. وی در این باره ادامه داد: این کتاب، مثنوی در رثای حضرت سیدالشهداء(ع) است و نسخۀ موجود، با جلد تیماج سرخ، دارای ترنج و سرترنج ضربی است. وقفی حاج شمس‌الدین پرویزی در خرداد ۱۳۴۵ است.

وی در پایان، از آثاری همچون «مقتل»، «تذکره‌الچاکریه فی المصیبت الحسینیه»، «داستان غم»، «اسرارالشهاده»، «اکلیل‌المصائب»، «امتحان القلوب»، دوازده بند محتشم کاشانی، دیوان وفایی، دیوان بیدل دهلوی، و... یاد کرد که نسخه‌های ارزشمندی از آنها در گنجینه نگهداری می‌شود.

رئیس اتحادیه صادرات صنعت چاپ :

رکود کاغذ همچنان پا برجاست

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 07:53

 

بابک عابدینی گفت:علی رغم صحبت های وزیر ارشاد مبنی بر خروج بازار کاغذ از بحران، اما هنوز قیمت آن بالا است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بابک عابدینی رئیس اتحادیه صادرات صنعت چاپ با اشاره به وضعیت فعلی بازار کاغذ اظهار کرد:اگرچه وزیر ارشاد اعلام کرده است که مقداری کاغذ وارد بازار شده و این امر بازار کاغذ را از بحران خارج کرده است، اما ما هنوز نتیجه این کار را ندیده ایم و قیمت کاغذ همچنان بالا است.

وی افزود:امروزه قیمت کاغذ همچون طلا و سکه به قیمت روز محاسبه می شود که  جای تعجب ندارد، زیرا کاغذ با دلار و یورو خریداری می شود و همه نمی توانند برای وارد کردن کاغذ ارز مبادله ای بگیرند.

عابدینی ادامه داد:هم اکنون مشکل بزرگ ما مقوا است و تا چند وقت دیگر نمی توانیم کالا ها را بسته بندی کنیم چرا که مقوایی برای محصولات غذایی، دارویی و بهداشتی نداریم. امروزه یک کیلو مقوای FBB معروف به ایندربورد (مقوای پشت سفید)حدود ۱۶ هزار تومان است و آن هم در بازار موجود نیست. به همین علت کارخانجات چاپ و بسته بندی امکان تولید و تحویل به موقع سفارشات را ندارند.

رئیس اتحادیه صادرات صنعت چاپ گفت:تمهیدات خیلی بیشتری برای واردات مقوا های مورد نیاز به منظور تأمین نیاز صنایع زیر دستی(شرکت های بسته بندی) داریم چرا که مهمتر از رسیدگی به وضعیت کاغذ تحریر است. البته می دانیم که مسئله کاغذ به دلیل مصارف فرهنگی این محصول و کارآیی آن در بسته بندی اهمیت بسیاری دارد.

رئیس اتحادیه صادرات صنعت چاپ با بیان اینکه دولت تا به امروز تمهیدات مناسبی برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع چاپ و بسته بندی در نظر نگرفته است، گفت: ما در داخل هم مشکل داریم مثلا ظرفیت و توانایی تولید مواد پلیمری اولیه تولید فیلم های بسته بندی که برای چیپس، پفک، شکلات، بسته های قرص، سرنگ، تجهیزات پزشکی و لبنیات به کار گرفته می شوند را در داخل کشور داریم اما با صدور مجوز صادرات مواد خام پلیمری، انگیزه تولید گرید های مورد نیاز داخل توسط واحد های پتروشیمی کم شده است و ایجاد سیستم فروش مواد اولیه پتروشیمی در بورس نیز باعث شده است که افرادی که در گذشته خریدار این محصول بوده اند و دارای پروانه تولیدکننده نیستند، محصولات را در بورس خریداری کنند بنابراین این محصولات به مقدار مورد نیاز و با قیمت مناسب دست مصرف کننده و تولیدکننده فیلم نمی رسد و بعضا موادی که کیلویی ۶ تا ۹ هزار تومان در بورس فروخته می شود تا بالای ۲۰ هزار تومان در بازار آزاد تهیه می شود و سفارش هایی که تولید کنندگان فیلم های بسته بندی به بورس می دهند، به دستشان نمی رسد.

عابدینی ادامه داد:به نظر می رسد تمهیدی باید اندیشیده شود که واحد های پروانه دار تولید فیلم های بسته بندی بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را به صورت مستقیم از واحد های پتروشیمی خریداری کنند و آن ها هم موظف باشند مواد پلیمری را برای بسته بندی های حیاتی به صورت مستقیم در اختیار تولیدکنندگان فیلم قرار بدهند.

وی گفت:نبود بسته بندی مناسب و افزایش چشم گیر قیمت محصولات غذایی، دارویی و .. از عواقب اجتناب ناپذیر شرکت ها و واحد های پتروشیمی از فروش مستقیم مواد پلیمری به صنایع تولیدکننده فیلم و در نهایت عدم امکان عرضه بسته بندی مورد نیاز صنایع زیر دستی(شرکت های بسته بندی) است. امروزه در برخی مواقع بسته بندی ها از خود کالا گران تر تمام می شود و خیلی از کارخانه هایی که ساشه(کیسه های کوچک یکبار مصرف) برای مصارف خرد محصولات غذایی را دارند باید کارخانه خودشان را تعطیل کنند، زیرا کسی محصولاتشان را به دلیل گرانی قیمت نهایی محصولات نمی خرد.

عابدینی تصریح کرد:با تداوم روند نبود مواد اولیه تولید فیلم بسته بندی، گرانی محصولات غذایی و دارویی و تعطیلی کارخانه های تولید این محصولات، کارگر های زیادی بیکار می شوند و هجمه درخواست حقوق بیکاری هم بیشتر می شود که این موضوع مشکلات بیشماری را برای سازمان تأمین اجتماعی ایجاد می کند. همه این مشکلات به این دلیل به وجود می آیند که دولت نمی خواهد با شنیدن صدای بخش خصوصی از راهکار های پیشنهادی فعالان این بخش مطلع شود.

 

صفحه1 از592