مدير01

مدير01

چهارشنبه, 05 تیر 1398 ساعت 06:36

در حالی که معاون وزارت بهداشت تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ سیگار را به حضور مافیا در این بخش نسبت داده، رئیس گروه امور صنعتی مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اعلام کرد که تخصیص این ارز به واردات کاغذ سیگار زمانی اتفاق افتاد که همه واردکنندگان از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده می‌کردند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از  ایسنا، در حالی که هفته گذشته معاون بهداشت وزارت بهداشت با انتقاد از آنچه که «دست داشتن مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار» خواند، گفته بود که با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا و در حالی که ما برای ارز دولتی دارو باید چانه‌زنی کنیم، ١۶ میلیون دلار ارز دولتی ۴٢٠٠ تومانی به واردات کاغذ سیگار داده شده است، رئیس گروه امور صنعتی مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اظهار کرد که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کاغذ سیگار اوایل سال گذشته اتفاق افتاد که هنوز ضوابط جدید تخصیص ارز ابلاغ نشده بود.

حسینعلی پور اقبالی با بیان اینکه بعد از تنظیم و ابلاغ ضوابط جدید، برای تأمین مواد اولیه تولید محصولات دخانی ارز نیمایی تخصیص یافت، به ایسنا گفت: همچنین در سال جاری همه تعرفه‌های مربوط به کالاهای دخانی جزو آخرین اولویت‌ها برای تخصیص ارز قرار گرفته‌اند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بعد از ابلاغ ضوابط ارزی هیچ ارز دولتی به محصولات دخانی تخصیص نیافت، گفت: با توجه به اینکه شرکت‌ها اجازه ندارند برای تأمین مواد اولیه خود از ارز آزاد استفاده کنند، به جز استفاده از ارز نیمایی راه دیگری برای تأمین مواد اولیه از سوی تولیدکنندگان وجود ندارد.

 

مافیایی پشت پرده واردات کاغذ سیگار وجود ندارد

رئیس گروه امور صنعتی مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با اشاره به راه سخت و طولانی تخصیص و دریافت ارز نیمایی برای واردات مواد اولیه، تصریح کرد: فکر نمی‌کنم مافیایی پشت پرده واردات کاغذ سیگار وجود داشته باشد؛ چراکه همه شرکت‌های تولیدکننده می‌توانند طبق ضوابط تنظیم شده مواد اولیه مورد نیاز خود را تأمین کنند. در این میان ممکن است شرکتی با توانایی یا پیگیری بیشتر زودتر به نتیجه برسد، اما در نهایت ارز نیمایی برای تأمین مواد اولیه همه واحدهای تولیدی اختصاص داده می‌شود.

از ۲۱ فروردین ماه سال گذشته تا ۱۶ مرداد که بازار ثانویه ارز راه‌اندازی شد، در مقاطعی برای واردات همه کالاها، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شد. اما از نیمه دوم مرداد ماه سال گذشته ارز دولتی فقط برای واردات کالاهای اساسی اختصاص یافت و تولیدکنندگان ملزم شدند برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود از ارز نیمایی استفاده کنند.

چهارشنبه, 05 تیر 1398 ساعت 06:34

به گزارش چاپ و نشر؛ دنیای اقتصاد نوشت: کاغذ، مهم‌ترین ماده خام تولید کتاب در هفته گذشته با افزایش ۵هزارتومانی برای هر بند، به فروش رسید و این به این معنی است که هزینه چاپ کتاب برای ناشران و به تبع آن بهای تمام شده برای مخاطبان مدام افزایش می‌یابد. همان‌طور که پیش از این در گزارش‌های متعدد، در همین صفحه از زبان ناشران و کتاب‌فروشان آمده بود، اغلب عناصر چرخه نشر بیمناک از آینده بازار کاغذ، روزهای نه‌چندان روشنی را برای صنعت نشر متصورند؛ موضوعی که هم‌ اکنون آمارها هم بر درستی آن صحه می‌گذارند. همان‌طور که آمارهای ارائه شده از سوی روابط عمومی خانه کتاب نشان می‌دهد از دی‌ماه ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۸، شمارگان کتاب‌ها پایین و پایین‌تر آمده و این در حالی ا‌ست که اردیبهشت‌ماه هر سال نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار می‌شود و همین امر باید در بالا رفتن شمارگان تاثیر داشته باشد اما آمارهای امسال، وضعیت متفاوتی را نشان می‌دهد؛ به طوری که در این‌بازه زمانی، تیراژ کتاب با افت ۳۶ درصدی و قیمت کتاب با افزایش ۳۷ درصدی مواجه بوده است.

 

نقش افزایش عناوین

به گزارش خبرگزاری کتاب، برخی کارشناسان دلیل پایین آمدن تیراژ کتاب را تنوع در رشته‌های مختلف می‌دانند و معتقدند همزمان با پایین آمدن تیراژ، تعداد عناوین چاپ شده افزایش یافته‌اند. البته این گفته در برخی ماه‌ها تا حدودی صحیح است. طبق جدول ارائه شده اگرچه در بهمن ۱۳۹۷، تیراژ کتاب افت پیدا کرده اما تعداد عناوین کتاب‌های چاپ شده نیز با رشد قابل ملاحظه‌ای رو‌به‌رو بوده است. روند افزایش تعداد عناوین تا اسفند ماه ۱۳۹۷ نیز ادامه داشته که دلیل این افزایش، برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و آماده شدن ناشران برای این بازار بزرگ، تلقی می‌شود، اما با فرا رسیدن فروردین، به‌ یکباره تعداد عناوین و تیراژ همزمان کم شده‌اند؛ به‌نحوی که در اسفند ۹۷، ۱۶هزار و ۳۵۰ عنوان کتاب منتشر شده و در فروردین ۹۸ این تعداد، به ۲۶۲۴ عنوان رسیده است؛ یعنی نزدیک به ۸۴ درصد کاهش. اما در اردیبهشت ۱۳۹۸، تعداد عناوین منتشر شده، سیر صعودی می‌گیرد و با رشد ۶۴درصدی، از ۲۶۲۴ عنوان به ۷۲۵۰ عنوان می‌رسد. این موضوع نشان می‌دهد برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، اگرچه اثر چندان پایداری بر شمارگان متوسط کتاب ندارد اما قطعا روی تعداد عناوین منتشر شده، اثرگذار است.

 

بازندگان اصلی

وقتی قیمت کتاب هر روز افزایش پیدا می‌کند، این پرسش در ذهن شکل می‌گیرد که در این شرایط، چه کسی یا کسانی سود می‌برند و چه کسانی آسیب می‌بینند؟ به عقیده بسیاری از کارشناسان، اگرچه در ظاهر، ناشران با مشکل مواجه می‌شوند اما بیشترین آسیب، متوجه مخاطبان و خریداران کتاب است. کارشناسان معتقدند افزایش قیمت کتاب، اگر همین‌طور ادامه پیدا کند خرید کتاب هر روز کمتر می‌شود و کتابفروشان، ناشران و شرکت‌های پخش، هر روز کوچک و کوچک‌تر می‌شوند. نوسان قیمت در بازار نشر، یکی دیگر از موضوعاتی است که می‌توان در آمار منتشر شده از سوی روابط عمومی خانه کتاب، به‌وضوح مشاهده کرد. همانطور که در جدول مربوطه مشاهده می‌کنید، از دی‌ تا اسفند ۱۳۹۷، قیمت متوسط کتاب روندی صعودی دارد و فروردین ۹۸ با انحرافی چند درصدی، کاهش پیدا می‌کند و سپس در اردیبهشت ۹۸، با شیبی تند، دچار افزایش می‌شود. به‌طوری که در ۵ ماه به‌طور متوسط ۳۷ درصد افزایش یافته است.

 

وعده‌ها و واقعیت‌ها

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که بیشترین نگاه‌ها به وزارتخانه تحت هدایت او برای تنظیم بازار کاغذ دوخته شده است، در اواخر هفته گذشته و در حاشیه مراسمی در مواجهه با سوال اهالی رسانه درباره وضعیت کاغذ عنوان کرد: «در همین دوهفته اخیر بیش از هزار تن کاغذ، کمیته فرهنگی وزارتخانه توزیع کرده و در هفته‌های آینده نیز چند هزار تن کاغذ دیگر وارد می‌شود که شرایط توزیع و بازار کاغذ را متعادل خواهد کرد.» با وجود این خبر و اخباری مشابه نه‌تنها بازار کاغذ تحت تاثیر قرار نگرفت که گویا راهی دیگر را درپیش گرفته است؛ آن‌چنان که روز گذشته (سه‌شنبه) قیمت کاغذ تحریر ۷۰ گرمی چهار و نیم ورقی با پنج هزار تومان افزایش نسبت به هفته گذشته به قیمت ۵۰۵ هزار تومان فروخته می‌شد. هر بند کاغذ تحریر ۷۰ گرمی سه ورقی نیز با ۲۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به هفته گذشته به قیمت ۳۸۰ هزار تومان در بازار به فروش رسید. همچنین هر بند کاغذ تحریر ۸۰ گرمی بدون تغییر در گراماژ چهار و نیم‌ورقی نیز ۶۴۰ هزار تومان و هر بند کاغذ تحریر سه ورقی آن ۵۳۵ هزار تومان خرید و فروش شد.  با اینکه کمبود این کالا در بازار کاغذ و بنگاه‌های فروش یکی از دلایل عمده افزایش قیمت این کالا در هفته‌های اخیر به شمار می‌آید، بسیاری از ناشران کشور مدعی‌اند که سامانه توزیع دولتی کاغذ کماکان عنوان می‌کند که محصولی برای عرضه به ناشران در اختیار ندارد و تنها گروهی که توانسته‌اند روی کاغذ دولتی را ببینند بخشی از اصحاب مطبوعات هستند.

چهارشنبه, 05 تیر 1398 ساعت 06:32

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان گفت: عدم مدیریت صحیح در نظارت و توزیع کاغذ سبب بروز مشکلات متعدد و حتی شکست بسیاری از چاپخانه‌ها شده است.

محمدعلی انصاری‌پور در گفت‌وگو با تسنیم در ارتباط با بحران قیمت کاغذ و وضعیت فعالیت چاپخانه‌داران در شرایط کنونی اظهار داشت: مشکلات کاغذ به سیستم توزیع آن برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه شاخص فرهنگی جوامع، کتاب و مطبوعات است ادامه‌ داد: نوع توزیع و نگرش در توزیع کاغذ که صرفاً مطبوعات و کتاب به عنوان مصرف‌کننده کاغذ تلقی شوند بزرگترین اشتباه است و متأسفانه در خوشبینانه‌ترین حالت، حداکثر 20 درصد تولیدات صنعت چاپ به این دو بخش اختصاص پیدا می‌کند و بقیه به موادغذایی، دارویی و صنعت تخصیص داده می‌شود.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان افزود: متأسفانه در نظر تصمیم‌گیرندگان در کارگروه توزیع کاغذ به این موارد توجهی نمی‌شود و توجه فقط به کتاب و انتشارات بوده و این سبب بروز مشکلات است.

وی با اشاره به موضوع توزیع کاغذ بین ناشران به‌جای چاپخانه‌ها در قالب حمایت از مطبوعات بیان کرد: توزیع سهمیه کاغذ به ناشران به‌جای چاپخانه‌ها در صورتی که از تمام آن توسط ناشران استفاده نمی‌شود و مقداری از آن در بازار آزاد به فروش می‌رسد بزرگترین لطمه را به صنعت چاپ وارد می‌کند و در صورت عوض شدن دیدگاه مسئولان در بخش توزیع کاغذ و نهادهای نظارتی بحران تا حدودی برطرف می‌شود.

انصاری‌پور با بیان اینکه توزیع سالم در همه بخش‌ها و نیز حمایت از تولیدات داخل امری واجب است اظهار داشت: با توجه به اینکه ارز قابل توجهی به واردات کاغذ تخصیص داده شده است و کارخانه‌های تولید کاغذ در داخل نیز جواب‌گوی همه نیازهای جامعه مانند کاغذ گلاسه نیستند باید توزیع کاغذ به طور صحیح بین همه بخش‌ها انجام شود اما باید توجه داشت که حمایت از تولید داخل هم امری واجب است.

وی شفافیت را عاملی مهم دانست و گفت: باید مشخص باشد که گیرنده ارز چه کسی است و میزان ارز دریافتی او و کالای وارد شده به کشور چقدر است و این کالا در کدام بخش مصرف شده و همه اینها قابل رصد، نظارت و پاسخگویی است.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان در ارتباط با تأثیر بحران کاغذ بر تعطیلی چاپخانه‌ها و کارخانه‌ها عنوان کرد: بسیاری از چاپخانه‌داران در استان اصفهان به دلیل نبود و یا گرانی کاغذ حاصل از سوءمدیریت‌ها بیکار شده‌اند و این تنها مشکل چاپخانه‌ها نیست بلکه کارخانه‌های تولید کننده صنایع غذایی و دارویی نیز به دلیل نبود کاغذ مناسب برای بسته‌بندی متوقف شده‌اند.

وی با اشاره به دیگر عوامل توقف فعالیت برخی چاپخانه‌ها بیان کرد: ما در جنگ اقتصادی هستیم اما تیر خوردن از عوامل داخلی زیان‌بارتر است و سوءمدیریت ما را دچار اشکال می‌کند، این مشکل تنها در کاغذ نیست و با توجه به اینکه تمام نهاده‌های صنعت چاپ وارداتی هستند سوءمدیریت و برنامه‌ریزی سبب بروز مشکلات در صنعت چاپ به عنوان دومین صنعت در جهان می‌شود.

انصاری‌پور ادامه ‌داد: پرداخت مالیات توسط چاپخانه‌ها براساس قانون مجاز نیست اما این مشکل کلیشه‌ای در صنعت چاپ هنوز هم علی‌رغم پیگیری‌های فراوان وجود دارد.

وی در ارتباط با تأثیر نامطلوب بحران کاغذ بر خرید کتاب توسط مردم اظهار داشت: وقتی قیمت کالایی بیش از حد بالا برود از سبد زندگی مردم حذف می‌شود و متأسفانه این روزها کتاب از این قبیل کالاها است و فقط در صورت اجبار است که کتاب‌های درسی و دانشگاهی توسط مردم خریداری می‌شود.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان از ظرفیتی ناشناخته در استان خبر داد و گفت: یک کارخانه مقوا سازی در اصفهان با استفاده از بسیاری از امکانات زیست محیطی این استان، ظرفیت خوبی برای صنعت اصفهان است که متاسفانه به دلیل عدم قبول مدیریت هیچگونه همکاری با چاپخانه‌های استان اصفهان نداشته است و تمام تولیدات آن به تهران ارسال می‌شود.

وی افزود: استانداری اصفهان در حال پیگیری برای اختصاص سهمی از این کارخانه به صنعت چاپ اصفهان است تا چاپخانه‌داران اصفهانی مجبور به خرید از واسطه‌ها و دلالان با قیمت بیشتر نباشند.

سه شنبه, 04 تیر 1398 ساعت 08:18

رئیس اتحادیه صنف صحاف تهران گفت: پارت اول کاغذ خریداری‌شده با ارز نیمایی توسط اتحادیه صنف صحاف برای دفترسازی در راه است.

طی خبری که چندی پیش در چاپ و نشر منتشر شد مطلع شدیم که جلیل غفاری‌رهبر؛ رئیس اتحادیه صنف صحاف تهران در ارتباط با تامین کاغذ با ارز دولتی برای دفتر سازی، نامه‌نگاری‌هایی با وزارت ارشاد انجام داده که متاسفانه به در بسته خورده و مورد موافقت ارشاد واقع نشده است. در تکمیل این خبر از اقدام دیگر این اتحادیه برای تهیه‌ی کاغذ با خبر شدیم.

به گزارش چاپ و نشر؛ جلیل غفاری رهبر درباره‌ی تامین کاغذ برای دفتر سازی گفت: زمانی که از نامه‌نگاری برای دریافت کاغذ با ارز دولتی نتیجه‌ای نگرفتیم و وزارت ارشاد رسماً به اتحادیه‌ی صنف صحاف اعلام کرد که کاغذ با ارز دولتی صرفاً به‌منظور مصرف در حوزه کتاب و مطبوعات است و به دفترسازان تعلق نمی‌گیرد. ما نیز در اتحادیه دست روی دست نگذاشتیم تا قیمت دفتر به‌صورت سرسام‌آور گران شود.

وی افزود: در همین راستا تصمیم گرفتیم تا با ارتباط گرفتن با دو تاجر به واردات 4 هزار تن کاغذ 60 گرمی هندی که مناسب دفترسازی است، با ارز نیمایی اقدام کنیم.

غفاری تأکید کرد: هرچند کاغذهایی که اتحادیه اقدام به واردات آن کرده است به قیمت کاغذی که وزارت ارشاد در اختیار ناشران قرار داده، نیست و حدود قیمت آن بندی 300 تا 350 تومان می شود؛ اما باز هم نسبت به کاغذ آزاد با قیمت بندی 450 تا 500 هزار تومان، ارزان‌تر است.

رئیس اتحادیه صنف صحاف با اظهار امیدواری برای واردات کاغذ با ارز نیمایی گفت: در نظر داریم در مدت یکی دو هفته‌ی آینده پارت اول کاغذهای خریداری‌شده را به دفترسازها برسانیم تا برای اول مهرماه و سال تحصیلی جدید، دفتر با قیمت مناسب‌تری تولید شود. گفتنی است در حال حاضر یک هزار و 500 تن کاغذ موردنظر تولیدشده و در راه است.

 

قیمت کاغذ همچنان بالا می‌رود

سرنوشت کاغذ در ابهام

سه شنبه, 04 تیر 1398 ساعت 06:09

به گزارش چاپ و نشر؛ ابتکار نوشت: تقریبا کمی قبل از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بود که بوی التهاب از بازار کاغذ به مشام رسید. پس از دستور رهبری مبنی بر حل مشکل کاغذ در جریان بازدید از نمایشگاه کتاب، دست‌اندرکاران این امر تلاش‌شان را برای کاهش نوسانات قیمت کاغذ آغاز کردند. تلاش‌هایی که به نظر می‌رسد هنوز به نتایج دلخواه نرسیده است.

به نظر می‌رسد موضوع کاغذ، به یک بیماری مزمن و صعب‌العلاج تبدیل شده است. حدود یک سال و نیم از شروع معضل کاغذ می‌گذرد اما هر روز به دلایل مختلف این مشکل پیچیده‌تر شد. گرچه اقداماتی هم در این زمینه انجام شده اما همچنان این مشکل گاه اوج می‌گیرد و گاه فروکش می‌کند.

اما مشکل کجاست؟ سید طاهر شبیری، دبیر سابق سندیکای کاغذ و مقوای ایران از فعالان بخش خصوصی کاغذ در گفت‌و‌گو با مهر در‌این‌باره گفته بود: «‌رنجی که بخش خصوصی سال‌ها با آن دست‌به‌گریبان بود و تحمل می‌کرد و می‌کند و می‌کشد و ترسی که در اقتصاد دولتی هست و مکرراً به انحاء مختلف تکرار می‌شود، از انتخاب واژه است. با یک واژه می‌شود جلوی یک جریان را گرفت و یا یک جریان را ایجاد کرد. نمونه آن انتخاب واژه وارداتی سرمایه‌دار زالو صفت و تقابل آن با سایر اقشار جامعه و در طول سال‌ها تبدیل آن به کارآفرین و... بوده است، پس واژه‌ها جریان‌ساز هستند و دقت در انتخاب آن‌ها هدف‌های کلان را دستخوش تغییر و تحول می‌کنند».

او در بخش دیگری از گفت‌وگویش با انتقاد از رویه وزارت ارشاد درباره موضوع کاغذ گفت: «در طول این سال‌ها وزارت محترم ارشاد هیچ‌گاه حاضر به پذیرش تعرفه حمایتی از واردات کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر نشد و هیچ‌گاه فهرستی از دریافت‌کنندگان یارانه کاغذ را در اختیار هیچ نهاد و شخصی قرار نداد. ما بارها و بارها در کمیسیون‌های مختلف مجلس محترم، نهاد مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون ماده یک هشدار قاطع دادیم که روش اتخاذ شده مقاومت در برابر افزایش تعرفه به مفهوم هدایت یارانه کاغذ به سمت تولید‌کننده خارجی است و در‌صورت اقدام به توقف تولید کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر در دو واحد پارس و مازندران، مدیران ما تمام بازار کاغذ را یکجا به تولیدکنندگان خارجی هدیه می‌کنند. اتفاقی که شاهد وقوع آن هستیم، حالا واسطه‌گری می‌تواند با هر قیمت دلخواه مصرف‌کننده واقعی را مجاب به تامین کاغذ کند».

گرچه بعد از مشکلات عدیده‌ای که برای روزنامه‌ها و ناشران پیش آمد، وزیر ارشاد و کارگروه کاغذ خبر از واردات قابل توجه کاغذ کردند اما همچنین التهاب در این بازار وجود دارد. چندی پیش به دلیل مبارزه و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی توسط برخی افراد در قالب واردات کاغذ؛ گفته شد که از این پس تحویل کاغذ به ناشران تنها از طریق سامانه دولتی سیستم نظارتی، انجام می‌گیرد و خروجی منتشر شده توسط این کاغذهای تحویلی بررسی و شمارش خواهد شد. اما برخی شایعات باعث دوباره ملتهب شدن بازار شد، شایعاتی مثل اظهارنظر یک مقام مسئول در وزارت صنایع مبنی بر خارج شدن کاغذ از شمول موارد دریافت ارز دولتی که گویا شامل کاغذ با مصارف غیر تحریر و روزنامه بوده است.

قرار بر این بود که این هفته‌ قیمت کاغذ‌ روندی نزولی داشته باشد اما به دلایلی که شاید چندان مشخص نباشد، این وعده محقق نشد و قیمت کاغذ با شروع هفته روندی افزایشی یافت.

بنا‌بر گزارشی که مهر منتشر کرد، قیمت هر بند از کاغذ تحریر ۷۰ گرمی وارداتی از کشور اندونزی با اندازه ۷۰ در ۱۰۰ که روز سه‌شنبه گذشته از مرز ۵۰۰ هزار تومان نیز گذشته بود با افزایش قیمت دوباره به قیمت ۵۱۰ هزار تومان برای هر بند آن رسید. این در حالی است که این کاغذ در دو هفته گذشته با قیمت ۴۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسیده است. قیمت کاغذ تحریر با ابعاد ۶۰ در ۹۰ از همین نوع نیز در بازار نیز که اواخر هفته قبل به رقم بندی ۳۷۰ هزار تومان رسیده بود در نخستین روز هفته جاری به ۳۸۰ هزار تومان رسید که نسبت به رقم هفته قبل خود به ازای هر بند ۵۰ هزار تومان افزایش داشته است.

این ارقام به ساده‌ترین شکل ممکن به معنای این است که بازار، سیاست‌های توزیعی وزارت ارشاد را قیمت‌گذاری کاغذ به هیچ شمرده است و ترجیح می‌دهد که قیمت این کالا را مانند طلا روزانه تعیین کند. برخی از خبرنگاران که این روزها برای تهیه گزارش به خیابان ظهیرالاسلام تهران سر زده‌اند عنوان می‌کنند که فروشندگان کاغذ در این خیابان به مشتریان عنوان می‌کنند که بازار کاغذ را در ایران سی واردکننده کنترل می‌کنند و قیمت‌گذاری روزانه نیز با هماهنگی آنها و این فروشندگان انجام می‌شود. این رقم در حالی عنوان می‌شود که پس از ماجرای انتشار لیست واردکنندگان کاغذ با ارز دولتی و افشای اسامی افرادی به عنوان واردکننده که وجود خارجی نداشته‌اند و نیز اصرار مجدد وزارت صنعت در آن زمان برای تعیین تکلیف و تایید واردکنندگان، به تازگی قواعد سختگیرانه‌تری برای تایید صلاحیت واردکنندگان کاغذ از سوی وزارت ارشاد در نظر گرفته شده تا جایی که از ۲۴ متقاضی واردات کاغذ تحریر که به دنبال فراخوان تازه وزارت ارشاد تقاضای خود را ثبت کرده‌اند، تنها ۴ متقاضی تایید شده‌اند.

آنچه این روزها خود را در این ماجرا بیش از پیش نمایان می‌کند، کندی دولت و سیاست‌های آن در اصلاح ساختاری فعلی بازار کاغذ در کشور است. به همین خاطر است که مجموعه دستگاه‌های فعال و حاضر دولتی در این عرصه یک و نیم ماه پس از پایان نمایشگاه کتاب و درخواست تدبیر رهبری برای رفع این موضوع، کماکان در فکر سیاستگذاری و برگزاری جلسه و حواله دادن امیدواری‌شان به جای ارائه کار عملی هستند و مشخص نیست این شیوه در‌نهایت طی سال جاری کار را به کدام مقصد منتهی کند.

سه شنبه, 04 تیر 1398 ساعت 06:01

فناوری، مدل‌های واقع‌گرایانه‌ای را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد که می‌توانند از آن‌ها برای تمرین و برنامه‌ریزی جراحی استفاده کنند.

آنچه در تصویر زیر دیده می‌شود، یک لوب کبد است، در سمت راست یک نمونه‌ی گوشتی و خونی که از یک اهداکننده‌ی پیوند جدا شده است و در سمت چپ، یک نمونه‌ی پلاستیکی برای نشان دادن مجاری صفراوی، سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها که لایه لایه به‌وسیله‌ی یک چاپگر چاپ سه‌بعدی ایجاد شده است.

هدف این فناوری، کمک به جراحان برای برنامه‌ریزی و تمرین رویکردهای پیچیده و آموزش جراحان تازه‌کار با شبیه‌سازی است که همچون یک عضو حقیقی رفتار می‌کند.

جراحان فرآیند آناتومیکی پیچیده‌ای راه هدایت می‌کنند. آن‌ها باید با دقت و سرعت درمورد محل برش‌ها و بخیه‌ها تصمیم‌گیری کنند. کار آن‌ها با این واقعیت که آناتومی انسان‌ها با هم یکسان نیست، دشوارتر هم می‌شود. آن‌ها برای آماده شدن و برنامه‌ریزی، به‌طور منظم از تصاویر دو بعدی سی‌تی اسکن یا MRI استفاده می‌کنند. اما با پیشرفت‌های اخیر در زمینه‌ی چاپ سه‌بعدی اعضای بدن، آن‌ها در حال روی آوردن به مدل‌های واقع‌گرایانه‌ی سه‌بعدی هستند که برای هر بیمار اختصاصی است. چنین مدل‌هایی برای آموزش بیماران، آموزش‌های عمومی و برنامه‌ریزی و تمرین مخصوصا رویکردهای دشوار مورد استفاده قرار گرفته است. اما در آینده، مدل‌های سه‌بعدی، (فیزیکی یا مجازی) می‌توانند به ابزار معمولی برای آموزش جراحان یا تعیین موقعیت عمل جراحی تبدیل شوند.

پژوهشگران به‌منظور چاپ سه‌بعدی، ابتدا برش‌های دو بعدی دیجیتال متوالی حاصل از سی‌تی اسکن یا MRI را در یک نقشه‌ی توپوگرافیک که ساختارهای پیچیده را در سطوح مختلف ارگان برجسته می‌کند، با هم ترکیب می‌کنند. سپس چاپگرها مدل‌ها را لایه به لایه می‌سازند؛ گاهی اوقات با استفاده از یک جوهرافشان برای ریختن قطرات رزینی که به‌وسیله‌ی تابش نور فرابنفش فیکس می‌شود و گاهی نیز با استفاده از پلیمری که به محض خارج شدن از دستگاه چاپ، سخت می‌شود.

این تکنولوژی برای نخستین بار در دهه‌ی ۱۹۸۰ توسعه پیدا کرد. در آن زمان، چنین چاپگرهایی گران و مواد آن‌ها محدود بود. اما پیشرفت‌های اخیر موجب ارزان‌تر شدن آن به‌صورتی شده که حتی برای کاربران خانگی نیز قابل استفاده است. همچنین پیشرفت در روش‌های چاپ و نرم‌افزارها، دانشمندان و مهندسین را قادر ساخته است که ساختارهای پیچیده‌ای از رنگ و بافت را با دقت بالا چاپ کنند. براین اساس، ایجاد مدل‌های بسیار دقیق و واقع‌گرایانه از اعضای بدن امکان‌پذیر شده است.

نیزار زین، متخصص گوارش کلینیک کلویلند، در سال ۲۰۱۲ و پس از مطالعه‌ی مقاله‌ای درمورد ساخت خانه با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی و ظرفیت آن در رابطه با اکتشافات فضایی، ایده‌ی چاپ سه‌بعدی اعضای بدن را مطرح کرد. او می‌خواست بداند که آیا این روش می‌تواند موجب ایمن‌تر شدن پیوند کبد شود یا خیر. هر کبد دارای شبکه‌ی پیچیده منحصربه‌فردی از سرخرگ‌ها، سیاهرگ‌ها و مجاری صفراوی است و یک برش اشتباه می‌تواند موجب بروز عوارض جدی و حتی مرگ اهداکننده و دریافت‌کننده شود. بنابراین زین، گروهی از دانشمندان از رشته‌های مختلف مانند پزشکی، متخصصان تصویربرداری و مهندسین و طراحان نرم‌افزار را به کار گرفت تا برای راهنمایی فرایند جراحی، یک کبد سه‌بعدی از بیمار را با رزین تولید کنند.

زین یادآور می‌شود که نمونه‌ی اولیه‌ی آن‌ها خام بود؛ درست مانند کودکی که با خمیر بازی چیزی می‌سازد. اندازه‌ی آن کمتر از یک چهام کبد طبیعی بود، چندان شفاف نبود و برای بافت‌های مختلف دارای کدهای رنگی نبود. اما همین مدل موجب امیدواری جراحان شد، مخصوصا که آن‌ها درحال بحث درمورد پرونده‌ی مهمی بودند که در آن یک اهداکننده‌ی کبد روی میز جراحی دچار مشکل جدی شده بود. زین به یاد می‌آورد که یکی از آن جراحان می‌گفت چنین مدلی شاید بتواند جان اهداکننده را نجات دهد.

زین این مدل را پالایش کرد و در سال ۲۰۱۳ شروع به مطالعه‌ی این موضوع کرد که چگونه یک مدل سه‌بعدی کبد با اندازه‌ی طبیعی، می‌تواند نحوه‌ی برنامه‌ریزی جراحی‌ها را تغییر دهد. او در یک مطالعه‌ی کوچک اولیه نشان داد که این مدل‌ها ازنظر شکل و آناتومی با اندام‌های زنده سازگاری دارند. مدل‌های زین و گروهش در بیش از ۲۰ جراحی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. زین می‌گوید در بسیاری از موارد، نگاه کردن به مدل موجب شده است که جراحان نحوه‌ی برش اندام را تغییر دهند و حتی در یک مورد موجب شد جراحان به این نتیجه برسند که آن اهداکننده مناسب نیست. اکنون گروه زین در مسیر چاپ مدل‌های سه‌بعدی تومورهای پیچیده‌ی کبدی برای درک نحوه‌ی اتصال آن‌ها به کبد و بنابراین برنامه‌ریزی عملیات جراحی قرار دارند. او می‌گوید: هرچه ما در مورد آناتومی و ساختارهای بیمار بیشتر بدانیم، عمل جراحی بهتر انجام خواهد شد.

مدل‌های سه‌بعدی اعضای بدن می‌توانند به آموزش پزشکان نیز کمک کنند. احمد غازی، اورولوژیست دانشگاه روچستر می‌خواست مدل‌های واقع‌گرایانه‌ای از کلیه بسازد که عمل جراحی را شبیه‌سازی کند. او می‌گوید: من چیزی می‌خواستم که مانند یک کلیه‌ی واقعی باشد و خونریزی کند.

جراحان کلیه اغلب با برداشت تومورها از اندامی رو‌به‌رو هستند که پر از عروق خونی است. آن‌ها قبل از اینکه این عضو با خون مسدود شده و شروع به مردن کند، ممکن است تنها ۳۰ دقیقه زمان داشته باشند.

گروه غازی برای ساخت یک مدل کلیه، چربی، روده‌ها و دیگر بافت‌های شبیه‌سازی‌شده را در حفره‌ای مانند حفره‌ی شکمی لایه لایه روی هم قرار دادند. غازی می‌گوید:

(به کمک این مدل) جراح قادر است که عمل را از ابتدا تا انتها انجام دهد.

او و همکارانش مدل‌های عمومی را به‌منظور آموزش و نیز نمونه‌هایی را با استفاده از تصاویر اسکن بیماران برای شبیه‌سازی جراحی‌های خاص ساخته‌اند. غازی این سیستم را با همکاری ۵ جراح متخصص و ۱۰ جراح مبتدی روی رویه‌ی معمول ولی چالش‌برانگیز شکستن سنگ‌های بزرگ کلیه آزمایش کرد. متخصصان، این مدل را بسیار واقع‌گرایانه یافتند و جراحان مبتدی معتقد بودند این مدل‌ها به تمرین جراحی قبل از انجام عمل جراحی واقعی کمک می‌کند.

نیکول ویک، متخصص تصویربرداری زیست‌پزشکی نیز تأثیر مدل‌های کلیه را روی برنامه‌ریزی جراحی مورد بررسی قرار داده است. در یک مطالعه‌ی سال ۲۰۱۷، او و همکارانش از سه جراح باتجربه خواستند که ۱۰ جراحی پیچیده‌ی متفاوت کلیه را مرور کنند. آن‌ها ابتدا تصاویر دو بعدی بیماران را مرور کردند و برنامه‌ی جراحی آن‌ها را شرح دادند. یک هفته بعد، این کار را با مدل سه‌بعدی تکرار کردند. در تمام موارد، حداقل یکی از جراحان، استراتژی خود را تغییر داد و میزان اطمینان آن‌ها در مورد برنامه‌ی جراحی بیشتر شده بود.

زین می‌گوید که در ساخت مدل‌های سه‌بعدی اعضای بدن، انتخاب مواد بستگی به استفاده‌ی مورد نظر دارد. پلاستیکِ سخت، برای تجسم ساده‌ی سه‌بعدی وقتی هدف جزئیاتی مانند شکل یک تومور یا انحنای عروق و مجاری نباشد، مناسب است. اما مواد انعطاف‌پذیر و اسفنجی شامل سیلیکون‌ها، پلاستیک‌های نرم و هیدروژل‌ها واقعی‌تر به‌نظر می‌رسند. خاصیت انعطاف‌پذیری آن‌ها می‌تواند خواص مکانیکی بافت زنده را تقلید کند و یک اندام تمرینی را مهیا می‌کند که جراحان می‌توانند آن را باز کرده و عرض و عمق برش‌های لازم برای انجام عمل را برنامه‌ریزی کنند. همچنین، مدل‌های نرم‌تر می‌توانند شامل ویژگی‌های دیگری مانند حسگرهای فشار باشند که اطلاعات بیشتری را در اختیار جراحان قرار خواهد داد.

غازی و همکارانش انواع مختلفی از مدل‌ها را با بافت‌های ویژه ایجاد کرده‌اند. آن‌ها به‌جای چاپ مستقیم، از چاپ سه‌بعدی برای ایجاد قالب‌های دقیق استفاده می‌کنند. سپس هیدروژل‌های تخصصی را درون این قالب‌ها تزریق می‌کنند؛ پلاستیک‌های ژله‌‌مانندی که در ساختار آن‌ها ۷۰ درصد آب وجود دارد و طوری تنظیم می‌شوند که همچون عضلات، چربی و عروق خونی واکنش نشان دهند. آن‌ها حتی مایعاتی را به این ساختارها اضافه می‌کنند، به‌صورتی که همان‌طور که در جراحی‌های واقعی اتفاق می‌افتد، برش عروق خونی یا دیگر مجاری موجب خونریزی یا چکه کردن آن‌ها ‌شود.

مایکل مک‌آلپاین، مهندس مکانیک دانشگاه مینه‌سوتا به‌عنوان ابزار آموزشی جراحان، مدل‌های سه‌بعدی پروستات ایجاد کرده است که دارای ویژگی‌های مکانیکی بافت حقیقی هستند. تیم او از نمونه‌های پروستات جداشده از بیماران سرطانی برای آزمایش ویژگی‌هایی نظیر استحکام و انعطاف‌پذیری در این مدل‌ها استفاده کرده است. آن‌ها حتی مدل‌های پروستات را با حسگرهای حساس به فشار ساخته‌شده از هیدروژل‌ها و سیلکون‌های لاستیکی مجهز کردند. حسگرها می‌توانند فشار اعمال‌شده به‌وسیله‌ی آندوسکوپ یا قیچی‌های جراحی را اندازه‌گیری کنند و اطلاعات مفیدی را در اختیار پزشکان قرار دهند.

مشخص نیست که چه تعداد از بیمارستان‌های آمریکا مدل‌های سه‌بعدی اعضای بدن را چاپ می‌کنند. ویلیام ویدوک، رادیولوژیست دانشگاه میشیگان می‌گوید:

من گمان می‌کنم که بیشتر بیمارستان‌های متوسط و بزرگ حداقل در حال تلاش برای انجام این کار هستند.

مراکز پزشکی مجهز و متخصص اکنون می‌توانند برخی از انواع مدل‌های سه‌بعدی دارای جنس پلاستیکی سخت را در ازای کمی بیش از چند صد دلار چاپ کنند. شرکت‌هایی مانند Lazarus 3D و Materialise نیز در حال حاضر به تولید مدل‌های ارگان با استفاده از داده‌های تصویربرداری مشغول هستند. اما سازمان‌های نظارتی و شرکت‌های بیمه درمانی هنوز از این تکنولوژی عقب هستند. فقط یک بسته‌ی نرم‌افزاری که به‌وسیله‌ی Materialise توسعه پیدا کرده، تأیید FDA را برای ساخت فایل‌های چاپ مورد استفاده در تشخیص بیماری دریافت کرده است. بیمه برای ایجاد چنین مدل‌های اختصاصی برای بیمار، پولی پرداخت نمی‌کند.

مدل‌های چاپ‌شده اعضای بدن ممکن است گامی بزرگ به‌سوی توسعه‌ی مدل‌های سه‌بعدی مبتنی برکامپیوتر باشد که از واقعیت افزوده استفاده می‌کند و در آن جراحان از هدست‌ها و ابزارهای دیگری برای مشاهده و دستکاری نمایش‌های سه‌بعدی استفاده می‌کنند. در اصل، غازی قصد داشت که کارش را به این شیوه آغاز کند اما به‌زودی به سمت مدل‌های فیزیکی حرکت کرد: هنوز نمی‌توان یک اندام مجازی را با احساس درست برش داد؛ یا اینکه از این مطلب آگاه شد که اگر یک عضو در بخش‌های مختلفی برش داشته شود، چقدر خونریزی اتفاق خواهد افتاد. او در حال حاضر، برای تهیه‌ی مدل‌های فیزیکی به‌عنوان ابزاری واقع‌گرایانه برای توسعه‌ی نرم‌افزار برنامه‌ریزی جراحی‌های مجازی در حال کار با شرکت‌های واقعیت مجازی است. مک آلپاین می‌گوید: در آینده، جراحی‌های تمرینی با استفاده از تصویربرداری سه‌بعدی (واقعیت مجازی یا مدل‌های فیزیکی چاپ‌شده) می‌توانند به‌جای استثناء تبدیل به یک رویه‌ی معمول شوند. من فکر می‌کنم که این رویه بسیار معمول خواهد شد.

منبع: زومیت

 

سه شنبه, 04 تیر 1398 ساعت 05:58

عضو انجمن قلم ناشران گفت: ناشران زیر بار چاپ نمی‌روند چراکه آن‌ها معتقدند هزینه‌های کاغذ و چاپ به صورت سرسام آوری افزایش داشته است و این امر سبب شده تا قیمت تمام شده کتاب افزایش پیدا کند و به طبع استقبال مخاطبان کتاب به دلیل افزایش قیمت کاهش یابد.

به گزارش چاپ و نشر؛ عباس خیرخواه نویسنده کتاب و عضو انجمن قلم ناشران در گفت‌وگو با میزان درباره دشواری‌های حاصل از بحران کاغذ گفت: ناشران زیر بار چاپ نمی‌روند چراکه آن‌ها معتقدند هزینه‌های کاغذ و چاپ به صورت سرسام آوری افزایش داشته است و این امر سبب شده تا قیمت تمام شده کتاب افزایش پیدا کند و به طبع آن استقبال مخاطبان کتاب به دلیل افزایش قیمت کاهش یابد.

وی ادامه داد: افزایش قیمت کتاب ابعاد گسترده‌ای دارد، این مهم به دنبال چالش‌های اقتصادی و کوچک شدن سبد خرید‏ فرهنگی خانواده‌ها جایی برای تولیدات فرهنگی و چاپ باقی نگذاشته است.

خیرخواه تصریح کرد: همچنین نویسندگان برای هزینه‌های چاپ و نشر در مضیقه هستند، بدین ترتیب تولیدات ادبی توجیه اقتصادی ندارد و تنها عشق و علاقه نویسندگان است که باعث می‌شود که کتاب چاپ شود.

این نویسنده کتاب اظهار کرد: اولویت اول ناشران عموما کتاب‏های پرفروش گذشته بوده که عموماً ریسک هزینه‌های چاپ و تولید را به حداقل می‌رساند و از طرفی اتخاذ و تصمیم مناسب برای توزیع کاغذ ناشران و چاپخانه‏‌ها می‏‌تواند از مشکلات این حوزه بکاهد.

خیرخواه با اشاره به چاپ آخرین آثار خود خاطرنشان کرد: من عضو انجمن قلم هستم و ۲۰ عنوان کتاب که به مسائل اجتماعی و هشت سال دفاع مقدس می‌پردازد را تولید کرده ام، پرفروش‌‏ترین کتاب من نیز به چاپ دهم رسیده است.

دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 11:20

حیف و میل دلارهای دولتی کاغذ در غفلت و بی توجهی روزنامه های دولتی و مسئولان وزارت ارشاد، باعث شده است تا سود دلار 4200 تومانی کاغذ به جیب خریداران کاغذ برگشتی برود.

درحالیکه دولت با هدف تامین نیاز مردم به روزنامه های ارزان قیمت کاغذ را با ارز دولتی (موسوم به دلار جهانگیری) به رسانه های مکتوب تخصیص داده است، اما این یارانه دولتی نه تنها به سود مردم و مخاطبان این روزنامه ها نشده، بلکه سود آن نصیب اصناف نیازمند به کاغذ باطله شده که روزنامه های ارزان را می خرند و به جای کاغذ گران قیمت موجود در بازار، از آن استفاده می کنند!

علیرغم اینکه کاغذ مطبوعات در بازار آزاد به قیمت هر کیلو ۱۵ هزار تومان رسیده است روزنامه های دولتی همچنان با قیمت ۵۰۰ و ۱۰۰۰ تومان به فروش میرسد و این باعث شده کیوسک داران تقاضای تیراژ بیشتر این روزنامه ها را داشته باشند و باطله روزنامه را به صادرکنندگان گل، باغداران، سراجی ها و کارواش ها با قیمت هر کیلو ۷۵۰۰ تومان به فروش برسانند.

در حالی روزنامه هایی همچون ایران، اطلاعات، کیهان، ایران ورزشی، جمهوری اسلامی، جام جم، خراسان، قدس، شهرآرا و چند روزنامه متعلق به دولت با نهادی های عمومی قیمت ۱۰۰۰ یا کمتر از آن دارند که قیمت کاغذ، چاپ و زینک هر نسخه آن بالای ۱۰۰۰ تومان است و مشخص نیست به چه دلیلی پایین تر از قیمت تولید روزنامه عرض میکنند و نهادهای عمومی و دولتی تا کجا می خواهند ضرر این روزنامه ها را پرداخت کنند.

بخش زیادی از کاغذ با نرخ دولتی کیلویی ۵۳۰۰ تومان در اختیار همین نشریات است و بنابراین قیمت ارزان رسانه های مکتوب دولتی در مقایسه با قیمت بالای رسانه های خصوصی که تا 4000 تومان به فروش می رسند، فرصت را به سوءاستفاده کنندگان داده تا تیراژ رسانه های حاکمیتی و وابسته به ارگان های دولتی را تا حد زیادی بالا ببرند.

پیش از این کارشناسان هشدار داده بودند که تخصیص ارز دولتی به روزنامه ها به دلیل کاهش شدید ذائقه رسانه ای مخاطبان به خرید روزنامه و استفاده از رسانه های موبایلی، نتیجه ای به جز سود رساندن به مافیای کاغذ و فروش کاغذ روزنامه ها در بازار آزاد نخواهد داشت.

منبع: خبرفوری

دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 11:18

رئیس اتحادیه ناشران استان قم از نیاز ناشران این استان به دو تا سه برابر کاغذ تخصیص یافته خبرداد و گفت: استان قم تنها استانی است که کاغذی که به ناشر اعطا می‌کند، پیگیری و بر آن نظارت دارد.

به گزارش چاپ و نشر؛ حمید خرمی، رئیس اتحادیه ناشران استان قم در گفت‌وگو با فارس درباره کاغذ مورد نیاز ناشران قم اظهار داشت: طبق مصوبه وزارت ارشاد هرنوع کاغذ وارداتی باید از سوی این وزارتخانه و به واسطه تعاونی ناشران آشنا توزیع شود از این رو حتی کاغذهای وارداتی خودمان نیز تحویل ارشاد می‌شود.

وی با بیان اینکه انتظار داریم کاغذ وارداتی توسط اتحادیه قم به شکل کامل در اختیار استان قم باشد، ابراز داشت: با توجه به حجم بالای تولید کتاب در قم توقع داریم تمام این کاغذها صرف استان قم شود.

خرمی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به تعامل خوب ارشاد در توزیع کاغذ مورد نیاز ناشران استان قم افزود: استان قم تنها استانی است که کاغذی که به ناشر اعطا می‌کند، پیگیری و بر آن نظارت دارد. این کنترل توسط اداره ارشاد استان انجام می‌شود و حتی کاغذهای واگذار شده شمرده شده و نظارت چاپ بر آن انجام می‌شود.

رئیس اتحادیه ناشران استان قم گفت: این نظارت تمام و کمال برای جلوگیری از سوء‌استفاده صورت می‌گیرد. حتی طبق هماهنگی‌ها با سازمان صنعت و تعزیرات تمام نظارت‌های معمول انجام می‌شود تا در نهایت کاغذ به کتاب تبدیل شود.

خرمی بیان کرد: نکته قابل توجه اینکه دو تا سه برابر کاغذ واگذار شده به ناشران قم مورد نیاز است؛ چرا که استان قم ام‌القرای جهان اسلام است و میزان نشر آثار دوره‌ای و مجلدهای حجم فراوان دارد. از این رو نیازمند کاغذ بیشتری هستیم.

دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 09:06

بی‌تدبیری و نبود نظارت در توزیع کاغذ در زیر مجموعه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اوج خود رسیده است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از مهر؛ طبق تصمیم هیئت دولت کاغذ از فهرست کالاهای اساسی خارج و مشمول ارز نیمایی شده است، اما تناژ محدودی که در دست وزارت ارشاد است، از ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی بهره‌مند می‌شوند و بعداً با نظارت این نهاد توزیع خواهد شد.

این خبری است که امروز دهان به دهان در میان واردکنندگان کاغذ و اهالی مطبوعات و ناشران درحال چرخیدن است.

در حالی که دبیر کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئول این کارگروه در معاونت فرهنگی در مأموریت کاری خارج از کشور به سر می‌برد و فریاد اهالی مطبوعات از وضعیت توزیع کاغذ بلند شده است و البته یک روز دیگر از هفته موعودی گذشت که سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را برای آغاز توزیع کاغذ دولتی و کاهش تنش موجود در قیمت این کالا وعده کرده بود.

بنا بر اظهارات وی و برخی دیگر از مسئولان کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبلغ ۸۰ میلیون یورو برای واردات کاغذ به این دو بخش نشر و مطبوعات تخصیص داده شده که در دو کارگروه تازه تأسیس وزارت ارشاد در دو معاونت فرهنگ و مطبوعاتی به واردات تخصیص پیدا می‌کند. اما به دلیل برخی رویه‌های طولانی در به ثمر رسیدن این مساله بسیاری از واردکنندگان به فکر واردات از طریق تخصیص ارز نیمایی افتاده‌اند که این موضوع نیز با دست‌اندازهای بالایی همراه است.

در حالی که در بخش نشر واردکنندگان کاغذ به صراحت خبر از نبود تخصیص ارز وارداتی برای کاغذ حتی به نرخ نیمایی خبر می‌دهند در بخش مطبوعات وضعیت به مراتب بدتر است.

مشاهدات میدانی مهر حاکی از آن است که در حال حاضر دو شرکت «نگار گستر هامون» و «جام‌جم بازرگان پیشرو» به عنوان عاملان اصلی واردات و کاغذ مطبوعات مطرح هستند که یکی از این دو شرکت از تازه‌واردان به عرصه واردات و توزیع کاغذ مطبوعات است و حتی اهالی صنف کاغذ نیز آن را به خوبی نمی‌شناسند.

عملکرد شرکت مذکور در روزهای اخیر به شکلی بوده که برخی از مشتریان آنکه ناچار از خرید از آن بوده‌اند به دلیل عرضه کاغذ بی‌کیفیت و نیز محصولی که برای استفاده در ماشین‌های چاپ ایرانی مناسب نبوده دست به مرجوع کردن خرید خود و پس‌گرفتن اوراق مالی خود کرده‌اند و برخی نیز با این پاسخ روبرو شده‌اند که محصول ما را بفروشید و با پولش خودتان در بازار آزاد خرید کنید

در این میان مسئول بازرگانی یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار تهران به مهر می‌گوید: وزارت ارشاد می‌گوید فلان شرکت باید به شما به نرخ ارز دولتی کاغذ بفروشد. وقتی ما به آن مراجعه می‌کنیم می‌گوید که من فقط به نرخ نیمایی می‌فروشم. وقتی اعتراض ما به جایی راه نمی‌برد ناچار از خرید آن می‌شویم و آن وقت با این پاسخ مواجه می‌شویم که به نرخ نیمایی امروز پیش فاکتور می‌دهیم و هر وقت تخصیصمان صادر و از گمرک خارج شد، به نرخ روز با شما حساب می‌کنیم.

به گفته این مقام مسئول این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که حداکثر یک تا دو تن که نیاز نهایتاً یک هفته یک روزنامه است از طریق این دو شرکت به مخاطب عرضه می‌شود و تأمین کاغذ برای حیات مطبوعات مبدل به یک دغدغه جدی شده است و حیات آنها را با تهدید جدی همراه کرده است

سکوت مدیران کارگروه کاغذ در وزارت ارشاد در کنار عادی جلوه دادن شرایط از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد دم خروسی بود که از زیر پیراهن پر بحران وضعیت نابسامان مدیریت واردات و عرضه کاغذ توسط دولت این روزها بیرون زده و مشخص نیست اصرار دولت به کنترل این بازار بدون توانایی در سامان دادن به آن تا کی ادامه داشته و در نهایت راه به کجا خواهد برد.

صفحه1 از816