مدير01

مدير01

پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398 ساعت 20:44

سرپرست معاونت فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان از صدور و تمدید شش پروانه فعالیت چاپخانه در شهرستان شاهرود خبر داد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، سیما رجبی روز پنجشنبه گفت: از این تعداد یک فقره پروانه جدید و بقیه تمدید فعالیت چاپخانه ها در شاهرود است.

وی گفت: پروانه چاپ دیجیتال با مدیریت اسماعیل کاظم اسماعیلی برای شاهرود صادر شده است.

رجبی اظهار داشت: همچنین پروانه چاپخانه دیجیتال سینا با مدیریت امیر عباسیان، چاپخانه چاپ دیجیتال زرین با مدیریت وحید چاوشی، چاپخانه چاپ دیجیتال ترنج با مدیریت محمد محمدپور، چاپخانه چاپ دیجیتال کسری به مدیریت احمد سلیمانی و چاپخانه سعدی با مدیریت سیدسعید آقایان در شاهرود تمدید شده است.

در شهرستان شاهرود ٣٦ واحد چاپی پروانه فعالیت دارند که از این تعداد ٢٧ چاپخانه است.

پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398 ساعت 20:35

 

محققان به تازگی موفق به ساخت اعضای سه بعدی شدند که می‌تواند برای پیوند مناسب باشد. 

به گزارش چاپ و نشر به نقل از فارس، محققان آلمانی با استفاده از تکنولوژی زیست‌چاپ موفق به ساخت اندام‌های شفاف انسانی شدند که می‌تواند راه پیوند برخی بخش‌های بدن مانند کلیه را هموار کند.

براساس گزارش «دیلی‌میل»، دانشمندان به سرپرستی «علی ارترک» دانشمند ترکیه‌ای دانشگاه «لودویگ ماکسیمیلیان» مونیخ روشی را ارائه کردند که با استفاده از یک حلال، اعضایی مانند کلیه و مغز ساخته می‌شود.

محققان اعضای بدن را با استفاده از لیزر در زیر یک میکروسکوپ اسکن می‌کنند تا ساختار کلی آن از جمله رگ‌های خونی و بسیاری از سلول‌های واحد را به دست بیاورند.

ارترک گفت: ما می‌توانیم با این کار به طور کامل اندام‌ها را شبیه‌سازی کنیم و با استفاده از تکنولوژی زیست‌چاپ اندام‌هایی با عملکردهای واقعی بسازیم.

گفتنی است؛ این تیم قصد دارد تا ساخت و چاپ سه بعدی پانکراس را در 2 تا 3 سال آینده آغاز  کند و همچنین امیدوار است تا کلیه را تا 6 - 5 سال دیگر ارائه کند.

 

پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398 ساعت 20:27

کشور چین پذیرای چاپ ‌ناشران ایرانی

مدیر غرفه چین در نمایشگاه کتاب تهران، می‌گوید ناشران ایرانی می‌توانند برای صرفه اقتصادی، کتاب‌های خود را در چین چاپ کنند.

به گزارش چاپ و نشر؛ لی لولو، مدیر غرفه چین در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب در گفتگو با ایبنا، با اشاره به تفاهمنامه‌هایی که این کشور با ناشران ایرانی امضا خواهد رسید، گفت: ایرانی‌ها نگاه ناشران چینی را درک می‌کنند. فرهنگ و کتاب‌های چین در ایران می‌تواند به خوبی درک شود.

وی با بیان اینکه هدف این انتشارت همکاری بیشتر با ناشران ایرانی است، ادامه داد: ایران از کشورهای است که می‌تواند به طور موفق مردم را به کتابخوانی دعوت کند.

ناشران زیادی از سراسر جهان، به دلیل صرفه اقتصادی و قیمت تمام‌شده پایین‌تر، کتاب های خود را در کشور چین چاپ و تولید می‌کنند. مدیر غرفه چین با تایید این مطلب، نسبت به قیمت کاغذ و هزینه‌های چاپ کتاب در ایران ابراز بی‌اطلاعی کرد اما گفت: این آمادگی در صنعت چاپ چین وجود دارد و ناشران علاقه‌مند می‌توانند کتاب‌هایشان را در کشور چین منتشر کنند.

او با اعلام اینکه در همکاری با ناشران ایرانی، رعایت حق کپی‌رایت از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود:  فقط با ناشرانی که این قانون را رعایت می‌کنند همکاری می‌کنم.

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 4 تا 14 اردیبهشت 98 در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می‌شود. در این دوره به غرفه چین فضای 600 متری اختصاص داده شده که 500 متر آن غرفه اصلی و 100متر برای حضور مسئولان اطلاع‌رسانی غرفه در نظر گرفته شده است.

پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398 ساعت 20:24

 

غرفه کشور چین در سی‌و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برای معرفی و آشنایی بازدیدکنندگان با سابقه صنعت چاپ و نشر چین، نمایشگاهی را با عنوان «فرهنگ چاپ و نشر باستانی چین» برپا کرده است. در این نمایشگاه نسخ قدیمی و باارزشی از کتاب‌های معروف چین به نمایش در آمده است.

به گزارش چاپ و نشر  به نقل از ایبنا، در ورودی غرفه چین مجموعه‌ای از نسخ خطی قدیمی به نمایشگاه گذاشته شده است که نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. در این نمایشگاه فرهنگ چاپ و نشر باستانی چین معرفی شده است.

براساس اطلاعاتی که در این نمایشگاه ارائه شده است، در حدود سال 1045 میلادی،  بی‌شنگ فن چاپ حروف گسسته را اختراع کرد که خدمت بزرگ دیگری از چین برای توسعه تمدن جهان به‌شمار می‌رود. چندی پس از اختراع فن چاپ با مهرهای سفالی توسط بی‌شنگ، در منطقه شی شیا مهرهای چوبی مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1300 تا 1304 میلادی، وانگ جن فن چاپ حروف گسسته با مهرهای چوبی را در چاپ کتاب مورد استفاده قرار داد و همچنین تجربیات خود در زمینه چاپ کتاب با فن چاپ حروف گسسته را در کتابی با عنوان «روش فن چاپ حروف گسسته» گردآوری کرد.

                                                                  

چینی‌ها و اختراع فن چاپ افست

چینی‌های باستان به منظور افزایش رنگ و لعاب و غنای بصری کتاب، فن چاپ افست را اختراع کردند. در این فن، بخش‌های رنگی کتاب با قالب‌های مختلف برای هر رنگ حکاکی شده و به صورت جداگانه و به ترتیب روی یک برگ کاغذ چاپ می‌شد. کتاب چاپ شده با این فن نسخه چاپ افست نامیده می‌شود.

 

اندیشه نگاره‌های چینی، نمادی از تمدن ملت چین

اندیشه نگاره‌های چینی نمادی از تمدن ملت و حامل مهمی برای پیشرفت تمدن چین به‌شمار می‌رود. اجداد چینی‌ها ژس از گذراندن سه مرحله گره زدن طناب، حکاکی و  نقاشی،‌اندیشه نگاره‌های چینی را خلق کردند.

محل نگارش خطوط چینی در دوران باستان معمولا روی اشیای طبیعی  است که ازجمله آنها می‌توان به خیزران و چوب، استخوان و لاک‌ لاک‌پشت، سنگ و فلز و ابریشم اشاره کرد.

 

فن کاغذسازی و شکل‌گیری نظام طومار

 

فن کاغذسازی همراه با فن چاپ، باروت و قطب‌نما، از جمله چهار اختراع بزرگ چین باستان است.  پس از اختراع فن کاغذسازی، از قرن دوم تا هفتم میلادی دوران توسعه فرهنگی همراه با کاغذ خوانده می‌شود. پس از استفاده گسترده از کاغذ، یک نظام کامل نوشتار و تحریر در چین شکل گرفت که نظام طومار هم خوانده می‌شود. در این دوران، تعداد کتاب و انواع آن به مراتب افزایش یافت. 

در بخشی از نمایشگاه فرهنگ چاپ و نشر باستانی چین نسخ قدیمی از تعدادی از کتاب‌های با ارزش چینی به نمایش درآمده است که از جمله آنها می‌توان به این آثار اشاره کرد:

نسخه انگلیسی «اختراع فن چاپ چین و انتقال آن به غرب» تألیف توماس فرانسیس کارتر چاپ سال 1925 میلادی  در آمریکا

ترجمه داستان‌های هزار و یک شب به زبان چینی، کتاب باستانی از کره شمالی به زبان چینی در قرن 18

«دفتر مصور شی جو زایی»؛ چاپ افست رنگی در قرن 17، در این اثر از فن چاپ قالب مقطع آب‌رنگ استفاده شده است. این اثری دوران‌ساز در تاریخ صنعت چاپ چین به‌شمار می‌رود.

«شرح حکمت سوترای خرد جین گانگ اثر راهب وو ون»: نسخه چاپ افست دو رنگی سرخ و سیاه که توسط معبد زی‌فو خیابان جونگ شینگ در سال 1341 میلادی منتشر شده و باستانی‌ترین کتاب به جا مانده از چاپ افست دو رنگی در جهان است.

«مراحل چاپ حروف گسسته از انتشارات وو یینگ دیان»: نسخه چاپ حروف گسسته در سال 1740 و کتابی با شرح مفصل فن چاپ با حروف گسسته چوبی است.

«مجموعه کتاب‌های باستانی و کنونی»: چاپ این کتب که 5020 جلد داشت حدود 250 هزار مهر گسسته ساخته شد.

«منگ شی بی تان»: تألیف شن کوئو

«حکمت سوترای خرد جین گانگ»، این اثر باستانی‌ترین و کامل‌ترین مطبوعه با تاریخ چاپ در جهان است. نسخه اصل آن درذ کتابخانه بزرگ انگلستان نگهداری می‌شود.

 

پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398 ساعت 07:02

نمایشگاه آثار منتخب ششمین سالانه تبادل چاپ دستی (کارت پستال) در نگارخانه لاله افتتاح می شود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایرنا، در یک دهه اخیر گسترش دامنه‌های تجربی چاپ دستی و تولید تجهیزات تخصصی آن به دست متخصصان داخلی موجب رشد و رونق کارگاه های متعدد چاپ دستی و گرایش پر شور هنرمندان نسل جوان به این عرصه شده که دورنمای روشنی از پیشرفت فعالان آن در ایران و عرصه های بین المللی ترسیم می‌کند.

سـالانه تـبادل چـاپ دسـتی (کارت پستال) از آغاز شکل‌گیری و برنامه‌ریزی تاکنون، بستری برای تجربه و ارائه آثار هنرمندان این عرصه فراهم کرده و در نگارخانه لاله برگزار شده است.

این سالانه با هدف تبادل آثار و به اشتراک گذاری جدیدترین تجربیات هنرمندان شکل گرفته و در هر دوره بر تعداد علاقه مندان آن افزوده شده است.

در ششمین سـالانه تـبادل چـاپ دسـتی، پس از انتشار فراخوان، 268 نفر آثار خود را به دبیرخانه سالانه ارسال کردند. پس از بررسی در مرحله نخست، تعداد یکصد و 72 اثر متناسب با شرایط فراخوان و استانداردهای چاپ دستی شناخته شد که در مرحله دوم، آثار یکصد و 56 نفر به بخش نهایی راه یافت. در بخش مدعوین نیز 10 هنرمند فعال شرکت کردند.

در سالانه تبادل چاپ دستی هنرمندان، نسخه های متعدد و همسان از یک اثر را به دبیرخانه سالانه ارسال می کنند که بخشی از نسخه ها به صورت تصادفی انتخاب و بین شرکت کنندهها تبادل می شود. همچنین بخشی دیگر از نسخه ها در نمایشگاه سالانه ارائه خواهد شد.

دبیری ششمین سالانه تبادل چاپ دستی بر عهده کیوان عسگری (هنرمند معاصر و مدرس هنر) بوده است.

نمایشگاه آثار منتخب ششمین سالانه تبادل چاپ دستی روز جمعه ششم اردیبهشت ساعت 16 تا 20 در نگارخانه لاله گشایش می‌یابد و برای بازدید از 7 تا 24 اردیبهشت از ساعت 9 تا 13 و 14 تا 18 به استثنای روزهای تعطیل دایر خواهد بود.

نگارخانه لاله در خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی بوستان لاله، روبه‌روی پارکینگ طبقاتی لاله واقع شده است.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی:

افزایش رشد تقاضای چاپ و نشر کتاب در خراسان رضوی

پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398 ساعت 06:22

 

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: بخاطر گستردگی فعالیت‌ها در حوزه‌های فرهنگی، مذهبی، دانشگاهی و حوزوی این استان تقاضا برای چاپ و نشر کتاب در خراسان رضوی همواره رشدی فزاینده دارد.

به گزارش چاپ و نشر؛ افشین تحفه گر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا این شرایط را فرصتی مغتنم برای حوزه چاپ و نشر کشور توصیف و بیان کرد: در مجموع طی سالهای اخیر خراسان رضوی به بارانداز حوزه نشر تبدیل شده به نحوی که بخش عمده ای از فرهنگدوستان کشورهای همسایه اقدامات مربوط به چاپ کتاب و محصولات چاپی خود را به صنعتگران و ناشران خراسانی واگذار می کنند.

وی افزود: پارسال با صدور مجوز چاپ سه هزار و 400 عنوان کتاب جدید، شمار مجوز کتابهای چاپ نخست در خراسان رضوی نسبت به سال پیشتر افزایش یافت. با این حال پارسال در مجموع شش میلیون و 488 هزار و 320 جلد کتاب در خراسان رضوی به چاپ رسید که در مقایسه با سال 1396 به لحاظ تیراژ کاهش داشت.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از دلایل کاهش چاپ کتاب را در سال 1397 گرانی کاغذ و افزایش هزینه های چاپ و نشر عنوان و بیان کرد: با اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش زیادی را برای رفع مشکلات چاپ در کشور صورت داده اما افزایش هزینه های تمام شده چاپ بر قیمت کتاب اثر گذاشته است.

 

صادرات محصولات چاپی

وی همچنین به رونق صادرات محصولات چاپی از خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: پارسال هزار میلیارد ریال محصولات چاپی از این استان به خارج از کشور صادر شد.

تحفه گر گفت: گرچه چاپخانه های خراسان رضوی پارسال و امسال دوران سختی را می گذارنند اما هنوز پس از تهران به لحاظ حجم کار، تخصص چاپ و بهره گیری از فناوری روز در کشور جایگاه دوم را دارند.

وی افزود: خراسان رضوی از بزرگترین چاپخانه کتابهای نفیس، شهرک اختصاصی صنعت چاپ، چاپخانه ای با سالنی به وسعت 12 هزار مترمربع و فناوریهای روز دنیا در حوزه چاپ برخوردار است.

او به تصمیم برای ایجاد فرصتهای جدید در حوزه اقتصاد نشر با توجه به ظرفیتهای بالای چاپ در خراسان رضوی با همکاری اتحادیه چاپخانه داران مشهد اشاره و بیان کرد: در این چارچوب 'میز توسعه همکاری اقتصادی حوزه صنایع چاپ و نشر کشور' به مرکزیت خراسان رضوی با حضور 10 کشور عضو سازمان اکو همزمان با هشتمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی مشهد برگزار می شود.

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: در این رویداد اقتصادی نمایندگان کشورهای مختلف در قالب هیاتهای تجاری در هشتمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی مشهد حضور می یابند. همچنین دستگاههای مرتبط با حوزه صادرات در این رویداد با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری کرده، موانع صادرات را بررسی و راهکارهای آن را به عنوان بسته اقتصادی چاپ و نشر به هیات دولت ارائه می دهند.

 

کتابخوانی

وی همچنین گفت: پارسال بیستمین نمایشگاه کتاب مشهد هفت میلیون نفر بازدیدکننده و 70 میلیارد ریال فروش کتاب داشت. حجم فروش کتاب در این رویداد فرهنگی نیز نسبت به نمایشگاه پیشین 40 درصد بیشتر بود.

تحفه گر افزود: همچنین پارسال اجرای 'طرحهای عیدانه، تابستانه و پاییزه کتابخوانی' در کتابفروشیهای منتخب استان مورد استقبال جدی علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی قرار گرفت و کمک شایانی به فعالیتهای مرتبط با فرهنگ کتابخوانی در خراسان رضوی کرد.

وی ادامه داد: طبق اعلام مرکز آمار ایران متوسط زمان مطالعه در کشور 16 دقیقه است. پارسال میزان مطالعه شهروندان خراسانی از میانگین کشوری بیشتر بود.

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به برنامه های امسال برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیز اشاره و بیان کرد: بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد امسال تغییراتی جدی نسبت به پارسال خواهد داشت و حضور فرهنگدوستان کشورهای دیگر در آن پررنگتر خواهد بود.

وی 'حمایت از طرحهای ترویج کتابخوانی، برگزاری شانزدهمین دوره انتخاب کتاب سال خراسان رضوی با معرفی الگوهای موفق و محوریت سال رونق تولید، جشن امضای کتاب و مسابقات کتابخوانی، جشنواره فرهنگی تولیدات کالاها و محصولات فرهنگی ایران، تدوین شناسنامه فرهنگی اقوام و مذاهب، برپایی نمایشگاه کتاب در شهرستانها، جشنواره جام باشگاههای کتابخوانی و برنامه دوشنبه های کتابخوانی در مهدهای کودک، جشنواره تجلیل از مروجان کتابخوانی، اجرای طرح کتابگردیو نیز جشنواره روستاهای دوستدار کتاب را' از دیگر برنامه های امسال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برشمرد.

400 واحد چاپخانه، لیتوگرافی و جعبه سازی در خراسان رضوی دایر و ظرفیت 20 درصد این واحدها به چاپ کتاب اختصاص یافته است. همچنین ٤٤١ ناشر فعال و ٥٣٤ کانون آگهی و تبلیغات در این استان فعالیت دارند.

 

پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398 ساعت 06:14

رئیس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران گفت: سرانه مصرف محصولات سلولزی در کشور نزدیک به 2 کیلوگرم است و به دلیل تولید بیش از مصرف داخلی، بقیه آن صادر می شود.

عباس خوشگرد در حاشیه برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی مواد شوینده، آرایشی، بهداشتی، سلولزی و ماشین آلات وابسته افزود: قابلیت تولید انواع مختلف محصولات سلولزی با بهترین کیفیت مواد در کشور فراهم است.

به گفته این مقام صنفی، در 2 سال گذشته ظرفیت های جدیدی نیز در کشور ایجاد شده که علاوه بر رفع نیازهای داخلی، رونق صادرات را میسر کرده است و اکنون برای تولید و عرضه این محصولات هیچ مشکلی وجود ندارد.

خوشگرد اضافه کرد: کشورهای آسیای میانه، عراق، افغانستان، قطر و برخی کشورهای عربی، بازارهای هدف اصلی صادراتی این صنعت را تشکیل می دهند.

 

ارز محصولات صادراتی به کشور برمی‌گردد

رئیس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران در واکنش به ادعایی درباره سوء استفاده برخی بازرگانان افغان یا عراقی در پرداختن پول محصولات سلولزی به ریال (به جای ارز) و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور گفت: در این موارد، خریدها با دلاری که تبدیل به ریال شده است انجام می شود و در نهایت با واسطه یا بی واسطه ارز به کشور برمی گردد. این مقام صنفی اضافه کرد: بازرگانان عراقی یا افغان، برای خرید ریال باید ارز خود را به بانک مرکزی بفروشند یا ریال مورد نیاز را با فروش دلار به صرافان سر مرز تامین کنند که در هر 2 صورت، به معنای بازگشت ارز به کشور است.

 

برخی شرکت های خارجی در کمبود پارسال محصولات سلولزی موثر بودند

خوشگرد درباره مشکلات مربوط به تامین پوشک در سال گذشته گفت: با افزایش نرخ ارز، مردم به خیال کمبود پوشک به بازار هجوم بردند و بیش از نیاز خود خرید کردند که این رفتار 2 ماه بیشتر طول نکشید و امروز در تولید یا توزیع این کالا هیچ مشکلی نداریم.

وی به تاثیر سوء برخی شرکت های خارجی حاضر در کشور بر تامین مواد اولیه در آن دوره اشاره کرد و گفت: صنعتگران کشورمان بیکار نبودند و از آن زمان به ایجاد ظرفیت های جدید اقدام کرده اند، از آن جمله راه اندازی یک خط بزرگ ساخت تیشو است که در ماه های گذشته از سوی بخش خصوصی به بهره برداری رسید.

این مقام صنفی یادآوری کرد: امروز قیمت محصولات سلولزی با ارز نیمایی به ثبات رسیده است و در ماه های گذشته افزایش قیمت چندانی را تجربه نکردیم.

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی مواد شوینده، آرایشی، بهداشتی، سلولزی و ماشین آلات وابسته از دوشنبه با مشارکت 265 شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه تا پنجم اردیبهشت ماه از ساعت 10 تا 18 آماده بازدید علاقه مندان است.

پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398 ساعت 06:10

امین کمال‌همدانی، یکی از اعضای کارگروه ناشران دیجیتال درباره نشر دیجیتالی و تاثیر آن در آینده در کشور گفت: نشر الکترونیک علاوه بر اینکه میزان انتشار محتوا را نسبت به کاغذ تسهیل می‌کند، از لحاظ فراگیربودن تاثیر بیشتری می‌گذارد و در حقیقت دنیا به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود.

 کمال‌همدانی؛ از نمایندگان رسانه‌های دیجیتال کشور در کارگروه ناشران دیجیتال در گفت‌وگو با ایبنا درباره آینده نشر دیجیتالی کشور گفت: این یک واقعیت است که دنیا به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود. با اینکه نشر مکتوب سابقه زیادی در دنیا دارد اما در آینده‌ای نزدیک ناشران مکتوب باید به فکر دیجیتالی کردن نشر خود باشند. آمارها حاکی از آن است که درصد زیادی از سود صنعت نشر در اختیار ناشران دیجیتالی است. قطعا نشر الکترونیک علاوه بر اینکه میزان انتشار محتوا را نسبت به کاغذ تسهیل می‌کند، می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

 وی درباره سازوکار موجود در کارگروه ناشران دیجیتالی درحوره کپی‌رایت گفت: درخصوص بحث کپی‌رایت که بزرگترین دغدغه صاحبان محتوا هست، متاسفانه هنوز در بحث مالکیت فکری، چارچوب مشخصی نداریم اما اعمال اجرایی برای محصولات محتوایی که دارای مجوز هستند در کشور جاری است. در بخشی به عنوان «صیانت در دنیای نشر دیجیتال» وجود دارد که اگر صاحبان محتوا اقدام به دریافت مجوز کنند از سوی مرکز رسانه‌های دیجیتال تمهیداتی برای کپی‌رایت آثار آن‌ها دیده شده است.

 همدانی افزود: در این کارگروه یک سری مسئولیت و اختیارات در بحث نظارت بر تخلفات وجود دارد که امکان نظارت و برخورد و امکان پیگیری از مراجع قضایی هم وجود دارد.

 این کارشناس در عرصه نشر دیجیتالی با اشاره به اهمیت رعایت کپی‌رایت از سوی ناشران دیجیتالی گفت: در بحث رعایت کپی‌رایت دو قسمت مهم وجود دارد؛ یکی آنکه صاحبان تولید محتوا باید برایشان مهم باشد که با چه بستری محتوای خود را نشر می‌دهند؟ درواقع بر عهده خود ناشران دیجیتال است و به شدت مسائل فنی باید رعایت شود. اما از طرفی اگر به هر علتی محتوای یک ناشر تکثیر غیر قانونی یابد، خود ناشر باید اطلاع‌رسانی کند. در این کارگروه هم امکان برخورد با متخلفان وجود دارد و حتی اختیار ابطال مجوز ناشران متخلف هم دارد.

 وی ادامه داد: اگر این تغییر رویه اتفاق بیفتد و ناشران مکتوب به دیجیتالی شدن رو بیاورند، علاوه بر اینکه هزینه‌های نشر آن‌ها بسیار کاهش می‌یابد، میزان بازخورد محتوایی که نشر پیدا می‌کند بهتر خواهد بود همچنین سود خوبی می‌تواند برای ناشران مکتوب داشته باشد. تجربه ثابت کرده است درآمد حاصل بر نشر دیجیتالی نسبت به نشر مکتوب غالب شده است.

 این فعال در عرصه نشر دیجیتالی درباره میزان استقبال عموم مردم از نشر دیجیتالی گفت: ما در حال حاضر چهار پلت‌فرم نشر کتاب داریم که شامل کتاب‌های دیجیتال و کتاب‌های صوتی است و توانسته‌اند به شدت نظر عمومی را به خود جلب کنند. آمارهایی داریم که نشان می‌دهد تعداد بسیار قابل توجهی از مردم از این پلت‌فورم‌ها استفاده می‌کنند به‌گونه‌ای که بسیاری از کتاب‌هایی که سال‌ها از اولین انتشارشان در بازار کتاب گذشته است در حال دیجیتالی شدن و صوتی شدن هستند.

چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 10:25

با وجود بیش از ۲ ساعت از آغاز نمایشگاه کتاب تهران، کارتخوان های نمایشگاهی کماکان قطع و پروسه خرید محصولات با اختلال مواجه شده است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از مهر، با وجود گذشت چند ساعت از افتتاح نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و حضور طیف وسیعی از بازدیدکنندگان در نمایشگاه، دستگاه‌های کارتخوان غرفه‌های شبستان مصلی، کماکان آماده خدمات دهی به مخاطبان نمایشگاه نیستند.

مشاهدات میدانی خبرنگار مهر حاکی از این است که طیف زیادی از بازدیدکنندگان نمایشگاه که با کارت‌های عابربانک شخصی و بن کارت‌های اهدایی نمایشگاه برای خرید کتاب به مصلی آمده اند، دچار مشکل و سردرگمی برای خرید کتاب شده اند.

علاوه بر آن گویا امسال نیز باید مانند سال‌های گذشته و دوره‌های پیشین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، روز نخست نمایشگاه را باید از دست رفته تلقی کرد. اکنون که به ظهر روز نخست نزدیک می‌شویم هنوز بنرهای راهنمای بسیاری از راهروها که در ابتدا، وسط و انتهای هر راهرو باید نصب شود و اطلاعات ناشران مستقر در آن راهرو را به مخاطبان یادآوری می‌کند نصب نشده است.

همچنین اسامی و اطلاعات سردر بسیاری از غرفه‌ها نیز نصب نشده است. ناشرانی نیز هم‌اکنون مشغول چیدن غرفه‌های خود هستند. البته هنوز بسیاری از غرفه‌ها نیز دستگاه کارتخوان بانکی ندارند. نارضایتی ناشران از تحویل دیرهنگام غرفه‌هاست. متأسفانه سازوکاری برای اینکه کارهای آماده سازی تا پیش از افتتاحیه نمایشگاه انجام شود تا مخاطبان و بازدیدکنندگان نمایشگاه از همان روز نخست بدون دغدغه به خرید بپردازند، صورت نگرفته است.

پیش از این مدیران نمایشگاه کتاب عنوان کرده بودند که بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان یارانه برای خرید کتاب در این دوره از نمایشگاه هزینه خواهد شد که تقریباً تمامی این مبلغ با بن کارت‌های الکترونیکی به دست مخاطبان می‌رسد. در حالی که تمامی غرفه‌های ناشران در نمایشگاه کتاب تقریباً دستگاه‌های کارتخوان خود را دریافت کرده اند، تا ساعت ۱۲ امروز این دستگاه‌ها کماکان قادر به خدمات دهی نبودند.

 

 

 

چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 10:03

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال گفت: ثبت‌احوال بنای تمدید زمان ثبت‌نام کارت ملی هوشمند را ندارد زیرا اگر زمان ثبت‌نام باز هم تمدید شود، مردم کار را به تعویق می‌اندازند.

سیف الله ابوترابی در گفت‌وگو با ایسنا از فعال شدن کارگروه برای ممانعت از صدور کارت‌های هوشمند مشابه در سایر نهادها خبرداد و اظهار کرد: از مجموع ۶۲ میلیون نفر، بیش از ۵۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برای مراحل صدور کارت ملی اقدام کرده‌اند که برای بیش از ۴۵ میلیون نفر از شهروندان کارت ملی صادر شده است و ۴۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر نیز کارت خود را دریافت و از آن استفاده می‌کنند.

وی همچنین به جمعیت حدود هشت تا ۱۰ میلیون نفری که هنوز ثبت‌نام کارت ملی هوشمند انجام نداده‌اند، اشاره کرد و گفت: پیش از این اشاره شد که مردم نگران تامین بدنه کارت نباشند و در بیش از ۲۰۰ دستگاه، نهاد و سازمان در ۲۰۰ هزار نقطه از کشور احراز هویت این افراد را انجام می‌دهیم.

این مقام مسئول در سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه کارت ملی هوشمند در حال حاضر در برخی از دستگاه‌های کارت خوان خاص قابل استفاده است گفت: چندی پیش بانک ملی در یکی از شعب خود این امکان را فراهم کرد که کارت هوشمند به جای کارت‌های بانکی در دستگاه کارتخوان قابل پذیرش باشد. همچنین سایر بانکها نیز در حال پیگیری برای فعال سازی این موضوع هستند.

وی افزود: از ابتدای فروردین کارت‌های قدیمی که تاریخ اعتبار آن برای پیش از ۱۲/۲۹ بود، فاقد اعتبار است اما نمی‌توان مردم را به اجبار برای ثبت نام فرا خواند، طبیعی است که برخی هموطنان تا زمانی که به مشکل برخورد نکنند، برای دریافت کارت مراجعه نمی‌کنند.

وی بااشاره به اینکه هنوز هم شهروندان می‌توانند فرایند ثبت نام انجام دهند گفت: به هیچ وجه بنای تمدید زمان ثبت نام را نداریم و قطعاً اگر باز هم تمدید کنیم، مردم کار را به تعویق می‌اندازند.

ابوترابی در پایان یادآور شد: ۸۵ درصد جامعه کارت ملی خود را دریافت کرده‌اند، همچنین برنامه‌ریزی شد تا ظرف هفته جاری چنانچه هموطنی با کارت ملی فاقد اعتبار مراجعه کرد، او را به دفاتر پیشخوان، پست یا ثبت احوال رهنمون کنند، در آنجا نیز پس از تکمیل ثبت نام برگه‌ای که نشان دهنده ثبت نام فرد برای دریافت کارت ملی هوشمند است، به او داده شود، این برگه تا زمان صدور کارت ملی هوشمند، در نظام اداری قابل استفاده است.

صفحه1 از770