مدير01

مدير01

جمعه, 29 تیر 1397 ساعت 09:30

معاون صنایع دستی استان اصفهان از برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی بسته‌بندی صنایع دستی در گالری نقش‌خانه هنرهای سنتی خبر داد و گفت: بسته‌بندی علاوه بر اینکه باعث حفاظت از محصول می‌شود، زبان معرفی اثر است و به نوع عرضه و مشتری‌مداری نیز زیبایی خاصی می‌دهد.

 

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایمنا جعفر جعفرصالحی ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: بسته‌بندی یکی از اجزای لاینفک محصول است و صنایع دستی نیز از این موضوع مستثنی نیست.

 

وی افزود: قطعا صنایع دستی که بخشی از وجود هنرمند است بار فرهنگی دارد، مولفه‌های عینی و ملموس و معنوی کشور در آن متبلور می شود و موتیف‌هایی که در اصالت فرهنگی یک کشور مطرح می شود در قالب هنر به‌خوبی تجلی پیدا می کند و صنایع دستی هم از آن جمله است.

 

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: اینکه صنایع دستی بدون لباس و پوشش مطرح شود شأنیت آن را مخدوش می کند و به‌همین دلیل باید به این فکر کنیم که در فاز اول الزاماً و به اجبار چه مشتری بخواهد و چه نخواهد، صنایع دستی را با بسته بندی عرضه کنیم. در واقع ما برای کار فرهنگی و هنری خود ارزش قائل هستیم و آن را با بسته بندی ارایه می کنیم.

 

جعفرصالحی ادامه داد: در بحث تجارت، مشتری‌ها و تقاضای بازار، تعیین کننده هستند؛ به عبارت دیگر، مشتری ها به سمت محصولاتی می روند که بسته‌بندی داشته باشند چرا که علاوه بر اینکه بسته‌بندی باعث حفاظت از محصول می‌شود زیبایی خاصی به نوع عرضه و مشتری مداری می دهد و مشتری ها از آن استقبال می کنند.

 

وی گفت: بسته‌بندی می‌تواند دریچۀ ورود به اثر باشد و به‌لحاظ حجم اطلاعاتی که می‌تواند بر روی بسته‌بندی قرار بگیرد، به فروشِ خوب کمک بسیاری می‌کند. بسته‌بندی زبان ندارد ولی اطلاعاتی که بر روی آن نوشته می شود زبان معرفی اثر می‌شود و می‌تواند با مشتری ارتباط برقرار کند.

 

معاون صنایع دستی استان افزود: در نمایشگاه چند موضوع را به عنوان محور قرار دادیم که شامل صنایع دستی برای صنایع دستی مثلا یک جعبه خاتم را می‌توانیم برای یک اثر نفیس نقره‌ای قرار دهیم که در این مورد هر دو آن‌ها صنایع دستی هستند؛ گاهی صنایع دستی برای غیر می‌شود مثلا یک جعبه مینایی می‌تواند بسته‌بندی خوبی برای زعفران باشد؛ گاهی اوقات بسته‌بندی غیر برای صنایع دستی است مثلا همان کاغذها و مقواهای فشرده‌ای که می‌توانند برای بسته‌بندی یک صنایع دستی ارزان قیمت به کار برده شوند. در مجموع براساس این سه شالوده فکری، سطح‌بندی انجام شده و این موضوع درنظر گرفته شده است که برخی افراد به‌دنبال بسته بندی نفیس هستند، برخی به دنبال بسته‌بندی‌های متوسط و افرادی نیز خواهان بسته‌بندی‌های ویژه هستند که بسته‌بندی ویژه همان بسته‌بندی صنایع دستی برای صنایع دستی است و هر سه محور بسته‌بندی در این نمایشگاه پوشش داده شده است.

ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی

مهلت ۴۸ساعته بانک مرکزی روبه‌ اتمام است

جمعه, 29 تیر 1397 ساعت 09:13

 

بانک مرکزی اعلام اسامی کامل دریافت‌کنندگان ارز دولتی را آنقدر به تعویق انداخت تا در نهایت دادستانی به ماجرا وارد شد و زمان ۴۸ ساعته‌ای برای این موضوع تعیین کرد. با این حال مشخص نیست که با این هشدار بانک مرکزی لیست را اعلام می‌کند یا خیر؟ در این بین یکی از ابهامات اصلی این است که آیا بانک مرکزی به خواست خود اسامی را کامل اعلام نمی‌کند و یا با محدودیت مواجه است؟

 

به گزارش چاپ و نشر به نقل از اقتصاد آنلاین اخیرا منتظری-دادستان کل کشور  گفته است که "عده‌ای آمدند ارز دولتی با مبلغ ۴۲۰۰ تومان اخذ کردند که نصف لیست آن را تحویل گرفتیم اما کامل نبود. دیروز عصر (سه‌شنبه) در جلسه شورای پول و اعتبار، به رئیس بانک مرکزی گفتم ظرف ۴۸ ساعت باید لیست را کامل تحویل دهید. به دادستان تهران نیز سپردیم این لیست‌ها را به درستی مورد بررسی قرار دهد. ۱۴ هزار نفر کسانی هستند که ارز را با قیمت۴۲۰۰ تومان خریداری کردند و بعد چپه کردند، باید تنبیه شوند".

 

 اما ماجرا از آنجا شروع شد که دولت در سیاست جدید ارزی خود قیمت‌های بازار آزاد  را کنار زد و به تمامی درخواست‌های واردات بدون هیچ اولویت‌بندی ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان داد. اما این نرخ که در قیاس با بیش از ۷۰۰۰ تومان بازار جذابیت خاص خود را داشت، درنهایت موجب سوءاستفاده برخی واردکنندگان و رانت‌های بزرگی شد. برخی شروع به واردات کالاهای خارج از چارچوب قبلی خود کردند. برخی رقم ثبت سفارش را با رایزنی‌هایی با فروشنده بالاتر از قیمت واقعی زدند و بخش زیادی هم کالاهایی را که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده بودند بر اساس بهای تمام شده با نرخ بازار آزاد فروختند و با ورود یارانه‌ای که برای ارز گرفته بودند به زیان مصرف کننده عمل کردند. درنهایت با مسایلی که در این باره پیش آمد، مسئولان به فکر اولویت بندی کالاها برای دریافت ارز و ممنوعیت واردات بیش از ۱۵۰۰ قلم کالا افتادند.

 

اما در این باره رئیس جمهور به سازمان‌های مربوطه که بانک مرکزی و وزارت صنعت و معدن و تجارت به طور خاص مورد توجه بودند، دستور داد تا به منظور شفاف‌سازی، موضوع لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی در مدت اخیر را اعلام کنند تا عموم در جریان پرداختی و کسانی که از این ارز استفاده کرده‌اند، قرار گیرند.

 

طولی نکشید که بانک مرکزی لیستی را اعلام کرد که نشان دهنده حدود ۲.۵ میلیارد یورو ارز پرداختی برای واردات بود و اثری از برخی واردکنندگان از جمله خودور نبود. این در حالی است که طبق آمار از ۲۱ فرودین‌ماه که سیاست جدید ارزی به اجرا درآمد تا نهم تیرماه حدود ۲۱ میلیارد دلار ثبت سفارش شده بود که تا آن زمان حدود ۱۲ میلیارد دلار پرداخت شده بود.

 

در این حالت لیست اعلامی واردکنندگان حدود ۹ میلیارد دلار کم داشت. این بانک درباره علت عدم انتشار کامل اسامی توضیح داد: لیستی که از سوی وزارت صمت تحویل گرفته را اعلام کرده است. با این حال وزارت صمت این موضوع را بی‌پاسخ نگذاشت و این‌گونه اعلام کرد که لیست را به طور کامل به بانک مرکزی تحویل داده و شخص وزیر صنعت و معدن و تجارت (شریعتمداری) نیز با انتشار کامل موافق است.

 

بعد از این جریان در فاصله‌ای کوتاه، بانک مرکزی دومین لیست را منتشر کرد که این بار خودروسازان در آن قرار داشته و در کل حدود ۱۲۲ میلیون یورو به آن‌ها پرداخت شده بود. در این حالت بازهم نزدیک به ۹ میلیارد دلار دیگر باقی ماند که خبری از اسامی آن‌ها نبود. این در حالی است که چندی پیش نیز مونسان-رئیس سازمان گردشگری- گله‌هایی در این رابطه مطرح و اعلام کرد با وجود اینکه بارها از بانک مرکزی درخواست کرده‌ تا در مورد پرداخت ارز دولتی اطلاعات شفافی را ارائه و لیست کشورهای مقصد را به تفکیک اعلام کند، تاکنون در این باره اقدامی نکرده است.

 

این در حالی است که به تازگی اعلام دادستان کل کشور از ورود برای اعلام کامل اسامی دریافت‌کنندگان ارز دولتی خبر داده و زمان ۴۸ ساعته‌ای تعیین کرده است. با توجه به اینکه دادستان گفته در جلسه شورای پول و اعتبار این موضوع را با رئیس کل بانک مرکزی درمیان گذاشته است و شورا در روز سه‌شنبه (۲۶ تیرماه) برگزار شد، انتظار می‌رود تا پایان وقت امروز (پنج‌شنبه) بانک مرکزی لیست کامل را به دادستان تحویل داده و یا رسانه‌ای ش

جمعه, 29 تیر 1397 ساعت 09:08

 به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان محمد عزیزی مدیر مسئول انتشارات روزگار، در خصوص دانلود غیرقانونی کتاب گفت: دانلود غیر قانونی کتاب، ضرر زیادی به ناشران می زند؛ چراکه ناشران برای آماده سازی یک کتاب زحمت زیادی می‌کشند. ناشر کتاب را جستجو و  تهیه می‌کند و سپس آن را به مترجم یا مولفی می دهد که کتاب را بنویسد و در آخر اثر در انتشاراتی ویرایش و منتشر می شود. با وجود این مشقت ها عده ای به سادگی کتاب را  غیر قانونی، دانلود می کنند.

 

وی افزود: کسانی که کتاب را غیرقانونی دانلود می کنند، با دو انگیزه این کار را انجام می دهند؛ عده ای از این افراد نیت خیرخواهانه دارند و می خواهند خوراک مناسبی برای خوانندگان اثر تهیه کنند، اما عده ای دیگر با نگاهی غارتگرانه این کار را انجام می دهند. در هر دو صورت دانلود غیرقانونی کتاب، اشتباه است. این کار  زحمت گروهی را که اثر را آماده کرده اند، هدر می دهد. برفرض که زحمات معنوی ناشران برای انتشار کتاب با دانلود غیرقانونی آن از بین نرود، اما به طور قطع زحمات مادی آن ها هدر می رود. دانلود غیرقانونی کتاب به نوعی غارت اثر دیگری است.

 

مدیر مسئول انتشارات روزگار با اشاره به تاثیر دانلودهای غیرقانونی بر انگیزه ناشران، بیان کرد: دانلود غیرقانونی کتاب به میزان زیادی روی انگیزه ناشر برای انتشار کتاب تاثیر می گذارد. وقتی دانلود غیر قانونی صورت می گیرد ناشر احساس می کند، اگر کتاب از مجرای واقعی اش به دست خواننده آن می رسید، حاصل فروش آن هم نصیب ناشر، مترجم و نویسنده اثر می شد. دانلود غیرقانونی کتاب ناشران مترجمان و نویسندگان را از مالکیت اثرشان، محروم می كند.

 

عزیری در خصوص کتاب هایی که سر خیابان ها فروخته می شوند، اظهار کرد: کسانی که کتاب را سر خیابان می فروشند، از روی یک اثر موفق کپی می کنند و با آرم همان انتشارات، کتاب را می فروشند. وزارت فرهنگ و اشاد اسلامی و نیروی انتظامی در مقطعی با این افراد برخورد می کردند، اما دوباره برخی کتاب ها کنار خیابان فروخته می شود. فروش غیر قانونی کتاب، مانند دانلود غیرقانونی یأس ناشر، نویسنده، مترجم و پژوهشگر در نگارش و انتشار کتاب را به همراه دارد. با طی شدن  پروسه غیر قانونی فروش کتاب، در آمد حاصل از یک اثر یکباره به دست سود جویان می افتد.

جمعه, 29 تیر 1397 ساعت 08:55

 

نویسنده: Katie Adamsمترجم: مریم رضایی

یک کسب‌وکار جدید کار سختی است و وقتی کشوری در شرایط اقتصادی دشوار قرار می‌گیرد، این کار سخت‌تر هم می‌شود. دلیل آن هم تا حدی این است که وقتی بازارهای اعتباری در تنگنا قرار می‌گیرند، تامین مالی دشوار می‌شود. به همین دلیل صاحبان کسب‌وکارهای کوچک باید طرح‌‌های کسب‌وکاری متناسب با شرایط موجود تهیه کنند. به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید سهمی از تامین مالی داشته باشید، باید پیش‌بینی‌های واقع‌بینانه از پولی که در دست دارید، داشته باشید: چقدر پول می‌خواهید وارد کسب‌وکارتان کنید، چقدر پول باید اضافه کنید تا هزینه‌های عملیاتی شما جبران شود و چه کاری باید انجام دهید تا به سود برسید. اگر می‌خواهید به سوی کارآفرینی بشتابید، نکات زیر را در نظر داشته باشید تا در شرایط اقتصادی سخت بتوانید کسب‌وکار موفقی راه‌اندازی کنید.

۱-  پیدا کردن منبع مالی: قبل از اینکه درخواست وام بدهید، از مشاوران حرفه‌ای درخواست کنید طرح کسب‌وکارتان را مرور کنند تا مطمئن شوید چیز مهمی را از قلم نینداخته‌اید و فرضیات‌تان دقیق است. برای این کار می‌توانید سراغ افراد زیر بروید:  دوستی که خودش کسب‌وکاری راه‌اندازی کرده است؛  مدیر بانکی که احتمالا قرار است به شما وام بدهد؛  یک حسابدار خبره.

 

علاوه بر تامین مالی برای بنگاه جدید، اگر نتوانستید پیش‌بینی‌های درآمدی اولیه خود را محقق کنید، یک برنامه مالی پشتیبان، هم برای کسب‌وکارتان و هم امور مالی شخصی ایجاد کنید. همچنین باید ذخایر نقدی داشته باشید تا به اندازه ۶ تا ۱۲ ماه بودجه کافی برای پرداخت‌ ضروری‌ترین بدهی‌های خود را (اجاره، حق بیمه و...) داشته باشید.

 

۲- بازاریابی هوشمندانه: وقتی اقتصادی در وضعیت نابسامان به سر می‌برد، شروع یک کسب‌وکار جدید به خلاقیت و نبوغ نیاز دارد. عناصر بازاریابی را در طرح کسب‌وکارتان بیشتر مورد توجه قرار دهید. قرار است دقیقا چه چیزی بفروشید، مشتریان هدف شما چه کسانی هستند، محصولات یا خدمات خود را چگونه قیمت‌گذاری می‌کنید و برنامه شما برای توسعه کسب‌وکار چیست؟

 

با در نظر گرفتن بازارهای گوشه، شانس بهتری برای موفقیت خواهید داشت. پایگاه مشتریان اصلی خود را مشخص کنید تا برای بازاریابی استراتژیک‌تر با گروه‌های کوچک‌تری سروکار داشته باشید. به عنوان مثال، اگر خدمات حرفه‌ای خاصی را برای زنان ارائه می‌دهید، ببینید می‌توانید آنها را به گروه‌های کوچک‌تر در یک دامنه سنی، نوع شغل یا موقعیت جغرافیایی محدود کنید؟

 

فراموش نکنید که باید رقابت را به‌شدت تحت‌نظر داشته باشید. تحلیل‌های رقابتی انجام دهید و ببینید دیگران چه کارهایی انجام می‌دهند و از کدام تکنیک‌های بازاریابی برای ایجاد کسب‌وکار استفاده می‌کنند. آیا تغییری در محصول ایجاد کر‌ده‌اند؟ آیا قیمت را پایین آورده‌اند؟ آیا از تاکتیک‌های تبلیغاتی خلاقانه‌ای استفاده می‌کنند؟ باید بدانید رقبایتان کجا قرار گرفته‌اند و سپس برای به‌دست آوردن سهم بازار، خودتان را متمایز کنید. به عنوان مثال، بررسی کنید که رقبا کجا فعالیتی ندارند و کدام مشتریان احتمالی را از دست داده‌اند، سپس آن بخش از بازار را در دست خودتان بگیرید.

 

۳- کوچک شروع کنید: انتظارات و هزینه‌های خود را تا جایی که ممکن است از مقیاس کوچکی شروع کنید و سپس وقتی کسب‌وکارتان رونق گرفت، برای توسعه برنامه بریزید. طرح کسب‌وکارتان را مرور کنید و آنچه برای شروع نیاز دارید را دوباره بررسی کنید. به عنوان مثال ببینید آیا می‌توانید از مکان کوچک‌تر و ارزان‌تری کارتان را شروع کنید یا فعلا دفتر فیزیکی نداشته باشید و مجازی فعالیت کنید؟  بعد از اینکه در مورد بهترین و مقرون به‌صرفه‌ترین فضای کار تصمیم گرفتید، به نیازهای کارکنان خود فکر کنید. قبل از استخدام نیروهای تمام وقت، فکر کنید چه پست‌هایی باید پر شوند و آیا می‌توان از نیروهای موقت یا نیمه‌وقت استفاده کرد؟ در مورد مزایایی که می‌توانید به کارکنان بدهید واقع‌بین باشید. هم برای خودتان و هم برای کارکنان بهتر است که در ابتدای کار در رابطه با پرداخت مزایای ثابت و قابل‌توجه وعده‌ای داده نشود که در بلندمدت نتوانید از پس پرداخت آن برآیید. هر وقت سود کسب‌وکارتان به صورت دوره‌ای افزایش پیدا کرد، می‌توانید برای کارکنان پاداش درنظر بگیرید و آنها را در این افزایش سود سهیم کنید. 

 

۴-  استفاده از تکنولوژی به نفع خود: تکنولوژی می‌تواند راه‌های زیادی را برای پس‌انداز پول و افزایش سود، پیش پای شما بگذارد. به عنوان مثال:

 

بازار خود را با فروش از طریق کانال‌های آنلاین توسعه دهید.

 

به‌جای تبلیغات چاپی یا الکترونیکی گران‌، از بازاریابی ایمیلی یا شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

 

از وبت‌سایت‌ها و روزنامه‌هایی که مطالبی در مورد کارآفرینان و رهبران کسب‌وکار موفق منتشر می‌کنند، بهره ببرید.

 

وب‌سایت خود را بهینه‌سازی کنید تا وقتی مشتری موضوع مشابهی در مورد محصول شما جست‌وجو می‌کند، جزو اولین‌ سایت‌ها در مرورگرها بالا بیاید.

 

ابزارهای بازاریابی مقرون به‌صرفه مثل پادکست‌ها یا وبینارها را از طریق وب‌سایت خود تولید کنید.

 

یک برنامه وفاداری مشتری آنلاین ایجاد کنید که در آن توصیه‌های پیشرفته‌ای در مورد فروش و تخفیف‌ها مطرح شده باشد.

 

۵- شبکه، شبکه و شبکه: تا جایی که می‌توانید با افراد فعال در جامعه خود که شما را به مشتریان جدید ارجاع می‌دهند و در توسعه کسب‌وکارتان نقش دارند، ارتباط برقرار کنید. نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ یک گروه شبکه‌ای کسب‌وکار محلی پیدا کنید یا با اتاق بازرگانی شهرتان ارتباط بگیرید. سعی کنید به یک انجمن حرفه‌ای بپیوندید تا از ایده‌های دیگران بهره ببرید.

 

۶-  ایده‌هایی برای کاهش هزینه‌ها: یک اقتصاد ضعیف می‌تواند روش‌های خوبی که برای پس‌انداز پول وجود دارد را پنهان کند اما ایده‌های خلاقانه‌ای وجود دارد تا بتوانید هزینه‌های استارت‌آپ خود را به حداقل برسانید:

 

خریدن ملزومات و مواد اولیه از کسب‌وکارهایی که در آستانه تعطیلی هستند یا می‌خواهند موجودی کالای خود را کم کنند. این موضوع به‌ویژه برای آیتم‌هایی مثل لوازم الکترونیکی، ملزومات اداری و ... کاربرد دارد.

 

تهاتر کردن با دیگر صاحبان کسب‌وکار. امکان اتحادهای کاری را بررسی کنید و با تجارت محصولات یا خدمات با کسب‌وکارهای دیگر، خیلی از هزینه‌های خود را جبران کنید.

 

اگر پول کافی برای پرداخت هزینه مشاور حقوقی ندارید، از منابع آنلاین که اطلاعات حقوقی کافی در امور بازرگانی کشورتان را در اختیار می‌گذارند، استفاده کنید.

 

 

جمعه, 29 تیر 1397 ساعت 07:30

دستورالعمل استقرار گمرک در مبادی ورودی و خروجی مناطق آزاد به کلیه گمرکات همجوار مناطق آزاد ابلاغ شد. به گزارش چاپ و نشر به نقل از دنیای اقتصاد؛ در این دستورالعمل مراحل ۶ گانه ورود کالا از گمرکات تشریح شده است. بر اساس این دستورالعمل،‌ در مرحله اول مقرر شده نسبت به ارسال مانیفست به پنجره واحد تجارت فرامرزی اقدام شود.

در مرحله دوم با استقرار گمرک در اسکله، عملیات پاس کشتی بر مبنای مانیفست ارسالی به پنجره واحد به‌صورت سیستمی توسط گمرک و منطقه انجام شود. در مرحله سوم نیز عملیات اظهار به‌صورت حمل یکسره با انباری توسط خدمت گیرنده بر اساس مانیفست و ثبت سفارش از بستر پنجره واحد تجارت فرامرزی صورت گیرد. در مرحله چهارم عملیات ارزیابی بر اساس قانون امور گمرکی و آیین‌نامه اجرایی آن پس از اظهار صاحب کالا، توسط ارزیاب منطقه بر مبنای مقررات مناطق صورت می‌گیرد و نتیجه ارزیابی در بستر پنجره واحد ارسال و نسبت به فعال‌سازی مجوزهای لازم در بستر مذکور توسط ارزیاب منطقه اقدام خواهد شد.  در مرحله پنجم عملیات کارشناسی توسط کارشناس گمرک انجام می‌شود و پس از تعیین ارزش کالا و اتمام مراحل کارشناسیِ اظهار، برای تایید مرحله صندوق در بستر پنجره واحد به مسوول منطقه ارسال می‌شود. حداکثر زمان انجام کارشناسی توسط گمرک نیز یک روز کاری خواهد بود. در مرحله ششم نیز به عملیات درب خروج اشاره شده است. بر این اساس، عملیات درب خروج به‌صورت وضعیت موجود توسط پرسنل سازمان در سامانه گارد درب خروج گمرک صورت خواهد پذیرفت.   این دستورالعمل بخش دیگری نیز دارد که در آن به چهار مورد اشاره شده است. ۱-پس از استقرار سامانه جامع امور گمرکی به‌عنوان سامانه داخلی مناطق، سیستم مدیریت ریسک برای تعیین ریسک در سرویس ارزیابی و درب خروج در اظهارنامه فعال خواهد شد. مدیریت ریسک برای مناطق توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان گمرک و مناطق آزاد تعیین می‌شود. ۲- مقرر شد دسترسی مشاهده پروانه در اختیار سازمان عامل منطقه قرار گیرد. ۳- وب سرویس استعلام فعالان مجاز از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در اختیار پنجره واحد قرار گیرد که ملاک اظهار در منطقه خواهد بود. ۴- استقرار سامانه جامع در مناطق آزاد با هماهنگی و حضور دفتر فناوری اطلاعات گمرک ایران، همچنین مدیریت توسعه و تسهیل صادرات در امور گمرکی و مدیریت فناوری اطلاعات دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد صورت خواهد گرفت.

جمعه, 29 تیر 1397 ساعت 07:14

طی هفته جاری قیمت طلا و سکه بازار تقریبا آرامی را پشت سر گذاشت و تنها روز یکشنبه همزمان با اوج گرفتن نرخ دلار بازار آزاد، قیمت سکه تا حدودی هیجانی شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از اقتصاد آنلاین، بر این اساس سکه امامی ابتدای هفته را با قیمت دو میلیون و 825 هزار تومان استارت زد و روز بعد به دو میلیون و 918 هزار تومان رسید. این سکه در بازار امروز با قیمت دو میلیون و 895 هزار تومان معامله می‌شود که نسبت به شنبه 70 هزار تومان گران شده است.

قیمت سکه بهار آزادی نیز نسبت به ابتدای هفته 40 هزار تومان افزایش یافت و امروز به دو میلیون و 700 هزار تومان رسید. این سکه نیز دومین روز هفته تحت تاثیر افزایش نرخ دلار گران شد.

بهای نیم سکه در بازار امروز یک میلیون و 365 هزار تومان است که نسبت به ابتدای هفته 10 هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

همچنین ربع سکه بهار آزادی با 10 هزار تومان افزایش قیمت، امروز به  710 هزار تومان رسید.

هر گرم طلا 18 عیار امروز 237 هزار و 470 تومان در بازار قیمت‌گذاری شد که نسبت به ابتدای هفته رشد 3 هزار تومانی داشته است. قیمت طلا در دومین روز هفته به 240 هزار تومان نیز رسید.

 

دلار بانکی گران و دلار آزاد ارزان شد!

طی این هفته دلار بانکی یعنی همان دلاری که معاون اول رییس جمهور در فروردین ماه به عنوان تنها نرخ رسمی اعلام کرد روند رو به رشدی در پیش گرفت به طوری که نرخ آن در ابتدای هفته 4327 تومان بود اما امروز به 4358 رسید.

 

اما دلار آزاد طی این هفته بازار بی سرو صدایی را پشت سر گذاشت و اگرچه ابتدای هفته را با نرخ 8160 تومان شروع کرد اما امروز به 8150 تومان رسید. پایین ترین قیمت دلار در این هفته مربوط به روز گذشته با نرخ 8065 تومان است.

 

جمعه, 29 تیر 1397 ساعت 07:06

شهر ایزوواکاماتسو (Aizuwakamatsu) میزبان اولین ایستگاه هوشمند اتوبوس در ژاپن می باشد. فناوری ePaper با داشتن گزینه های E Ink و Papercast می تواند مطالب مختلفی روی نمایشگرها ارائه نماید که مصرف انرژی آن با انرژی که در کاغذ معمولی مصرف می شود برابر است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایپینا رفت و آمد روزانه ما همیشه آنقدر هموار و راحت نیست که ما انتظار داریم. تعطیلی متروها، تأخیر قطارها و پر بودن ظرفیت اتوبوسها موجب میشود که به سختتر از روزهای عادی به محل کار یا مدرسه برسیم. و این چیزی است که با زندگی یا کارکردن در شهرهای بزرگ با آن مواجه میشویم. تصور کنید در شهر خیلی کوچکی زندگی می­کنید که اتوبوس به جای ساعتی شش بار، شاید دو بار وارد ایستگاه شود. یا شاید توریستی هستید که موبایل شما در همه جا آنتن و داده ندارد. پس اغلب اوقات مجبورید که به اطلاعاتی که در ایستگاه اتوبوس نمایش داده می­شود اتکا کنید.

 

از آنجا که نمایشگرهای موجود در اغلب ایستگاه­های اتوبوس عملکرد خوبی ندارند، در اغلب موارد کاغذ می­تواند این کار انجام دهد. مسافران اتوبوس در شهرهای کوچک کار سختی برای دریافت اطلاعاتی در مورد جدول زمانی حرکت اتوبوس، مسیر و تغییرات خدمات دارند. خوشبختانه اینجا همان جایی است که فناوری E Ink و Papercast Ltd نقش ایفا می­کنند. ترکیب جوهرهای الکترونیکی E Ink و ePapers با نمایشگرهای خورشیدی Papercast که اطلاعات مسافربری را نشان می­دهند دو اقدام مهمی هستند ژاپنی­ها برای ایجاد یک ایستگاه اتوبوس هوشمند در شهر ایزوواکاماتسو انجام داده­اند.

 

کاغذ الکترونیکی مانند یک نمایشگر عمل می­کند با این تفاوت که در انرژی صرفه­جویی می­کند

 

چه چیزی باعث می­شود تا یک ایستگاه اتوبوس تبدیل به یک ایستگاه هوشمند شود؟ یک ایستگاه اتوبوس هوشمند دقیقا شبیه همان ایستگاه­هایی هستند که یک بخش حاوی پوسترهای کاغذی برای اطلاع­رسانی از حرکت اتوبوس­ها هستند. با این تفاوت که در ایستگاه­های هوشمند این پوسترها از جنس کاغذهای عادی نیستند بلکه از نوع کاغذهای الکترونیکی یا ePaper هستند. با استفاده از این فناوری، پلتفرم اطلاع­رسانی Papercast این امکان را به شرکت اتوبوسرانی محلی می­دهد تا از راه دور بتواند اطلاعات مندرج در پوسترهای ایستگاهی را تغییر دهند. اگر فکر می­کنید که شبیه به نمایشگرهای ایستگاه قطار هستند، چندان هم اشتباه نمی­کنید.

 

نکته شگفت انگیز در مورد ePaper این است که فقط به هنگام بروزرسانی است که مصرف انرژی دارند و این بدان معناست که اطلاعات به مدت طولانی ماندگار می­مانند بدون اینکه انرژی مصرف شود. نکته مهم­تر اینکه خواندن اطلاعات از روی ePaper درست نظیر خواندن اطلاعات از روی کاغذ معمولی بوده و در روز روشن نیز خواندن اطلاعات از روی آنها بسیار ساده است.

 

رادو اسکندر مدیر توسعه کسب و کار در شرکت Papercast می­گوید، "ما با استفاده از نمایشگرهای ePaper پلتفرمی ارائه نموده­ایم که مقرون به صرفه و کم مصرف بوده و استفاده از آن اسان است. ما پیش­بینی می­کنیم که این همکاری­ها در ژاپن و دیگر کشورها ابعاد گسترده­تری یافته و موجب بهبود رضایت عموم مردم و گردشگران خارجی از خدمات حمل و نقل شهری گردد."

 

ایستگاه اتوبوس هوشمند به زودی در اطراف شما ایجاد خواهد شد

 

فناوری ایستگاه اتوبوس هوشمند برای حمل و نقل عمومی گزینه بسیار هوشمندانه­ای است زیرا اکثر ایستگاه­های اتوبوس­ها هنوز اتصال برق ندارند. نظر مدیر اجرایی مجموعه E Ink، دکتر گان (Dr. FY Gan) بر این است که:”در راستای هوشمندسازی شهرها، E Ink همچنان در توسعه ابزارهای حمل و نقلی، خرده­فروشی و معماری هوشمند نقش ایفا می­کند. فناوری E Ink به مجریان طرح این اجازه را می­دهد تا منبع برق را با منابعی مانند سلول خورشیدی جایگزین نموده و نه تنها در هزینه تأمین برق شهری صرفه­جویی کنند بلکه در هزینه ساخت خطوط برق صرفه­جویی شده و روی شهروندان تأثیر چشم­گیری دارد. همکاری ما با Papercast نمونه خوبی از این است که ما چگونه به دنبال تسهیل کارها، پایین آمدن هزینه­ها و اثرگذاری مثبت روی تجربۀ کاربر و محیط زندگی او هستیم.”

 

ایستگاه اتوبوس هوشمند یک نمونه عالی از این است که فناوری چاپ دیجیتال چگونه می­تواند در راه رسیدن به چیزهای عالی مثمر ثمر باشد. ما بی­صبرانه منتظر توسعۀ و نصب این فناوری در همه جای دنیا هستیم.

جمعه, 29 تیر 1397 ساعت 06:59

برخی از خانه های اولیه در شمال اروپا از بلوک های زغال سنگ یا پوده ساخته شده بودند و حالا قرار است از همین روش برای ساخت خانه های ارزان قیمت استفاده شود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از خبرگزاری فارس، پوده به توده متراکم قهوه‌ای تا سیاه‌رنگ خزه ها و گیاهانی که بطور ناقص تجزیه شده‌اند گفته می‌شود. پوده معمولاً در زمین‌های بسیار مرطوب و در مناطق معتدل و سردسیر جهان به وجود می‌آید و به عنوان سوخت به‌کار می‌رود. پوده را می‌توان مرحله نخست تشکیل زغال‌سنگ دانست.

پوده ماده ای ارزان قیمت و سبک برای ساخت خانه محسوب می شود و حالا محققانی در کشور استونی در تلاش برای استفاده از چاپگرهای سه بعدی برای ساخت چنین خانه هایی هستند.

پوده ماده ای است که به سادگی در استونی قابل یافتن است و در زمین های مرطوبی که 22 درصد از مساحت این کشور را تشکیل می دهند به سادگی یافت می شود. استونی همچنین از نظر وجود خاکسترهای نفت شیل غنای زیادی دارد و سالانه حدود 7.7 میلیون تن از این ماده در استونی تولید می شود که تنها 5 درصد از این خاکستر مورد استفاده مجدد قرار می گیرد.

 

محققان دانشگاه تارتو و دانشگاه Life Sciences استونی با همکاری یکدیگر نمونه ای از ماده پوده را تولید کرده اند که با استفاده از چاپگر سه بعدی قابل تهیه است. ماده مذکور در ترکیب با خاکستر نفت شیل و برخی مواد دیگر مانند سیمان مستحکم می شود و به خوبی قابل استفاده است. قرار است برای افزایش استحکام و توانمندی این ماده جدید آزمایش های بیشتری بر روی آن صورت بگیرد.

پنج شنبه, 28 تیر 1397 ساعت 08:50

 

با وجود ابهاماتی که در رابطه با نرخ رقابتی ارز در سامانه نیما برای گروه سوم کالایی وجود داشت، خبرها از این حکایت دارد که دلار تا ۷۵۰۰ تومان در معاملات این سامانه قیمت خورده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، در سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) مجموع صادرکنندگان و واردکنندگان تعیین شده می‌توانند ارز را مورد معامله قرار دهند؛ به طوری که صادرکنندگان، ارز ناشی از فروش خود را در سامانه به مشتریان خود که واردکنندگان هستند به فروش می‌رسانند که البته هر دو از کانال صرافی‌ها و بانک‌ها این کار را انجام می‌دهند.

در ابتدای راه‌اندازی سامانه نیما(اواخر فروردین ماه)، حدود ۸۰ درصد ارز ناشی از صادرات واردسامانه شده و واردکنندگان نیز بدون اولویت‌بندی ارز خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومان تهیه می‌کردند. اما به مرور با توجه به رانت‌هایی که برای واردکنندگان ایجاد و حجم زیادی ثبت سفارش در این مورد انجام شد، مسئولان تصمیم به اولویت‌بندی کالاهای وارداتی برای دریافت ارز گرفتند و از سویی بیش از ۱۰۰۰ قلم کالا را از واردات ممنوع کردند.

بر این اساس گروه اول یعنی کالاهای اساسی و دارو و در مجموع کالاهای حیاتی عمدتا با درآمد ارزی ناشی از نفت تامین ارز شده و حدود ۳۸۰۰ تومان قیمت دارد است و فاصله آن با دلار رسمی را دولت در قالب یارانه پرداخت می‌کند. اما گروه دوم که واردکنندگان مواد اولیه کارخانه‌ها و کالاهای ضروری هستند، ارز مورد نیاز خود را از طریق صادرات کالاهای غیرنفتی تامین می‌کنند که در ابتدای اجرای سیاست جدید ارزی(۲۱ فروردین ماه) ۴۲۰۰ تومان بود و به حدود ۴۳۵۰ تومان رسیده است. اما گروه سوم آن دسته از کالاهای غیرضروری هستند که ارز آن از محل ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی و صادرکنندگان خرد تامین می‌شود.

گروه سوم ماجرای خاص خود را داشتند؛ به طوری که از ابتدا قرار بود طبق ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوری ارز این بخش از صادرکنندگان وارد بازار بورس شده و ارز حاصل از صادرات خود را به نرخ رسمی و بر مبنای معادلات بازار مورد معامله قرار دهند. اما طولی نکشید که با رایزنی‌های انجام شده از جمله اتاق بازرگانی ورود ارز این بخش به بورس منتفی و به سامانه نیما وارد شد.

بنابراین اکنون تمام ارز صادرکنندگان در سامانه نیما گردش می‌کند. اما در شرایطی قیمت مشخص شده برای معاملات در سامانه نیما اعلام نشد و اخبار از این حکایت داشت که احتمالا با همان نرخ رسمی انجام می‌شود که تازه‌ترین اخبار دریافتی حاکی از آن است که دلاری که در سامانه نیما برای گروه سوم مورد معامله قرار می‌گیرد تا حدود ۷۵۰۰ تومان قیمت خورده است. البته یک نرخ رقابتی بوده و بر مبنای بازار آزاد شکل می‌گیرد و می‌تواند حتی از این رقم نیز بالاتر باشد.

هر چند که بانک مرکزی و یا وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ کدام تاکنون نرخ مورد معامله گروه سوم کالایی در سامانه نیما را اعلام نکرده و در رابطه با آن توضیح نداده‌اند، اما در هر صورت این نرخ ۷۵۰۰ تومان با نرخ ۴۳۰۰ تومان تفاوت قابل توجهی داشته و شنیده‌ها از این حکایت دارد که برخی واردکنندگان گروه سوم کالایی رایزنی‌هایی را برای دور زدن دلار و دریافت ارز رسمی دارند. این در حالی است که در حال حاضر دلار در بازار آزاد تا بیش از ۸۰۰۰ تومان قیمت می‌خورد که تا نرخ ۴۳۵۰ تومان بازار رسمی تا ۳۶۵۰ تومان اختلاف داشته و این اختلاف قیمت در مدت گذشته موجب ایجاد تخلفاتی در دریافت ارز وارداتی شده است.

معاملات ارزی برای گروه سوم کالایی بر اساس دو روش انجام می‌شود؛ در روش اول که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات به صورت توافقی است صادرکننده به صورت توافقی، ارز و امتیاز واردات خود را با استفاده از سامانه جامع تجارت ایران به واردکننده واگذار می‌کند و واردکننده کالاهای اولویت سوم پس از طی مراحل ثبت سفارش، تشکیل پرونده در بانک عامل و اظهار کالا به گمرک، نسبت به واردات اقدام می‌کند. این روش از روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه اجرایی شده است.

در روش دوم که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات در سامانه نیماست صادرکننده به عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه اقدام می‌کند و در طرف مقابل، صراف با توجه به درخواست‌های خرید ارز موجود بابت واردات ثبت سفارش شده با اولویت سوم، به خرید ارز با نرخ اعلام شده اقدام می‌کند. پس از خرید و تسویه با صادرکننده، صراف بایستی به فروش ارز خریداری شده به متقاضی خرید ارز (واردکننده) برای واردات ثبت سفارش شده اولویت سوم اقدام کند.

پنج شنبه, 28 تیر 1397 ساعت 08:31

   

بسطامی گفت:در گذشته نرخ ارز دولتی و سوبسیتی بود و بر یک قیمت پایه قرار گرفته بود، لذا برای ما توان و توجیه صادارتی وجود نداشت.

به گزارش چاپ  ونشر به نقل از راه دانا؛بسطامی مدیر کارخانه کاغذ و مقوای کرمان؛ در خصوص علت موفقیت این واحد تولیدی گفت:اگر در هر واحد تولیدی کار گروهی بین کارگران کارفرما و تمامی قسمت های تولید صورت بگیرد بی شک موفقیت درهر زمینه ای از این واحد تولیدی موفق و یا منتفع شود این موفقیت به کل گروه تولیدی مرتبط می شود.

وی ادامه داد : یک مدیر به تنهایی نمی تواند موفقیت کلی را برای یک واحد تولیدی ایجاد کند و این امر وابسته به نقشی است که تک تک اعضای آن در یک واحد تولیدی با وفاق انجام می دهند لذا کار گروهی و تیمی اولین علت موفقیت کارخانه کاغذ و مقوای کرمان در کسب رتبه برتر صنایع در بخش تولید بود.

بسطامی اظهار کرد:کار تیمی تنها عامل رشد و ثبات یک واحد تولیدی است زیرا علیرغم تمام مشکلاتی که در عرصه تولید و صادارت در حال حاضر وجود دارد این اتحاد و هم دلی اعضا در کار سیستمی و تیمی است که منجر می شود همه درد مجموعه را بفهمند و برای رفع ان هرچند سبب معوق حقوق کمبود سرمایه در گردش یا مواد اولیه باشند تلاش کنند تا ان واحد تولیدی موفق عمل کند لذا همه اتفاقات خوب از نگاه تیمی نشات می گیرد.

وی افزود:کارگران کارخانه تولید کاغذ و مقوای کرمان با اتحاد و وفاق در صورتی که مواد اولیه بسیار کم و به سختی به وجود می امد ، قطعاتی از بین می رفت و در خرید ان مشکلاتی وجود داشت ، در پرداخت های حقوق و دستمزد تاخیر صورت گرفته بود اما با روحیه تلاش و امید توانستند چرخ کارخانه را محکم نگه داشته و اجازه خروج آن از ریل تولید را ندهند لذا کارگران و کارفرما در کنار هم یک واحد تولیدی موفق را شکل می دهند.

مدیر کارخانه کاغذ گفت:در شرایطی که تمام فشار های های اقتصادی بر دوش کارخانجات و به طبع آن کارگران است اما نیروهای انسانی این مجموعه د رجبهه نبرد خود خاضعانه ایستاده اند و پِرتی مواد اولیه را به حداقل رسانده اند و از هدر رفت انرژی و خرابی ماشین آلات و دستگاه های تولیدی جلوگیری کرده اند که این امر سبب شده است هزینه های سر بار و تولید را به حداقل برسد لذا این امر بدون توجه و نگاه تیمی آنان و همدلی با مجموعه تولید و مدیر کارخانه هرگز محقق نمی شد.

بسطامی با اشاره به شرایط سخت فعلی در اقتصاد گفت : گرچه شرایط اقتصادی برای تامین مود اولیه بسیار سخت است ودر ماه های آینده نیز سخت تر خواهد شد اما قیمت بالای ارز کار صادرات ما را راحت کرد زیرا توانستیم برای صادرات کاغذ به خارج از کشور توجیه اقتصادی پیدا و این امر را محقق کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در گذشته نرخ ارز دولتی و سوبسیتی بود و بر یک قیمت پایه قرار گرفته بود؛لذا برای ما توان و توجیه صادارتی وجود نداشت،اما با آزاد شدن نرخ ارز توانستیم کالای با کیفیت خودمان را در شرایط رقابتی به بازارهای خارجی عرضه کنیم لذا این امر سبب تامین سرمایه در گردش برای کارخانه شد و به جای در یافت پول فروش محصول که به صورت موعدی دربازار داخلی بود توانستیم کالای خود را به نرخ روز و با دریافت هم زمان وجه به فروش برسانیم که این امر بزرگترین مشکل ما یعنی تامین سرمایه در گردش را حل کرد و سبب شد تا معوقات حقوق کارگری خود را بپردازیم.

 

صفحه1 از526