تأثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کاغذ بر بازار

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کاغذ در بازار کاغذ و مقوا تأثیراتی برجای گذاشته است،‌ هرچند این تأثیرات در کاغذ چاپ و تحریر مشهود نیست،‌ اما بر بازار گلاسه و مقوا قابل‌مشاهده است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از تسنیم،‌ بازار کاغذ در هفته‌های گذشته و به دنبال خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی نوسان تازه‌ای را تجربه کرده است،‌ هرچند خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی هنوز نتوانسته است‌، قیمت کاغذ چاپ و تحریر را تعدیل کند‌، اما تأثیر خوبی بر بازار کاغذ گلاسه و مقوا گذاشته است.

به باور بسیاری از کارشناسان بازار کاغذ خارج شدن کاغذ از دایره ارز 4200 تومانی می‌تواند بازار را تعدیل کرده و به قیمت‌های واقعی نزدیک‌تر کند،‌ بااین‌حال چندهفته‌ای از انتشار خبر خروج کاغذ می‌گذرد اما هنوز تغییر محسوسی در قیمت کاغذ چاپ و تحریر مشهود نیست.

البته نباید ازنظر دور داشت که قیمت کاغذ در هفته‌های گذشته از 530 هزار تومان به 515 هزار تومان رسیده است. با توجه به اینکه در ماه گذشته قیمت کاغذ چاپ و تحریر 450 تا 470 هزار تومان بود،‌ می‌توان گفت این کاهش 15 هزارتومانی چندان قالب توجه نیست.

برخی از واردکنندگان کاغذ در گفت‌وگو با تسنیم‌، قیمت کارشناسی خود برای هر بند کاغذ چاپ و تحریر که با کاغذ آزاد به کشور واردشده است،‌ را 300 تا 350 هزار تومان عنوان کرده‌اند‌، این در حالی است که اگر با ارز نیمایی به کشور واردشده باشد باید کمتر از این‌ها باشد.

همان‌طور که در ابتدای این گزارش به آن اشاره شد‌، بازار گلاسه و مقوا البته با کاهش قیمت خوبی روبرو بوده است،‌ بر این اساس هر کیلو کاغذ گلاسه 23 هزار و 500 تومان و هر کیلو مقوای پشت طوسی 18 هزار و 600 تومان خریدوفروش شده است و نسبت به ماه گذشته کاهش 10 تا 15 هزارتومانی را تجربه کرده‌اند.

حال باید دید که این کاهش قیمت‌ها شامل حال بازار کاغذ چاپ و تحریر نیز می‌شود یا خیر؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)