وزیر فرهنگ و ارشاد و معاونش خبر دادند

پایان بحران کاغذ

  • پنج شنبه, 24 مرداد 1398 ساعت 08:19
  • منتشرشده در کاغذ

به گزارش چاپ و نشر، ایران نوشت: بحران کاغذ بیش از یک سال است که مطبوعات و ناشران را درگیر و نگران کرده است. بحرانی که گاهی بالا می‌گرفت و گاهی سبک‌تر می‌گذشت اما دغدغه بابت تأمین کاغذ و البته هزینه آن در این مدت همیشه مطرح بود.

اما با اقداماتی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام داده این بحران تا حدودی حل شده و وزیر فرهنگ دیروز در حاشیه جلسه هیأت دولت به خبرنگاران گفت که التهاب بازار کاغذ فروکش کرده است. سیدعباس صالحی از تأمین و تأیید حدود ۱۸ هزار تُن کاغذ توسط این وزارتخانه خبر داد که باعث کاهش و فروکش کردن التهابات بازار این کالا شده. ضمن اینکه مسیر خوبی برای تأمین و تخصیص آن آغاز شده است.

صالحی درباره جزئیات و روند تأمین و توزیع کاغذ مورد نیاز حوزه نشر و کتاب و مطبوعات گفت: «از حدود ۱۸ هزار تُن کاغذ حدود ۱۳هزار تُن آن با رقمی حدود ۱۳ میلیون دلار تأمین ارز شده است. با مجموعه اقدامات و تدابیر درنظر گرفته شده درصدد هستیم موارد تأمین کاغذ به مرور زمان وارد بازار و به دست مصرف‌کنندگان برسد تا از این طریق هم از التهابات بازار آزاد این کالا کاسته و هم قیمت‌ها متعادل شود. با توجه به میزان کاغذ درنظر گرفته شده در آینده نزدیک می‌توانیم شاهد شرایط بهتری در حوزه نشر و مطبوعات و تعادل قیمت‌ها برای کاغذ در کشور باشیم.»

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس منابع ورودی کاغذ به کشور، توزیع و نظارت را برعهده دارد و بر همین اساس با دستگاه‌های ذیربط برای تسریع در امور واردات و تخصیص ارز مورد نیاز هماهنگی‌هایی به صورت منظم و دوره‌ای صورت می‌دهد و تمام توان خود را صرف سرعت دادن و رفع موانع واردات کاغذ کرده و همزمان اطلاع‌رسانی شفاف با روش‌های مختلف صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به برگزاری جلسه مشترک با مدیران مسئول روزنامه‌ها در موضوع کاغذ در هفته گذشته اشاره کرد. با این حال نوع نظارت بر توزیع کاغذ در حال حاضر بر اساس میزان موجودی و بررسی شمارگان واقعی مطبوعات، صورت می‌گیرد؛ ضمن آنکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولیتی در قبال کاغذهای وارداتی با ارز غیردولتی و قبل از تشکیل کارگروه‌های ساماندهی کاغذ ندارد. هدف اصلی، کمک به رسانه‌هایی است که اکنون دچار کمبود کاغذ هستند چرا که اصولاً نظارت بر واردات و توزیع کاغذ جزء وظایف ذاتی معاونت مطبوعاتی نبوده و تنها به دلیل شرایط اضطرار فعلی، نسبت به آن اقدام کرده است.

با تشکیل کارگروه ساماندهی کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هماهنگی‌های کلی را انجام و ناظر بر تمام فعالان واردات و توزیع کاغذ شده و از سویی نظارت بر توزیع از ابتدای تشکیل کارگروه توسط ستاد تنظیم بازار از وظایف این کارگروه عنوان شده است.به منظور جلوگیری از تخلفات در توزیع و نظارت بیشتر، کمیته سه‌جانبه سازمان تعزیرات، سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و دبیرخانه کارگروه تشکیل تا دراین کمیته تخلفات نیز بررسی شود. براین اساس از سوی کارگروه مصوب شد به اندازه مصرف مطبوعات و ناشران همچنان ارز ۴۲۰۰ تومانی به کاغذ تعلق گیرد.

 

هزار تن کاغذ برای روزنامه‌ها

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم دیروز اعلام کرد که مشکل کاغذ رسانه‌ها حل شد. محمد خدادی درباره این مسأله گفت: «امروز رسانه‌ها در دسترسی به کاغذ مشکلی ندارند و کمبود کاغذ نیست آنچه که ما امروز به‌دنبال آن هستیم تأمین کاغذ به قیمت ارزان دو سال پیش است. در گام نخست محدودیت منابع منجر به محدودیت واردات کاغذ شد و در دوره‌ای انبارها از کاغذهای وارداتی که کاغذ روزنامه هم بخشی از آن است خالی شد و این امر فشارهایی به فعالان این بخش وارد کرد اما با همکاری همه ارکان کشور و با دستور رهبرمعظم انقلاب، تأکید رئیس‌جمهوری و نشست‌های مکرر معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باعث شد واردات کاغذ به وفور با ارز نیمایی انجام شود.»

او تأکید کرد حق رسانه‌هاست که با توجه به شرایط اقتصادی، افزایش قیمت کاغذ به آنها تحمیل نشود. به گفته او چهار هزار تن کاغذ توزیع شده و در هفته‌های آینده تا سقف ۱۵ هزار تن توزیع کاغذ انجام می‌شود و به مرور در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

خدادی البته یک خبر دیگر هم برای روزنامه‌ها داشت: «بزودی نیز هزار تن کاغذ توزیع می‌شود که در حال برقراری تماس با روزنامه‌ها هستیم که به نسبت شرایطی که دارند کاغذ مورد نیاز آنها در اختیارشان قرار می‌گیرد.»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)