دلالان نرخ کاغذ را تعیین می‌کنند

یک چاپخانه‌دار با بیان اینکه دلالی در بازار کاغذ باعث افزایش ۶ برابری قیمت آن شد، گفت: سودجویی‌هایی که در بخش کاغذ وجود دارد به گرانی کاغذ دامن می‌زند.

به گزارش چاپ و نشر، احمد خلیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا، درباره قیمت کاغذ در بازار آزاد اظهار کرد: دو سال پیش هر بند کاغذ، ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان بود اما اکنون قیمت آن ۶ برابر شده است و بین ۵۶۰ تا ۶۰۰ هزار تومان در نوسان است.

وی با بیان اینکه دلالی کاغذ باعث بالا رفتن قیمت کاغذ شده است، افزود: به‌هرحال سودجوهایی در این میان وجود دارد که به گرانی کاغذ دامن می‌زند زیرا میزان مصرف کاغذ تفاوت چندانی با گذشته نکرده است.

این چاپخانه‌دار قدیمی تهران با بیان اینکه اوج مصرف کاغذ در ایران همان دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ بود، گفت: به عنوان مثال در دهه ۸۰ چاپ کارت ویزیت با تیراژ ۵ تا ۱۰ هزار عدد به وفور صورت می‌گرفت  اما وقتی قیمت کاغذ بالا رفت و دلالی در این بخش زیاد شد دیگر رونقی در بازار چاپ و کاغذ شاهد نبودیم.

 وی با بیان اینکه توزیع درست می‌تواند جلوی دلال بازی و افزایش قیمت کاغذ را بگیرد گفت: سازمان و ارگان‌هایی که متولی واردات و توزیع کاغذ در کشور هستند اگر کارشان را صحیح انجام دهند مشکل کاغذ در کشور تا حدودی برطرف می‌شود.

مدیر چاپخانه سعادت عنوان کرد: متأسفانه مشکل این است که یک‌سری این وسط هستند که سودهای کلانی می‌برند؛ انبارها پر از کاغذ بوده ولی قیمت‌ها چند برابر شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه کسی نمی‌تواند از حضور این دلالها در بازار جلوگیری کند، گفت: از ۱۰۰درصد کاغذی که وزارت بازرگانی وارد کشور کرده ۱۵ درصد آن فقط به واسطه وزارت ارشاد بین ناشران پخش شده اما ۸۵ درصد بقیه‌اش معلوم نیست کجاست.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)