کاغذسازی با مواد معدنی به جای جنگل زایی

  • چهارشنبه, 17 مهر 1398 ساعت 07:35
  • منتشرشده در کاغذ

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید دارند که باید مسیر استفاده از درختان جنگلی برای تولید کاغذسازی تغییر یافته و به سمت استفاده از مواد معدنی برای تولید کاغذ حرکت شود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از فارس ، اهمیت و نقش جنگل‌ها و مراتع در زندگی امروزی بر کسی پوشیده نیست و پوشش گیاهی هر کشوری جزو سرمایه‌های آن جامعه محسوب می‌شود.

واژه طلای سبز به جنگل‌ها اطلاق شده و اهمیت آن تا جایی است که در صورت احیاء جنگل‌های شمال، غرب و جنوب کشور و استفاده از تمامی استعداد آنها، درآمد سالانه آن معادل نیمی از درآمد تولیدات نفتی خواهد شد.

 اما موضوع قطع درختان جنگل‌ها و مراتع و نیز قاچاق چوب و حمل آن به کارخانه‌ها، از جمله مسائل مهمی است که از سالیان گذشته در کشور مطرح بوده و تخریب محیط زیست را به دنبال داشته است.

این مسئله سبب شده که اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، به موضوع تحقیق و تفحص از جنگل‌های شمال و زاگرس بپردازند.

در این رابطه با« جلال محمودزاده» عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم مهاباد در خانه ملت، گفت‌وگویی انجام شده است.

هم‌اکنون بحث تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مطرح است، این موضوع به کجا رسید؟

محمودزاده: هم‌اینک موضوع حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌های شمال و زاگرس، مطرح است چون نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بحثی را مطرح کرده‌اند که سازمان مراتع و جنگل‌ها در حفظ و نگهداری آن کوتاهی کرده و گاهی شاهد افزایش تخریب مراتع و جنگل‌ها و قطع درختان در کل کشور بوده‌ایم.

 

در این رابطه از چوب برای کاغذسازی استفاده کرده، یعنی درختان جنگلی را به صورت قاچاق قطع و به کارخانه‌ها حمل می‌کنند.

متاسفانه به غیر از بی‌توجهی به ممنوعیت بهره‌برداری از جنگل‌های شمال، جنگل‌های زاگرس نیز قلع و قمع شده و صدها کامیون از مسیر غرب کشور، به صورت شبانه‌روزی این درختان را به کارخانه‌های کاغذسازی حمل می‌کنند.

نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از این موضوع چه اقدامی انجام می‌دهند؟

محمودزاده: نمایندگان مجلس تاکید دارند که باید مسیر استفاده از درختان جنگلی برای تولید کاغذسازی تغییر یابد یعنی باید سیستم کاغذسازی تغییر یافته و به سمت استفاده از مواد معدنی برای تولید کاغذ حرکت شود.

آیا سیستم کاغذسازی کارخانه‌های تغییری یافته است؟

محمودزاده: متاسفانه عملیات تغییر سیستم کاغذسازی توسط کارخانه‌ها انجام نشده و پس از قانون تنفس جنگل‌های شمال، این فشار بر جنگل‌های غرب کشور وارد شده تا نیاز کارخانه‌های کاغذسازی از جنگل‌های غرب کشور تامین شود.

بنابراین نمایندگان مجلس، تحقیق و تفحص از جنگل‌های شمال و زاگرس را آغاز کرده و در حال پیگیری این موضوع هستند که اگر تخلفی از سوی سازمان جنگل‌ها و مراتع انجام گرفته باشد، برخورد کنند.

یکی از وظایف سازمان جنگل‌ها و مراتع، به غیر از موضوع حفاظت از جنگل‌ها و پوشش گیاهی و جلوگیری از قطع درختان، کشت بوته‌های مقاوم و درختچه‌های جنگلی برای جلوگیری از ریزگردها بوده است، عملکرد این سازمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

محمودزاده: متاسفانه عملکرد سازمان جنگل‌ها و مراتع برای مبارزه با ریزگردها و گرد و خاک در برخی مناطق، چندان موفقیت‌آمیز نبوده و در جنوب کشور برای انجام عملیات کنترل ریزگردها، بخشی به اداره منابع طبیعی واگذار شده که اقدام به کشت بوته‌های مقاوم به خشکی و درخچه‌های جنگلی کنند.

بنابراین با وجود هزینه‌هایی که در این مناطق انجام و درخچه‌هایی در این مناطق کشت شد، اما متاسفانه دوام نیاورده و خشک و نابوده شدند بنابراین این موضوع نیز در کمیسیون کشاورزی مجلس مورد تحقیق و تفحص قرار می‌گیرد.

علت نابودی و خشکی درختچه‌ها چه بود؟

محمودزاده: چون نگهداری لازم از آنها انجام نشده و بی‌شک زمانی که برای مبارزه با گرد و خاک و ریزگرد، اعتبار و هزینه‌ای صرف شده تا نهال‌کاری و بوته‌کاری‌های مقاوم به خشکی کشت شود، باید از آن به خوبی حفاظت و نگهداری کرد یعنی نباید امروز کشت و فردا رها شود چون پس از مدتی شاهد خشک شدن و هزینه‌های اعتباری و اتلاف منابع می‌شویم.

در حالت کلی عملکرد سازمان مراتع و جنگل‌ها در بحث ریزگردها و بیابان‌زدایی در مناطق جنوب کشور چگونه بوده است؟

محمودزاده: اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به شدت از عملکرد سازمان مراتع و جنگل‌ها ناراضی هستند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)