ساخت باتری کاغذی که با بزاق شارژ می‌شود

  • پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 06:52
  • منتشرشده در کاغذ

 متخصصان دانشگاه بینگهمپتون نیویورک، نوعی باتری مبتنی بر باکتری، از جنس کاغذ ساختند که با استفاده از مایعات بدن شارژ می‌شود و فقط با یک قطره بزاق می‌توان انرژی لازم برای روشن شدن یک لامپ LED‌ را تامین کند.

 

 

باتری‌های مبتنی بر باکتری بر اساس سلول‌های سوختی میکروبی کار می‌کنند و از باکتری‌ها برای اجرای فرآیندهای اکسایش و کاهش بهره می‌برند. در این فرآیندها الکترون‌ها بین مولکول‌ها جابه‌جا می‌شوند و جریان الکتریکی ایجاد می‌شود. در این باتری جدید، باکتری با دریافت یک ماده ارگانیک مانند بزاق، الکترون‌هایی را به یک الکترود خارجی منتقل می‌کند و در نتیجه جریان الکتریکی ایجاد می‌شود.

محققان در آزمایشات اولیه این باتری توانستند توان الکتریکی معادل چند میکرووات در هر سانتیمتر مربع به دست آورند که برای روشن کردن یک لامپ LED کافی است.

 

محققان امیدوارند این نوع باتری‌ها امکان تامین توان موردنیاز برای تجهیزات تشخیصی را که در هر بار استفاده نیاز به چند10 میکرووات توان برای مدت چند دقیقه دارند، فراهم کنند. در حال حاضر محققان در تلاشند تا از طریق تا زدن یا تجمیع باتری‌ها روی یک برگه کاغذ، توان به دست آمده از این باتری را افزایش دهند.

منبع: ایرنا 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)