برخی از واردکنندگان به جای کاغذ مقوا وارد کردند

 نماینده تشکل‌های صنعت چاپ استان‌های کشور گفت وزارت صنعت، معدن و تجارت و بعضی از واردکنندگان دست پاک و مصرف‌کنندگان در بررسی‌های خود متوجه شدند که برخی از واردکنندگان بی‌اعتبار کاغذ در اقدامی متقلبانه، با استفاده از تعرفه رایگان ورود کاغذ گلاسه، مقوا به کشور وارد و از این کار به سود هنگفتی دست پیدا کرده‌اند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایران آنلاین، غلامرضا شجاع نماینده تشکل‌های صنعت چاپ استان‌های کشور به جز تهران  گفت وزارت صنعت، معدن و تجارت و بعضی از واردکنندگان دست پاک و مصرف‌کنندگان در بررسی‌های خود متوجه شدند که برخی از واردکنندگان بی‌اعتبار کاغذ در اقدامی متقلبانه، با استفاده از تعرفه رایگان ورود کاغذ گلاسه، مقوا به کشور وارد و از این کار به سود هنگفتی دست پیدا کرده‌اند. افزود : تقلب در واردات مقوا با تعرفه گلاسه، اقدامی است که طی سال‌های ٩٥ و ٩٦ توسط برخی از واردکنندگان سودجوی کاغذ و مقوا انجام شده است. واردات کاغذ گلاسه از ارزمبادلاتی برخوردار است، همچنین معافیت مالیات بر ارزش افزوده دارد و از معافیت تعرفه گمرکی نیز بهره‌مند است.

وی با بیان اینکه سالانه حدود ٢٥ هزار تن کاغذ گلاسه در کشور مصرف می‌شود، عنوان کرد: این کاغذها برای کتاب‌های نفیس و ماندگار و بخشی از کتاب‌های حوزه کودک نیز استفاده می‌شود. همچنین بخشی از این کاغذهای گلاسه در مطبوعات و برای نشریات تخصصی کاربرد دارند.

شجاع با اشاره به واردات ٨ برابر نیاز سالانه کشور در حوزه کاغذ گلاسه به کشور توسط واردکنندگان متقلب و غیرواقعی، یادآور شد: این افراد به جای ورود کاغذ گلاسه نسبت به ورود مقواهای پشت طوسی اقدام کرده‌اند، آنها از طریق گلاسه به‌دلیل سه امتیازی که در حوزه ارز مبادلاتی، مالیات و تعرفه گمرکی دارد به سودهای هنگفتی دست پیدا کرده‌اند.

وی درباره تصمیمات این جلسه برای پیگیری موضوع واردات مقوا به جای کاغذ گلاسه، توضیح داد: بزودی شکایتی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تنظیم و از گمرک جمهوری اسلامی ایران خواسته می‌شود تا فهرست واردکنندگان متقلبی که در سال‌های ٩٥ و ٩٦ اقدام به واردات کاغذ گلاسه به کشور کرده‌اند تهیه و در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات گذاشته شود تا بررسی شود چه کسانی گلاسه آورده‌اند که احتمالاً فقط ١٠ درصد درستکار هستند و با بقیه متخلفان برخورد قانونی شود.

که هر کالایی برای ورود به کشور از مبانی گمرک، نیازمند تأیید سازمان استاندارد است و چطور بر این کالاها چنین نظارتی نشده است، پاسخ داد: متأسفانه در این زمینه سهل‌انگاری شده و عدم تخصص در گمرک موجب بروز این اتفاق شده است، اما در برخی مواقع تقلب می‌شود و اصل کالا به سازمان استاندارد ارائه نمی‌شود و کار توسط ترخیص کار به سازمان استاندارد برده می‌شود که شیوه نادرستی است و امکان تقلب را افزایش می‌دهد.

شجاع یادآور شد: همچنین گاهی نیز جلو در کانتینر، کاغذ گلاسه گذاشته و پشت آن مقوا گذاشته می‌شود، مقوایی که از هیچ معافیت مالیاتی و حمایتی برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه این تقلب‌ها توسط دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت و انجمن واردکنندگان کاغذ، همچنین جمعی از مصرف‌کنندگان شناسایی شده است و نماینده وزارت ارشاد هم تأکید کرده با وضعیت سخت اقتصادی کشور می‌بایست با این متخلفان برخورد قانونی شود، گفت: در این موضوع در سال حدود ٢٠٠ هزار تن مقوا به جای کاغذ گلاسه به کشور وارد شده و قرار است نامه رسمی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به اداره گمرک ارسال شود تا فهرست واردکنندگانی که در سال‌های ٩٥ و ٩٦ کاغذ به کشور وارد کرده‌اند، اعلام شود تا توسط وزارت صنعت و سازمان تعزیرات حکومتی بررسی شود تا مشخص شود کدام واردات درست بوده و در کدام قسمت تقلب شده است تا نسبت به شناسایی افراد اقدام شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 08:18
  • اندازه قلم