بحران گرانی کاغذ و نشریاتی که ناچار به تعطیلی شدند

تبعات، بحران کاغذی

  • جمعه, 10 فروردين 1397 ساعت 07:50
  • منتشرشده در کاغذ

به گزارش چاپ ونشر سالی که گذشته سالی پر حادثه برای حوزه چاپ بود  از واگذاری بخشی از مسئولیت های صنعت چاپ به وزارت صنعت تا بحران گرانی کاغذ و تعطیلی روزنامه، حواشی اتفاقات خاصی را به همراه داشت.

سال گذشته وگرانی کاغذ همچنین ارتباط مستقیم قیمت ارز با قیمت کاغذ و کمبود آن مربوط چالش هایی را به همراه داشت، معضلی که باعث شد تا برخی از نشریات تا مرز تعطیلی بروند و برخی هم ناچار به تعطیلی شدند.

از اواسط سال گذشته بود که ناگهان کاغذ در کشور کمیاب شد و قیمت بسیار بالایی پیدا کرد، مسئله ای که باعث گلایه و نارضایتی بسیاری از روزنامه های خصوصی شد تا جایی که خیلی از روزنامه ها مانند سینما در اقدامی اعتراضی تصمیم به انتشات نسخه الترونیکی خود گرفتند.

پس از گذشت مدتی معاونت مطبوعاتی از ترخیص محموله ای 10 هزار تنی کاغذ از گمرک خبر داد و پس از آن وزیر صنعت هم در ماه های پایانی سال اعلام کرد که ظرفیت تولید کاغذ در داخل کاهش یافته است و از این پس به واردات آن بیشتر متکی هستیم.

این مشکلات باعث شد تا برخی از روزنامه های خصوصی در انتشار دچار مشکل شوند مانند روزنامه هایی چون «آسمان آبی»، «جامعه فردا» و روزنامه «سینما» مشکل کاغذ را از دلایل تعطیلی خود عنوان کردند.

روزنامه هایی چون «وقایع اتفاقیه» و «تماشاگران امروز» هم در سال گذشته به دلیل مشکلات مالی تعطیل شدند.

مدیر مسئول یک روزنامه گفت: افزایش قیمت کاغذ دارد خود را در خروجی روزنامه‌ها نشان می‌دهد. روزنامه سینما یک روز منتشر نشده و روزنامه شرق هم چهار صفحه از تعداد صفحاتش کاسته است. سایر روزنامه‌ها هم اگر متکی به فروش باشند که باید اقدام مشابهی انجام دهند و اگر هم از حمایت نهادهای حاکمیتی برخوردارند که یعنی دست‌شان در جیب مردم است و با پول بیت‌المال دارند برای ملت روزنامه چاپ می‌کنند. اما با قیمتی بالا و آن هم درحالی که اصلا این روزنامه‌ها در بازار رسانه‌ها مشتری ندارد.

نیره یوسفی ادامه داد: براساس یک پژوهش، تا سال 2020 یعنی تنها تا سه سال دیگر، روزنامه‌ها به موزه تاریخ سپرده می‌شوند. نشانه‌هایش هم اینجا و آنجای جهان به چشم می‌خورد. مثلا نیوزویک انتشار کاغذی خود را متوقف کرده و بسیاری دیگر از مطبوعات منطقه هم کاغذ را کنار گذاشته و تنها نسخه‌های اینترنتی خود را می‌فروشند.

این بحران تنها بر روزنامه ها اثر نگذاشت و  در بازار کتاب نیز قیمت پشت جلد افزایش معناداری پیدا کرد و راهکارهایی نظیر استفاده از فونت ریزتر و کاغذ نامرغوب نیز نمی‌تواند تاثیر چشمگیری در کنترل جدیِ قیمت کاغذ داشته باشد و بدین سان، قیمت کتب چاپ شده در سال 1397 که در نمایشگاه مطبوعات عرضه می‌شود، کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای را نیز در خرید کتاب با وسواس و مشکل‌پسندی مواجه خواهد کرد!

اگر روند افزایش نرخ دلار در سال آینده تداوم یابد، شرایط از این نیز پیچیده‌تر خواهد شد و عمر رسانه‌های کاغذی در ایران سریع‌تر از دیگر کشورها به انتها می‌رسد و نسخه‌های الکترونیک کتب با سرعت بیشتری جایگزین نسخه‌های کاغذی می‌شوند. طبیعتاً در صورت وقوع چنین اتفاقاتی، صنعت چاپ در ایران با آسیب جدی مواجه خواهد شد و وضعیت از آنچه اکنون شاهدش هستیم برای چاپخانه‌ها پیچیده‌تر خواهد بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)