در گفت‎و‎گو با حسین میرباقری بررسی شد

حمله‎ی ریال به دلار و اقدامات اتحادیه‎ی فروشندگان و توزیع‎کنندگان کاغذ و مقوا

  • دوشنبه, 13 فروردين 1397 ساعت 07:47
  • منتشرشده در کاغذ

 

حجم نقدینگی موجود در بازار پول تا دی ماه سال ۱۳۹۵ به یک هزار و ۱۹۶ تریلیون تومان رسید که مشخص میشود نسبت به پایان سال ۱۳۹۴ از رشد ۲۶ درصدی برخوردار شده است.

در پایان دولت هشتم، رقم نقدینگی ایران حدود ۶۰ تریلیون تومان بوده است؛ اما وقتی دولت دهم به پایان رسید، این رقم به ۴۹۲ تریلیون تومان رسیده بود و اکنون بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی، رقم نقدینگی کشور در دی ماه‌ ۱۳۹۵ به ۱۱۹۶ تریلیون تومان رسیده است. حجم نقدینگی ما به صورت تورمی به حجم نقدینگی اضافه می‌کند؛ اما باید توجه داشت که وقتی پایه و رقم اولیه بزرگ‌ می‌شود، به ازای هر درصد رشد، رقم بیشتری به نقدینگی کشور اضافه می‌شود. در این شرایط شاید درصد رشد افزایش پیدا نکند و حتی نسبت به سال‌های قبل کمتر هم باشد.

به دلیل بزرگ بودن رقم اولیه، عدد رشد هم بزرگ خواهد بود. برای مثال وقتی که نقدینگی کشور ۶۰ تریلیون تومان بود و در یک سال، ۲۰ درصد به آن اضافه می‌شد، نقدینگی کشور فقط ۱۲ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یافت؛ در حالی که در دولت دهم رقم نقدینگی به ۵۰۰ تریلیون تومان رسید. این مقدار انباشت از نقدینگی در جامعه، هنوز راهی به سوی تولید و ایجاد کار و اشتغال نیافته است.

با کاهش میزان سود بانکی، نقدینگی از بانک‏ها خارج شد و حرکتهای ایذایی اقتصادی را آغاز کرد. هنگامی که بازار مسکن کشش داشت به سمت مسکن رفت و قیمت متری مسکن را جابه‎جا کرد. وقتی بازار مسکن به حد اشباع قیمتی رسید به سمت دلار و ارزهای دیگر حرکت کرد و نرخ ارز را جابه‎جا کرد، حرکت نقدینگی به سمت طلا، اثرات قیمتی بر سکه و مسکوکات گذاشت و... .

افزایش نرخ ارز بلافاصله بر قیمت کاغذ و دیگر اقلام وارداتی اثر گذاشت و قیمت تمامشدهی تولیدات وابسته به واردات را افزایش داد .گران شدن کاغذ و دیگر اقلام وارداتی مربوط به صنعت چاپ، قیمت تمامشدهی محصولات چاپی در رستهها و رشتههای مختلف را تحت تاثیر قرار داد که خود ناشی از تاثیرات سیاست‌های نظام بانکی و حرکت نقدینگی بود.

حسین میرباقری، رئیس اتحادیهی فروشندگان و توزیع کنندگان کاغذ و مقوا، در گفتوگو با چاپ و نشر دربارهی این موضوع که در دو سه مقطع مختلف قیمت کاغذ تغییر کرد و فشار زیادی روی اتحادیه بود برای ما از وضعیت این صنف گفت: «ما مشکل خاصی در اتحادیه نداریم. همکاریها وجود دارد و مبالغی جمعآوری شده تا بتوانیم در آینده مکان مناسبتری برای اعضایمان فراهم کنیم. در اوایل سال برای اعضایمان مشاورهی مالیاتی گرفتیم تا بتوانند با مراجعه، مسائل مربوط به امور دارایی را حل کنند.»

 میرباقری درباره فعالیت اتحادیهی فروشندگان و توزیعکنندگان کاغذ و مقوا میگوید: «در اوایل سال برای اعضایمان مشاوره‎ی مالیاتی گرفتیم تا بتوانند با مراجعه به مشاوران مسائل مربوط به امور دارایی را حل کنند. اغلب به دلیل ضعف سازماندهی و استفادهی مختصر از تخصصهای حسابداری و تمایل به عملیات سنتی در این امور مشکلاتی وجود دارد که گاهی همکاران را دچار بحران میکند. مشاوران مالیاتی به تصحیح روند عملیات حسابداری و قانونی کردن روند این عملیات کمک می‌رسانند.»

وی همچنین در پی توضیح اقدامات اتحادیه در سالی که گذشت، افزود: «بیمه‎ی تکمیلی‎ برای صنف ما انجام شد که تبدیل به یک دغدغهی جدی برای همکاران ما شده بود. با عنایت به هزینههای درمانی، برخورداری از بیمهی تکمیلی میتواند از بار مالی سنگین درمان بکاهد و این کار خوبی بود که در اتحادیهی سازماندهی شد.»

رییس اتحادیهی فروشندگان و توزیعکنندگان کاغذ و مقوا دربارهی تشکیل هیئت حل اختلاف در اتحادیه توضیح داد و تاکید کرد: «درکنار کار تیمی که ما داریم، در هیئت حل اختلاف و هیئت مشاورهی مالیاتی نیز فعالیت داریم. این هیئت در زمان بروز مشکل کمک‎رسان ماست و باعث شده مسائلی که باید در مراجع قضائی پیگیری می‌شده و بسیار وقت‎گیر بوده در خود اتحادیه حل و فصل شود و مهمتر از آن اینکه این هیئت توانسته رضایت اعضا را جلب کند و مسهلی در کارهای صداخلی صنف باشد.»

وی تصریح کرد: «ارجاع اختلافات فیمابین اعضا به هیئت حل اختلاف باعث شده است مشکلات همکاران صنف در این هیئتها پیگیری و حل و فصل شود. این کار علاوه بر صرفهجویی در زمان باعث شده  مشکلات در درون این خانواده حل شود که ما از این بابت بسیار خرسندیم.»

میرباقری درباره ارتقای سطح دانش و برخوردار بودن همکاران صنف از آموزش های لازم در سال ۱۳96 نیز اظهار می‌دارد: «با همکاری اعضای خوبمان که در کنار انجام حرفه‎شان دنبال به‎روز‎رسانی معلوماتشان و در پی گرفتن مدرک دانشگاهی مرتبط با زمینه‎ی کاریشان هستند ما هم در اتحادیه بر این نکته توجه داشته و آنها را ترغیب میکنیم. این علمورزی باعث میشود مسیر رو به رشدمان را هر چه راحتتر طی کنیم.

وی میافزاید: «ما توانستیم مسائل روزمره‎ی اتحادیه را به‎روزرسانی کنیم و گمان می‎کنم اگر وقت کلاس‎هایی که در اتاق اصناف داده می‎شود یک مقدار سریع‎تر باشد ما می‎توانیم در حدود پانزده روز جواز صادر کنیم. ما همواره تلاش میکنیم و دوست داریم کلیه‎ی مسائل صنفمان سریع حل شود و تمرکز اصلی بر روی کار باشد.»

حسین میرباقری دربارهی همیاری به اعضای اتحادیه هم توضیح داده و می‌گوید: «برای خیلی از مسائلی که دوستان ما در زمینه‎ی واردات داشتند، توانستیم وقت بگیریم تا صحبت کنند و به این طریق مشکلاتشان حل شود. ما در هیئت مدیرهی اتحادیه هر چه که در توانمان بوده گذاشتهایم و امیدواریم این روند همچنان ادامه پیدا کند.»

وی از دیگر فعالیتهای اتحادیه کاغذ یاد کرد و میگوید: «کمک اتحادیه به شاغلان صنف که مجوز فعالیت نداشتند، اما در بازار فعال بودند برنامهریزی شد و این کمکها همچنان ادامه دارد.» میرباقری با بیان این که ما در اتحادیهی فروشندگان و توزیعکنندگان کاغذ و مقوا نزدیک به 600 عضو داریم افزود: «تعدادی از همکاران هستند که بدون مجوز به کار مشغولند که ما به فکر آنها هم بودهایم. با هماهنگی که با اتاق اصناف انجام شد بسیاری از آنها توانستند مجوز برای ادامهی کار خود بگیرند و قانون‎مند کار کنند تا حقی از کسی ضایع نشود. ما هر جا که شده این فراخوان را اعلام کردهایم و حالا من از همین تریبون هم استفاده کرده و خاطر نشان میکنم دوستانی که مجوز ندارند در هر جایی که مشغولند برای دریافت مجوز مراجعه کنند. مسائل زیادی پیش روی آنهاست، اتحادیه در حال انسجام و انتظام است و با تمهیدات اندیشیده شده کسانی که مجوز ندارند از بسیاری از معافیت‎ها محروم می‎مانند و گرفتن مجوز و پروانه‎ی کسب در خیلی زمینه‎ها می‎تواند برایشان راهگشا باشد.»

وی در پایان با تاکید بر ضرورت ثبات در نرخ ارز، رفع بلاتکلیفی کسبه و اعضای اتحادیه، می‌گوید: «رعایت تناسب بین عرضه و تقاضا و تسهیلات دولت در کنترل بازار میتواند اعضای اتحادیه را از بروز چالش‌ها در امان نگه دارد.»

به هر صورت باید توجه داشت که بازار قواعد خاص خود را دارد و نمی‌توان خارج از آن عمل کرد. بالاخره یک مرجع قانونی باید سیاستی را تعقیب کند که حجم نقدینگی موجود در بازار پول که  از یک هزار و ۱۹۶ تریلیون تومان گذشته است به سمت فعالیت های اقتصادی و تولید برود در غیر این صورت ممکن است حملهی ریال به دلار باز هم بازار پول را تحت تاثیر خود قرار دهد و آنگاه بی شک وضع بدتر از این خواهد شد.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 15 فروردين 1397 ساعت 12:30
  • اندازه قلم