مدیر انتشارات انقلاب اسلامی:

رقابت با کاغذ خارجی مهمترین شرط ناشران برای کاغذ

  • شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 06:25
  • منتشرشده در کاغذ

مدیر انتشارات انقلاب اسلامی معتقد است کاغذ ایرانی در صورتی با استقبال ناشران رو به رو می شود که بتواند با کاغذ خارجی رقابت کند و تولید آن، به افزایش قیمت کتاب منجر نشود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا، محمدرضا هراتی پرداختن به موضوع کتاب سازی و بحث کاغذ ایرانی را یک نگاه تخصصی و فنی دانست گفت: بخش مهمی از تولید کتاب به کاغذ آن اختصاص دارد که به صورت مستقیم بر روی قیمت کتاب نیز تاثیرگذار است ولی نکته مهمی که در حمایت از کاغذ ایرانی باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا کشت درختان در کشور ما به صورت صنعتی است یا برای تولید کاغذ از جنگل ها استفاده می کنیم که فضای سبز و محیط زیست را تامین می کند.

وی افزود: اگرچه تلاش می کنیم تا کتاب را با کاغذ ایرانی چاپ کنیم ولی از یک طرف در کشور ما کشت صنعتی وجود ندارد و درصورت وجود نیز جوابگوی میزان تولید کاغذ ما نیست.

هراتی اضافه کرد: در پایان هر سال تقویم های بسیاری چاپ می شود که افزایش قیمت کاغذ را به همراه دارد و یا در اواخر فروردین به دلیل حضور بسیاری از ناشران در نمایشگاه بین المللی کتاب قیمت کاغذ افزایش می یابد و این مسائل نشانگر آن است که این میزان کشت صنعتی در کشور جوابگوی کاغذ مورد نیاز نیست.

وی افزود: البته باید توجه داشته باشیم که فرایند تولید کاغذ شامل مراحل و پرداخت هایی است که بخشی از این مواد مورد نیاز، وارداتی است و پس از تولید کاغذ نیز بسیاری از چاپخانه ها اعلام می کنند که استفاده از کاغذ ایرانی سبب افزایش قیمت کتاب به میزان یک و نیم تا دو برابر می شود.

مدیر انتشارات انقلاب اسلامی علت این افزایش قیمت را مسائلی همچون پوک بودن کاغذ ایرانی و آسیب رسانی این کاغذ به دستگاه های چاپ می داند به گونه ای که چاپخانه داران میزان دورریز کاغذ ایرانی را زیاد می دانند.

وی تاکید کرد: ما کاغذ ایرانی را برای حمایت از تولید ملی و کارگر ایرانی می خواهیم ولی یک و نیم یا دو برابر شدن قیمت کاغذ باعث فشار به مردم و خریداران کتاب می شود و بر همین اساس باید به تمام جوانب تولید کاغذ توجه کرد و به نظرم اگر درختان و محیط زیست را حفظ کنیم، بهتر است.

هراتی از کاغذ تحریر اندونزی به عنوان یک کاغذ خارجی یاد کرد که بیشتر چاپخانه داران از آن استفاده می کنند که این کشور کاغذ مورد نظر را بر اساس کشت صنعتی تولید می کند.

وی با بیان اینکه ناشران از کاغذ ایرانی استقبال می کنند ولی کاغذی که بتواند با جنس خارجی رقابت کند نه این که از دیگر کاغذها گرانتر باشد، گفت: به عنوان یک ناشر حاضرم از سود انتشار کتاب هایم بکاهم و از کاغذ ایرانی استفاده کنم ولی به شرطی که چاپخانه هم قبول کند. چون چاپخانه ها به سختی در این حوزه ورود می کنند.

مدیر انتشارات انقلاب اسلامی از کاغذ 'بالک' به عنوان کاغذی مناسب برای انتشار کتاب یاد کرد و گفت: اگرچه این نوع کاغذ پوک است ولی بسیار سبک بوده و در هنگام چاپ نیز جوهر پس نمی دهد و از طرف دیگر رنگ آن مناسب مطالعه است.

وی افزود: بعضی از ناشران که از یارانه های دولتی استفاده می کنند، از کاغذهای خارجی سبک مانند بالک استفاده می کنند ولی اگر تدبیری صورت گیرد و دولت با ورود در این حوزه به زیرساخت های این صنعت بپردازد، می توان به تولید کاغذ ایرانی امیدوار بود.

هراتی اضافه کرد: اگر نمایشگاه کتاب را به ناشران واگذار کنیم و زیرساخت های تولید کاغذ ارزان را فراهم کنیم، به طور قطع قیمت کتاب کاهش پیدا می کند. البته نکته مهم در قیمت کتاب توجه به تمام فرایند انتشار مانند کاغذ، صحافی، چسب، جوهر و سایر مسائل فنی است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)