روند لجام گسیخته‌‎ی کاغذ روی میز مجلس

  • یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 06:16
  • منتشرشده در کاغذ

عضو مجلس در کمیته کنترل بحران کاغذ با بیان اینکه وزارت فرهنگ توان انجام اقدامات لازم در حوزه اجرایی کاغذ را ندارد، خواستار واگذاری مدیریت کاغذ به وزارت صنعت شد.

سید احسان قاضی‌زاده به موضوع کاغذ در حوزه چاپ و نشر کتاب، گفت: کاغذ در 6 ماه گذشته شرایط بحرانی داشت و روند لجام گسیخته‌ای را پیش گرفت؛ مجلس شورای اسلامی و به ویژه کمیسیون فرهنگی با برگزاری جلسه‌ای با حضور وزرای فرهنگ و صنعت به این موضوع ورود کردند تا بتوانند اوضاع را سامان دهند.

نماینده مردم فریمان، سرخس، بخشهای احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی افزود: در این جلسه کارگروه ویژه کنترل بحران کاغذ تشکیل شد؛ در جلسات این کارگروه معضلات حوزه کاغذ مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به معضل ارز در حوزه کاغذ، توضیح داد: آقای شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در تماسی با بنده به نکته مهمی اشاره کردند؛ در 3 هزار میلیارد تومانی که برای کالاهای اساسی به ازای مابه‌التفاوت نرخ ارز مبادله‌ای با 4 هزار و 200 تومان درنظرگرفته شده است به کاغذ اشاره‌ای نشده و وزارت فرهنگ نیز پیگیری در این زمینه انجام نداده است.

 

کاغذ درلیست کالاهای اساسی قرار گرفت

عضو مجلس در کمیته کنترل بحران کاغذ با تقدیر و تشکر از زحمات وزیر صنعت در بحران کاغذ، اظهار کرد: با پیگیری‌های مجلس براساس مصوبه شورای اقتصاد و هیات دولت کاغذ جز کالاهای اساسی محسوب شد و باید سهم یارانه‌ای خود را از محل 3 هزار میلیارد تومان پس از اینکه سازمان برنامه و بودجه سهم کاغذ را به وزارت صنعت تخصیص داد و این وزارتخانه به بانک مرکزی ابلاغ  کرد تامین نماید.

چندین محموله کاغذ وارد بنادر کشور شده است

قاضی‌زاده با بیان اینکه در روزهای اخیر چندین محموله کاغذ وارد بنادر کشور شده است، خاطرنشان کرد: مجلس پیگیری‌های بسیاری برای تخصیص ارز مبادله‌ای بانک مرکزی برای این محموله‌ها انجام داد همچنین معاونان وزارت صنعت از آقای عراقچی معاونت ارزی بانک مرکزی پیگیری‌های بسیاری در این خصوص انجام دادند تا در نهایت ارز تخصیصی مبادله‌ای بخشی از این محموله‌ها تحقق یافت.

وی با اشاره به مشکلات موجود در ترخیص این محموله‌ها بیان کرد: با وجود اینکه مجلس وظیفه اجرایی ندارد اما نمایندگان مجلس با تمام توان سعی دارند موانع اجرایی موجود میان دستگاه‌های دولتی در حوزه کاغذ را رفع کنند.

وزارت فرهنگ تمایلی به مدیریت موضوع واردات کاغذ ندارد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از آنجا که وزارت فرهنگ تمایلی به مدیریت موضوع واردات کاغذ ندارد محوریت کارگروه کاغذ را وزیر صنعت برعهده گیرد و دستگاه‌های مختلف مانند وزارت فرهنگ، بانک مرکزی، سازمان استاندارد، گمرک، سازمان مالیاتی و نهادهای مختلف تمام تلاش خود را برای حل معضل کاغذ انجام دهند؛ مجلس نیز پیگیر حل مشکل ناشران است.عضو مجلس در کمیته کنترل بحران کاغذ گفت: مدیریت حوزه کاغذ باید در اختیار وزارت صنعت معدن و تجارت باشد چراکه وزارت ارشاد توان اجرای اقدامات عملیاتی را ندارد اما می‌تواند به عنوان وزارتخانه کمکی اقدامات لازم را انجام دهد؛ وزارت صنعت روابط مشخصی در قالب ستاد تنظیم بازار دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 06:38
  • اندازه قلم