تولید کاغذ ایرانی در گرو اراده‎ی مسئولین

  • چهارشنبه, 16 خرداد 1397 ساعت 07:01
  • منتشرشده در کاغذ

در جریان برگزاری بیست‌‍وششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، حجت الاسلام و المسلمین علی‌رضا سبحانی‌نسب مدیر انتشارات نشر جمال درباره‎ی وضعیت کاغذ داخلی اظهار کرد: تا هفته گذشته که من آمار گرفتم قیمت کاغذ ایرانی از کاغذ خارجی که کیفیت بهتری هم دارد بیشتر است. به نظرم دلیلش این است که مدیران ما چه بخش فرهنگی و چه بخش تجارت و صنعت داشتن کاغذ ایرانی را به عنوان یک کاغذ استراتژیست قبول ندارند به همین دلیل الان مشکلی به نام کاغذ ایرانی به‌وجود آمده است و اصلا اینگونه نیست که کاغذی به نام کاغذ ایرانی داشته باشیم که از آن استقبال شود بلکه اصلا کاغذ ایرانی وجود ندارد و سهم موجود آن سهم بسیار ناچیزی از سهم بازار است که اگر توسط شرکت‌های خصوصی و نه دولت تدبیر شود یک کالای ایرانی پا می‌گیرد که فکر می‌کنم همه ناشران استقبال کنند. تولید کاغذ ایرانی اراده مسئولان را می‌طلبد.

حجت‌الاسلام سبحانی‌نسب گفت: خرید باید معقول باشد یعنی اگر یک کاغذ ایرانی که از نظر کیفیت پایین‌تر از کاغذ خارجی است را با 20-30 درصد گران‌تر بخری صحیح نیست و مشخص است که یک جایی از چرخه اقتصاد مشکل دارد که مسئولان باید آن را حل کنند که نیاز به تدبیر و قابل برنامه‌ریزی دارد.

وی ادامه داد: البته اگر بدانیم قرار است کاغذ ایرانی با کیفیت برایمان تولید شود می‌توانیم دو-سه سال تحمل کنیم تا چرخه اقتصاد کاغذ ایرانی پا بگیرد که اگر همچین اتفاقی بیفتد من به عنوان ناشر با افتخار از آن کاغد استفاده می‌کنم، هرچند که تا اکنون هم چند جلد کتاب مختص بزرگ‌سالان و نوجوانان به نام‌های نهج‌البلاغه، چهل حدیث مرتضی و... را به صورت سیاه سفید و رنگی به صورت دو یا چهار رنگ منتشر کردم البته درست است که کیفیت خارجی را ندارد ولی می‌شود.

مدیر انتشارات نشر جمال اظهار کرد: اگر کاغذ ایرانی به بازار بیاید و هرفصل یک درصد کیفیت را افزایش دهند بعد از دو سال کارهای چهار رنگ را با کفیت عالی بر روی کاغذ ایرانی چاپ می‌کنیم اراده حل شدن مشکل کاغذ در ایران وجود ندارد چون سودجویان از واردات کاغذ بیشتر سود می‌برند. حجم بسیار سنگینی از سود واردات وجود دارد وگرنه مشکل کاغذ از موشک که سخت‌تر نیست اگر مسئولان اراده کنند یک شبه حل می‌شود و سه ماهه قابل مصرف است.

حجت‌الاسلام سبحانی‌نسب بیان کرد: همچنین باید برای تقویت و بهتر شدن وضعیت کاغذ ایرانی تلاش کرد و اینکه کاغذ الان با 10 سال پیش تغییری نکرده ضعف بزرگی برای این بخش است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)