در پی نشست نمایندگان وزارت صمت در خصوص کاغذ

سه فیلتر برای یک کالا

طی نشستی در «دفتر بررسی و تعیین ارزش و تعرفه گمرک جمهوری اسلامی ایران» نماینده وزارت متبوع، اعلام کرد که این وزارت آمادگی برای تعیین «کاربرد» کاغذ و مقوای وارداتی را دارد.

به گزارش چاپ ونشر در پی بروز چالش هایی در مورد واردات کاغذ و مقوا نشستی با حضور نمایندگان وزارت صمت، سازمان ملی استاندارد، گمرک ج.ا.ا و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ ٨ خردادماه ١٣٩٧در محل «دفتر بررسی و تعیین ارزش و تعرفه گمرک ج.ا.ا» برگزار شد. هدفِ این نشست بررسی راهکارهای تشخیص صحیح کاربردِ کاغذهای وارداتی به ویژه کاغذ و مقوای مندرج در فصل ٤٨ کتاب مقررات صادرات و واردات بود.

معاون اداره کل چاپ و نشر و نماینده وزارت متبوع در این نشست ضمن بیان این که درگذشته مرجع تشخیص و تعیین کاربرد و ماهیت کاغذ و مقوا (اشیای ساخته شده از غیر کاغذ از کاغذ یا از مقوا)  با سازمان ملی استاندارد بوده است، گفت: بنا به گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان ملی استاندارد اخیراً طی نامه ای اعلام کرد که تشخیصِ «کاربرد» کاغذ و مقوا در زمره وظایف آن سازمان نیست و این امر سبب سرگردانی صاحبان کالا و بروز مشکلاتی در امر ترخیص این نوع کالاها شده است.

علی اکبر ابراهیمی با بیان این موضع که کاربرد تمامی کاغذها و مقواها برای مصارف نوشتاری، چاپ و مقاصد گرافیکی مقواها و ...) در حوزه کاربرد فرهنگی قرار می گیرد، اظهار کرد: در این جلسه حاضران پیشنهاد کردند  «ورود» انواع کاغذ و مقوا با وزارت صمت؛ مرجع تشخیص «کیفیت» با سازمان استاندارد ملی؛ و مرجع «تعیین کاربرد»  با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. 

همچنین وی در پایان اضافه کرد: برابر فصل ٤٨ کتاب مقررات صادرات و واردات، کاغذ و مقوا با کاربرد چاپ، نوشتاری و گرافیکی مشمول ٥ درصد تعرفه می شود. لازم به ذکر است که مصوبات این نشست پس از تأیید مراجع فرادستی قابل اجرا خواهد بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 20 خرداد 1397 ساعت 10:33
  • اندازه قلم