روغنی :

ضرورت تسهیل واردات کاغذ های باطله 

 

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا بر ضرورت تسهیل واردات کاغذ های باطله به کشور تاکید کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از روی خط خبر، ابوالفضل روغنی گلپایگانی افزود: کاغذ یک موضوع فرهنگی است و از طرفی در طرح های توسعه اقتصادی کشورهای جهان به عنوان یک فاکتور متغیر مدنظر است.

وی همچنین اظهارداشت: مصرف کاغذ طیف وسیعی را شامل می شود که بسته بندی یکی از این موارد است.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا گفت: نیاز سالانه کاغذ بسته بندی کشور در بهترین شرایط ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن است.

وی در ادامه افزود: مصرف این نوع کاغذ امروز در ایران با توجه به وجود مشکلات، محدودیت ها و تنگناها بیش از ۷۵ هزار تن در سال نیست.

روغنی گلپایگانی تصریح کرد: در حال حاضر پایه بیش از ۸۵ تا ۹۰ درصد کاغذهای بسته بندی در دنیا کاغذهای باطله است.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت: هم اکنون تولید ۹۵ درصد کاغذ بسته بندی در ایران مبتنی بر کاغذهای بازیافتی است.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به دو مشکل بزرگ در این حوزه افزود: مشکل نخست اینکه سیستم جمع آوری درستی در کشور وجود ندارد تا کاغذهای بازیافتی دوباره به چرخه تولید بازگرددو نقیصه دوم مربوط به شرایط سخت گیرانه واردات کاغذهای باطله به داخل مملکت است.

وی تصریح کرد: واردات کاغذهای باطله به کشور امروز با تنگناهای بسیار جدی مانند حقوق و عوارض گمرکی، شرایط سختگیرانه محیط زیستی، وجود معاهدات بین المللی متعدد و غیره مواجه است.

روغنی گلپایگانی گفت: ظرفیت تولید کاغذ بسته بندی در ایران ۲,۸ میلیون تن در سال بوده که از این میزان ۸۰۰ هزار تن نیاز کشور و دومیلیون تن مازاد بر نیاز مصرف داخلی است.

وی افزود: پویایی تولید در حوزه مدنظر مستلزم تامین مواد اولیه مورد نیاز یعنی کاغذ های باطله است که شرایط ورود این مواد به کشور باید تسهیل شود.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا یادآورشد: این شرایط در حال حاضر بسیار سخت گیرانه و به راحتی نمی توان مواد اولیه مورد نیاز را وارد کرد.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۱ به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)