ورود کارگروه کاغذ به قیمت‌گذاری

حباب بازار کاغذ با وجود دریافت ارز 3800 تومان

 

مسئول کارگروه کاغذ وزارت ارشاد ضمن اعلام قیمت واقعی هر بند کاغذ چاپ و تحریر از درخواست برگزاری جلسه کارگروه با حضور اعضای وزارت صنعت برای ورود به موضوع قیمت غیرواقعی کاغذ خبر داد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا‌، کاغذ با وجود قرار گرفتن در گروه کالایی 1 و برخورداری از ارز 3800 تومانی هم‌چنان گران است،‌ افزایش قیمت کاغذ در چند ماهه اخیر با وجود افزایش نسبی قیمت جهانی آن باز  هم غیرمنطقی است و به نظر می‌رسد حباب بازار کاغذ با وجود دریافت ارز 3800 تومان هنوز از بین نرفته است.

در این راستا و با انتقاد نماینده تشکل‌های صنعت چاپ کشور‌،  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و ...وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفته گذشته در نامه‌ای به وزیر صنعت‌، معدن و تجارت به منظور رفع موانع موجود در اجرای مصوبه دولت در رابطه با تخصیص ارز حمایتی به کاغذ، در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، ضمن تاکید بر اهمیت حمایت از فعالان پرشمار صنعت نشر و مطبوعات، خواستار ورود مؤثر ارگان‌های نظارتی به موضوع کاغذ شد.

هم‌چنین علی فاضلی رئیس اتاق اصناف نیز در نامه‌ای به وزیر صنعت سوء استفاده برخی از واردکنندگان و دلالان از بازار کاغذ و قیمت غیر اصولی کاغذ را مایه تاسف دانسته و اذعان کرده است که در انبارهای کاغذ برای حداقل 6 ماه دیگر کاغذ وجود دارد و جای نگرانی نیست‌، وی هم‌چنین قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر استاندارد 70 گرمی 70*100  را 108 هزار تومان عنوان کرد. این در حالی است که در هفته‌های گذشته این کاغذ در بازار تا 140 هزار تومان نیز خرید و فروش شده است.

همایون امیرزاده مسئول کارگروه کاغذ وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه گفت:  پس از ارسال نامه وزیر ارشاد به وزیر صنعت‌، ما خواستار برگزاری جلسه دوباره کارگروه کاغذ با حضور مسئولان وزارت صنعت شد، به نظر می‌رسد الان وقت ورود جدی نهادهای نظارتی به موضوع قیمت‌گذاری کاغذ است،‌ چرا که انتظار می‌رود،‌ هر بند کاغذ چاپ و تحریر که با ارز 3800 تومانی وارد بازار شده است،‌ نهایت تا 110 هزار تومان به فروش رود.

وی ادامه داد:‌ البته قیمت کاغذ در روز گذشته تا اندازه‌ای کاهش یافت و به 120 تا 125 هزار تومان رسید ولی انتظار می‌رود این کاهش قیمت هم‌چنان ادامه داشته باشد تا قیمت کاغذ واقعی شود.

امیرزاده افزود: البته انتظار این است که کاغذهایی که در ماه‌های گذشته وارد بازار شده‌اند و قبل از گران شدن دلار خریداری شده‌اند‌، حتی قیمت کمتری نیز داشته باشند.

باید دید،‌ ورود نهادهای نظارتی به بازار کاغذ و برگزاری جلسه کارگروه می‌تواند آرامش در قیمت را به بازار کاغذ بازگرداند،‌ یا خیر.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)