ارز دولتی به کدام جیبها سرازیر شد

پرده برداری از سلطان کاغذ

 

 در گزارشی از سلطان کاغذ روزنامه پرده برداری کرد. کسی که بیشترین ارز دولتی را گرفته اما شرکتش وجود خارجی ندارد. 

به گزارش چاپ ونشر به نقل از روزنامه شرق،  بازار کاغذ بين واردکننده‌ها گرم است. در مجموع 34 ميليون يورو ارز دولتي براي واردات کاغذ روزنامه به 23 شرکت تخصيص داده شده که حدود 67 درصد آن را دو شرکت هانا تجارت تروليت و صنعت ساحل پرشيا دريافت کرده‌اند.

جالب است که هيئت‌مديره اين دو شرکت از يک خانواده هستند، محمدرضا جان‌محمدي مديرعامل شرکت هانا تجارت و حميدرضا جان‌محمدي مديرعامل شرکت صنعت پرشيا دو برادر هستند و فرهاد بي‌طمع‌خميران در هر دو شرکت عضو هيئت‌مديره است.

نکته درخور‌توجه اين است که هيچ‌کدام از اين اشخاص در حوزه کاغذ تاکنون فعاليتي نداشته و واردات کاغذ تا به امروز تقريبا به وسیله آن 21 شرکت باقي‌مانده انجام مي‌شده؛ اما اکنون اين دو برادر سلطان واردات کاغذ روزنامه هستند.

در سال 89 شرکت هانا تجارت با صد هزار تومان سرمايه و با هدف فعاليت عمراني و راه‌سازي تأسيس و در سال 95 به برادران جان‌محمدي واگذار مي‌شود؛ در‌حالي‌که سرمايه شرکت هانا تجارت تروليت 20 ميليون تومان ثبت شده است، اين شرکت با اين دارايي توانسته است 14 ميليون يورو ارز دولتي براي واردات کاغذ روزنامه دريافت کند.

در جست‌وجوي اينترنتي اين شرکت‌ها به آدرس‌ها در خيابان ميرداماد و شريعتي مي‌رسيم؛ اما با مراجعه حضوري به اين آدرس متوجه مي‌شويم شرکت‌هایی به اين نام‌ در اين آدرس‌ها وجود ندارد.

تولید پشم شیشه یا  واردات کاغذ روزنامه؟

یکی دیگر از شرکت هایی که ارز دولتی گرفته تا کاغذ روزنامه وارد کند، شرکت پشم شیشه پارس است

کار این شرکت چیست؟

در روزنامه رسمی آمده است که کار این شرکت تولید انواع عایق های حرارتی پشم شیشه ، کاغذ الومینیوم مسلح ساده و رنگی، کاغذ پلی اتیلن دار، و انواع توری های فلزی گالوانیزه، لاک کردن و تمپلات انواع فویل آلومینیوم ، وارادت و صادرات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی و ترخیص کالا از کلیه گمرکات کشور اعم از لوازم تاسیسات و انواع محصولات فولادی اعم از ورق های رنگی ، گالوانیزه ، سیاه و روغنی و کلیه محصولات سرمایشی ئ گرمایشی از قبیل اسپیلت، چیلر و کولرهای گازی در ظرفیت ها و تناژهای مختلف...این شرکت برای وارادت کاغذ روزنامه ، 204 هزار و 890 یورو به قیمت دولتی گرفته است. واقعا معلوم نیست ناظر وزارت صنعت چه می کرده و چه می کند.

از راهسازی تا واردات کاغذ!

یکی دیگر از شرکت هایی که ارز دولتی گرفته تا کاغذ روزنامه وارد کند،  شرکت هیوا گستر آرتیمان است.

این شرکت در تاریخ 11 بهمن سال 94 تاسیس شده است. موضوع و کار شرکت در این زمینه است: انجام کلیه امور پیمانکاری و مشاوره نظیر طراحی و نظارت فنی و اجرا در زمینه راهسازی و ساختمان سازی و پل و تونل و محوطه سازی و الکتریکی و صنعتی و تاسیسات کشاورزی و فضای سبز و برج سازی و سدسازی وبند و شبکه وآبرسانی- تصفیه حانه و ژئوتکنیک و ابزار دقیق در تاسیسات سرچاهی و انبوه سازی و برق و تاسیساتی خط انتقال نفت و گار- ارتباطات و ای تی و خدمات آشپزخانه و کلیه خدمات امور کامپیوتری این شرکت 1 میلیون و 978 هزار و 200 یورو ارز دولتی گرفته تا کاغذ روزنامه وارد کند. //مرضیه امیری روزنامه نگار اقتصادی

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)