کاغذ الکترونیک در ایستگاه‎های اتوبوس هوشمند

شهر ایزوواکاماتسو (Aizuwakamatsu) میزبان اولین ایستگاه هوشمند اتوبوس در ژاپن می باشد. فناوری ePaper با داشتن گزینه های E Ink و Papercast می تواند مطالب مختلفی روی نمایشگرها ارائه نماید که مصرف انرژی آن با انرژی که در کاغذ معمولی مصرف می شود برابر است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایپینا رفت و آمد روزانه ما همیشه آنقدر هموار و راحت نیست که ما انتظار داریم. تعطیلی متروها، تأخیر قطارها و پر بودن ظرفیت اتوبوسها موجب میشود که به سختتر از روزهای عادی به محل کار یا مدرسه برسیم. و این چیزی است که با زندگی یا کارکردن در شهرهای بزرگ با آن مواجه میشویم. تصور کنید در شهر خیلی کوچکی زندگی می­کنید که اتوبوس به جای ساعتی شش بار، شاید دو بار وارد ایستگاه شود. یا شاید توریستی هستید که موبایل شما در همه جا آنتن و داده ندارد. پس اغلب اوقات مجبورید که به اطلاعاتی که در ایستگاه اتوبوس نمایش داده می­شود اتکا کنید.

 

از آنجا که نمایشگرهای موجود در اغلب ایستگاه­های اتوبوس عملکرد خوبی ندارند، در اغلب موارد کاغذ می­تواند این کار انجام دهد. مسافران اتوبوس در شهرهای کوچک کار سختی برای دریافت اطلاعاتی در مورد جدول زمانی حرکت اتوبوس، مسیر و تغییرات خدمات دارند. خوشبختانه اینجا همان جایی است که فناوری E Ink و Papercast Ltd نقش ایفا می­کنند. ترکیب جوهرهای الکترونیکی E Ink و ePapers با نمایشگرهای خورشیدی Papercast که اطلاعات مسافربری را نشان می­دهند دو اقدام مهمی هستند ژاپنی­ها برای ایجاد یک ایستگاه اتوبوس هوشمند در شهر ایزوواکاماتسو انجام داده­اند.

 

کاغذ الکترونیکی مانند یک نمایشگر عمل می­کند با این تفاوت که در انرژی صرفه­جویی می­کند

 

چه چیزی باعث می­شود تا یک ایستگاه اتوبوس تبدیل به یک ایستگاه هوشمند شود؟ یک ایستگاه اتوبوس هوشمند دقیقا شبیه همان ایستگاه­هایی هستند که یک بخش حاوی پوسترهای کاغذی برای اطلاع­رسانی از حرکت اتوبوس­ها هستند. با این تفاوت که در ایستگاه­های هوشمند این پوسترها از جنس کاغذهای عادی نیستند بلکه از نوع کاغذهای الکترونیکی یا ePaper هستند. با استفاده از این فناوری، پلتفرم اطلاع­رسانی Papercast این امکان را به شرکت اتوبوسرانی محلی می­دهد تا از راه دور بتواند اطلاعات مندرج در پوسترهای ایستگاهی را تغییر دهند. اگر فکر می­کنید که شبیه به نمایشگرهای ایستگاه قطار هستند، چندان هم اشتباه نمی­کنید.

 

نکته شگفت انگیز در مورد ePaper این است که فقط به هنگام بروزرسانی است که مصرف انرژی دارند و این بدان معناست که اطلاعات به مدت طولانی ماندگار می­مانند بدون اینکه انرژی مصرف شود. نکته مهم­تر اینکه خواندن اطلاعات از روی ePaper درست نظیر خواندن اطلاعات از روی کاغذ معمولی بوده و در روز روشن نیز خواندن اطلاعات از روی آنها بسیار ساده است.

 

رادو اسکندر مدیر توسعه کسب و کار در شرکت Papercast می­گوید، "ما با استفاده از نمایشگرهای ePaper پلتفرمی ارائه نموده­ایم که مقرون به صرفه و کم مصرف بوده و استفاده از آن اسان است. ما پیش­بینی می­کنیم که این همکاری­ها در ژاپن و دیگر کشورها ابعاد گسترده­تری یافته و موجب بهبود رضایت عموم مردم و گردشگران خارجی از خدمات حمل و نقل شهری گردد."

 

ایستگاه اتوبوس هوشمند به زودی در اطراف شما ایجاد خواهد شد

 

فناوری ایستگاه اتوبوس هوشمند برای حمل و نقل عمومی گزینه بسیار هوشمندانه­ای است زیرا اکثر ایستگاه­های اتوبوس­ها هنوز اتصال برق ندارند. نظر مدیر اجرایی مجموعه E Ink، دکتر گان (Dr. FY Gan) بر این است که:”در راستای هوشمندسازی شهرها، E Ink همچنان در توسعه ابزارهای حمل و نقلی، خرده­فروشی و معماری هوشمند نقش ایفا می­کند. فناوری E Ink به مجریان طرح این اجازه را می­دهد تا منبع برق را با منابعی مانند سلول خورشیدی جایگزین نموده و نه تنها در هزینه تأمین برق شهری صرفه­جویی کنند بلکه در هزینه ساخت خطوط برق صرفه­جویی شده و روی شهروندان تأثیر چشم­گیری دارد. همکاری ما با Papercast نمونه خوبی از این است که ما چگونه به دنبال تسهیل کارها، پایین آمدن هزینه­ها و اثرگذاری مثبت روی تجربۀ کاربر و محیط زندگی او هستیم.”

 

ایستگاه اتوبوس هوشمند یک نمونه عالی از این است که فناوری چاپ دیجیتال چگونه می­تواند در راه رسیدن به چیزهای عالی مثمر ثمر باشد. ما بی­صبرانه منتظر توسعۀ و نصب این فناوری در همه جای دنیا هستیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)