آخرین تصمیمات ستاد تنظیم بازار کاغذ

  • پنج شنبه, 18 مرداد 1397 ساعت 07:12
  • منتشرشده در کاغذ

 

 

تعیین سقف قیمت تعزیراتی و ممنوعیت صادرات انواع کاغذ دو تصمیم جدیدی است که برای این صنعت اتخاذ شده است؛ تصمیمات اخذ شده در حالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در راستای تامین کسری کاغذ مطبوعات و روزنامه مجوز واردات ۲۰ هزار تن کاغذ را صادر کرده است. بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار، سقف قیمت تعزیراتی کاغذ روزنامه ۴۱۰۰ تومان و سقف قیمت کاغذهای چاپ و تحریر کیلویی ۵۱۰۰ تومان تعیین شده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصادروز،  همچنین قیمت سقف تعزیراتی بالکی (کاغذ کتاب) ۵۱۰۰ تومان تصویب شده است، اما در تصمیم دوم، صادرات انواع کاغذ و کاغذ باطله از کشور ممنوع اعلام شده که به نظر می‌رسد سیاستی در راستای ممنوعیت‌های اخیر صادراتی است.  موضوع تامین انواع کاغذ یکی از دغدغه‌های اصلی بنگاه‌های اقتصادی مرتبط با صنعت چاپ و نشر است. در حال حاضر این دغدغه به دلیل شروع تحریم‌های جدید اقتصادی و ضرورت تامین نیازهای کاغذی بنگاه‌ها، در کوتاه مدت و میان مدت جدی‌تر از گذشته شده است. به همین دلیل و به منظور حمایت از صنعت کاغذ، در بسته جدید ارزی و ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهوری در مورد اعلام ۲۵ ردیف کالای اساسی، انواع کاغذ از جمله کاغذ چاپ و تحریر، کاغذ روزنامه و همین طور خمیر کاغذ در فهرست کالاهای گروه اول (کالاهای اساسی) قرار گرفتند تا مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات شوند. درکنار این تصمیم، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با واردات ۲۰ هزار تن کاغذ برای تامین کسری کاغذ مطبوعات و روزنامه موافقت کرد. براین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت از این پس در نظر دارد، با ترک تشریفات مربوط به این بخش برای تسریع و جلوگیری از کمبود کاغذ مطبوعات از طریق کارگروه ویژه، تخفیف ارزسهمیه‌ای کاغذ را لحاظ کند. به باور فعالان این صنعت، سیاست‌های اخیر می‌تواند درتسهیل واردات کاغذ و رفع نیاز‌های متقاضیان کاغذ تاثیرگذار باشد. از سوی دیگرمحمد شریعتمداری تصریح کرده که بیش از ۱۰۵ هزار تن کاغذ از گمرکات کشور در دست ترخیص است و به گفته او در این زمینه مشکلی برای عرضه کاغذ به بازار وجود نخواهد داشت و آرامش به‌طور کامل حاکم خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرده است که در جلسه‌ اخیر با کمیسیون فرهنگی مجلس، مباحث عمومی مربوط به کاغذ از جمله تولیدات داخلی و بررسی موانعی توزیع، مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس تصمیمات گرفته شده قرار است از ظرفیت وارداتی و سایرمحصولات جانبی در این زمینه بهره‌مند شویم که رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هم حمایت خود را اعلام کردند. شریعتمداری عنوان کرده که نوسانات اخیر نرخ ارز بر بازار کاغذ تاثیر گذاشته است ولی با اجرای سیاست‌های جدید ارزی دولت، انتظار بهبود وضعیت بازار کاغذ وجود دارد. اما در راستای تصمیمات جدید ستاد تنظیم بازار برای کاغذ،‌ برای رصد و پایش این بازار کمیته دائمی کنترل تامین نیاز مصرف‌کنندگان واقعی‌ در این حوزه با ریاست وزارت فرهنگ و ارشاد تشکیل شده است. طبق تصمیمات اتخاذ شده این کمیته، لازم است به نحوی نسبت به مدیریت بازار اقدام شود تا در کنار پیشگیری از کمبود در بازار، کالا به قیمت مصوب به دست مصرف‌کنندگان واقعی برسد. همچنین مقرر شده است موجودی انبارها و مراکز نگهداری اعلام شود و در صورت عدم مراجعه جهت دریافت شبکه توزیع به وزارت ارشاد و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی، موجودی مذکور احتکار و اختفا تلقی می‌َشود و مشمول برخورد قانونی خواهد شد. در عین حال وارد‌کنندگانی که محموله‌های وارداتی کاغذ در گمرکات دارند موظف شده‌اند ظرف یک هفته با هماهنگی گمرک و بانک مرکزی نسبت به کارسازی و ترخیص محموله خود اقدام کنند. همچنین با توجه به نزدیکی بازگشایی مدارس مقرر شده است موضوع تامین ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه کاغذ و انواع کاغذ با هماهنگی بانک مرکزی در دستور کار قرار گیرد. همچنین فرآیند تعیین مباشر به منظور واردات، تامین و توزیع کاغذ برای کتب درسی بر عهده وزارت آموزش و پرورش و برای سایر انواع کاغذ بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)