22کیلو گرم سرانه مصرف کاغذ

  • یکشنبه, 21 مرداد 1397 ساعت 12:06
  • منتشرشده در کاغذ

 

 

طبق آمار رسمی کشوری مصرف سرانه کاغذ در ایران حدود 22 کیلوگرم است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خبر فوری این روزها یکی از پرسش‌هایی که در فضای مجازی مطرح است، پرسش درباره سرانه مصرف کاغذ در کشور ایران است.

در واقع کاغذ و کاغذسازی به‌عنوان یک صنعت، پنجمین صنعت بزرگ مصرف‌کننده انرژی در دنیا به‌شمار می‌رود که به ازای هر تن محصول، انرژی بیشتری نسبت به یک تن محصول صنایع استیل و آهن مصرف می‌کند. همچنین این صنعت در دنیا نسبت به صنایع دیگر آب بیشتری به ازای هر تن محصول مصرف می‌کند و سطح بالایی از آلودگی آب و هوا را به‌وجود می‌آورد. براساس آمار به‌دست‌آمده در کشورهای صنعتی هر شخصی به‌طور متوسط در یک سال ۱۶۴ کیلوگرم کاغذ و در کشورهای در حال‌توسعه به‌طور متوسط ۱۸کیلوگرم کاغذ استفاده می‌کند.

اینکه حجم تولید کاغذ در کشور ما به چه میزان است، همواره با آمارهای متفاوت روبه‌روست. برخی عنوان می‌کنند ما سالانه ۱۰هزار تن کاغذ نیاز داریم و برخی آمارهایی پایین‌تر را عرف می‌دانند. برای روزنامه۸۰ هزار تن کاغذ نیازمندیم و در زمینه چاپ کتاب‌های درسی و غیردرسی نزدیک به حدود ۱۷۰ یا ۱۸۰هزار تن را مطرح می‌کنند. البته به گفته دبیر انجمن کارفرمایان صنایع چوب ایران در سال گذشته، ۲۶۱هزار و ۳۵۳ تن انواع کاغذ در کشور تولید شد که از این میزان ۱۸۳هزار و ۳۵۳ تن کاغذ روزنامه، چاپ و تحریر، کرافت لاینر و فلو تینگدر و ۷۸ هزار تن کاغذ تست لاینر بوده است.

اما طبق آخرین آمار رسمی کشوری مصرف سرانه کاغذ در ایران در سال گذشته حدود 22 کیلوگرم است.

 

در سال‌های اخیر از طرفی به دلیل رشد فزاینده جمعیت و به تبع آن افزایش میزان تقاضا و از طرف دیگر کاهش شدید منابع جنگلی صنایع تولید خمیر و کاغذ کشور که برای تامین مواد اولیه خود به درختان جنگلی وابسته‌اند- به دلیل رو به زوال بودن جنگل‌ها و منابع چوبی - با مشکلاتی جدی در تامین مواد اولیه سلولزی مواجه هستند.

درحال‌حاضر مهم‌ترین مواد اولیه لیگنوسلولزی قابل استفاده در صنایع سلولزی کشور عبارتند از: جنگل‌های صنعتی و تجاری شمال، زراعت چوب و جنگل‌های دست کاشت، بازیافت کاغذ و پسماندهای کشاورزی که در این میان منابع جنگلی بیشترین سهم را داشته و خمیرهای الیاف بلند وارداتی و پسماند کشاورزی نیشکر (باگاس) و سپس سایر منابع در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)