درخواست لغو ممنوعیت صادرات کاغذ بسته‌بندی از وزیر صنعت

  • چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 10:53
  • منتشرشده در کاغذ

 

درخواست لغو ممنوعیت صادرات کاغذ بسته‌بندی از وزیر صنعت

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران ممنوعیت صادرات کاغذ بسته‌بندی را موضوعی غیر کارشناسی دانست و از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد در این خصوص بازنگری صورت گیرد.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بخشنامه جدید گمرک که به‌واسطه مکاتبه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادرشده و موجب ممنوعیت صادرات کاغذ چاپ، بسته‌بندی و روزنامه از ابتدای شهریورماه سال جاری خواهد شد، اظهار کرد: از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست می‌کنیم تا بازنگری در این بخشنامه را مدنظر قرار دهد و با تشکیل جلسه‌ای کارشناسی در خصوص لغو ممنوعیت صادرات کاغذ چاپ، روزنامه و به‌ویژه کاغذ بسته‌بندی تصمیم‌گیری کند.

وی ادامه داد: طی دو سال اخیر در حوزه کاغذ بسته‌بندی هزینه‌های بسیار زیادی صورت گرفته و ماشین‌آلات به‌روز دنیا به کشور واردشده است تا شاهد صادرات کاغذ بسته‌بندی به کشورهای اروپا باشیم. باید وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های دولتی از تصمیمات غیر کارشناسی، احساسی و هیجانی پرهیز کنند چراکه ممنوعیت صادرات کاغذ یک تصمیم غیرکارشناسی است و سندیکای کاغذ به‌طور رسمی اعلام می‌کند هر کارتن‌سازی در سراسر ایران نیازمند کاغذ است، می‌تواند با مراجعه به این سندیکا مشکل  و نیاز خود را به‌صورت صددرصدی برطرف نماید.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران در ادامه با بیان اینکه تصمیم اتخاذشده در ارتباط با ممنوعیت کاغذ بسته‌بندی، ضربه زدن به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است و صنعت کاغذ دچار چالش اساسی خواهد شد، بیان کرد: با این تصمیم همان سرنوشت و بلایی که بر سر کاغذ چاپ و روزنامه آمد، بر سر کاغذ بسته‌بندی نیز خواهد آمد و بخش خصوصی در این راستا به‌طورجدی نگران است و از مسئولان درخواست می‌کند تا مشکل به وجود آمده را رفع کند. به‌طور حتم تحریم‌های داخلی بدتر از تحریم خارجی است و سؤال ما این است که چرا تولیدکننده‌ای که مازاد بر نیاز کشور تولید دارد، چرا باید محدود شود؟

روغنی گلپایگانی افزود: همواره فضا به واردات داده‌شده است و در شرایط فعلی که نرخ ارز می‌تواند شرایطی را به وجود آورد که تولیدکننده داخلی به نحو مطلوب‌تری عمل کند، متأسفانه این فضا گرفته‌شده و شرایط برای فعالان این صنعت سخت‌تر شده است.

وی با اعلام اینکه دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن پروانه تولید کاغذ بسته‌بندی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صادرشده است، اظهار کرد: در حال حاضر حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید کاغذ بسته‌بندی داریم و در سال ۱۳۹۶ بنا بر آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت کل نیاز کشور در این حوزه معادل ۶۸۰ هزار تن بوده است که این ارقام نشان می‌دهد نزدیک به ۸۰۰ هزار تن مازاد تولید در بخش صنعت کاغذ بسته‌بندی و کارتن‌سازی وجود دارد.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران افزود: در بخش کاغذ روزنامه نیاز به واردات داریم و سالانه ۳۰ هزار تن توسط تولیدکنندگان تولید می‌شود درحالی‌که نیاز کشور معادل ۶۰ هزار تن است بر این اساس باید اعلام کرد که در بخش کاغذ روزنامه ۵۰ درصد نیاز به واردات وجود دارد و باید نیاز کشور را از این طریق برطرف کرد.

روغنی گلپایگانی در مورد کاغذ چاپ نیز خاطرنشان کرد: در بخش کاغذ چاپ ۳۸۰ هزار تن نیاز سالانه وجود دارد که ظرفیت کشور در این حوزه معادل ۱۸۰ هزار تن است. طی سال گذشته با توجه به اینکه شرایط برای تولیدکنندگان به‌صرفه نبود، میزان تولید آن‌ها به‌شدت کاهش یافت و رقمی در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تن کاغذ تحریر تولید شد. در حال حاضر نیازمند واردات ۲۲۰ هزار تن در حوزه کاغذ چاپ تحریر هستیم.

وی در پایان تأکید کرد: هرچند مخالف ممنوعیت صادرات در بخش کاغذ چاپ تحریر و روزنامه نیز هستیم اما باید صرفاً صادرات کاغذ روزنامه و تحریر ممنوع می‌شد و نباید چنین تصمیمی در خصوص کاغذ بسته‌بندی در دستور کار قرار می‌گرفت.

 

اخیراً گمرک ایران طی بخش‌نامه‌ای، ممنوعیت صادرات پنج قلم کالا را به گمرکات اجرایی اعلام کرده است که این مکاتبه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام‌گرفته است. بر اساس این بخشنامه صادرات انواع کاغذ ازجمله کاغذ چاپ، بسته‌بندی و روزنامه از ابتدای شهریورماه سال جاری ممنوع خواهد شد و ممنوعیت آن تا اطلاع ثانوی برقرار و لغو آن منوط به اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)