تخلفات در واردات کاغذ خبر از حضور مافیا در این حوزه دارد

  • چهارشنبه, 07 شهریور 1397 ساعت 08:22
  • منتشرشده در کاغذ

 

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در حال حاضر کمیسیون فرهنگی مشغول بررسی مشکل بزرگی به نام مافیای کاغذ است که وجود آن را نمی توان کتمان کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از میزان، حجت الاسلام احد آزادی خواه نماینده مردم ملایر و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درخصوص واکنش کمیسیون فرهنگی مجلس نسبت به نوسانات بازار کاغذ گفت: ما نزدیک به سه هفته پیش در کمیسیون فرهنگی جلسه ویژه ای درباره کاغذ تشکیل دادیم و طبق بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که یکی از مهمترین مشکلات کنونی عرصه فرهنگ بحران کاغذ است.

وی درباره واردات غیر قانونی کاغذ توسط برخی شرکت ها افزود: در حال حاضر ما وارد کننده کاغذ هستیم و متاسفانه برخی افراد و شرکت ها با ارز دولتی اقدام به وارد کردن کاغذ کرده اند اما بعد از گذشت زمان مشخص شد که از ارز دریافتی و کاغذی که در کشور وارد شده هیچ خبری نیست.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در ارتباط با ورود غیرقانونی کاغذ ادامه داد: ما سال گذشته هم چنین مشکلاتی داشته ایم و امسال هم طی جلساتی تمامی مشکلات را بررسی کرده و در صدد رفع آنها هستیم.

وی درباره مشکل اصلی وضعیت کاغذ تاکید کرد: در حال حاضر کمیسیون فرهنگی مشغول بررسی مشکل بزرگی به نام مافیای کاغذ است که وجود آن را نمی توان کتمان کرد. در واقع متاسفانه در وضعیت نابسامان اقتصادی و ارزی بسیاری از ارز دولتی به واردات کاغذ تخصیص یافته است. در صورتی که برای کاغذهای وارد شده هیچ تعیین تکلیفی نشده و چه بسا اصلاً کاغذی وارد نشده است.

این مسئول فرهنگی درباره احتمال افزایش تولید داخلی و خودکفایی کاغذ اظهار داشت: تولید کاغذ به کمیسیون فرهنگی مربوط نیست و باید دستگاه های اجرایی در آن دخل و تصرف داشته باشند اما ما به شدت از تولید داخلی و حمایت از این تولید تاکید داریم. خودکفایی در بخش کاغذ نیازمند همکاری بخش دولتی و خصوصی است.

باید جلوی فروش کتب ممنوعه در حاشیه‌ خیابان انقلاب گرفته شود

آزادی خواه درباره افزایش بی رویه ناشرین غیرتخصصی خاطرنشان کرد: یکی از دلایل برگزاری نمایشگاه کتاب بها دادن و ارزش گذاری بر ناشرین جوان تخصصی است تا در یک مکان خوب امکان عرض اندام داشته باشند. ما در حوزه نشر باید نگاه تخصصی داشته باشیم و وجود ناشرین تخصصی چندان به فایده صنعت چاپ نیست. هنوز هم در حوزه نشر کار نکرده زیاد داریم که باید برای همه آنها راه حل در نظر گرفته شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)