گزارشی از اولین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی کاغذ، مقوا و فرآورده‌های سلولزی

صنعتی تخصصی، نمایشگاهی اختصاصی

 

اولین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی کاغذ، مقوا و فرآورده‌های سلولزی با حضور رضا رحمانی؛ قائم‌مقام وزیر در امور تولید و معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از فعالان این حوزه در روز چهارشنبه ۱۰ مردادماه در محل دائمی نمایشگا‌‌ه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کارکرد.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه تخصصی جمعی از روسای اتحادیه‌های مرتبط با حوزه کاغذ و مقوا،‌ تولیدکنندگان، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و صنعتگران حوزه کاغذ، مقوا، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌آلات وابسته حضور داشتند.

 این نمایشگاه با بیش از 60 غرفه در سالن 35 محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد و شرکت‌ها جدیدترین دستاوردها و فناوری‌های حوزه کاغذ و مقوا را به نمایش گذاشتند. در برگزاری این نمایشگاه، مجموعه‌های مختلفی مانند انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا، تعاونی انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق، اتحادیه صنف فروشندگان کاغذ و مقوا، سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران و سازمان صنایع کوچک و شرکت‌های صنعتی ایران مشارکت داشتند.

جای خالی هیئتهای تجاری خارجی

امید حاجیان مدیرعامل شرکت تهران پیوند دربارهی اولین نمایشگاه تخصصی بین‎المللی کاغذ، مقوا و فرآورده‌های سلولزی می‌گوید: این نمایشگاه اولین دوره‌ی خود را سپری کرد و بسیار محدود و در یک سالن برگزار شد؛ به نظر می‌رسد گسترده نبودن آن باعث شده تا بازدهی خیلی خوبی نداشته باشد.

وی با اظهار امیدواری بیان می ‏کند: یکی از نقاط قوت این نمایشگاه مدیریت اجرایی نمایشگاه و مدیریت سالن بود که بابت برگزاری این نمایشگاه زحمات بسیاری کشیده بودند، امیدواریم سال‌های بعد وضعیت این نمایشگاه بهتر شود.

حاجیان نقطه‌ضعف این نمایشگاه را هم‌زمان نشدن با دیگر نمایشگاه‌ها دانسته و در ادامه بیان می‎کند: هم‌زمان با برگزاری این نمایشگاه، هیچ نمایشگاه دیگری دایر نبود و همین مورد باعث کم‌فروغ بودن این نمایشگاه شد. علاوه بر آن در دیگر نمایشگاه‌ها، معمولاً هیئت‌هایی از کشورهای خارجی چون عراق، آذربایجان، ترکیه، افغانستان و دیگر کشورها حضور می‌یابند و از غرفه‌ها بازدید می‌کنند ولی در این نمایشگاه جای این هیئت‌های تجاری خالی بود. وی میافزاید: احتمال می‌دهم نبود هیئت‌های تجاری بیشتر ناشی از این مسئله باشد که اولین دوره برگزاری این نمایشگاه بود.

مدیرعامل شرکت تهران پیوند خاطرنشان می‌کند: ما در نمایشگاه‌های چاپ و بسته‌بندی بسیاری چون تهران، تبریز و مشهد شرکت کردیم، بازخورد آن‌ها بیشتر از این نمایشگاه بود و معمولاً پرفروغ‌تر برگزار می‌شدند. هدف ما از حضور در این نمایشگاه صرفاً حضور داشتن، تجدید میثاق با دوستان و همکاران و البته افزایش بازار صادراتی بود، زیرا برند ما در داخل کشور جاافتاده است و همکاران کم‌وبیش از شرکت ما شناخت دارند.

تعامل با مشتریان بالفعل و بالقوه

مهندس حسن امید زاد، مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی امید زاد درباره‌ی نمایشگاه کاغذ، مقوا و فرآورده‌های سلولزی می‌گوید: این نمایشگاه بسیار خوب بود، ازاین‌جهت که با هیچ نمایشگاه دیگری هم‌زمان نبود و افراد به‌صورت تخصصی در نمایشگاه حاضر شدند و به بازدید پرداختند. این مهم‌ترین نکته‌ی مشهود در این نمایشگاه بود. اگر با نمایشگاه الکامپ هم‌زمان می‎شد هزاران نفر به بازدید از نمایشگاه می‌پرداختند و جمعیت کثیری در نمایشگاه حاضر می‌شدند و ما غرفه داران نمی توانستیم مشتری واقعی را تشخیص دهیم تا وقت برای او صرف کنیم. وی می‌افزاید: خوشبختانه جمعیت زیادی از نمایشگاه بازدید نکردند و همان تعداد قلیل نیز تخصصی و حرفه‌ای بودند و برای ما بسیار خوب بود.

امید زاد اشاره می‏کند: هدف از حضور در این نمایشگاه روبرو شدن با مشتریانی است که تاکنون نتوانسته‌ایم چهره به چهره با آن‌ها ارتباط بگیریم. حضور در نمایشگاه‌ها فرصتی است که به دیدار این دوستان نائل شویم و این بسیار ارزشمند است. همچنین توانستیم در این نمایشگاه با مشتریان بالفعل و بالقوه مواجه شویم و تعاملی داشته باشیم تا کارها و محصولاتمان را معرفی کنیم.

مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی امید زاد با اظهار تأسف می‌گوید: در بحث قیمت مواد اولیه تولید کاغذ و قطعات دستگاه‌های تولید آن، بی‌ثباتی زیادی در کشور وجود دارد. وقتی مواد اولیه افزایش قیمت پیدا می‌کند، این افزایش قیمت به مصرف‌کننده‌ی نهایی منتقل می‌شود. گرچه تولید داخل ارزان‌تر از محصولات وارداتی است ولی بازهم، تحریم‌ها تأثیر خود را بر روی قیمت‌ها دارند.

وی با اشاره به این نکته که نقطه‌ضعف قابل‌بیانی در این نمایشگاه مشهود نبود، عنوان می‌کند: هر نمایشگاهی نقاط ضعف و قوتی دارد ولی نقاط قوت این نمایشگاه به‌مراتب بیشتر بود و ضعف‌های بسیار جزئی داشت، مثلاً از ۱۰۰ نمره ۳ نمره به ضعف نمایشگاه اختصاص داشت.

امید زاد اشاره می‏کند: به اعتقاد بنده تبلیغات نمایشگاه خوب بود. علاوه بر آن ما خودمان نیز از طریق شبکه‌های مجازی با مشتریانمان ارتباط برقرار کردیم و از آن‌ها برای حضور در نمایشگاه دعوت به عمل آوردیم. توصیه می‌کنم این نمایشگاه در سال‌های آینده حتماً برگزار شود و مانند امسال انطباق و هم‌زمانی با هیچ نمایشگاهی نداشته باشد تا به موفقیت دوچندان برسد.

قیمت‌های نامعلوم

حسن خانزاده مدیر داخلی کارخانه کاغذ گلستان از اولین دوره‌ی برگزاری نمایشگاه تخصصی بین‌المللی کاغذ، مقوا و فرآورده‌های سلولزی می‌گوید: با حضور در این نمایشگاه به بخشی از اهدافمان دست‌یافتیم. به نظر بنده اطلاع‌رسانی و تبلیغات نمایشگاه نه‌تنها کافی نبود بلکه بسیار کم بود، البته خودمان نیز نتوانستیم به همکارانمان اطلاع‌رسانی کنیم به همین دلیل به کلیه‌ی اهدافمان نرسیدیم.

وی می‎افزاید: بااینکه استقبال از این نمایشگاه کم بود ولی همان عده‌ی قلیل نیز متخصص بودند و مردم عادی کمتر در این نمایشگاه به چشم می‌خوردند.

خانزاده اشاره می‌کند: ما در این نمایشگاه حاضر شدیم تا با شرکت‌هایی که نیازمند کاغذ هستند آشنا شویم و تجربه زیادی درباره حضور در نمایشگاه نداریم اما با تمام این تفاسیر نمایشگاه از مدیریت اجرایی خوبی بهره‌مند بود.

مدیر داخلی کارخانه کاغذ گلستان با اظهار تأسف درباره زمان برگزاری این نمایشگاه می‏گوید: به اعتقاد بنده زمان برگزاری نمایشگاه مناسب نبود اکثر بازدیدکنندگان از غرفه داران، قیمت می‌خواستند ولی قیمت در بازار مشخص نبود و نمی‌توانستیم قیمت دقیقی بدهیم. از چند ماه قبل که مشکلات افزایش نرخ ارز شدت نگرفته بود ما اقدام به تهیه‌ی غرفه کرده بودیم و اطلاع نداشتیم وضعیت بازار قرار است این‌گونه نابسامان شود.

صنعت کاغذ، توانا در برگزاری نمایشگاه

مسعود بهرامی اصل، رئیس هیئت‌مدیره شرکت تولیدی بازرگانی کیمیا پایش تارا در ارزیابی اولین نمایشگاه کاغذ و مقوا می‎گوید: مهرماه سال گذشته که نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی شهر آفتاب برگزار شد، ما در گروه تلگرامی‌مان نظرسنجی درباره‌ی برگزاری نمایشگاه مجزای کاغذ و مقوا انجام دادیم و شرکت ما جزو پیشنهاددهندگان تفکیک نمایشگاه صنعت کاغذ بود، زیرا اعتقاد داشتیم که این صنف قدرت و توانایی برگزاری نمایشگاه مستقل و مجزا را دارد. اکنون نیز معتقدم اولین نمایشگاه کاغذ و مقوا بااینکه کوچک و در یک سالن برگزار شد ولی بسیار پربار و خوب بود.

وی می‌افزاید: استقبال از این نمایشگاه بااینکه اولین دوره‌ی خود را می‌گذراند خیلی خوب بود، به نظر بنده سال‌های آینده موفق‌تر نیز خواهد شد. احتمال می‌دهم با وضعیت کنونی کاغذ و اقتصاد کشور بسیاری از شرکت‌ها که راغب به حضور در این نمایشگاه بودند، ترجیح دادند که غرفه نگیرند ولی احتمال می‌دهم در سال آینده و باثبات بیشتر بازار بر متقاضیان حضور در نمایشگاه افزوده شود و تعداد سالن‌های نمایشگاه نیز افزایش یابد.

بهرامی اصل تمام جوانب این نمایشگاه را مثبت خوانده و می‎گوید: تنها ایراد نمایشگاه این بود که چهار ماه پیش اقدامات لازم نسبت به برگزاری نمایشگاه صورت گرفت و به اعتقاد بنده این برهه‌ی زمانی بسیار کوتاه بود و مسئولان نمی‌توانستند برنامه‌ریزی‌های بسیاری برای اطلاع‌رسانی جامع این نمایشگاه داشته باشند، به همین دلیل از کشورهای دیگر کمتر در این نمایشگاه حضور یافته بودند. البته باید گفت که با شرایط فعلی کشورهای خارجی زیادی انگیزه‌ای برای حضور در این نمایشگاه نداشتند، هر چند که به هر حال اطلاع‌رسانی بهتر می‌توانست جذب مشتری را بیشتر کند.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت تولیدی بازرگانی کیمیا پایش تارا به‌عنوان تأمین‌کننده‌ی مواد اولیه‌ی صنعت کاغذ خاطرنشان می‌کند: هدف ما از حضور در این نمایشگاه حتی جذب مشتری هم نبود و صرفاً برای اعلام وجود در این نمایشگاه حاضر شدیم. این نمایشگاه سال آینده قطعاً وضعیت بهتری خواهد داشت و ما حتماً در آن شرکت خواهیم کرد.

نجات از وضعیت فعلی با راهکارهای جدید

حامد بهشتی زواره مدیر فروش شرکت کاغذ حساس نمابر درباره‌ی اهداف حضور شرکت در نمایشگاه کاغذ و مقوا می‌گوید: قطعاً هدف ما از حضور در این نمایشگاه جذب مشتری بیشتر، نشان دادن توان مجموعه به مشتریان و البته آشنا شدن با تأمین‌کنندگان جدید مواد اولیه است که تمام این‌ها جزوی از برندینگ محسوب می شود.

وی در ادامه درباره‎ی وضعیت این نمایشگاه اشاره می‌کند: نمایشگاه کاغذ به دلیل مسائل و مصائبی که در حال حاضر این صنعت با آن روبرو است، خیلی جذاب نبود و از حضور در آن نتیجه‌ی مطلوبی حاصل نشد و به نظر می رسد در آینده نیز نخواهد شد.

بهشتی می‌افزاید: از روزی که زمان برگزاری نمایشگاه به اتمام رسید تاکنون بابت مبحث کاغذ چندین مرتبه قوانین مختلفی مطرح‌شده و روزبه‌روز شرایط سخت‌تر شده است.

مدیر فروش شرکت کاغذ حساس نمابر عنوان می‌کند: حضور در نمایشگاه‌ها صرفاً برای جذب مخاطبان نیست، ما در این نمایشگاه‌ها حاضر می‌شویم تا توسط مسئولان دیده شویم تا به مشکلاتمان رسیدگی شود. ما مشکلات زیادی داریم که ترخیص کالا از گمرک نیز یکی از آنها شده است. متأسفانه با اعلام مصوبات جدید، شرایط برایمان بدتر هم شده است و اکثر کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است، این وضعیت دیر یا زود گریبان همه‌ی افراد را خواهد گرفت؛ بنابراین حضور در نمایشگاه‌ها با وضعیت فعلی هیچ ارزشی ندارد، وقتی قانون‌گذاری مشکل دارد نمی‌توان به این نمایشگاه و هیچ‌کدام از نمایشگاه‌های دیگر در این صنف امیدوار بود.

وی تأکید می‌کند: ما در کشورمان در بحث تولید کاغذ خودکفا نیستیم و همه کاغذها وارداتی است، در این مورد بیشتر شعار می‌دهیم، البته این نیز هنر نیست که کاغذ را با نرخ دولتی از خارج از کشور خریداری کنیم و با نرخ آزاد به فروش برسانیم. باید به فکر راهکار جدیدی باشیم تا شرکت‌ها شرایط رو به رشدی داشته باشند. اگر جز این باشد شرایط بدتر از این نیز خواهد شد.

حضور بازدیدکنندگان تخصصی

خسرو مرادی مدیرعامل صنایع تولیدی فرابنفش درباره‌ی اولین دوره‌ی نمایشگاه کاغذ و مقوا و صنایع سلولزی می‌گوید: ما نمایندگی شرکت FUJIAN LIGHT INDUSTRY MACHINERY در اختیار داریم و به‌واسطه ای این شرکت در این نمایشگاه حضور داشتیم. قطعاً حضور در نمایشگاه برای معرفی شرکت و پیدا کردن مشتریان جدید مفید خواهد بود.

وی می‌افزاید: از حضور در این نمایشگاه بسیار رضایت دارم، به نظرم استقبال از این نمایشگاه نسبت به دیگر نمایشگاه‌های حوزه صنعت چاپ و نشر بسیار عالی بود و اصلاً قابل‌مقایسه با دیگر نمایشگاه‌ها نبود.

مرادی تأکید می‌کند: توقع بر این بود که تعداد زیادی از شرکت‌های داخلی در این نمایشگاه حضورداشته باشند ولی این‌گونه نبود و این نکته می‌تواند خود نقطه‌ضعف این نمایشگاه باشد. ولی ازنظر تعداد بازدیدکننده استقبال خیلی عالی بود و اکثر بازدیدکنندگان نیز تخصصی بودند و این مورد ناشی از مجزا شدن این نمایشگاه از صنعت چاپ است که خود توانسته نقاط ضعف دیگر نمایشگاه را پوشش دهد.

مدیرعامل صنایع تولیدی فرابنفش می‌گوید: به اعتقاد بنده برای رونق بیشتر این نمایشگاه باید از کارخانه‌های فعال در صنعت کاغذ دعوت شود تا در نمایشگاه حضور داشته باشند، البته من پیش‌بینی می‌کنم با توجه به شرایط خاصی که کاغذ در کشور دارد، سال آینده استقبال شرکت‌ها از این نمایشگاه بیشتر شود. در کل نمایشگاه خوبی برگزار شد.

نفع ما در حضور بیشتر شرکت‌های خارجی

سحر رزمجویی از شرکت تدارک صنعت کاغذ کرمان درباره نمایشگاه کاغذ، مقوا و صنایع سلولزی می‌گوید: این نمایشگاه بااینکه به‌صورت محدود و مجزا و برای اولین دوره از نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی جداشده بود، برگزار شد و با ریزش بازدیدکننده روبه‌رو بود ولی حسن‌هایی نیز داشت که مهمترین آن‌ تخصصی بودن بازدیدکنندگانش بود. مجموعه‌ی ما برای اولین بار در نمایشگاه شرکت کرده بود و به نظرم این نمایشگاه بازدهی خوبی داشت.

وی می‌افزاید: نمایشگاه صنعت کاغذ به‌طورکلی خوب بود البته می‌توانست هماهنگی‌ها را بهتر انجام دهند و منظم‌تر اقدام به برگزاری نمایشگاه کند. بسیاری از شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه حضور نداشتند و یا اصلاً از برگزاری این نمایشگاه مطلع نبودند. این در صورتی است که شرکت‌هایی در نمایشگاه حضور داشتند که اصلاً مرتبط با صنعت کاغذ نبودند، مثلاً شرکت خارجی‌ای در پوشاک بچه فعالیت داشت و در این نمایشگاه غرفه گرفته بود!

رزمجویی اشاره می‌کند: به نظر من جای تأمین‌کنندگان مواد اولیه صنعت کاغذ از کشور چین و دیگر کشورها بسیار خالی بود که اگر حضور داشتند می‌توانست در رونق این نمایشگاه تأثیرگذار باشد، قطعاً حضور شرکت‌های خارجی در نمایشگاه‌ها به نفع ما است.

وی با تأکید بر بهترین نکته‌ی این نمایشگاه که زمان بازدید معاون وزیر بود می‌گوید: ما در این نمایشگاه در ملاقات با معاون وزیر هرچند کوتاه، توانستیم یک سری مشکلات را بیان کنیم. این دیدار هرچند خیلی کوتاه بود ولی به اعتقاد بنده بسیار مثمر واقع شد. اگر در نمایشگاه‌ها چنین امکانی فراهم شود تا در قالب جلسه‌ای، غرفه داران یا اعضای سندیکا به بیان مشکلاتشان بپردازند قطعاً نمایشگاه‌ها پربارتر خواهند شد.

رزمجویی در انتها برای آینده‌ی بهتر این نمایشگاه در سال‌های آتی پیشنهاد می‌دهد: بهتر است مسئولان برگزاری نمایشگاه‌ها با شرکت‌های خارجی در این صنعت بیشتر تعامل داشته باشند تا هم هیئت‌های تجاری بیشتری از این نمایشگاه بازدید کنند و هم شرکت‌های بیشتری به‌عنوان غرفه دار در این نمایشگاه حاضر شوند. من فکر می‌کنم برای کشورهای خارجی اطلاع‌رسانی درستی صورت نگرفته بود زیرا مشتریانمان در کشورهای ترکیه و چین از این نمایشگاه بی‌اطلاع بودند./هانیه صراف زادگان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)