بازار نشر در گرو کاغذ

 

بررسی گزارش پرفروش‌های بازار کتاب در فصل تابستان و بهار ۹۷، بیانگر تغییراتی در جدول پرفروش‌های ناشران است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مهر، گروه فرهنگ: تابستان امسال با شوک قیمت کاغذ و اخبار بدی در حوزه چاپ کتاب شروع شد.  در گزارشی که در پایان بهار و ابتدای تابستان ۹۷ منتشر کرد، اشاره داشت که با وجود چنین وضعیتی، آثار تالیفی یا آثار ترجمه شده توسط چهره‌ها یا کتاب‌هایی که به نوعی مربوط به چهره‌ها هستند، فروش مشخص خود را دارند. به هر حال، کتاب‌هایی که بتوانند خود را در بازار نشر ثابت کنند و جایگاهشان را پیدا کنند، می‌توانند فروش ثابتی در هر فصل داشته باشند. گزارش فصلی پرفروش‌های بهار امسال، اینجا: پرفروش‌های بهار بازار نشر/ چهره‌ها همچنان می‌فروشند قابل مطالعه است.

گفتگو با ناشران مختلف برای تهیه گزارش تابستان، منجر به این شد که سخنان زیادی را مبنی بر وضعیت بد کاغذ و به تبع آن، چاپ کتاب شنیده شود. با این حال ناشران به‌طور نسبی پرفروش‌های تابستانی خود را نیز معرفی کردند. اما نکته جالب درباره گزارش مربوط به پرفروش‌ها فصل تابستان، تغییراتی است که در پرفروش‌های برخی ناشران رخ داده است. مثلا در چند گزارش پیش‌تر نام کتاب‌های جوجو مویز بین پرفروش‌های ناشری چون آموت دیده می‌شد، اما در چند عنوان اول جدول پرفروش‌های این ناشر در تابستانی که گذشت، نامی از جوجو مویز به چشم نمی‌خورد.

یکی از اتفاقات قابل پیش‌بینی که پیش‌تر هم شاهدش بوده‌ایم، بالا رفتن میزان فروش یک کتاب است که مربوط به چهره‌ای مطرح باشد. مثلا پرفروش‌ترین عنوان نشر افراز در تابستان، کتابی درباره زندگی تئاتری عزت‌الله انتظامی بازیگر فقید تئاتر و سینما است که چندی پیش بدرود حیات گفت. همچنین، تیرماه امسال و همزمان با سالروز شهادت شهدای هفتم تیر کتاب «روایتی از زندگی و زمانه آیت الله سیدمحمدحسینی بهشتی» به عنوان اثری کامل و جامع درباره این شخصیت منتشر شد، که پرفروش‌ترین کتاب این ناشر در ۳ ماه گذشته بوده است.

یکی از نکات بارز گزارش پیش رو، حضور دو ترجمه از یک کتاب است؛ «عقاید یک دلقک»؛ یکی مربوط به نشر چشمه و دیگری نشر نگاه. البته وجه تفاوت آن‌ها این است که ترجمه‌ای که نگاه عرضه کرده، پرفروش‌ترین عنوان آن در فصل گذشته و ترجمه‌ای که چشمه وارد بازار کرده، در رتبه‌های پایین‌تر از جایگاه اولی فهرست این ناشر قرار دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 08:40
  • اندازه قلم