مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

کاغذهایی قاچاقی بسیار گران هستند

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه ناشران باثبت‌نام در سامانه این وزارت‌خانه، کاغذ را باقیمت ارز متعادل دریافت می کنند، گفت: ملاک این کاغذ دلار ۴۲۰۰ تومانی نیست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مهر، محمدمهدی احمدی ضمن بیان اینکه یکی از مشکلات حوزه چاپ و ناشران با آن درگیر هستند تأمین کاغذ است، ابراز داشت: کاغذهایی که به شکل قاچاق وارد کشور می‌شوند بسیار گران است بنابراین اخیراً وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سامانه‌ای را راه‌اندازی کرد که در آن کاغذهایی که هر مرکزی یا فردی وارد می‌کند در این سامانه ثبت می‌شود.

وی بابیان اینکه واردات کاغذ از طریق این سامانه کنترل می‌شود، اضافه کرد: متقاضیان دریافت کاغذ به‌عنوان ناشر یا مطبوعات در این سامانه ثبت‌نام می‌کنند و بعد از بررسی‌های لازم که مشخص شد متقاضی شرایط لازم دریافت کاغذ را دارد خود سامانه متقاضی را به‌سوی توزیع راهنمایی خواهد کرد.

 

نویسندگان حمایت می شوند

 مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه کاغذی که از طریق سامانه به متقاضیان داده می‌شود ارزان است اما با دلار ۴۲۰۰ تومانی تهیه نمی شود، ابراز داشت: این کاغذ به قیمت گران بیرون عرضه نمی‌شود و متقاضی باقیمت متعادلی کاغذ را دریافت می‌کنند.

احمدی بابیان اینکه در حوزه کتاب و نشر مهم‌ترین مشکل تأمین کاغذ موردنیاز باقیمت مطلوب و مناسب به شمار می‌رود، تصریح کرد: با راه‌اندازی سامانه مقداری از مشکلات کاغذ که یکی از دغدغه‌های ناشران محسوب می‌شود، رفع شده است.

وی بابیان اینکه تسهیلات لازم به کتاب‌فروشی‌ها ارائه می‌شود، اضافه کرد: کمیته حمایت از ناشران در تهران تشکیل‌شده است اما با توجه به اینکه ناشران خوبی نیز در شهرستان‌ها وجود دارند بنابراین از افرادی که کتاب چاپ می‌کنند به تعداد متفاوت کتاب خریداری خواهد شد و نویسندگان شهرستانی نیز در همین چهارچوب موردحمایت واقع می‌شوند.

 

بودجه فرهنگی کم و قابل ذکر نیست

مدیرکل حوزه وزارتی فرهنگ و ارشاد اسلامی  بابیان اینکه این وزارت خانه معتقد است که کتاب باید در سبد کالای خانوار ایرانی قرار گیرد و نباید در حاشیه زندگی باشد، ابراز داشت: نگاه کتاب باید فضیلت و برند علمی باشد تا رابطه منطقی با کتاب برقرار ‌شود، زمانی کتاب در زندگی مردم وارد و در ارکان زندگی قرار گرفت آسیب‌ها در آن جامعه کاهش پیدا می‌کند.

احمدی در پاسخ به پرسشی پیرامون بودجه فرهنگی وزارت ارشاد، اضافه کرد: رقم بودجه فرهنگی وزارت ارشاد آن‌قدرها نیست که بتوان ذکر کرد اما بودجه امسال در حال تنظیم است و شاید ۲۰روز دیگر بتوان گفت که بودجه دقیق وزارت فرهنگ و ارشاد کلاً چقدر است و تفکیکی در حوزه‌های مختلف چگونه خواهد بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)