استاندار مازندران

دستگاه کوتینگ کاغذ مورد حمایت قرار می گیرد

  • چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 12:42
  • منتشرشده در کاغذ

 

استاندار مازندران پس از حضور در غرفه بسیج علمی مازندران حمایت خویش را از تولید کننده دستگاه گوتینگ کاغذ در ساری اعلام کرده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از علم و فناوری، احمد حسین زادگان در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب در حسینه عاشقان کربلا از نزدیک با چند نفر از نخبگان بسیج علمی مازندران دیدار کرد.

رحمان پلیه‌کوهی که موفق به تولید دستگاه کوتینگ کاغذ شده است، با تشریح عملکرد این دستگاه به استاندار مازندران، خواستار حمایت جدی برای تولید صنعتی شده است.

وی خطاب به استاندار مازندران با اعلام اینکه این دستگاه مشابه خارجی ندارد، افزود: همه کاغذهای قابل بازیافت در این دستگاه با ایجاد فرایند قابل گلاسه شدن است.

احمد حسین‌زادگان ضمن تشویق این مخترع جوان مازندرانی، اعلام کرده است که به صورت کتبی درخواست خویش را به استانداری اعلام کند که در فرایند بررسی‌ها نسبت به حمایت اقدام شود.

وی اضافه کرد: طرح حمایت از نخبگان در استان مازندران را در دستور کار قرار می‌دهد و با استفاده از تسهیلاتی که داریم می‌توانیم در این بخش برخی از نیازمندی‌های نخبگان را تامین کنیم. دستگاه کوتینگ کاغذ که امکان تبدیل کاغذهای معمولی به گلاسه وجود دارد و برای نخستین بار در کشور تولید شده است. همه پاکت‌های صنایع دخانیات و یا موارد مشابه از خارج کشور وارد می شود با قابلیت این دستگاه در کشور تولید می‌شود.

رحمان پیله کوهی،قابلیت این دستگاه را در حوزه صنایع، چاپ و بسته بندی اعلام کرد و افزود: هرجا که نیاز به صنایع تبدیلی به کاغذ احساس شود از این دستگاه می‌توان استفاده کرد. این نخبه مازندران خاطر نشان کرد: با استفاده از قابلیت‌های این دستگاه چندین بار امکان استفاده از کاغذ وجود دارد،کاغذهای بی ارزش و دور ریز با استفاده از کوتینگ به چرخه مصرف باز می‌گردد.

وی با اعلام اینکه طول دستگاه حدود یک و 70 سانتیمتر است، افزود: نمونه خارجی حدود دو متر و 80 تا سه متر است و نمونه‌های کوچک و متوسط است.

پلیه کوهی در پاسخ به اینکه آیا نمونه مشابه خارجی این دستگاه در کشور وجود دارد، افزود: این تکنولوژی به صورت مستقیم در اختیار کشور ما قرار نمی‌گیرد، کاغذهای مورد نیاز برای بسته بندی در صنایع غذایی به صورت واردات در اختیار متولیان امر تولید قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: همه پاکت‌های صنایع دخانیات و یا موارد مشابه از خارج کشور وارد می شود، در حال حاضر برای تولید اقدام کردیم.

این نخبه مازندرانی در پاسخ به این سئوال که برای تجاری سازی چه اقداماتی باید انجام شود، افزود: بنیاد نخبگان و پارک علم و فناوری زمینه حمایت برای ثبت اختراع این محصول را فراهم کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به مراجعات مکرری که به بنیاد نخبگان داشتیم در هر دوره بدون توجه به قابلیت دستگاه دنبال مدارک تحصیلی هستند.

پیله کوهی با اعلام اینکه بنده در المپیاد کاردانی کشوری داری مقام هستم، افزود: حمایت معنوی از این بنیاد ندیدم، هیچ حمایتی از جانب این سازمان نشدم.

وی با اعلام اینکه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد به عنوان دانشجوی بورسیه وزارت علوم بودم، بیان کرد: از دو کشور دعوت نامه دارم ولی به دلیل علاقمندی به کشور پیگیر مراحل ثبت هستم ولی چندان مورد حمایت مادی و معنوی قرار نمی‌گیرم.

این نخبه مازندرانی در پاسخ به این سئوال در صورت راه اندازی این مجموعه چند نفر مشغول کار می‌شوند، بیان کرد: این دستگاه یک صنعت است، از ظرفیت کاغذهای باطله به چرخه تولید می شود استفاده کرد.

وی با اعلام اینکه این صنعت با وجود قابلیت‌های بسیار زیاد و کمک به جلوگیری از خروج ارز در کشور چندان مورد توجه قرار نگرفت، بیان کرد: دستگاه کورتینگ مشابه تولید شده در کشور با قابلیت بسیار پائین تر هفت سال پیش توسط شرکت‌های کره‌ای از ژاپن به قیمت 300 هزار دلار خریداری شده است، اما در کشور چندان مورد توجه قرار نگرفت.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)