انواع کاغذ چاپی و خصوصیات کلیدی آن‌ها

  • سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398 ساعت 09:10
  • منتشرشده در کاغذ

چرا شناخت انواع کاغذ چاپی و خصوصیات آن‌ها اهمیت دارد؟ پاسخ این سوال در دو مرحله، به شرح زیر داده می‌شود: نخست به این علت که انتخاب کاغذ چاپی مناسب به طور مستقیم روی کیفیت نهایی چاپ اثر دارد؛ و دوم اینکه کاغذ چاپی متریالی تعیین کننده در قیمت نهایی محصول است.

انتخاب محصولی اشتباه می‌تواند به قیمت تحمیل هزینه‌های قابل توجه باشد. حال به تفکیک کاغذهای موجود در بازار ایران را معرفی کرده و سپس مشخصات هر کدام را زیر ذره‌بین قرار داد.

گام نخست شناخت، افزایش آگاهی نسبت به مشخصات ماده اولیه کاغذهای چاپی است. به طور عمومی، منبع کاغذ چاپی موجود در بازار ایران به شرح زیر است:

تنه درخت‌های برگ سوزنی و برگ پهن؛ ساقه گیاهانی نظیر گندم؛ شاقه پنبه، شاهدانه و کتان؛ بازیافت کاغذ، مقوا و غیره؛ الیاف بازیافتی از تفاله های نیشکر.

نیازی به تاکید نیست که ماده اولیه کاغذ روی کیفیت و قیمت نهایی اثرگذاری دارد و به طور مشخص، مولفه‌های مکانیکی زیر را تشکیل می‌دهد:

- ضخامت؛

- مقاومت در برابر رطوبت، سایش و سایر عوامل مخرب محیطی؛

- ظرفیت خمشی، کشش و فشاری؛

- لهیدگی؛

- مقاومت در برابر سوراخ شدن و تا خوردن؛

- مقاومت سطحی؛

- و نفوذ پذیری در برابر آب و هوا.

انواع کاغذ چاپی موجود در بازار ایران

به طور عمومی زمانی که به یک فروشگاه مراجعه می‌شود و درباره انواع کاغذهای چاپی و خصوصیات محصولات پرسیده می‌شود، فروشنده بر اساس سه مولفه نسبتا کیفی، جنس کاغذ؛ گرماژ کاغذ و یا برند و کشور تولیدکننده کاغذ پاسخ می‌دهد.

 

کاغذ تحریر

تقریبا تمامی مصارف اداری و امور مربوط به چاپ کتاب با اتکا به کاغذ تحریر پیش می‌رود. در نتیجه، برای چاپ کتاب، سررسید، پاکت نامه، سربرگ، دفتریادداشت و محصولاتی از این دست می‌توان روی کاغذ تحریر حساب کرد. گرماژ این کاغذ تحریر بین 70 تا 120 متغیر است.

 

کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه به دلیل سطح پرداخت شده در اکثریت قریب به اتفاق مواقع برای پوستر به کار گرفته می‌شود و در اولویت‌های بعد، برای چاپ کاتالوگ، بروشور، کارت ویزیت و روی جلد نشریه و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرماژ کاغذهای گلاسه بالاست و از نود آغاز شده و تا سیصد گرم ادامه پیدا می‌کند.

 

کاغذ تحریر رنگی یا الوان

برگه‌های فاکتور از جنس کاغذ الوان هستند. به واقع، کاغذی که از خود رنگ دارد و روی آن چاپ سیاه و سفید (یا رنگی) انجام می‌شود، الوان نام دارد. این دست از کاغذها به دلیل قیمت ارزان معمولا استفاده‌های فراوانی دارند و نیازی به توضیح نیست که گرماژ پایینی ارائه می‌دهند.

 

کاغذهای چسبی (نمونه‌های پی وی سی)

این دست از کاغذها برای چاپ استیکر به کار گرفته می‌شوند و دو لایه هستند. به این صورت که یک قسمت چسب‌دار روی برگه‌ای سیلیکونی قرار می‌گیرد و پس از چاپ و قرار گرفتن در دست مشتری، قابلیت اتصال به سطوح مختلف را پیدا می‌کنند. گاهی جای کاغذ با پلیمرهای پی وی سی تعویض می‌شود و محصولی با کیفیت بیشتر به دست می‌آید.

 

کاربن لس

این نوع کاغذ به صورت خودکار نوشته خود را به کاغذ زیرین منتقل می‌سازد. روند تولید آن‌ها نسبت به کاغذهای تحریر و الوان یک پرداخت شیمیایی اضافه دارد و قابلیت کپی کردن نوشته از همین‌جا به دست می‌آید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)