گزارشی از فعالان صنف چاپ خراسان جنوبی

گرانی کاغذ تا کجا؟

  • یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 ساعت 06:27
  • منتشرشده در کاغذ

بحران کمبود کاغذ از اواسط پاییز ۹۶ آغاز شد و در فاصله کوتاهی موج نگرانی در میان نشریات خصوصی و طرح اعتراض‌هایی از سوی مدیران رسانه‌ها را به دنبال داشت. با مرور زمان و عملی شدن وعده حسین انتظامی (معاون سابق امور مطبوعاتی) درباره‌ی ترخیص یک محموله کاغذ از گمرک، این بحران تا اندازه‌ای کنترل شد؛ هر چند نوسانات بازار ارز باعث شد بار دیگر بازار کاغذ با بحران مواجه شود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی، کاغذ از مهمترین موادی است که انسان را در مرحله علم و تمدن با قدم های سریع پیش انداخته و در این راه به او کمک‌های بزرگی کرده است. صنعت كاغذسازى از قرن هفتم هجرى به بعد در ايران وجود داشته و گسترش يافته است.

علاوه بر گرانی گوشت و مواد غذایی و موبایل و .. اکنون گرانی خود را به بازار کاغذ نیز رسانده و انگار تا از پای نشستن افراد فعال در این حوزه قصد خارج شدن از این بازار را ندارد.

بحران کمبود کاغذ از اواسط پاییز ۹۶ آغاز شد و در فاصله کوتاهی موج نگرانی در میان نشریات خصوصی و طرح اعتراض‌هایی از سوی مدیران رسانه‌ها را به دنبال داشت. با مرور زمان و عملی شدن وعده حسین انتظامی (معاون سابق امور مطبوعاتی) درباره‌ی ترخیص یک محموله کاغذ از گمرک، این بحران تا اندازه‌ای کنترل شد؛ هر چند نوسانات بازار ارز باعث شد بار دیگر بازار کاغذ با بحران مواجه شود.

 

قیمت‌های کاغذ اصلا ثبات ندارد

ناصری، یک شهروند بیرجندی نیز که در لوازم التحریر مشغول خرید است می‌گوید:  قیمت‌های کاغذ اصلا ثبات ندارد به طوری که برای تهیه یک دفتر کاغذی برای فرزندان خود باید با قیمت‌هایی عجیب و غریب مواجه شویم.

وی افزود: اگر جلوی این بی ثباتی گرفته نشود، معلوم نیست افراد فعال در این صنف‌ها چه روزگاری را طی کنند و از سویی مردم نمی‌توانند اقلام مورد نیاز خود را خرید کنند.

اکبری، دانشجویی که در حال چاپ پایان نامه خود است، نیز به ایسنا گفت: برای تهیه پایان نامه خود روی مبلغ خاصی حساب کرده بودم که اکنون با گرانی کاغذ هزینه‌های تحصیلم بسیار افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: دولت باید برای این افزایش قیمت راه چاره‌ای بیندیشد در غیر این صورت در این شرایط بی ثباتتی نمی‌توان به راحتی زندگی کرد.

 

با نظارت دولت کارخانه‌های کاغذسازی بیشتری ایجاد شود

ابوالفضل زاهدی‌پور، مدیر یک چاپخانه افست در خراسان جنوبی با بیان این‌که در حال حاضر مشکل چاپخانه‌ها از سه جنبه قابل بررسی است، تصریح کرد: قیمت‌های کاغذ بسیار افزایش پیدا کرده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریبا ۳ تا ۴ برابر شده است.

وی با بیان این‌که مشکل دیگر محدود بودن کاغذ است، افزود: در خراسان جنوبی به علت دوری از پایتخت، باید برای دوره زمانی شش ماهه تا یک ساله کاغذ خریداری کرده و نگه داریم که این امر نیازمند سرمایه بسیاری است.

این مدیر چاپخانه تاکید کرد: هم اکنون دود مشکلات ناشی از تحریم‌، عدم ثبات نرخ ارزی و ریالی و سودجویی و احتکار برخی افراد به چشم روزنامه داران و چاپخانه داران رفته است.

زاهدی‌پور اظهار کرد: در خراسان جنوبی سه چاپخانه افست فعال است، اما در استانی مانند خراسان رضوی با فعالیت بیش از 130 چاپخانه، اگر کارشان را تعطیل کنند، کشور بسیار متضرر خواهد شد.

وی با بیان این‌که برای مشکلات باید چاره‌اندیشی شود، افزود: روزنامه‌ها صرفا مکانی صنفی نیستند، بلکه حضور روزنامه‌ها نشاط و آگاهی را به جامعه می‌دهد.

این مدیر چاپخانه افزود: در این میان، ایجاد شرکت‌هایی که به صورت صوری راه‌اندازی می‌شود و  باعث شده کاغذ به دست افرادی که نیاز اصلی به آن ندارند، برسد نیز زخمی دیگر بر پیکره چاپخانه‌داران است.

 

تاکید بر حذف واسطه‌ها از بازار کاغذ

زاهدی‌پور با تاکید بر حذف واسطه‌ها از بازار کاغذ، افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قول‌هایی برای حل مشکلات داده است و منتظر حصول نتیجه هستیم.

وی با تاکید بر اهمیت تاثیرگذاری روزنامه‌ها در جامعه، اظهار کرد: امیدواریم که مشکلات به حداقل رسیده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از چاپخانه‌ها و روزنامه‌ها حمایت اختصاصی کند.

این مدیر چاپخانه به راه حل مشکلات اشاره و بیان کرد: اگر بخواهیم به حل کوتاه مدت این مسائل فکر کنیم، لازم است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقیما ورود پیدا کرده و کاغذ را با ارز دولتی به روزنامه‌ها و چاپخانه‌ها بدهد.

زاهدی‌پور تصریح کرد: از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و معاونت فرهنگی آن اقدامات و رایزنی‌هایی با آنان انجام شده که منتظر نتیجه هستیم.

وی افزود: برای حل مشکل در بلندمدت لازم است در تولید کاغذ در داخل کشور به خودکفایی برسیم و با نظارت دولت کارخانه‌های کاغذسازی بیشتری ایجاد شده و یا کارخانه‌هایی که در حال فعالیت هستند، حمایت شوند.

این مدیر چاپخانه با بیان این‌که در سالی که به نام رونق تولید نام گذاری شده است، باید نگاه ویژه‌تری به این مسئله صورت پذیرد، اظهار کرد: لازم است با حمایت و نگاه ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دست سوداگران کاغذ کوتاه شود، در غیر این صورت با توجه به تحریم‌ها با مشکل جدی مواجه می‌شویم.

زاهدی‌پور ادامه داد: به علت این‌که روزنامه‌ها در حیات و ممات معنوی جامعه دخل و تصرف داشته و نقش بسزایی در رشد جامعه دارند، باید حمایت شوند تا بتوانند به کار خود ادامه دهند.

 

رشد نامتعارف قیمت کاغذ باعث بروز مشکلاتی شده است

علیرضا احمدی، مسئول اتحادیه لوازم التحریر و کتاب‌فروشان بیرجند گفت: رشد نامتعارف قیمت کاغذ باعث بروز مشکلاتی شده است.

وی افزود: قیمت یک بسته کاغذ A 4  قبل از عید، 24 هزار تومان بوده و پس از عید به 50 هزار تومان رسیده است که این امر گلایه بسیاری از افراد فعال در این صنف را به دنبال داشته است.

مسئول اتحادیه لوازم التحریر و کتاب‌فروشان بیرجند با بیان این‌که کاغذ مورد نیاز بیرجند اکثرا از تهران وارد استان می‌شود، تصریح کرد: راه حل خروج از بحران که گریبانگیر تمام صنوف شده است، این است که دولت تولیدات داخل را حمایت کند.

احمدی راه حل دیگر را کاهش مصرف کاغذ دانست و یادآور شد: قیمت کاغذ ثبات ندارد و فروشنده نمی‌تواند بر روی فروش خود حساب کند و از سویی دیگر مردم نیز قدرت خرید ندارند و تا زمانی که این مشکلات باشد، این صنف‌ها نخواهند توانست به خوبی فعالیت کنند.

//// انتهای پیام

منبع: ایسنا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)