کارخانه کاغذسازی کشور ناخوش است

  • سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 ساعت 09:41
  • منتشرشده در کاغذ

بزرگ‌ترین کارخانه تولید کاغذ تحریر کشور که دو سال پیش در مازندران به بهره‌برداری رسید، به خاطر تغییر مدیریت و آنچه کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش نامیده می‌شود، حال و روز خوبی ندارد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایرنا، کارخانه کاغذسازی تبریز که متعلق به بخش خصوصی است، اردیبهشت‌ماه سال 96 با اعتباری بالغ‌بر 2 هزار و 200 میلیارد ریال و اشتغال 500 نفری به بهره‌برداری رسید. این کارخانه که ظرفیت تولید آن روزانه 142 هزار تن کاغذ تحریر سفید و رنگی تعریف‌شده، در منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد در شرق مازندران واقع است. کارخانه کاغذسازی تبریز در حال حاضر با 60 درصد ظرفیت در حال فعالیت است.

مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد با تائید کاهش حجم تولید این واحد بزرگ صنعتی، گفت که فوت مالک و افتادن کارخانه در دست ورثه به همراه کمبود نقدینگی یا سرمایه در گردش سبب کاهش میزان تولید کارخانه شده است.

سیاوش رضوانی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان این واحد صنعتی را برای رفع مشکل سرمایه در گردش به یکی از بانک‌های خصوصی برای دریافت تسهیلات معرفی کرده است ولی تاکنون سرمایه موردنیاز تأمین نشده است.

مدیرعامل جدید کارخانه کاغذسازی تبریز هم با اعلام این‌که کارخانه‌اش به 150 میلیارد ریال سرمایه در گردش نیاز دارد، گفت: با موافقت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، به یکی از بانک‌ها برای دریافت تسهیلات معرفی شدند که پیگیری برای دریافت این تسهیلات ادامه دارد.

مسعود شادرش افزود: کارخانه اکنون در بخش کاغذ قهوه ای با ظرفیت پایین تر از میزان پیش بینی در حال فعالیت است.

وی یکی از دلایلی کاهش فعالیت کارخانه را تغییر مدیریت به دلیل فوت مالک اصلی دانست و گفت: کارخانه به خاطر ناآشنایی مدیریت جدید با روند واردات مواد اولیه از خارج کشور، دچار مشکل شد.

معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران هم گفت: بر اساس مصوبه ستاد تسهیل اداره کل متبوعش با همکاری مدیریت این واحد صنعتی به دنبال تامین سرمایه در گردش مورد نیاز هستند.

علی رضا یوسف نژاد ابراز امیدواری کرد تا با رفع مشکل سرمایه در گردش این واحد صنعتی نیز با ظرفیت کامل به مدار تولید برگردد.

مازندران دو کارخانه کاغذسازی تحت عنوان صنایع چوب و کاغذ مازندران و کاغذسازی تبریز دارد که در هر دو احد صنعتی در یک سال اخیر به دلیل مشکل تامین مواد اولیه و سرمایه درگردش بخش از مدار تولید خود را به طور موقت تعطیل کردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)