مدير01

مدير01

منوچهر متکی در سمینار ««تمدن نوین اسلامی»:

افزایش 10 برابری چاپ قران در کشورهای غربی

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 14:27

به گزارش چاپ ونشر به نقل ازحوزه، متکی با تأکید بر این که تمدن اسلامی می تواند چهره تمدنی و مبتنی بر تمامی شاخصه های پیشرفت را از اسلام ارائه دهد، گفت: تمدن نوین اسلامی خط بطلانی بر اسلام نادرست، غلط و وارونه‌ است که دشمنان تعمداً آن را به دیگران ارائه می دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از تهران، منوچهر متکی، در دومین سمینار بین المللی «وحدت، پیش شرط تمدن نوین اسلامی» که پیش از ظهر امروز در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران برگزار شد، با بیان این که باید به پیشینه تمدن اسلامی توجه داشته باشیم، گفت: در این زمینه باید مقولات مهمی همانند چیستی، چگونگی حوزه ها، آثار و نحوه تعامل مسلمانان با دیگران را مورد بحث و کنکاش قرار دهیم.

معاون امور بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: هر یک از این مقولات، موضوع ده ها رساله، پژوهش و مقاله در شناخت تمدن اسلامی است که کاری علمی و ضروری به شمار می آید، البته در حوزه هایی چنین کارهایی صورت گرفته، ولی در حوزه هایی باید این تحقیق، تفحص و پژوهش صورت گیرد.

متکی با بیان این که در نگاه امروزی به تمدن اسلامی باید بدانیم چرا به این موضوع می پردازیم، عنوان کرد: تمدن اسلامی به دنبال شبهه زدایی از اسلام است، در حالی که هدف اصلی غرب شبهه افکنی درباره اسلام است و این کار را با حمایت از گروه های تکفیری، تروریستی و سلفی دنبال می کند.

وی ادامه داد: غرب با حمایت از چنین گروه های جنایتکاری می خواهد اسلام را وارونه به جهانیان ارائه دهد. مأموریت ویژه این گروه ها معرفی خشن اسلام است تا بتواند با این بهانه به اسلام هراسی خود ادامه دهد.

معاون امور بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تأکید بر این که تمدن اسلامی می تواند چهره تمدنی و مبتنی بر تمامی شاخصه های پیشرفت از اسلام را ارائه دهد، گفت: تمدن نوین اسلامی خط بطلانی بر اسلام نادرست، غلط و وارونه‌ی است که دشمنان تعمداً آن را به دیگران ارائه می دهند.

وی در پایان گفت: متأسفانه اسلام هراسی در این دوره نهادینه شده و دشمنان معتقدند باید اسلام را از درون تهی کنند چون می دانند با هجمه بیرونی نمی توانند اسلام را از بین ببرند. البته به موزات اسلامی هراسی دشمنان، شناخت اسلام در غرب و جوامع اسلامی بیشتر شده، به همین دلیل می بینیم چاپ قرآن در کشورهای غربی 10 برابر شده است.

معاون امور بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان گفت: تمدن اسلامی بهترین ادبیات امروزی برای معرفی اسلام است.

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران :

همگرایی تشکل های نشر در دستور کار است

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 11:32

مدیرمسئول انتشارات مبتکران « یحیی دهقانی» که توسط شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنفی سی‌و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به سمت معاون اجرایی این نمایشگاه منصوب شده است با اشاره به برنامه‌های خود در این سمت گفت: تلاش می‌کنم کار صنفی به بهترین شکل ممکن و با هدف نزدیک شدن تشکل‌های صنفی و اهالی نشر به یکدیگر انجام شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، دهقانی با تایید این خبر عنوان کرد: هنوز به صورت رسمی از سوی شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنفی این سمت به من ابلاغ نشده است و قبل از این ابلاغ در فضای مجازی و رسانه‌ها این خبر منتشر شده است.

وی افزود: این انتخابات در جلسه شب گذشته شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنفی نمایشگاه و کمیته منتخب سه‌نفره انجام شده است و بنده به عنوان گزینه نهایی انتخاب شده‌ام ولی همانطور که گفتم هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده است.  

دهقانی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران یک کار صنفی است که باید تلاش کنیم به بهترین شکل اجرایی شود گفت: بنده تلاش می‌کنم در این سمت اعضای صنف، تشکل‌ها و اهالی نشر را به یکدیگر نزدیک کنم و کارها را به درستی پیش ببرم. در سال گذشته نیز انتخاب معاون اجرایی نمایشگاه با چالش‌هایی همراه بود که در نهایت به یک گزینه ختم شد و همه صنف در کنار یکدیگر به خدمت پرداختند.  

وی با بیان اینکه سال گذشته در کمیته علمی ـ فرهنگی بیشتر از دو سال گذشته تلاش کردم تا کارها به خوبی انجام شود یادآور شد: این کار نه به یک تشکل صنفی اختصاص دارد و نه یک انجمن بلکه یک نمایشگاه بین‌المللی و ملی است که سالانه میزبان تعداد زیادی ناشر خارجی از کشورهای مختلف است و باید تلاش کنیم در کنار هم کار صنفی خوب و مناسبی انجام دهیم. 

دهقانی تاکیدکرد: این کار توسط اتحادیه‌های صنفی انجام می‌شود و اتحادیه به عنوان یک تشکل فراگیر و مادر در کشور است و همکاران ما در کنار تشکل‌های صنفی و فرهنگی می‌توانند نمایشگاه را به شکل مناسب‌تری از دوره‌های پیشین برگزار کنند و از نظر هزینه نیز اقداماتی انجام دهند تا هزینه زیادی به دولت تحمیل نکنند به این شرط که دست آن‌‌ها باز باشد و واگذاری نمایشگاه به صنف به صورت کامل انجام شود.

وی همچنین درباره برنامه‌های خود در سمت معاون اجرایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب توضیح داد: در گام اول در حال تعامل و رایزنی برای انتخاب اعضای هیات مدیره کمیته‌ها هستیم تا افرادی را انتخاب کنیم که کارایی داشته باشند و تعامل کاری و سازمانی داشته باشند و افرادی باشند و همه در کنار یکدیگر کار کنیم و پس از آن موضوعات دیگر را پیش ببریم.

دهقانی پیش از این سه سال به عنوان مسوول کمیته اطلاعرسانی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فعالیت کرده است و پیش از این سابقه اجرایی متعددی در تشکل‌های مختلف نشر به عهده داشته است.

وی عضویت در هیات موسس انجمن ناشران آموزشی، عضویت در هیات موسسه انجمن ناشران کتاب دانشگاهی و مدیریت بخش‌های مختلف نشر را در کارنامه فعالیت‌هایش دارد.

یحیی دهقانی متولد سال ۱۳۲۳ در شهر اهر استان آذربایجان شرقی است که فارغ‌التحصیل رشته فیزیک است. عضو و رئیس هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران آموزشی بیش از 10 سال، عضو هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی به مدت دو سال ،  عضو هیأت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به مدت شش سال،  عضو هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان به مدت سه سال،  عضو و رئیس هیأت مدیره تعاونی‌های مرتبط با حوزه کتاب و مدیر کمیته فرهنگی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال 1394 و 1395 از جمله فعالیت‌های وی به شمار می‌آید.

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 10:21

    صنعت چاپ، صنعتی فرهنگی است که نقش عمده ای در ارتقا فرهنگ ملت ها دارد، صنعتی که در ایران نیز قدمتی دیرینه دارد اما امروز همچنان چرخ های این صنعت درگیر و دار مشکلات به سختی می چرخد.

به گزارش چاپ  ونشر به نقل از ایرنا، بر اساس‌ مدارک‌ موجود، نخستین‌ کتابی‌ که‌ در ایران‌ چاپ‌ شده‌، زبور داوود یا ساغموس‌ است‌ که‌ در 1638 به‌ زبان‌ و خط‌ ارمنی‌ در 572 صفحه‌ در جلفای‌ اصفهان‌ و به‌ دست‌ کشیشان‌ ارمنی‌ به‌ چاپ‌ رسیده‌ است.

تحول‌ عمده‌ در فن‌ چاپ‌ و انتشار مواد چاپی‌ ، اعم‌ از کتاب ‌، روزنامه‌ و مواد دیگر از دوره ولایتعهدی‌ عباس‌ میرزا قاجار مصادف‌ با پیامدهای‌ جنگ‌های‌ ایران‌ و روس آغاز شد.

به نظر می رسد 'فتح‌نامه' اثر میرزا ابوالقاسم‌ قائم‌ مقام فراهانی‌، تفصیلی‌ از جنگ‌های‌ ایران‌ و روس‌، نخستین‌ کتاب‌ فارسی‌ است‌ که‌ در ذیحجه 1234 در ایران‌ چاپ‌ و منتشر شده‌ است.

پس از آن رفته رفته چاپ و نشر در کشور مورد توجه قرار گرفت و چاپخانه ها یکی پس از دیگری راه اندازی شدند تا این که در جریان‌ انقلاب‌ اسلامی‌ چاپخانه‌ها یکی‌ از مهم‌ترین‌ و حساس‌ترین‌ کانون‌های‌ فعالیت‌ علیه حکومت‌ پهلوی‌ شدند.

امروزه بیش از پنج هزار چاپخانه دارای مجوز در کشور فعال است و 20 درصد گردش مالی صنعت چاپ در کشور متعلق به چاپ کتاب و نشریات است.

اما صنعت پر فراز و نشیب امروز با مشکلاتی مواجه شده و به گفته فعالان این صنعت در لرستان، امروز مشکلات در صنعت چاپ استان تکثیر می شود و رفع این مهم نیازمند تغییر نگرش عمومی و همکاری بیش از پیش مسئولان است.

مدیر چاپخانه صفا بروجرد از وضعیت نابسامان بازار چاپ گلایه کرد و اظهار داشت: عده ای بازار چاپ را در انحصار خود گرفته اند.

محمد جنت افزود: چاپخانه ها حمایت نمی شوند و عده ای طراح و خدمات کامپیوتری گوی سبقت را از آنان ربوده و با گرفتن سفارش، مطالب را برای چاپ به تهران ارسال می کنند.

وی با اشاره به هزینه های بالای خرید و نگهداری ماشین آلات چاپ گفت: قیمت کاغذ نیز سیر صعودی داشته و این در حالیست که هیچگونه یارانه ای به چاپخانه داران تعلق نمی گیرد.

صنعت چاپ در حال مرگ است

جنت، هزینه های مالیاتی چاپخانه ها را نیز معضل دیگری برشمرد و افزود: امروز کار چاپ رقابتی شده و نبود سرمایه در گردش و تسهیلات کم بهره موجب عدم به روز رسانی دستگاهها شده است.

مجید کریمی پور مدیر چاپخانه دانش خرم آباد نیز در گفت و گویی کوتاه با ایرنا اظهار کرد: صنعت چاپ در حال مرگ است و کارشناسان اهل فن باید به این وضعیت رسیدگی کنند.

وی گفت: بسیاری از فعالان چاپ در حال ورشکسته شدن و رکود کاری هستند.

وی تصریح کرد: نبود بازار مناسب، عدم استقبال مردم از چاپخانه های استان، عدم تخصیص تسهیلات کم بهره و فعالیت غیرحرفه ای برخی فعالان رایانه ای موجب بروز مشکلات عدیده برای صنعت چاپ شده است.

لیتوگرافی ضعیف و خروج کار از استان، گریبانگر فعالان چاپ

مدیر چاپخانه امیر کبیر خرم آباد نیز گفت: لیتوگرافی ضعیف و خروج سفارش های کاری از استان، گریبانگیر صنعت چاپ این استان شده است.

بهزاد احمدی با بیان این که صنعت چاپ ارزش افزوده ندارد، اظهار داشت: متاسفانه دلال ها با اخذ سفارش مطالب را برای چاپ به خارج از استان می برند.

وی ادامه داد: جلسات بسیاری در این خصوص برگزار و مقرر شده بود که مسئولان ادارات استان تنها فاکتور چاپخانه ها را در موارد چاپی قبول کنند اما متاسفانه این مهم اجرایی نشد.

وی گفت: هزینه های صنعت چاپ بالا است و با توجه به اینکه چاپخانه ها فرهنگی محسوب نمی شوند هیچ یارانه ای برای هزینه های برق، آب و گاز آنها لحاظ نشده است.

تخفیف بیمه کارفرما به چاپخانه های بیش از پنج نفر کارگر، تعلق نمی گیرد

احمدی اضافه کرد: چنانچه کارگران چاپخانه تا پنج نفر باشند دولت در بیمه آنها برای کارفرما تخفیف می دهد اما بیشتر از این تعداد تخفیف ندارد و این امر باعث جلوگیری از جذب بیش از بیش از پنج نفر نیروی انسانی در چاپخانه ها شده است.

وی ادامه داد: همچنین تسهیلات با نرخ سود کم برای صنعت چاپ وجود ندارد و به همین دلیل چاپخانه داران قادر به نوسازی و خرید ماشین آلات نیستند.

احمدی گفت: با توجه به نبود صنایع بزرگ، شرکت ها و کارخانه های معتبر از سال 90 تاکنون سفارش چاپ ادارات کمتر شده که این به دلیل فعالیت دلالان و بردن سفارش به خارج از استان است.

خدمات کامپیوتری و دفاتر تبلیغات، صنعت چاپ را در حاشیه قرار داده است

رئیس اتحادیه چاپخانه داران لرستان نیز گفت: چاپ دیجیتال یکی از زیرمجموعه های واحدهای چاپی محسوب می شود اما متاسفانه واحدهای خدمات کامپیوتری و کانون های تبلیغاتی با اخذ سفارش ها و بردن آن به تهران، صنعت چاپ استان را در حاشیه قرار داده اند.

عبدالحسین رشنو افزود: این واحدهای متخلف شناسایی و با همکاری نهادهای مربوط پلمپ می شود اما پس از مدتی فعالیت خود را از سر می گیرند.

وی همچنین مالیات بر ارزش افزوده را از دیگر مشکلات این صنعت برشمرد و گفت: چاپخانه داران باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از مشتریان اخذ کنند در حالی که چاپ مشمول ارزش افزوده نمی شود که این مهم را مجلس شورای اسلامی باید تصویب کند.

 

فرسودگی ماشین آلات و نبود سیستم آموزشی در صنعت چاپ

رئیس اتحادیه چاپخانه داران لرستان با بیان اینکه مشکلات این صنعت در حال تبدیل به بحران است، اضافه کرد: فرسودگی ماشین آلات از اصلی ترین مشکل چاپخانه داران استان است که متاسفانه دولت تسهیلات کم بهره در این راستا پرداخت نمی کند.

رشنو گفت: همچنین سیستم آموزشی در صنعت چاپ تا حدودی نادیده گرفته شده که باید با معرفی این رشته به عنوان یک حرفه، دانشجویان به این سمت گرایش پیدا کنند.

وی اظهار کرد: در این راستا اقداماتی برای راه اندازی رشته کاردانی صنایع چاپ در استان انجام شده و موافقت آن توسط دانشگاه علمی کاربردی صادر شده است.

52چاپخانه فعال در لرستان/چاپ سالانه 140 عنوان کتاب

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان نیز گفت: در حال حاضر 52 واحد چاپخانه در این استان وجود دارد که همگی فعال هستند.

ماشاالله بهاروند افزود: بسیاری از چاپخانه های استان رنگی هستند اما چاپ کتاب برای صحافی و اقدامات فنی به خارج از استان سفارش داده می شود.

وی با بیان این که بسیاری از ناشران استان چاپخانه های تهران و قم را انتخاب می کنند، بیان کرد: سالانه 140 تا 150 عنوان کتاب نویسنگان استان چاپ می شود که تعداد قابل توجهی از آن خارج از استان صورت می گیرد.

ظرفیت چاپ متاثر از وضعیت صنعتی استان ها است

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان ادامه داد: ظرفیت چاپ متاثر از وضعیت صنعتی بوده به نحوی که هرچه درآمد اقتصادی بیشتر باشد و تولیدات صنعتی افزایش یابد، سفارش های چاپ نیز زیاد می شود.

بهاروند گفت:در مجموع ظرفیت چاپ استان مطلوب نیست و حتی روزنامه های لرستان نیز در همدان به چاپ می رسد چرا که با توجه به تعداد نشریات استان، راه اندازی چاپخانه ویژه نشریات توجیه اقتصادی ندارد.

وی با بیان اینکه 17 تقاضای مجوز چاپ در دست بررسی است، ادامه داد: تسهیلات ارزان قیمت به صنعت چاپ تخصیص نیافته و فعالان این عرصه از وام های بانکی با نرخ 18 درصد استقبال نمی کنند.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان ادامه داد: برای حمایت از چاپخانه های استان نامه ای به استانداری و دستگاهها ابلاغ شده که فعالیت های مربوطه آنان در استان انجام گیرد که برخی از اداره ها این مهم را رعایت نمی کنند.
 

 

فراخوان دور اول انتخابات اتحادیه (اعضای اتحادیه کلیشه و گراور شهرستان تهران)

انتخابات اتحادیه لیتوگرافان 5 اسفند ماه برگزار می‌شود

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 09:20

انتخابات فراخوان دور اول انتخابات اتحادیه (اعضای اتحادیه کلیشه و گراور شهرستان تهران) شنبه 5 اسفند ماه 96 برگزار می شود.

به گزارش چاپ و نشر، این فراخوان که از ساعت 10 الی 14 و در راستای اجرای ماده 11 آیین نامه اجرایی انتخابات هیات مدیره اتحادیه های صنفی بر گزار می شود . 

به همین منظور از تمامی اعضای دارای پروانه کسب و کار اتحادیه صنف کلیشه و گراور شهرستان تهران می توانند با شرکت در این جلسه کاندیدهای مورد نظر خود را انتخاب کنند. کاندیداها از بین افراد منتخب در لیست که در قالب 5 نفر اصلی هیات مدیرهو 1 نفر بازرس انتخاب خواهند شد.

لازم به ذکر است این انتخابات در محل، خیابان صفی علیشاه بعد از کوچه تهرانی روبهروی چاپ مهارت پلاک 1 طبقه دوم برگزار خواهد شد.

نکته قابل توجه اینست که بر طبق ماده 13 آیین نامه، انتخابات اتحادیه های صنفی فقط مختص کسانی است که صاحب پروانه کسب مجاز هستند. دارندگان وکالت محضری مباشر و اعضا خانواده مجاز به شرکت در این انتخابات نیستند همچنین ارائه کارت ملی، پروانه کسب و تصویر آن جهت شرکت در انتخابات ضروری است.

رییس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان:

آموزش هزینه نیست بلکه سرمایه است

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 09:01

رییس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان« محمدعلی‌ انصاری‌پور» با اشاره به اهمیت موضوع آموزش در صنعت چاپ گفت: در یکسال اخیر تلاش کردیم به موضوع آموزش در قالب همایش و سمینارهای مختلف به صورت ویژه بپردازیم زیرا معتقدیم که آموزش هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری برای آینده صنعت چاپ است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، محمدعلی انصاری‌پور عنوان کرد: در سال ۹۶، سه دوره آموزشی برای چاپخانه‌داران اصفهان برگزار کردیم و بخش عمده توان خود را روی مساله آموزش گذاشتیم تا فعالان صنعت چاپ استان ما از توانمندی‌های خوب و مناسبی برخوردار شوند.

وی افزود: نیاز به آموزش همیشه وجود دارد اما نکته مهم این است که آموزش حلقه مفقوده صنعت چاپ است و اگر متولیان امر به آموزش به عنوان سرمایه‌گذاری نگاه کنند این رویکرد بازخورد خوبی در صنعت چاپ دارد و تبعات آن نیز برای صنعت خواهد بود.

شجاع با بیان اینکه آموزش در چاپ نباید فقط برای اپراتورها باشد، تاکید کرد: معتقدم یک چاپخانه مدیران مختلفی شامل مدیران فنی، فروش، بازاریابی و تبلیغات دارد که همه آن‌ها باید با هم آموزش داده شوند تا جایگاه یک چاپخانه رشد و ارتقا پیدا کند و در سایه آن صنعت چاپ کشور به خوبی دیده شود.

وی یادآور شد:‌ با توجه به رشد روزافزون دانش و تکنولوژي امروز اگر با دید قدیم و بدون آموزش در صنعت چاپ کشور حرکت کنیم دچار مشکل می‌شویم زیرا با امکانات جدید و بهره‌گیری از فضای مجازی این صنعت به سرعت پیشرفت می‌کند و اگر نسبت به آموزش بی‌توجه باشیم عقب می‌افتیم و در این میان تنها مقوله‌ای که فاصله را کم می‌کند و برای رشد بستر فراهم می‌کند آموزش است.

انصاری‌پور تاکید کرد: یکی از مسوولیت‌های مهم هر اتحادیه صنفی آموزش است و اتحادیه ما همیشه روی این مضوع حساسیت داشته‌ است و امسال توقع داشتیم اداره کل ارشاد به ما کمک کند ولی با تغییرات در سال جاری برنامه‌ها به بهره‌برداری نرسید و سه سمینار را با مجموعه بخش خصوصی برگزار کردیم.

انباشت مطالبات صنعت چاپ در پس تفاهم نامه

تفاهم نامه ای که بر زمین ماند

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 08:21

به گزارش چاپ ونشر، حل مشکلات چندین و چند ساله صنعت چاپ در سایه نبود متولی مشخص چالشی بزرگ بر سر راه توسعه این صنعت محسوب می شود و هنوز سر انجام قابل قبولی برای این انتقال وظایف به وزارتخانه ها در نظر گرفته نشده است.

به نظر می‌رسد وزارت صنعت نیز خود در سردرگمی به سر می‌برد‌، زیرا از یک طرف مدیریت وزارت صنایع یک نظر ارائه می دهد،‌ از طرف دیگر مدیریت ستاد تنظیم بازار نظر دیگری دارد،‌ با این همه نامه نگاری ها نیز نتوانسته راه را هموار کند و پاسخی برای دغدغه های پایان سال این صنعتگران چاپ باشد، در عین حال، گمرک همچنان از ترخیص کالاها ممانعت می‌کند.

نگرانی‌های انتقال صنعت چاپ به وزارت صنعت در حالی پررنگ می شود که هنوز تغییرات ریشه‏ ای که پیش بینی می‏ شد شکل نگرفته و یا سطحی بوده است  ظاهرا درد سر انتقال تازه در آغاز راه است‌.

تدوین دستورالعمل که بتواند مسئولیت ها را تدوین و سپس اجرا کند ضرورتی است که تا بحال تحقق نیافته است.

پیش از این،  پیش بینی می شد با ورود وزارت صنعت معدن و تجارت به حیطه تولی‌گری مسئولیت های صنعت چاپ شاهد تغییرات مثبت و فراوانی بدر این حوره باشیم در عین حال از تسهیلات گسترده این وزارتخانه نیز در حوزه چاپ نیز بهره لازم برده شود .

از همین رو رایزنی های فراوان و به منظور رفع نواقص، انجام شده همچنین تفاهم‌نامه‌ای که طبق آن کلیه امور مربوط به تأسیس، واردات و صادرات محصولات و صدور مجوزهای ورود دستگاه‌ها و ماشین‌آلات چاپ از وزارت ارشاد به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شود و وظیفه نظارت بر چاپخانه‌ها همچنان در حیطه وزارت ارشاد باقی بماند.

این تفاهم نامه که قرار بود به صورت لایحه در دولت به تصویب و اجرا نزدیک شود هنوز تدوین نشده و همچنان مسیر تحول را می‏پیماید و به تفاهم نامه های موزه ای پیوسته، گویا امضای طلایی زیر این تفاهم نامه سفید را سیاه نکرده است.

برخی صاحب نظران صنعت چاپ معتقدند، هميشه مديراني در مسندهای اساسی و حیاتی در وزارت ارشاد اسلامی کار می کرده اند آنان اطلاعات و تجربه لازم در این حوزه را نداشته ولي مجبور بوده‌اند وظايف و قوانين محول شده را انجام دهند. همین امر سبب شده تا اين صنعت هميشه با چالش‌های بزرگي روبرو بوده شود و با توسعه اين صنعت مشكلات آن‌هم به همان اندازه وسیع‌تر شده است.

از سوی دیگر واردات دستگاه ها و ماشین آلات چاپ با کمک بازرگانان یکی از مهم ترین چالش هایی که هنوز حل نشده و باید مورد بررسی قرار گیرد.

محمد یوسفی مدیر چاپخانه گلرنگ در این زمینه می گوید: هنوز مشکلات حل نشده و تغییرات قابل توجهی نیز شکل نگرفته چاپخانه هنوز نتوانسته اند با بیمه به توافق برسند، معضل سخت و زیان آور همچنان داستان روز چاپخانه‏ها بوده و  نتایج مطلوبی برای چاپخانه‏ها را به همراه نداشته است.

وی ادامه می‏ دهد: پی‏گیری و برنامه‌ریزی جهت بررسی رفع مشکلات واحدهای چاپ و بخش‌های وابسته نیازمند توجه بیشتری دارد و هرگونه بی‌توجهی عوارض جبران‌ناپذیر به همراه دارد که کمترین آن تعطیلی واحدها چاپخانه‌ای است.

ضعیف عمل کردن متولی نیز در این زمینه بی‌تأثیر نیست و چنانچه برنامه‌ای مدون به‌منظور حل مشکلات در نظر گرفته نشود همچنان بین دوراهی صنعت و ارشاد باقی خواهیم ماند چراکه کار به‌صورت ریشه‌ای حل‌نشده است از سوی دیگر انتقال امور تأسیس،‌ صادرات و واردات محصولات و دستگاه‌‌های چاپ به وزارت صنعت‌، اقدام بسیار ارزنده‌ای است، اما زمانی که سازوکار این انتقال به‌درستی طراحی نشود‌، بیشترین آسیب متوجه چاپخانه‌داران خواهد بود.

یک استاد دانشگاه چاپ مهدی خسروی می‌گوید: مشکلات ازآنجا نشأت می‌گیرد دولت نتوانست برنامه و سازوکارهای مناسبی را برای صنعت چاپ تعریف کند و طرح بدون زیرساخت ارائه و اجرا کرد از آن بدتر رها کردن طرح و عدم پیگیری به‌منظور رفع نواقص بود، زیرا  تا پیش‌ازاین چاپخانه‌داران در حوزه صنفی با اتحادیه‌های خود و در حوزه دولتی با وزارت ارشاد طرف بودند‌، اما اکنون مشخص نیست برای حل مشکلات خود باید به کجا مراجعه کنند‌، در حقیقت نوعی سردرگمی ایجاد خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس سعید باستانی با اشاره به مراحل پایانی پیگیری ها تفاهم نامه می‏ گوید: فرآیند پی گیری واگذاری وظایف دو وزاتخانه صنعت و ارشاد اسلامی همچنان ادامه دارد. تلاش می‏ شود تا شرح وظایف تا آخرین روزهای پایانی سال 96 مشخص شود

وی تاکید می کند: پروژه انتقال وظایف به وزارتخانه صنعت معدن و تجارت که چند وقتی از عمرش می گذرد تعریف شده و مشکلی ندارد، تنها نحوی واگذاری و تعیین مسئولیت‏ های باقی مانده است که روند تفکیک خود را طی می کند، این مهم به پیگیری های اتحادیه نیز بستگی دارد.   / انسیه بغدادی

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 08:07

چه چیزی در لوگو وجود دارد؟ آیا تصویر لوگو به قدری روی برند تأثیرگذار است که می تواند روی درآمد نیز تأثیر بگذارد؟ اخیراً در مطالعه ای، شرکت C+R Research برخی از برندهای بزرگ را بررسی کرد که لوگوی آن ها در طول زمان چگونه در ارتباط با درآمدشان تغییر پیدا کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از برترین هه، چه چیزی در لوگو وجود دارد؟ آیا تصویر لوگو به قدری روی برند تأثیرگذار است که می تواند روی درآمد نیز تأثیر بگذارد؟ اخیراً در مطالعه ای، شرکت C+R Research برخی از برندهای بزرگ را بررسی کرد که لوگوی آن ها در طول زمان چگونه در ارتباط با درآمدشان تغییر پیدا کرد. نتایج این تحقیق داده های ارزشمندی را در مورد طراحی لوگوی شرکتی فراهم کرد و اینکه برندینگ مجدد چه منفعت ها و ریسک هایی را برای کسب و کارها به دنبال دارد.

این مطالعه شامل برخی از معروف ترین اسامی در جهان از جمله استارباکس، اپل، آمازون و لیوایز است. بعضی از این شرکت ها لوگوی خود را بارها تغییر داده اند، و برخی به ندرت دست به تغییر زده اند. بعضی از آن ها طراحی های مجدد کاملاً متفاوتی انجام دادند، و بعضی دیگر تنها تغییراتی جزئی در لوگوی خود دادند.

استارباکس (Starbucks)

فروشگاه معروف و همه جا حاضر قهوه استارباکس در سال 1971 با نسخه ای کلاسیک و قهوه ای از لوگوی دایره ای حالا شناخته شده آن تأسیس شد. این شرکت طرح سبز و سفید را ابتدا در سال 1987 اضافه کرد، و بعداً آن را با سبکی شیک تر در سال 1992 به روز کرد.

در سال 2011، استارباکس متن Starbucks Coffee را به طور کامل از لوگوی خود حذف کرد و تنها تصویر مرکزی باقی ماند. هر ریبرندینگ، تکراری جدید از همان لوگو با تغییراتی کوچک بود که اغلب منجر به سبک شیک تر و مینیمالیست تری شد.

اپل (Apple)

اپل در سال 1976 با لوگویی کاملاً متفاوت از لوگوی معروف اپل که امروزه می شناسیم، تأسیس شد. یک سال بعد، طراحی مجدد بزرگی رخ داد که اولین لوگوی سیب را با طرح رنگین کمانی معرفی کرد. در سال 1998، اپل دو لوگوی جدید را بر اساس عکسی یکسان ارائه داد: یکی به رنگ مشکی و دیگری به رنگ آبی روشن. در سال 2001، لوگوی نقره ای اپل معرفی شد. بعد از آن فروش این کمپانی شروع به افزایش پیدا کرد، و در سال 2007 لوگوی نقره ای رنگ دیگری را معرفی کرد. در نهایت، این شرکت تکرار تازه ای از لوگوی سیب ساده مشکی ارائه داد که هنوز هم استفاده می شود.

ریدیزاین های لوگوی اپل تقریباً همیشه به سمت حسی «آینده نگر» و «پیشرفته» حرکت کرده است. چنین تلاش هایی به ویژه برای برند یک شرکت تکنولوژی بزرگ بسیار مفید هستند.

آمازون (Amazon)

بعد از تأسیس در سال 1994، آمازون در سال 1997 با دو لوگوی جدید ریبرندینگ انجام داد که یکی از آن دو اساس تصویرپردازی مدرن Amazon.com را شکل می دهد. یک سال بعد، این شرکت دو لوگوی دیگر را توسعه داد. در سال 2000، آمازون باز هم ریبرندینگ کرد و این بار برای مدت زمان طولانی لوگوی خود را حفظ کرده است.

آمازون بعد از تکرار شش طراحی مختلف لوگو در شش سال اول تأسیس خود، از یک تصویر استفاده کرده است. این نکته را باید در نظر گرفت که آمازون به عنوان کتابفروشی کار خود را آغاز کرد، بعداً به فروشگاه «کتاب، فیلم و غیره» گسترش پیدا کرد و حالا تقریباً در همه چیز فعالیت دارد. خیلی عادی است که وقتی مدل کسب و کار شرکتی تغییر می کند یا گسترش پیدا می کند، بخواهد ریبرندینگ کند.

لیوایز (Levi's)

لیوایز به خاطر یک محصول اصلی شناخته می شود: شلوار جین. این شرکت معروف پارچه های دنیم در سال 1853 تأسیس شد و تنها یک بار در سال 1936 لوگوی خود را به تصویر قرمز و سفیدی تغییر داد که امروزه می شناسیم. از آن زمان، این برند همواره از همان لوگو استفاده کرده است.

با داشتن چنین نام نمادینی (لیوای استراوس) که به محصولی به آسانی قابل شناسایی چسبیده باشد، لازم است بپرسیم که آیا اصلاً لیوایز فراتر از لوگوی ساده و قابل تشخیصی که در دهه 1930 طراحی شد، نیاز به طراحی مجدد لوگو داشته است؟

این برندها چه درسی به ما می دهند؟

این مطالعه نشان می دهد که با این که درآمد هر شرکت در زمان تغییر لوگو بعضی وقت ها گاهی دچار نوسان می شد، ولی هیچ ارتباط ثابتی وجود ندارد: مت زایکوفسکی مدیر توسعه شرکت Digital Third Coast معتقد است که شرایط پیرامون ریدیزاین و محصول یا خدمت واقعی احتمالاً اهمیت بیشتری دارد. او می گوید:

«یک چیزی که این تحلیل به اثبات می رساند این است که بسیاری از بازاریاب هایی که نگران ارتباط بین زیبایی برند و درآمد هستند بهتر است که ابتدا توجه خود را معطوف موضوعات دیگری کنند. هیچ ارتباط ثابت و قابل توجهی وجود نداشته که نشان دهد لوگوهای متفاوت منجر به فروش بیشتر یا کمتر می شوند.

مهم ترین الگویی که ما متوجه شدیم این است که بسیاری از برندهای بزرگ به خصوص برندهای تکنولوژی، در سال های اول حساسیت بسیاری روی لوگوی خود نشان می دهند، ولی به محض اینکه به موفقیت می رسند و رشد شگرفی را تجربه می کنند، دست از تغییر لوگو بر می دارند و آن را به حال خود رها می کنند. آمازون، مایکروسافت و توییتر نمونه هایی عالی از این نوع رفتار هستند.»

با این حال، مؤسسه C+R چندین نتیجه گیری از مزایا، موانع و مشکلات پیرامون ریدیزاین لوگو مطرح کرده است.

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 07:59

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار ارز خانگی وجود دارد که اگر بانک مرکزی بتواند برای جلب اعتماد مردم اقدام کند، این ذخایر ارزی می‌تواند دوباره به چرخه اقتصاد کشور بازگردد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصاد آنلاین غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در سی و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران، اظهار کرد: بنگاه‌های اقتصادی کشور زانوی غم در بغل گرفته‌اند که با مصائب و مشکلات پایان سال چه خواهند کرد. امیدواریم در این وضعیت وانفسا، برای حل مشکلات پایان سال بنگاه‌ها، مخصوصاً در بخش تولید تدابیری اندیشیده شود.

وی افزود: به تازگی در شورای پول و اعتبار کمیته تشکیل شد که به این مسائل رسیدگی کند؛ انتظار داریم در این ارتباط برای تصمیم‌گیری‌ها، نظرات بخش‌خصوصی نیز اخذ شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران  ادامه داد: موضوع دیگری که وجود دارد این است که هرسال درصدی به سهم دریافت مالیات از استان‌های کشور افزوده می‌شود بدون اینکه بررسی شود چه تحولاتی در اقتصاد هر استان رخ داده است و  مجموع درآمد آن افزایش یا کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: اگر درآمد استانی ثابت مانده یا کاهش یافته باشد، افزایش سهم مالیات آن استان از کل مالیات‌های دریافتی در کشور، امری ناعادلانه است. دراین‌ارتباط، باید روند حرکت اقتصاد کشور در طول سال مورد بررسی قرار بگیرد و بر این اساس سهم عادلانه مالیات برای هر استان تعریف شود.

شافعی گفت: در برخی از استان‌های کشور مشاهده می‌شود که بنگاه‌های بزرگ، پرونده مالیاتی خود را به مرکز کشور منتقل می‌کنند درحالی‌که تمام مصائب به‌ویژه خسارت‌های زیست‌محیطی ناشی از فعالیت این بنگاه‌ها گریبان‌گیر استان‌ها می‌شود و روش درست و عادلانه‌ای نیست که به روش‌های مختلف، پرونده مالیاتی آنها از استان به تهران منتقل شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران درباره استفاده بخش خصوصی از منابع ارزی صندوق توسعه ملی است گفت:   تقاضا می‌کنیم به‌صورت شفاف اعلام شود که آنچه از صندوق توسعه برداشت شده است، به چه بخش‌هایی در کشور اعطا شده است.

وی افزود: از سوی دیگر چندی پیش در هیات امنای صندوق توسعه ملی مطرح شد که اگر صندوق توسعه ملی منابع قابل‌توجهی به‌صورت ارزی به بخش خصوصی اختصاص دهد، این بخش تمایلی برای استفاده از آن ندارد و به‌جز واحدهایی که کلاً در حوزه صادرات فعالیت دارند، دیگر بخش‌ها حاضر به استفاده از این منابع نیستند چراکه بخش خصوصی تجربه بسیار تلخی از این فرایند دارد.

شافعی گفت: پیشنهاد بخش خصوصی این بود که برای کم کردن ریسک بخش خصوصی در استفاده از منابع ارزی صندوق توسعه ملی، مقرر شود که در صورت تغییر نرخ ارز، درصد مشخصی از این تغییر بر دوش بخش خصوصی باشد و افزایش‌های بیشتر از این درصد را دیگران متقبل کنند.

وی افزود: بخش خصوصی علاوه بر موضوع چک برگشتی، در موضوع ذینفع واحد در بنگاه‌های اقتصادی و بانک‌ها با مشکلاتی روبروست. برخی فعالان اقتصادی به دلیل اعتمادی که نسبت به آنها وجود دارد و برای استفاده از خلاقیت آنها، به‌صورت افتخاری عضو هیات مدیره برخی شرکت‌ها می‌شوند اما وقتی آن بنگاه با مشکلی مواجه می‌شود، دیگر بنگاه‌های شخصی این افراد نیز بسته می‌شود.

شافعی با بیان اینکه موضوع ممنوع‌الخروج کردن فعالان اقتصادی نیز به یک مشکل جدی تبدیل شده است ،گفت: در حقیقت موضوع ممنوع‌الخروجی به‌نوعی مربوط به حقوق شهروندی می‌شود و به جایی نامه یک بانک به اداره گذرنامه یا اداره ثبت، باید توسط دادگاه صالحه انجام شود.

وی  با بیان اینکه با افزایش ناگهانی نرخ ارز مواجه می‌شویم اما از گذشته نیز پند نمی‌گیریم، تصریح کرد: جهش اخیر نرخ ارز کاملاً قابل پیش‌بینی بود و از سوی اساتید و فعالان اقتصادی نیز بارها نسبت به وقوع آن اخطار داده شود بود اما گویا ما عادت کرده‌ایم علاج واقعه قبل از وقوع نکنیم و منتظر بمانیم تا کارد به استخوان برسد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: بارها گفتیم اجازه بدهید تفاضل تورم داخلی و خارجی در نرخ ارز اعمال شود تا زمینه‌ای برای جهش نرخ ارز مهیا نشود اما این کار انجام نشد و حالا عدم دخالت تورم در قیمت ارز، از جمله عواملی است که منجر به جهش ارزی شده و نباید به‌اشتباه کل این افزایش قیمت را حبابی قلمداد کنیم.

وی افزود: بر اساس یکی از این سیاست‌ها بانک‌ها گواهی سپرده ارزی می‌فروشند اما با توجه به تجربه تلخی که در این حوزه وجود دارد، این احتمال هست که استقبال چندانی از آن نشود.

شافعی گفت: در تجربه قبلی کسانی که سپرده ارزی افتتاح کردند در زمان تسویه سپرده خود را نه به نرخ بازار بلکه به نرخ ارز دولتی از بانک‌ها گرفتند و متضرر شدند در نتیجه در طرح فعلی نیز تعداد زیادی از افراد به بانک‌ها اعتماد نمی‌کنند.

وی افزود: حدود 3.5 سال پیش اتاق ایران رسماً و کتباً به بانک مرکزی پیشنهاد داده بود که در ایران بین 20 تا 25 میلیارد دلار ارز خانگی وجود دارد که اگر بانک مرکزی بتواند برای جلب اعتماد مردم اقدام کند، این ذخایر ارزی می‌تواند دوباره به چرخه اقتصاد کشور بازگردد اما این کار انجام نشد.

فکری برای مهار فشار نقدینگی شود

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: فروش گواهی سپرده یک‌ساله با سود 20 درصد که تا دو هفته انجام می‌شود، در کوتاه‌مدت شاید بتواند برای کنترل بازار ارز اثرگذار باشد اما ما صراحتاً به بانک مرکزی اعلام می‌کنیم که این تصمیم شماست و برای اجرای آن نظری از بخش خصوصی دریافت نشده است.

وی افزود: این 5 درصد سود اضافه‌ای که بر اساس سیاست بانک مرکزی به گواهی‌های سپرده تعلق می‌گیرد نباید بر دوش فعالان اقتصادی قرار بگیرد و کشیدن جور این 5 درصد با بانک مرکزی است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: باید فکری برای مهار فشار نقدینگی شود که در سال‌های اخیر نیز حجم آن دو برابر شده است. از سوی دیگر در روابط بین‌المللی نیز باید به سمت آرامش برویم؛  در شرایط فعلی پول فعالان اقتصادی و حتی درآمدهای دولت در خارج از کشور مانده و برای انتقال آن به داخل مشکل داریم.

بانک مرکزی از زیر سیطره دولت‌ها خارج شود

وی  با بیان اینکه یکی از اقدامات اساسی این است که بانک مرکزی از زیر سیطره دولت‌ها خارج شود افزود: تا وقتی بانک مرکزی زیر سیطره دولت قرار داشته باشد، هر اتفاقی که در هر حوزه دولت رخ می‌دهد، اثرات آن در حوزه پولی کشور نیز منعکس می‌شود، اما اگر بانک مرکزی دارای استقلال باشد، به فراخور در اتفاقی می‌تواند تصمیمی بگیرد که کمترین اثر منفی بر حوزه پولی کشور بگذارد.

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 07:29

در مقالات مختلفی که تاکنون برای شما آماده کردیم راهکارهایی را معرفی کردیم که به شما کمک می‌کنند سرعت اینترنت کابلی، وای‌فای یا اینترنت موبایلی خود را افزایش دهید.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از برسام: در مقالات مختلفی که تاکنون برای شما آماده کردیم راهکارهایی را معرفی کردیم که به شما کمک می‌کنند سرعت اینترنت کابلی، وای‌فای یا اینترنت موبایلی خود را افزایش دهید. اما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی دلایلی بپردازیم که باعث می‌شوند سرعت اینترنت شما کاهش پیدا کنند. درست است که در بعضی موارد مشکل کندی اینترنت از طرف شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی است، اما همیشه این‌گونه نیست و علل دیگری در این زمینه نقش دارند.  

دلایلی متعددی برای کاهش سرعت اینترنت وجود دارند، مشکلی در مودم یا روتر، تداخل سیگنال‌ها، قدرت ضعیف سیگنال‌ها روی خط کابلی، دستگاه‌هایی که در شبکه شما و به دور از چشم‌تان پهنای باند را مورد استفاده قرار می‌دهند یا حتا به‌کارگیری یک DNS سرور ضعیف همگی در کند شدن سرعت اینترنت نقش اساسی دارند. در این مقاله با تعدادی از این مشکلات و نحوه عیب‌یابی آن‌ها آشنا خواهید شد.

اگر احساس می‌کنید سرعت اینترنت کند شده است، ابتدا سعی کنید از طریق دستگاه‌های مختلفی که در خانه دارید سایت‌های مختلفی را باز کنید. اگر این مشکل را با همه سایت‌ها و دستگاه‌های مختلف داشته‌اید، آن‌گاه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که اینترنت شما کند شده است. اگر این مشکل تنها در ارتباط با یک سایت است، این احتمال وجود دارد که سایت موردنظر به لحاظ فنی دارای اشکال است و اینترنت شما مشکلی ندارد. در این حالت کار خاصی نمی‌توانید انجام دهید و باید منتظر بمانید تا اشکال فنی سایت برطرف شود.

تنها کامپیوتر شخصی دچار مشکل شده یا همه دستگاه‌ها دچار مشکل شده‌اند؟

اگر تنها کامپیوتر شخصی دچار مشکل شده است، احتمالا راه‌حلی برای آن وجود دارد. ابتدا کامپیوتر خود را راه‌اندازی مجدد کنید، همچنین کامپیوتر را از طریق یک ضدویروس قدرتمند اسکن کنید. ممکن است کامپیوتر به بدافزاری آلوده شده و همین موضوع کندی سرعت اینترنت را به همراه آورده است. اگر کندی سرعت اینترنت روی دستگاه‌ها وجود دارد، به احتمال زیاد با یک مشکل در شبکه خود روبرو هستید، در این حالت باید به سراغ روتر خود بروید.  سرعت اینترنت خود را آزمایش کرده و آن‌را با طرحی که خریداری کرده‌اید مقایسه کنید

قبل از آن‌که به سراغ عیب‌یابی روتر و دستگاه‌ها بروید، ابتدا یک آزمایش سنجش سرعت اینترنت را از طریق سایت‌هایی همچون Speedtest.net انجام دهید. این سایت می‌تواند سرعت واقعی را به شما نشان دهد. قبل از انجام آزمایش مطمئن شوید که در حال دانلود، آپلود، استریم کردن یا سایر فعالیت‌های اینترنتی سنگین نیستید، به واسطه آن‌که تداخل به وجود می‌آید و سرعت واقعی نشان داده نمی‌شود. پس از انجام آزمایش سنجش سرعت اینترنت، آن‌را با طرحی که خریداری کرده‌اید مقایسه کنید. در حالت عادی باید تناسبی میان سرعت اینترنت واقعی و سرعتی که ISP مدعی است آن‌را در اختیار شما قرار داده وجود داشته باشد. البته در این میان یکسری نکات وجود دارد که باید به آن‌ها دقت کنید. اگر سرعت اتصال شما مقدار کمی کند است، این موضوع ممکن است عادی باشد. شما به‌طور معمول در حال هزینه کردن برای دستیابی به بالاترین سرعت هستید اما دسترسی به سرعت توافق شده ممکن است در همه زمان‌ها امکان‌پذیر نباشد. سرعت اینترنت در ساعات شلوغ روز، زمانی که هر کاربری در حال استفاده از اینترنت است، یا ساعات میانی شب که اکثر مردم در خانه هستند کاهش پیدا کند. اما اگر کاهش سرعت تداوم پیدا کرده است، در نتیجه باید به سراغ عیب‌یابی مشکل بروید.

روتر را ریبوت کنید  

شبیه به کامپیوترهای شخصی، روترها نیز بعضی مواقع دچار مشکلات موقتی می‌شوند که همین موضوع بر کند شدن عملکرد آن‌ها تاثیرگذار است. این مشکل می‌تواند از طریق ریبوت کردن برطرف شود. اگر روتر خود را برای مدت طولانی است که ریبوت نکرده‌اید، شاید اکنون زمان مناسبی است. تقریبا چند دقیقه طول می‌کشد تا روتر پس از ریبوت شدن به سرویس‌دهنده اینترنتی متصل شود و ارتباط آنلاین دومرتبه برقرار شود. این راهکار ممکن است مفید واقع شود. 

سیگنال وای‌فای را تقویت کنید   

این احتمال وجود دارد که اینترنت خوب باشد، اما سیگنال وای‌فای که برای برقراری ارتباط اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد دچار مشکل شده است. یک ارتباط وای‌فای بد شبیه به یک مشکل اینترنت است، به واسطه‌ آن‌که روی همه دستگاه‌های خانگی تاثیرگذار است. چند دلیل رایج برای بد بودن سیگنال وای‌فای وجود دارد. امواج رادیویی می‌توانند باعث به وجود آمدن تداخل شده و روی دستگاه‌ها تاثیرگذار باشند. اکثر دستگاه‌ها از فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز و نه ۵ گیگاهرتز استفاده می‌کنند که خود زمینه‌ساز بروز یک مشکل جدی می‌شود. این مشکل به ویژه برای افرادی وجود دارد که در یک مجتمع مسکونی بزرگ زندگی می‌کنند که انواع مختلفی از روترهای بی‌سیم در آن استفاده می‌شود. در حالت کلی شما باید تنها یک نقطه کور در خانه داشته باشید که از طریق راهکارهایی همچون یک توسعه‌دهنده وای‌فای می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. 

سعی کنید از کیفیت سطح خدمات (QoS) استفاده کنید 

ارتباط ایترنتی شما میان همه دستگاه‌هایی که در خانه قرار دارید به اشتراک‌ قرار می‌گیرد. در نتیجه هر دستگاهی روی شبکه شما می‌تواند به شکل پنهان از اینترنت استفاده کرده و باعث کندی آن شود. به‌طور مثال، اگر دو نفر اقدام به استریم کردن از یک کانال ویدیویی کنند و شخص دیگری اقدام به دانلود کردن کند، در این حالت همه این افراد به یک اینترنت کند دسترسی خواهند داشت. در این حالت می‌توانید بسته اینترنتی خود را اتقا دهید. ویژگی کیفیت سطح خدمات (Quality of Service) (اگر روتر از آن پشتیبانی می‌کند) اجازه می‌دهد تا به روتر اجازه دهید به‌طور خودکار اقدام به مدیریت و تخصیص پنهانی باند میان دستگاه‌ها و سرویس‌های مختلف کند.

اسپلیتر خود را بررسی کنید

اگر از اینترنت کابلی استفاده می‌کنید و یک اسپلیتر دارید که به خط تلفن و روتر شما متصل شده است، ممکن است دچار مشکل شده و باعث شده باشد تا قدرت سیگنال‌های شما دچار ضعیف شوند. تقسیم‌کننده‌ها نقش مهمی بر کیفیت دارند و اگر یک مدل بد و ارزان‌قیمت را خریداری کرده باشید، کیفیت اینترنت شما بدتر از آن چیزی شود که تصور می‌کنید. تقریبا طیف گسترده‌‌ای از اسپلیترها باعث بروز این مشکل می‌شوند. اگر اسپلیتری دارید آن‌را از خط جدا کرده و روتر را به خط تلفن خود متصل کنید. بررسی کنید که ارتباط شما بدون وجود اسپلیتر چگونه عمل می‌کند. اگر سریع‌تر شده است، شما علت بروز مشکل را کشف کرده‌اید.از DNS Server دیگری استفاده کنید

در برخی موارد، سوییچ کردن DNS Server می‌تواند باعث افزایش سرعت اتصال شود. زمانی که به سایتی شبیه به google.com متصل می‌شوید، کامپیوتر شما به DNS Server متصل شده و درخواست آدرس آی‌پی عددی وابسته به google.com را ارائه می‌کند. جواب را دریافت می‌کند و به آدرس آی‌پی ارائه شده متصل می‌شود. آدرسی که ممکن است شبیه به ۲۱۶٫۵۸٫۱۹۳٫۷۸ باشد. به‌طور معمول DNS Server شما از سوی ارائه دهنده سرویس اینترنت آماده می‌شود. اما شما با تغییر DNS Server به DNS عمومی گوگل یا OpenDNS می‌توانید تا حدی سرعت را بهبود بخشید.

 

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 07:29

در مقالات مختلفی که تاکنون برای شما آماده کردیم راهکارهایی را معرفی کردیم که به شما کمک می‌کنند سرعت اینترنت کابلی، وای‌فای یا اینترنت موبایلی خود را افزایش دهید.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از برسام: در مقالات مختلفی که تاکنون برای شما آماده کردیم راهکارهایی را معرفی کردیم که به شما کمک می‌کنند سرعت اینترنت کابلی، وای‌فای یا اینترنت موبایلی خود را افزایش دهید. اما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی دلایلی بپردازیم که باعث می‌شوند سرعت اینترنت شما کاهش پیدا کنند. درست است که در بعضی موارد مشکل کندی اینترنت از طرف شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی است، اما همیشه این‌گونه نیست و علل دیگری در این زمینه نقش دارند.  

دلایلی متعددی برای کاهش سرعت اینترنت وجود دارند، مشکلی در مودم یا روتر، تداخل سیگنال‌ها، قدرت ضعیف سیگنال‌ها روی خط کابلی، دستگاه‌هایی که در شبکه شما و به دور از چشم‌تان پهنای باند را مورد استفاده قرار می‌دهند یا حتا به‌کارگیری یک DNS سرور ضعیف همگی در کند شدن سرعت اینترنت نقش اساسی دارند. در این مقاله با تعدادی از این مشکلات و نحوه عیب‌یابی آن‌ها آشنا خواهید شد.

اگر احساس می‌کنید سرعت اینترنت کند شده است، ابتدا سعی کنید از طریق دستگاه‌های مختلفی که در خانه دارید سایت‌های مختلفی را باز کنید. اگر این مشکل را با همه سایت‌ها و دستگاه‌های مختلف داشته‌اید، آن‌گاه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که اینترنت شما کند شده است. اگر این مشکل تنها در ارتباط با یک سایت است، این احتمال وجود دارد که سایت موردنظر به لحاظ فنی دارای اشکال است و اینترنت شما مشکلی ندارد. در این حالت کار خاصی نمی‌توانید انجام دهید و باید منتظر بمانید تا اشکال فنی سایت برطرف شود.

تنها کامپیوتر شخصی دچار مشکل شده یا همه دستگاه‌ها دچار مشکل شده‌اند؟

اگر تنها کامپیوتر شخصی دچار مشکل شده است، احتمالا راه‌حلی برای آن وجود دارد. ابتدا کامپیوتر خود را راه‌اندازی مجدد کنید، همچنین کامپیوتر را از طریق یک ضدویروس قدرتمند اسکن کنید. ممکن است کامپیوتر به بدافزاری آلوده شده و همین موضوع کندی سرعت اینترنت را به همراه آورده است. اگر کندی سرعت اینترنت روی دستگاه‌ها وجود دارد، به احتمال زیاد با یک مشکل در شبکه خود روبرو هستید، در این حالت باید به سراغ روتر خود بروید.  سرعت اینترنت خود را آزمایش کرده و آن‌را با طرحی که خریداری کرده‌اید مقایسه کنید

قبل از آن‌که به سراغ عیب‌یابی روتر و دستگاه‌ها بروید، ابتدا یک آزمایش سنجش سرعت اینترنت را از طریق سایت‌هایی همچون Speedtest.net انجام دهید. این سایت می‌تواند سرعت واقعی را به شما نشان دهد. قبل از انجام آزمایش مطمئن شوید که در حال دانلود، آپلود، استریم کردن یا سایر فعالیت‌های اینترنتی سنگین نیستید، به واسطه آن‌که تداخل به وجود می‌آید و سرعت واقعی نشان داده نمی‌شود. پس از انجام آزمایش سنجش سرعت اینترنت، آن‌را با طرحی که خریداری کرده‌اید مقایسه کنید. در حالت عادی باید تناسبی میان سرعت اینترنت واقعی و سرعتی که ISP مدعی است آن‌را در اختیار شما قرار داده وجود داشته باشد. البته در این میان یکسری نکات وجود دارد که باید به آن‌ها دقت کنید. اگر سرعت اتصال شما مقدار کمی کند است، این موضوع ممکن است عادی باشد. شما به‌طور معمول در حال هزینه کردن برای دستیابی به بالاترین سرعت هستید اما دسترسی به سرعت توافق شده ممکن است در همه زمان‌ها امکان‌پذیر نباشد. سرعت اینترنت در ساعات شلوغ روز، زمانی که هر کاربری در حال استفاده از اینترنت است، یا ساعات میانی شب که اکثر مردم در خانه هستند کاهش پیدا کند. اما اگر کاهش سرعت تداوم پیدا کرده است، در نتیجه باید به سراغ عیب‌یابی مشکل بروید.

روتر را ریبوت کنید  

شبیه به کامپیوترهای شخصی، روترها نیز بعضی مواقع دچار مشکلات موقتی می‌شوند که همین موضوع بر کند شدن عملکرد آن‌ها تاثیرگذار است. این مشکل می‌تواند از طریق ریبوت کردن برطرف شود. اگر روتر خود را برای مدت طولانی است که ریبوت نکرده‌اید، شاید اکنون زمان مناسبی است. تقریبا چند دقیقه طول می‌کشد تا روتر پس از ریبوت شدن به سرویس‌دهنده اینترنتی متصل شود و ارتباط آنلاین دومرتبه برقرار شود. این راهکار ممکن است مفید واقع شود. 

سیگنال وای‌فای را تقویت کنید   

این احتمال وجود دارد که اینترنت خوب باشد، اما سیگنال وای‌فای که برای برقراری ارتباط اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد دچار مشکل شده است. یک ارتباط وای‌فای بد شبیه به یک مشکل اینترنت است، به واسطه‌ آن‌که روی همه دستگاه‌های خانگی تاثیرگذار است. چند دلیل رایج برای بد بودن سیگنال وای‌فای وجود دارد. امواج رادیویی می‌توانند باعث به وجود آمدن تداخل شده و روی دستگاه‌ها تاثیرگذار باشند. اکثر دستگاه‌ها از فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز و نه ۵ گیگاهرتز استفاده می‌کنند که خود زمینه‌ساز بروز یک مشکل جدی می‌شود. این مشکل به ویژه برای افرادی وجود دارد که در یک مجتمع مسکونی بزرگ زندگی می‌کنند که انواع مختلفی از روترهای بی‌سیم در آن استفاده می‌شود. در حالت کلی شما باید تنها یک نقطه کور در خانه داشته باشید که از طریق راهکارهایی همچون یک توسعه‌دهنده وای‌فای می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. 

سعی کنید از کیفیت سطح خدمات (QoS) استفاده کنید 

ارتباط ایترنتی شما میان همه دستگاه‌هایی که در خانه قرار دارید به اشتراک‌ قرار می‌گیرد. در نتیجه هر دستگاهی روی شبکه شما می‌تواند به شکل پنهان از اینترنت استفاده کرده و باعث کندی آن شود. به‌طور مثال، اگر دو نفر اقدام به استریم کردن از یک کانال ویدیویی کنند و شخص دیگری اقدام به دانلود کردن کند، در این حالت همه این افراد به یک اینترنت کند دسترسی خواهند داشت. در این حالت می‌توانید بسته اینترنتی خود را اتقا دهید. ویژگی کیفیت سطح خدمات (Quality of Service) (اگر روتر از آن پشتیبانی می‌کند) اجازه می‌دهد تا به روتر اجازه دهید به‌طور خودکار اقدام به مدیریت و تخصیص پنهانی باند میان دستگاه‌ها و سرویس‌های مختلف کند.

اسپلیتر خود را بررسی کنید

اگر از اینترنت کابلی استفاده می‌کنید و یک اسپلیتر دارید که به خط تلفن و روتر شما متصل شده است، ممکن است دچار مشکل شده و باعث شده باشد تا قدرت سیگنال‌های شما دچار ضعیف شوند. تقسیم‌کننده‌ها نقش مهمی بر کیفیت دارند و اگر یک مدل بد و ارزان‌قیمت را خریداری کرده باشید، کیفیت اینترنت شما بدتر از آن چیزی شود که تصور می‌کنید. تقریبا طیف گسترده‌‌ای از اسپلیترها باعث بروز این مشکل می‌شوند. اگر اسپلیتری دارید آن‌را از خط جدا کرده و روتر را به خط تلفن خود متصل کنید. بررسی کنید که ارتباط شما بدون وجود اسپلیتر چگونه عمل می‌کند. اگر سریع‌تر شده است، شما علت بروز مشکل را کشف کرده‌اید.از DNS Server دیگری استفاده کنید

در برخی موارد، سوییچ کردن DNS Server می‌تواند باعث افزایش سرعت اتصال شود. زمانی که به سایتی شبیه به google.com متصل می‌شوید، کامپیوتر شما به DNS Server متصل شده و درخواست آدرس آی‌پی عددی وابسته به google.com را ارائه می‌کند. جواب را دریافت می‌کند و به آدرس آی‌پی ارائه شده متصل می‌شود. آدرسی که ممکن است شبیه به ۲۱۶٫۵۸٫۱۹۳٫۷۸ باشد. به‌طور معمول DNS Server شما از سوی ارائه دهنده سرویس اینترنت آماده می‌شود. اما شما با تغییر DNS Server به DNS عمومی گوگل یا OpenDNS می‌توانید تا حدی سرعت را بهبود بخشید.

 

صفحه1 از333