کاغذ

کاغذ (264)

30 آبان 1396

سید عباس آتش زمزم از تعویض کاغذهای باطله با کتابهای نو در هفته کتاب و کتابخوانی خبر داد و اظهار داشت: در این طرح شهروندان شیرازی میتوانند هرچیزی که از جنس کاغذ و مقوا باشد را به مراکز برپایی این طرح تحویل دهند و کتابهای نو را نیز با 50 درصد تخفیف خریداری نمایند .

 

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اهمیت و نقش مطالعه در افزایش فرهنگ شهروندی گفت: این طرح علاوه بر کمک به خرید و مطالعه کتاب، با ماموریتهای شهرداری نیز تطابق دارد . آتش زمزم فرهنگسراهای علوی در بوستان علوی، سلامت در بوستان ملت، جوان در بوستان ایرانی، مطهری در شهرک شهید مطهری، کتاب در بولوار گلستان، قرآن در بولوار سیبوبه، رسانه در بولوارجانبازان و شهرداریهای مناطق دو، سه, پنج و هفت را محلهای برپایی این نمایشگاههای کتاب اعلام کرد .

وی با بیان اینکه در این طرح فرهنگ بازیافت نیز ترویج خواهد شد و یادآوری میشود که کاغذ زباله نیست، افزود: فرهنگسراهای منتخب از ساعت ۸ تا ۱۸ و شهرداریهای اشاره شده از ساعت ۸ تا ۱4 میزبان شهروندان شیرازی هستند .

 

منبع: روابط عمومی شرکت تعاونی لیتوگرافان

ادامه مطلب...
29 آبان 1396

به دلیل نوسانات قیمت ارز ، فروشندگان  و تجار کاغذ ومقوا از اعلام قیمت انواع کاغذ و مقوا خودداری می کنند . پیش بینی می شود قیمت کاغذ و مقوا در روز های آتی با افزایش قیمت محسوس همراه باشد.    

ادامه مطلب...
27 آبان 1396

 

سید عباس آتش زمزم از تعویض کاغذهای باطله با کتاب‌های نو در هفته کتاب و کتابخوانی خبر داد و اظهار داشت: در این طرح شهروندان شیرازی می‌توانند هرچیزی که از جنس کاغذ و مقوا باشد را به مراکز برپایی این طرح تحویل دهند و کتاب‌های نو را نیز با 50 درصد تخفیف خریداری نمایند.

 

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اهمیت و نقش مطالعه در افزایش فرهنگ شهروندی گفت: این طرح علاوه بر کمک به خرید و مطالعه کتاب، با ماموریت‌های شهرداری نیز تطابق دارد.

آتش زمزم فرهنگسراهای علوی در بوستان علوی، سلامت در بوستان ملت، جوان در بوستان ایرانی، مطهری در شهرک شهید مطهری، کتاب در بولوار گلستان، قرآن در بولوار سیبوبه، رسانه در بولوارجانبازان و شهرداری‌های مناطق دو، سه, پنج و هفت را محل‌های برپایی این نمایشگاه‌های کتاب اعلام کرد.

 وی با بیان اینکه در این طرح فرهنگ بازیافت نیز ترویج خواهد شد و یادآوری می‌شود که کاغذ زباله نیست، افزود: فرهنگسراهای منتخب از ساعت 8 تا 18 و شهرداری‌های اشاره شده از ساعت 8 تا 14 میزبان شهروندان شیرازی هستند.

 

منبع: تسنیم

ادامه مطلب...
25 آبان 1396

ماجرا، ماجرای آنها نیست که خودشان بار تبلیغ کتابشان را به دوش می‌کشند؛ یعنی برنامه‌ریزی می‌کنند، دوستانی در فضای اینترنت و رسانه‌های چاپی می‌یابند، کتابشان را دست می‌گیرند و اینجا و آنجا معرفی می‌کنند، جلسه رونمایی و بررسی می‌گیرند یا حتی خودشان برای کتابشان متنی تائیدآمیز می‌نویسند و با نامی مستعار، برای روزنامه‌ها می‌فرستند!

 

در این گزارش می‌خواهیم این دسته از نویسنده‌های بخت‌برگشته را کنار بگذاریم و به خود ناشران، کتابفروشان و مسئولان مربوط بپردازیم که تبلیغ کتاب و ترویج کتابخوانی، جزو وظایفشان محسوب می‌شود. این‌که چرخه معیوب تبلیغ کتاب باعث شده خود مولفان دست به کار شوند و اثر خود را تبلیغ کنند، نافی توجه به وظایف دست اندرکاران این حوزه نیست. اما برای تبلیغ کتاب با توجه به ملاحظات روز دنیا چه باید کرد؟ شما کتاب را از چه راهی انتخاب می‌کنید؟ اگر با تبلیغاتی خلاقانه برای یک کتاب مواجه شوید، باز هم دست و دلتان برای انتخاب آن می‌لرزد؟ خلأ تبلیغات خلاقانه کتاب، امروز یکی از معضلات بازار نشر است.

لزوم تقویت گرافیک فرهنگی

همین‌جا بگوییم می‌توان این گزاره معروف را که می‌گوید «کتاب خوب روی زمین نمی‌ماند» با اغماض پذیرفت؛ یعنی پذیرفت یک کتاب خوب، که همه ملاحظات کیفی را مد نظر قرار داده، مشتری بالقوه خود را دارد، اما بدیهی است این کافی نیست. کتاب خوب باید به بهینه‌ترین روش‌ها به چشم و گوش مخاطبش برسد تا او بتواند انتخابش کند. همین امر، ضرورت تبلیغات کتاب به روش‌های نوین و خلاقانه را یادآوری می‌کند.

قباد شیوا در همین ارتباط معتقد است نقش تبلیغات خلاق برای ترغیب به کتابخوانی بدیهی است و با این‌که این امر در دنیا پذیرفته‌شده و از ملزومات انتشار کتاب محسوب می‌شود، در ایران هنوز به باوری قطعی تبدیل نشده است.این گرافیست مطرح که طراحی جلد کتاب‌های متعددی را به عهده داشته، مهم‌ترین تبلیغ برای یک کتاب را طراحی جلد مناسب برای آن می‌داند و در این باره به جام‌جم می‌گوید: باید توجه داشته باشیم مخاطب از روی جلد، وارد کتاب می‌شود. ورودی کتابخوان به کتاب، جلد آن است. از همین‌رو جلد کتاب باید به لحاظ گرافیک، جذاب و چشم‌نواز باشد؛ به‌طور مثال، عنوان کتاب باید راحت خوانده شود. کتاب‌هایی می‌بینم که نمی‌شود عنوانشان را خواند و این از بدیهیات طراحی جلد برای کتاب است که نام کتاب باید در عین ملاحظات گرافیکی، راحت‌خوان هم باشد.شیوا، با تاکید بر ضرورت تقویت گرافیک فرهنگی در صنعت نشر، معتقد است ناشران باید خود را ملزم به بهره‌بردن از طراحان توانمند کنند و بدانند یک فرم ارائه مناسب برای کتاب، اهمیت کمتری از محتوای آن ندارد. او می‌گوید ساز و کار طراحی جلد برای کتاب باید سازماندهی و نه دولتی شود یعنی نه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب صدور مجوز، بلکه خود ناشران به عنوان نوعی ضرورت به اهمیت موضوع پی ببرند و تا کتابی از طراحی مناسبی برخوردار نباشد، منتشرش نکنند.

با این‌که شیوا طراحی جلد کتاب‌های مختلفی را برعهده داشته، اما تاکنون پوستری برای ترویج کتابخوانی یا بسته‌ای برای تبلیغ یک کتاب طراحی نکرده است و در ذکر دلیل این امر می‌گوید تاکنون ناشر یا کتابفروشی برای چنین کاری به او مراجعه نکرده است. همین موضوع از آنجا که قباد شیوا یکی از بهترین طراحان پوستر در ایران است و گواه این ادعا در کتاب گزیده چهل سال پوسترهای او یعنی «از سال‌ها پیش تا هنوز هم» قابل ردیابی است، نشان‌دهنده این است که ناشران ما برای تبلیغات خلاق کتاب از جمله در قالب پوسترها برنامه‌ای مدون ندارند. او حالا درباره پوسترهای تبلیغاتی کتاب‌ها می‌گوید: «تبلیغات گرافیکی که برای کتاب‌ها می‌بینم، اغلب تهی از ایده‌های خلاقانه و همچنین دچار طراحی‌های ضعیف هستند. روح دیزاین پشت این پوسترها نیست؛ صرفا تیتری می‌گذارند و عکسی می‌گیرند و می‌رود برای چاپ. باید انرژی بصری این‌ تبلیغات را تقویت کرد. هر چند برای ناشران هزینه‌زاست، اما آنها باید بدانند هزینه برای تبلیغات کتاب، اگر مبتنی بر خلاقیت باشد حتما با بازگشت سرمایه مواجه خواهد بود.»

نقش تبلیغ خلاق در افزایش سرانه مطالعه

سامان محمدی، گرافیست و طراح معتقد است، تجربه تبلیغات جذاب برای کتاب در دنیا نشان داده است انتشار کتاب خوب برای نجات صنعت نشر کافی نیست و پس از انتشار کتاب، مرحله‌ای مهم آغاز می‌شود.

او در این باره به جام‌جم می‌گوید: «توجه به نمونه‌های جهانی تبلیغات کتاب، قطعا برای ناشران و فروشگاه‌های کتابفروشی و فروشگاه‌های آنلاین در ایران الهام‌بخش فعالیت‌های تبلیغاتی خواهند بود. اگر قرار باشد سهم سرانه کتاب را در ایران افزایش دهیم، تبلیغات خلاق می‌تواند در جای خود بخشی از این مهم را عهده‌دار شود. در دنیای امروزی برای کالاهایی مانند نوشیدنی و چیپس و پفک تبلیغات فراوانی می‌شود، اما خبری از تبلیغات کتاب و کتابخوانی نیست.» محمدی با اشاره به این‌که روش و سبک ترویج کتابخوانی در برخی نقاط چندان قابل توجه نیست و در حد یک انجام وظیفه باقی می‌ماند و در برخی نقاط چند بخش درگیر ساخت یک تبلیغ فراگیر می‌شوند، اضافه می‌کند: «در اهداف بلندمدت، هنر حرف اول را زده است و در میان شاخه‌های هنری باید گرافیک را به عنوان مهم‌ترین ابزار خلق آثار خلاقانه در حوزه تبلیغ کتاب معرفی کرد.» این گرافیست همچنین معتقد است برای رسیدن به خلاقیت در تبلیغ کتاب لزوما نباید منتظر دولت و برنامه‌هایش ماند چرا که در جهان نیز، بخش خصوصی به ترغیب مخاطبان به کتابخوانی و ترویج آن ورود کرده است. امروز می‌بینیم در ایران، کتابفروشی‌ها در مقام بخش خصوصی، طراحی پوسترهای تبلیغاتی را کلید زده‌اند که گاهی در ترغیب به خرید کتاب وسوسه برانگیزند، اما این امر هنوز به جریانی همه‌گیر تبدیل نشده است.»

تجهیز ناشران به مدیران هنری

همان‌طور که قباد شیوا به اهمیت طراحی جلد اشاره کرد باید گفت یکی از مسائلی که کتابخوان‌های ما همیشه به آن خرده می‌گیرند، طرح جلدهایی‌‌ است که روی مهم‌ترین کتاب‌های منتشر شده چاپ می‌شود. پژمان رحیمی‌زاده تصویرگر و نامزد ادوار گذشته کشورمان در جایزه آسترید لیندگرن در این باره معتقد است: برخی کارها واقعا ضعیف است و به هیچ وجه در خور متنی که نویسنده زحمتش را کشیده، نیست. فکر می‌کنم قسمتی از قصور به‌عهده ناشران است. مهم ترین قدم را خود ناشران باید بردارند. اغلب ناشران اشراف کاملی بر بعد بصری کار و همچنین زوایای گرافیکی کتاب ندارند. آنها حتما باید یک مدیر هنری در اختیار داشته باشند تا بتوانند بخش تصویرگری کتاب را هدایت کنند. نکته دیگر استفاده از افراد حرفه‌ای است. گاهی ناشران برای کم کردن هزینه‌ها و مشکلات اقتصادی سفارشات را به هر کسی که حتی تحصیلات ندار‌د، می‌دهند و گاهی حتی عنوان می‌کنند از این روش جواب می‌گیرند، ولی در درازمدت تاثیر معکوس می‌گذارد.

 

منبع: مردم‌نيوز

ادامه مطلب...
23 آبان 1396

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان، تولید کاغذ سنگی با استفاده از کربنات کلسیم را یکی از طرح های فناور زیست محیطی در این استان خواند.

 

محمد جواد بگی اعلام کرد: تولید کاغذ سنگی از کربنات کلسیم یکی از طرح های فناور استان است که علاوه بر کمک به کاهش نیاز کشور به خروج ارز جهت واردات کاغذ، ارزش افزوده مناسبی در سطح استان ایجاد و بستر مناسبی برای اشتغالزایی جوانان فراهم می کند.

وی که در بازدید از خط تولید کاغذ سنگی از کربنات کلسیم سخن می گفت، افزود: 80 درصد ماده تشکیل‌دهنده کاغذ سنگی از کربنات کلسیم است که سنگ های پایه آهکی به عنوان منبع اصلی این ماده، یکی از غنی ‌ترین منابع معدنی کشور بشمار می آید.

وی افزود: فراوانی مواد اولیه کربنات کلسیم و همچنین دسترسی آسان به پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن به عنوان دیگر مواد اولیه تولید کاغذ سنگی از مزیت های اصلی اجرای این طرح در کشور است.

بگی بی نیازی به مصرف آب و صرفه جویی بیش از 50 درصدی مصرف انرژی را از دیگر مزیت های این طرح دانست و افزود: با توجه به مشکلات زیست محیطی و بحران آب در کشور و همچنین ضرورت احیای جنگل ها و درختان، طرح های فناورانه ای مانند تولید کاغذ از کربنات کلسیم بسیار مفید است.

وی با اشاره به چالش های زیست محیطی، بحران کم آبی و آلودگی هوا در استان اصفهان، توسعه فراصنعتی و رشد شرکت های فناور و توجه ویژه به اقتصاد دانش بنیان را اولویت اصلی این استان در چشم انداز بیست ساله و افق 1404 و راهکار اصلی حل چالش های زیست محیطی کشور عنوان کرد.

بگی گفت: استفاده از فناوری های نوین می تواند سبب افزایش قدرت رقابت پذیری، ارتقاء سطح کیفی و کاهش بهای تمام شده محصولات تولیدی کشور شود و بستر مناسبی برای رشد صادرات غیر نفتی را نیز فراهم کند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

ادامه مطلب...
22 آبان 1396

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر تقویت ثبات شغلی در واحدهای تولیدی، گفت: امنیت شغلی کارگران صنایع چوب و کاغذ مازندران تضمین شود.

 

محمود حجتی در جلسه بررسی و حمایت همه جانبه از فعالیت‌های صنایع چوب و کاغذ مازندران بر حمایت همه جانبه از فعالیت‌های شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه بخشنامه‌ها و قانون نباید مانع فعالیت این شرکت بزرگ و مهم شود بر امنیت شغلی کارکنان این مجموعه تاکید کرد.

حجتی افزود: چنانچه مشکلی در مسیر فعالیت صنایع چوب و کاغذ وجود دارد باید این مشکلات رفع شود.

محمد محمدپور، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز گفت: در این جلسه بر افزایش سرمایه توسط سهامداران، حفظ امنیت شغلی کارکنان، توسعه فعالیت‌های این شرکت و تقسیط بدهی تاکید شد.

وی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر شد حجم تولیدات این شرکت از ظرفیت پروانه بهره برداری آن که بالغ بر 180 هزار تن بوده عبور کند.

محمدپور تصریح کرد: هم اکنون این شرکت رکورد روزهای فعالیت مستمر بدون توقف را در دوران کاری خود کسب کرده و آمار صادرات صنایع چوب و کاغذ مازندران به کشورهای مختلف هم اکنون از مرز 10 هزار تن گذشته است.

وی خاطرنشان کرد: مشکل عمده شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران غیر از تعجیل زودهنگام در اجرای قانون تنفس جنگل، عدم امکان رقابت با وارد کنندگان کاغذ بوده چرا که وارد کنندگان کاغذ از معافیت مالیات بر ارزش افزوده برخوردار بوده اما این شرکت مجبور است برای واردات مواد اولیه خود مالیات ارزش بر افزوده بپردازد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: اعطای تسهیلات کم بهره جهت واردات اقلام مورد نیاز به این شرکت نیز می‌تواند کمک حال موثری برای بیشتر شدن فعالیت‌های صنایع چوب و کاغذ مازندران باشد.

 

منبع: تسنیم

ادامه مطلب...
21 آبان 1396

این ورک شاپ در ساعت 18 الی 20 روز یکشنبه 21 آبان ماه در سالن سعدی حوزه هنری استان اصفهان برپا خواهد شد.

 

در این ورک شاپ به نحوه ساخت کاغذ و همچنین کاربرد متفاوت آن در هنرهای مختلف پرداخته خواهد شد، این ورک شاپ به صورت رایگان برای تمامی علاقه مندان به هنرهای تجسمی برپا می شود.

گفتنی است، پروفسور Laura Salvi ، استاد و مسئول کارگاه تخصصی تولید کاغذ دستی آکادمی هنر های زیبای رُم، از سال ۱۹۸۰ استاد اکادمی هنرهای زیبای رم در آغاز در رشته های کالکوگرافی (chalcography,انواع تکنیکهای چاپ زینک و مس ) و رشته تکنیکهای ویژه گرافیک هنری بوده است و سپس فعالیت حرفه ای و تخصصی خود را به عنوان چاپگر آزاد در تکنیکهای مختلف کالکوگرافی ادامه داده است.

وی ناشر و همکاری با دیگر ناشران و چاپخانه ها و هنرمندان هنر مفهومی در سنت چاپ مانند؛Lawrence Weiner, Biagio Caldarelli, Anne Munly, . را در کارنامه خود دارد و  برگزاری ورکشاپ و مستر کلاس کاغذ سازی و کاربرد آن در هنر معاصر در مبادله فرهنگی و هنری با دانشگاهها کشورهای مختلف ، را انجام داده است. حضور در بینال ونیز سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ ، همکاری با آکادمی هنرهای زیبای آمریکا در رُم ، برگزاری ورکشاپ در آکادمی Leipzg آلمان، برگزاری ورکشاپ در آکادمی هنر Guangzhau چین، برگزاری ورکشاپ در آکادمی Marmara استانبول ترکیه، برگزاری ورکشاپ سالانه در انستیتوی کاغذ سازی در سئول کره جنوبی، برگزاری ورکشاپ سالانه در انستیتوی Giovanile Lalla Amina مراکش از جمله فعالیت های وی در عرصه جهانی است.

 

منبع: روابط عمومی حوزه هنری استان اصفهان            

ادامه مطلب...
21 آبان 1396

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر گفت: طرح بازیافت کاغذ در مدارس، ادارات و منازل توسط انجمن مردم نهاد سبزاندیشان اندیشه شهر کاکی آغاز شد.

 

حسین دلشب روز یکشنبه در حاشیه این آیین افزود: طرح جمع آوری کاغذهای باطله در سطح مدارس و ادارات بخش کاکی با شعار محوری کاغذ زباله نیست در مدرسه آیت الله ریگدان با حضور دانش آموزان و شماری از مسئولان آغاز شده است.

وی بیان کرد: در این ارتباط مقرر شده با تهیه سطل های مخصوص در مدارس شهر کاکی و تعدادی از ادارات، همه کاغذهای باطله توسط شهرداری جمع آوری و به مراکز بازیافت انتقال پیدا کند.

دلشب ادامه داد: ﻣﻬﻤﺘرین و نخستین ﮔﺎﻡ ﺑرﺍﻱ ﺩﺳﺘﻴﺎﺑﻲ ﺑﻪ ﻳک برنامه منسجم ﺑﺎﺯﻳﺎﻓت وﺗﻔﻜﻴک ﺩﺭ ﻣﺒدﺍ است که در این ارتباط پیشنهاد می شود در مدارس، ﺩﻓﺎﺗر ﺍﺩﺍﺭﻱ، ﻛﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ها و غیره ﻛﻪ ﻋﻤده ﺯﺍﻳدﺍﺕ ﺁﻧﻬﺎ ﻛﺎﻏذ است سطل های ﻭﻳژﻩ ای در اتاق ها و راهروها برای جمع آوری آنها جانمایی شود.

وی گفت: در سالهای گذشته نسبت اهمیت و توجه مدارس به آموزش مسائل محیط زیستی به کودکان در سطح جامعه بسیار بالا رفته که همین امر باعث افزایش طرح های خلاقانه ای در فضای مدارس شده است.

دلشب افزود: نقش سازمان ها و انجمن های مردم نهاد نیز بسیار پر اهمیت شده و به عنوان گروه هایی متخصص و آگاه در سطح جامعه به روشنگری و آموزش دغدغه های زیست محیطی مشغول شدند.

وی گفت: این رخداد آغاز فعالیت سمن های زیست محیطی در عرصه عمومی استان بوشهر از سال 93 شکل گرفته که همچنان نیز تداوم دارد.

بخش کاکی از توابع شهرستان دشتی در فاصله 120 کیلومتری جنوب بوشهر واقع است.

 

منبع: ایرنا

ادامه مطلب...
20 آبان 1396

پروین نباتی، مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولزی خواستار تسریع در واردات مواد اولیه و کارتن های مخصوص بسته بندی شد.

 

به گزارش چاپ و نشر مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولزی در نامه‌ای به رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران خواست تا بنا به درخواست قائم مقام وزیر در امور تجارت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، فرآیند واردات مواد اولیه و ملزومات بسته بندی محصولات کشاورزی تسهیل شود.

نباتی در این نامه از جمله خواستار تسهیل فرایند ورود قطعی و موقت کارتن‌های مخصوص بسته بندی و همچنین تامین مواد اولیه کارتن‌ها و ملزومات بسته بندی محصولات صادراتی شده است.

 

گفتنی است مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت و معدن و تجارت در حالی خواستار تسهیل فرآیند واردات مواد اولیه و ملزومات بسته بندی محصولات کشاورزی شده است که صنعت کارتن کشور به دلیل تعدد واحدهای تولید کننده،دچارکمبود تقاضا در بازار هستند.

ادامه مطلب...
15 آبان 1396

۱۹۰ اصله چوب قاچاق طی گشت و مراقبت از عرصه های جنگلی در شهرستان رودبار کشف و ضبط شد

 

طی گشت و مراقبت از عرصه های جنگلی که در منطقه رودبار انجام شد، یک دستگاه خودرو کامیون حامل ۱۹۰ اصله چوب آلات  قاچاق کشف و ضبط شد.

 این چوب ها از جنس ممرز، توسکا، راش و به حجم۷۸/۱۷ متر مکعب بود که بدون پروانه و انجام مراحل قانونی در حین حمل بود که کشف وضبط شد.

 چوب آلات مکشوفه به همراه خودروی حامل آن توقیف و بازداشت و پرونده برای طی مراحل قانونی به محاکم قضایی ارجاع شد.

 

منبع: مهر

ادامه مطلب...
صفحه1 از19