تبلیغات

تبلیغات (253)

26 مرداد 1396

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، با شیوه‌های سنتی تبلیغات و بازاریابی بسیار متفاوت است. برای موفقیت در شبکه‌های اجتماعی باید با آداب حضور در آن‌ها آشنا باشید.امروزه دیگر اهمیت نقش رسانه‌های اجتماعی در تجارت و کسب‌وکار مورد تردید نیست و حتی شرکت‌های کوچکی که وب‌سایت خصوصی ندارند، می‌دانند که باید در این اجتماع حضور داشته باشند.صرف حضور در رسانه‌های اجتماعی، قدمی مثبت است (البته به‌ تمامی کارآفرینان جوان توصیه می‌شود که وب‌سایت خودشان را هم داشته باشند)، ولی بازاریابی برای کسب‌وکارهای کوچک از طریق این رسانه‌ها، نیازمند طرز تفکری بالغ و هوشمندانه است. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی فقط تبلیغات نیست و شما به گام‌های بیشتری برای رساندن پیامتان به مردم نیاز دارید. از طرف دیگر، رسانه‌های اجتماعی به یکی از کانال‌های اصلی خدمات مشتریان تبدیل‌ شده‌اند. شما بیشترین بازخورد مشتریان را - چه زمانی که از خدمات شما رضایت دارند و چه زمانی که گله‌مندند - در رسانه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنید. بسیاری از این بازخوردها و نظرات برای سایر مردم هم قابل‌ دسترسی هستند و این بدان معنی است که شما باید با دقت و زیرکی بیشتری مراقب دیدگاه و احساس مشتریان خود باشید.اما نگران نباشید. ماهیت عمومی رسانه‌های اجتماعی تقریباً همیشه چیز خوبی است و حتی زمانی که مشتریانتان شکایت می‌کنند، شما با اندکی آگاهی می‌توانید آن را به تجربه‌ی خوبی برایشان تبدیل کنید. بنابراین اگر تاکنون برای حضور کسب‌وکار خود در رسانه‌های اجتماعی اقدامی نکرده‌اید، بهتر است هرچه زودتر دست‌به‌کار شوید و فقط مراقب باشید از این اشتباهات کلاسیک اجتناب کنید:

 

حساب‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف خود را به شیوه‌ای مشابه به‌روزرسانی می‌کنید

رسانه‌های اجتماعی با هم متفاوت‌اند. متدی که دریکی از آن‌ها خوب جواب می‌دهد، لزوماً در دیگری بازدهی خوبی ندارد. بنابراین توییت‌های خود را به‌صورت خودکار به صفحه‌ی فیس‌بوکتان ارسال نکنید، یا سعی نکنید به‌روزرسانی لینکدین خود را در اینستاگرام هم منتشر کنید. این پلتفرم‌ها کاملاً باهم متفاوت‌ هستند و کاربردهای مختلفی دارند.

بدترین نتیجه‌ای که این اشتباه به دنبال خواهد داشت این است که به‌ مرور زمان، مردم به‌روزرسانی‌های شما را نادیده خواهند گرفت و به هیچ‌کدام از تلاش‌های شما توجهی نمی‌کنند.

کاربران دیگر را دنبال نمی‌کنید

نباید رسانه‌های اجتماعی را با تبلیغات اشتباه بگیرید، رسانه‌ها مسیری یک‌طرفه نیستند؛ بنابراین شرکتی نباشید که هیچ‌کس و هیچ گزینه‌ی دیگری را به‌جز خود، فالو نمی‌کند. 

به‌محض اینکه حساب کاربری خود را تنظیم کردید و آن را به مرحله‌ای رساندید که مقبول به نظر می‌رسید، ۲۰ تا ۴۰ کاربر دیگر را بیابید و آن‌ها را دنبال کنید. سپس در طول زمان، پست‌های آن‌ها را لایک بزنید، برای آن‌ها کامنت بگذارید و حتی برخی از این پست‌ها را در صفحه‌ی خود بازنشر دهید. سعی کنید بخشی از اجتماع آن‌ها باشید. به‌این‌ترتیب آن‌ها کم‌کم شما را می‌شناسند و آن‌قدر به شما علاقه پیدا می‌کنند که بخواهند خودشان هم شما را فالو کنند.

به‌علاوه فالو کردن شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر را هم فراموش نکنید. با نظر دادن و به اشتراک‌گذاری پست‌ها، با آن‌ها وارد تعامل شوید. این ‌یکی از بهترین روش‌های دیده شدن است.

از حساب کاربری شخصی خود به‌عنوان حساب شرکت هم استفاده می‌کنید

طبق آخرین تحقیقات سال ۲۰۱۷، تنها ۳۷ درصد از کسب‌وکارهای کوچک برای ارتباط با مخاطبان خود، صفحاتی جداگانه و تخصصی را طراحی کرده‌اند.

این آمار بدین معنی است که ۶۳ درصد از شرکت‌های کوچک، حساب‌های شخصی و شرکتی را از هم منفک نمی‌کنند. این مسئله، چندین مشکل جدی برایتان به وجود می‌آورد. اول اینکه شما را غیر حرفه‌ای جلوه می‌دهد؛ بعلاوه فعالیت‌های شخصی شما را در شبکه‌های اجتماعی دچار محدودیت می‌کند. به‌ویژه در حال حاضر و با شرایط سیاسی ناپایدار، بهتر است که مراقب باشید چه مطالبی را برای شرکت خود به اشتراک می‌گذارید.

حتی اگر موضوع تمایلات و گرایش‌های سیاسی را کنار بگذاریم، بازهم جالب نیست که عکس‌های شخصی شما در کنار تصاویر مربوط به شرکت دیده شوند.

این موضوع را هم در نظر داشته باشید که جدا کردن حساب‌های کاربری شخصی و شرکتی واقعاً کار ساده‌ای است. این کار برایتان هزینه‌ای ندارد و برای تمرین آن هم محدودیتی وجود ندارد. پس در اولین فرصت، صفحات شخصی و کاری خود را در شبکه‌های اجتماعی از هم جدا کنید. (البته شما این کار را برای حساب‌های بانکی خود نیز انجام می‌دهید، این‌طور نیست؟!)

در رسانه‌های اجتماعی به پرسش‌های مشتریان پاسخ نمی‌دهید

طبق آمار سال ۲۰۱۷، یک‌سوم کسب‌وکارهای کوچک، خدمات مشتریان را از طریق رسانه‌های اجتماعی ارائه می‌دهند. این خبر  خوب و گام بزرگی است؛ ولی کافی نیست.

مشتریان شما انتظار دارند پاسخ سؤالات خود را در صفحات شما ببینند و هنگامی‌که شما در این کار تعلل یا سهل‌انگاری کنید، تصویر ناخوشایندی در ذهن آن‌ها به‌جا می‌گذارید.

تلاش می‌کنید در همه‌ی شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشید

به بیان اقتصادی، شما منابع خود را در خروجی‌های بسیاری پخش می‌کنید. در این حالت شما فرصت ندارید به‌ تمامی صفحات خود رسیدگی کنید و در نتیجه نتایج دلخواهتان را به دست نمی‌آورید.

پس بهتر است ۲ یا ۳ پلتفرمی که بهترین نتایج و بازدهی را برایتان خواهند داشت شناسایی کنید و روی آن‌ها متمرکز شوید. سرمایه و وقت خود را به آن‌ها اختصاص دهید، در کار کردن با آن‌ها تخصص پیدا کنید و فواید و آداب حضور در هر یک را بشناسید.

 خیلی زیاد، یا خیلی کم پست می‌گذارید

حضور در رسانه‌های اجتماعی، مثل همه‌ی امورات دیگر زندگی به اعتدال و توازن نیاز دارد. شما باید به میزان کافی در این رسانه‌ها فعالیت کنید تا به نتایج مطلوب خود برسید؛ ولی نه به‌قدری زیاد که مخاطبان را خسته و کلافه کنید.

می‌توانید از این استانداردها به‌عنوان یک راهنما استفاده کنید، هرچند این نمونه‌ها دستور مطلق استفاده‌ی شما از رسانه‌های اجتماعی نیستند:

فیس‌بوک: ۵ تا ۱۰ پست در هفته

توییتر: حداقل ۵ پست در روز

لینکدین: یک پست در روز

گوگل پلاس: کمتر از ۵ پست در روز

بهترین ساعات حضور در شبکه‌های اجتماعی برای مقاصد کسب‌وکار:

گوگل پلاس: ۹ تا ۱۱ صبح

فیس‌بوک: ۱ تا ۴ بعدازظهر

اینستاگرام: ۵ تا ۶ عصر

پینترست: ۸ تا ۱۱ شب

توییتر: ۱ تا ۳ بعدازظهر

لینکدین: ۵ تا ۶ عصر

از هیچ‌کدام از ابزارهای رسانه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنید

ابزارهای مختلفی برای مدیریت کار با رسانه‌های اجتماعی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند فعالیت‌های خود را بهینه‌سازی کنید. لزومی ندارد شما از همه‌ی این ابزارها استفاده کنید، ولی بسته به گستره‌ی فعالیتتان در شبکه‌های خاص، بهتر است ابزارهای ساماندهی آن‌ها را هم در برنامه‌های خود داشته باشید.

البته این نکته را هم به یاد داشته باشید؛ زمانی فعالیت‌های شما در شبکه‌های اجتماعی مؤثر خواهند بود که ارتباط مستقیمی با مخاطبان خود برقرار کنید. ابزارهای خودکار می‌توانند به برنامه‌ریزی‌های شما کمک کنند، ولی جایگزین ارتباطات شما نمی‌شوند.

برای مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی، هیچ‌گونه تخفیف یا امتیاز خاصی قائل نمی‌شوید

شکی نیست که شما برای جذب مخاطبانتان باید از محتوایی غنی و مفید استفاده کنید. ولی این موضوع هم قابل‌ انکار نیست که بسیاری از مردم به این دلیل به صفحات شرکت‌ها در شبکه‌های اجتماعی مراجعه می‌کنند که انتظار دارند با پیشنهاد‌های بهتری مواجه شوند. پس لزوماً نه هر روز، ولی در مناسبت‌های مختلف با پیشنهادهای تخفیف یا امتیازهای ویژه، پاسخگوی این خواست مخاطبانتان باشید.

انتظار دارید خیلی زود به نتیجه برسید

به نتیجه نشستن حضور در شبکه‌های اجتماعی، پروسه‌ای زمان‌بر است. شما نمی‌توانید فکر کنید که به‌محض عضویت در آن‌ها، به هر چه در ذهن دارید، می‌رسید. نتیجه و کارایی این شبکه‌ها با حضور مستمر و هوشیارانه‌ی شما تضمین می‌شود.

اگر می‌پرسید احتمالاً چقدر طول می‌کشد تا فالوئرهای ثابتی پیدا کنید و نتیجه‌ی تلاش‌های خود را ببینید، پاسخ شما این است: حداقل ۶ ماه. گرچه در فاصله‌ی ۶ ماه تا یک سال دستاوردهای به‌مراتب بهتری خواهید داشت.

بسیار تلاش می‌کنید مخاطبان را برای خرید محصولاتتان قانع کنند

سعی کنید به‌جای اینکه به فکر فروش محصولاتتان در شبکه‌های اجتماعی باشید، آن‌ها را به دیگران معرفی کنید.

بی‌شک شما می‌توانید خبر یک رویداد فروش را در صفحات خود اعلام کنید. همچنین می‌توانید خبر عرضه‌ی محصولات جدید خود را به مخاطبان اطلاع دهید. اما انتظار نداشته باشید یا برنامه‌ریزی نکنید که روند فروشتان با پست‌هایی که در این صفحات می‌گذارید تعیین شود.

هدف شما باید در درجه‌ی اول سرگرم کردن و جذب مخاطبان باشد و در درجه‌ی بعد باید به آن‌ها نکات کاربردی را آموزش دهید. اگر با مشتریان وارد رابطه‌ای نزدیک نشوید و خودتان را به این امر متعهد ندانید، آن‌ها هم دلیلی برای تعامل با شرکت شما نخواهند داشت.

جمع‌بندی

رسانه‌های اجتماعی می‌توانند بسیار سرگرم‌کننده و حتی بسیار سودآور باشند. اما باید بدانید بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی تا چه حد با تبلیغات سنتی و شیوه‌های چانه‌زنی بازاریابی کلاسیک، متفاوت است. به‌کارگیری تکنیک‌های سنتی در رسانه‌های اجتماعی، بی‌تردید به برنامه‌های شما آسیب خواهد زد.

ولی اگر سعی کنید مانند مشتریانتان فکر کنید و محتوایی را به اشتراک بگذارید که برای آن‌ها مهم است، کارتان را خوب انجام داده‌اید. اگر در بخش خدمات مشتریان، پاسخگوی نیازها و سؤالات آن‌ها باشید، یک کانال کسب‌وکار بسیار عالی خواهید داشت.

 

منبع: زومیت

ادامه مطلب...
25 مرداد 1396

 

امروزه اطراف ما پُر شده از آگهی‌ها و تبلیغات پیامکی، نوشتاری و محصولات پرزرق و برق که در دنیایِ پرمشغله ما، تنها مجبور به عبور سریع از کنار آنها هستیم.

 

به گزارش چاپ و نشر، بازاریابی پارتیزانی Guerrilla Marketing روش متفاوتی است از بیرون کشیدن مشتریان از اقیانوس بیکران ترفندهای متعدد بازاریابی سنتی و ایجاد اثری ماندگار در ذهن مشتری.

برای ایجاد اثربخشی در کمپین بازاریابی پارتیزانی باید نکاتی را بدانیم که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

ذهن ناخودآگاه

اگر ما بخواهیم در مورد چیزی بصورت آگاهانه تصمیم بگیریم، ذهن ما قبلاً توسط چیزهایی که دیده و شنیده شده‌اند تاثیر می‌پذیرند، لذا اولین قدم برای بازاریابی چریکی توفیق داشتن هدف برای تاثیر بر ناخودآگاه مخاطب است.

تکرار پیام

شما برای بدست آوردن ناخودآگاه مشتری نیاز دارید پیام خود را برای آن تکرار کنید. شعبده‌بازی نیست و تکرار به معنای اجرای مکرر یک کمپین نیست، بلکه پیام خود را به گونه‌های مختلف و زیرپوستی تکرار کنید.

بخش راست مغز و چپ مغز

مخاطبین شما در دو گروهند،‌آنهایی که بیشتر از سمت راست مغز (احساسی) در تصمیمات استفاده می‌کنند و آنهایی که از سمت چپ مغز (منطقی) جهت اخذ تصمیم استفاده می‌کنند.

کمپین شما باید طوری طراحی شود که برای هردو گروه موثر باشد.

ارتباطی از جنس دو انسان و نه یک مشتری و یک کسب‌و‌کار

برای اینکه ارتباط شما تنها به یک فروش ساده ختم نشود باید به دنبال ایجاد یک احساس عاطفی از جنس رابطه بین دو انسان باشید.

دو پیام داشته باشید

همیشه برای کمپین تبلیغاتی دو پیام داشته باشید، پیامی که کمپین شما را بالفعل می‌کند و پیام دوم آن‌که بصورت تصویری به مخاطب القا می‌شود؛ ولی هردو پیام در یک راستا باشد.

mcdonalds-advertisement-27

افزایش سهم ذهنی برای تصاحب سهم بازار

با ایجاد یک ذهنیت مثبت و ماندگار در ذهن مشتری می‌توانید سهم بازار خود را افزایش دهید.

استفاده از دو مکتب بازاریابی

در بازاریابی پارتیزانی استفاده از هر دو مکتب بازاریابی یعنی تاثیر بر ذهن ناخودآگاه با رنگ، تصاویر و لمس محصول (Freudian Marketing)  و درگیرکردن مشتری (Skinnerian Marketing) می‌تواند در موفقیت آن موثر باشد.

بازاریابی نرم از مقدمات بازاریابی چریکی

استفاده از ابزاری نظیر هدیه،‌ خبرنامه ، اینفوگراف و وایرال ویدئو از ابزارهای اثربخشی بازاریابی پارتیزانی هستند.

افزایش تاثیرگذاری رنگ‌ها تا ۵۷درصد (روانشتاسی رنگ)

قرمز: ایجاد حس قدرت و اقتدار و ایجاد توجه مشتری

آبی: قابل اعتماد و اثرگذاری آسان روی چشم

سبز: ایجاد یک حس سلامت و پول

زرد: خوش بینی، مثبت‌اندیشی و شادی

نارنجی: باعث تولید انرژی، جاه‌طلبی و نگرش‌های جدید

سیاه: ثبات، قدرت و هوش

سفید: تضمین خلوص، تمیزی و ایمنی

Alfa-Romeo-Creative-Attention-Seeking-Guerrilla-Marketing-Campaign

ارسال پیام‌های غیرکلامی

پیام‌های غیرکلامی که عمدتاً از طریق ویدئو یا نمایش القاء می‌گردد از آنجایی که مسیر انتقال آن احساسات است اثربخشی بازاریابی پارتیزانی را افزایش می‌دهد.

استفاده از بازخوردها و نظرات مشتریان

اگر از محصولات و خدمات بازخوردی از مشتری دارید حتماً جهت افزایش اثربخشی بازاریابی پارتیزانی آن را در برنامه خود بگنجانید.

دوستدار مشتری باشید

همیشه به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که در آخر پیامی انتقال دهید با این مفهوم که « دوست دارید به مشتری فایده برسانید »

استراتژی منعطفی داشته باشید

مخاطب خود را با محتوای زیاد گیج نکنید، هرچه استراتژی شما و راه ارسال پیامتان ساده‌تر باشد اثربخشی بازاریابی بیشتر است.

 

منبع: کسب و کار نیوز

ادامه مطلب...
23 مرداد 1396

 داستان سرایی صادقانه و جذاب می تواند شانس دیده شدن برند شما را افزایش دهد. چگونه می توان کیفیت و بهره وری داستان سرایی را بالا برد؟

داستان سرایی یکی از راه های بازاریابی برند برای جذب مخاطب است. شما از طریق داستان سرایی می توانید خودتان را به مشتری ها معرفی کنید و بگویید چه خدمات یا محصولاتی برای ارائه دارید. داستان  اگر صادقانه باشد، باعث افزایش رابطه ی میان مشتری و برند می شود و همچنین می تواند ارتباط عمیقی میان آن ها برقرار می کند.

۴ موردی که در ادامه ی این مقاله ی زومیت بررسی می کنیم، مواردی هستند که کیفیت داستان سرایی یک برند را افزایش می دهند.

۱- مخاطبان و هدف خود را به خوبی بشناسید

پیش از تولید محتوای مورد نظر، باید مخاطبان خود را به خوبی شناسایی کنید. بعد از شناسایی مخاطبان هدف، می توانید آن ها را به دسته های کوچک تر تقسیم بندی کنید. متأسفانه بسیاری از برندها شناخت درستی از مخاطبان خود ندارند. در چنین شرایطی تولید کردن محتوای مرتبط کار سختی است و اغلب برندها به تولید محتوای عمومی روی می آورند. محتوای عمومی برای تبلیغات برند مفید است؛ اما نمی تواند رضایت مشتری های خاص را جلب کند.

بعد از اینکه مخاطبان هدف شناسایی شدند، با استفاده از تولید محتوای مورد نظر می توان رابطه ی عمیقی میان آن ها و برند ایجاد کرد. این محتوا سطح آگاهی مخاطبان را بالا می برد و باعث ایجاد درگیری میان مشتری و برند می شود. در نتیجه مشتری محصول شما را خریداری می کند و اگر انتظاراتش برآورده شد، تبدیل به مشتری وفادار برند شما خواهد شد. اگر هدف از داستان سرایی ایجاد آگاهی در مورد یک محصول جدید باشد، مواردی مانند به اشتراک گذاشتن نقدها و تجربه ی استفاده از محصول باید در محتوا آورده شوند.

۲- خاص باشید

برندها با تولید کردن ویدئوهای خاص و جدید می توانند رابطه ی خوبی با کاربر برقرار کنند و آن ها را به سمت خود جذب کنند. به عنوان مثال فرض کنید شما فروشنده ی کارت های تبریک تولد هستید و می خواهید برای برند خود تبلیغ کنید. ساختن وید ئویی با این موضوع که یک شخص در روز تولدش کارت تبریک دریافت می کند، به هیچ عنوان جالب نیست.

ویدئوهای کلیشه ای نمی توانند مخاطبان زیادی به سمت یک محصول جدید جذب کنند. در چنین شرایطی شما برای ساختن یک ویدئوی جالب، باید خودتان را جای شخصی بگذارید که امروز تولدش است و احساسات او را به مخاطب نشان دهید. هر چقدر ایده ها جدیدتر و جالب تر باشند، مخاطبان بیشتری به سمت برند جذب خواهند کرد.

۳- ساده باشید

اعتبار و صحت، ۲ مورد از مهم ترین عناصری هستند که جذابیت یک ایده را برای مخاطب بالا می برند. این عناصر ساده ترین و در عین حال پیچیده ترین مواردی هستند که داستان سرایی و کسب و کار را به هم متصل می کنند. در این مورد استفاده از کلمات کلیشه ای، شانس شما را برای موفقیت افزایش خواهد داد. سعی کنید خودتان باشید و اعتبارتان را نشان دهید. درواقع باید با حفظ سادگی کاری کنید که برند شما برای مخاطبان جذاب تر و دوست داشتنی تر به نظر برسد. برند شما به مرور زمان از طرف رقیبان مورد حمله  قرار خواهد گرفت؛ بنابراین هرچقدر مخاطبان وفادار بیشتری جذب کنید، بهتر می توانید رقیبان را مدیریت کنید.

۴- داستان را در محل مناسب به اشتراک بگذارید

بعد از اینکه تصمیم گرفتید از چه پلتفرم و رسانه ای برای ارتباطات استفاده کنید، باید علایق مخاطبان را نیز در نظر بگیرید. ببینید آن ها بیشتر وقت خود را در کدام سایت یا شبکه ی اجتماعی سپری می کنند. به عنوان مثال رادیو محل مناسبی برای تبلیغ یک برند است؛ اما اگر قصد دارید مشتری ها را به صفحه ی فروش هدایت کنید، باید از رسانه ی دیگری استفاده کنید. فیسبوک مناسب ترین شبکه ی اجتماعی برای برندها و کسب و کارهایی است که به دنبال لینک مستقیم برای هدایت کاربران هستند.

 مخاطبان دوست دارند در این شبکه ی اجتماعی فعال باشند و این به نفع برند شما است. درواقع یک کسب و کار می تواند از این طریق یک ارتباط دوطرفه با مخاطبان خود برقرار کند. گروه های فیسبوک به شما فرصت می دهند تا ببینید مردم این روزها در مورد چه موضوعی صحبت می کنند. اینکه به دنبال چه چیزهایی هستند و حاضرند برای خرید چه محصولی پول بدهند.

منبع: فرصت امروز

ادامه مطلب...
22 مرداد 1396

 

تا چند سال پیش بسیاری از صاحبان کسب و کار برای تبلیغ محصولات خود به تبلیغات شهری در قالب بیلبورد و پوستر یا تبلیغات ویدئویی بر بستر رسانه ملی بسنده می‌کردند، اما با ظهور شبکه‌های اجتماعی و افزایش قدرت و محبوبیت این شبکه‌ها در میان مردم، معادلات در دنیای بازاریابی نیز تغییر کرد.

 

درحال‌حاضر بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی با استقبال زیادی از سوی شرکت‌ها و صاحبان کسب و کار مواجه شده است. چرا که به دلیل نفوذ بالای شبکه‌های اجتماعی در میان مردم، تبلیغ در این فضا به سرعت اثرگذاری خود را نشان می‌دهد و به جذب مشتری و فروش محصول منجر خواهد شد. علاوه بر این از آنجایی که مشتری در این فضا می‌تواند با ارائه نظرات خود در لحظه باعث جلب نظر سایر کاربران شود، شرکت‌ها وقت و هزینه بیشتری را برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند.

به عنوان نمونه تلگرام یکی از شبکه‌های ارتباطی پرقدرت به شمار می‌آید که در زمینه جذب مخاطب در ایران قوی عمل کرده است. در این شبکه ارتباطی همه افراد از همه گروه‌ها به فعالیت می‌پردازند و به همین دلیل هم بسیاری از کسب و کارها ترجیح می‌دهند به جای سرمایه‌گذاری و تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی دیگر، در این فضا به بازاریابی محصولات خود بپردازند. آنچه این شبکه را از سایر شبکه‌های اجتماعی متمایز کرده، این است که بازاریاب‌ها در تلگرام هیچ محدودیتی برای ارائه محتوای متنی، صوتی و حتی تصویری ندارند و به سرعت هم می‌توانند نتیجه تبلیغات خود را مشاهده کنند.

 

این در حالی است که باقی شبکه‌های اجتماعی مجازی به طور معمول گروه‌های سنی خاصی را می‌پذیرند و در صورتی که یک کسب و کار به دنبال دریافت نظر موافق همه مردم باشد، به وسیله فعالیت در سایر شبکه‌ها مانند فیسبوک و لینکدین به موفقیت چندانی دست نخواهد یافت، چرا که این شبکه‌ها در جذب مخاطبانی از گروه‌های سنی و اجتماعی خاص موفق بوده‌اند. نباید فراموش کرد که بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی که با نام سوشیال مارکتینگ شناخته می‌شود، درحال‌حاضر یکی از اصول مهم در رونق بازار فروش است و در صورت نادیده گرفته شدن می‌تواند به شکست محصول و در ادامه شکست کسب و کار منجر شود.

منبع: ساعت 24

ادامه مطلب...
19 مرداد 1396

امروزه زمان آن رسیده است که کمی در مورد نحوه استفاده مردم از شبکه‌های اجتماعی و راه‌های ارتباطی یک برند یا شرکت با مردم از طریق اینگونه کانال‌های ارتباطی صحبت کنیم. آیا تا به حال توجه کرده‌اید مردم چگونه از این شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند یا حتی در چه حوزه‌هایی این شبکه‌ها را به کار نمی‌گیرند؟ شما به عنوان صاحب یک کسب و کار آیا تا به حال به استفاده از فیلم‌های ویدیویی یا تبلیغات در این شبکه‌ها فکر کرده اید؟

 

در دنیای اطراف ما خیلی از چیزها تغییر کرده است و اگر بخواهیم کمی بیش‌تر در این مورد صحبت کنیم، باید بگوییم این تغییرات از فیس بوک آغاز شد. سال 2012 سال عجیبی بود؛ در آن سال‌ها هیچ کس از قدرت و تاثیر این شبکه اجتماعی بر دنیای تجارت و خرید و فروش آگاه نبود. با این حال، امروزه فیس بوک یکی از مشهورترین و معتبرترین کمپانی‌های دنیاست که با سرعت قابل توجهی در حال رشد و بزرگ شدن است و تنها رقیبان این شرکت، گوگل و اپل هستند.

موفقیت فیس بوک به عنوان یک کسب و کار ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با موفقیت آن در حیطه موبایل دارد. در سال 2012، موبایل و اپلیکیشن‌ها و تبلیغات مربوط به آن تنها 10 درصد از درآمد فیس بوک را تشکیل می‌داد و امروزه این رقم به 82 درصد رسیده است.

 فیس بوک، به عنوان یک شبکه اجتماعی به خوبی توانسته اند یا تغییر رویه کاربران خود، از اپیلیکیشن مختص به دسکتاپ و کامپیوتر، به موبایل تغییر وضعیت دهد و از این طریق درآمد بزرگی را برای این شرکت به ارمغان آورد. این موفقیت هم چنین به فیس بوک این امکان را داده است که بزرگ و بزرگ‌تر شده تا جایی که اپلیکیشن‌های دیگر مانند اینستاگرام را خریداری کرده و به تولید محصولات جدید مانند مسنجر بپردازد.

فیس بوک در هیچ زمانی مانند زمان حال بزرگ و معتبر نبوده است. این شرکت با هوشمندی و ذکاوت در حال تولید و ارتقا شبکه‌های ارتباط جمعی می‌باشد. بنابراین، برای شما نیز باید حایز اهمیت باشد که مخاطبانتان را که از طریق فیس بوک، اینستاگرام یا سایر شبکه‌های ارتباط جمعی با شما در ارتباط هستند، بشناسید. در واقع آن‌ها همه جا هستند و شما باید بدانید چگونه می‌توانید از امکانات فیس بوک یا سایر شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط با آن‌ها استفاده کنید.

چهار روند اصلی وجود دارد که آینده شبکه‌های ارتباط جمعی را تعیین می‌کند:

۱) کانال‌های ارتباطی جدید

یکی از جدیدترین تغییرات فیس بوک، ایجاد پیام رسان فیس بوک است. این ابزار، به همراه دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام  و واتس آپ بستر خوبی را برای ایجاد کانال‌های ارتباطی جدید فراهم می‌کند.

بار دیگر به سال 2012 برمی‌گردیم، در آن سال سه شبکه بزرگ اجتماعی فیس بوک، توییتر و لینکدین بود . یک شرکت تنها نیاز داشت در این شبکه‌های اجتماعی که همه بر روی کامپیوتر اجرا می‌شوند با مخاطب در ارتباط باشد. هدف اصلی نیز این بود که شما بتوانید فالورهای بیش‌تری جمع کرده و برای مطالبی که انتشار می‌دهید، مخاطبان علاقه مند داشته باشید.

امروزه اگر چه مخاطبان شما ممکن است در این سه شبکه حضور داشته باشند، اما شبکه‌های ارتباط جمعی دیگری نیز وجود دارند که شما نباید از آن غافل شوید. در واقع، شما باید مخاطبان خود را بشناسید و سپس با توجه به خصوصیات مخاطبانتان به دنبال کانال ارتباطی موثر و کارآمد باشید.

برای این که به این هدف دست یابید، نیاز به مدیریت شبکه‌های ارتباط جمعی دارید. شما نیاز دارید در قدم اول مشتریان و بازار هدف خود را شناسایی کنید و متناسب با آن کانال ارتباطیتان را انتخاب کنید. اگر چه ممکن است شبکه‌های اجتماعی سابق همچنان مویر و کارآمد باشند، اما نباید از شبکه‌های اجتماعی جدید غافل شد.

پس از انتخاب کانال ارتباطی، باید ویژگی‌های آن شبکه را به خوبی شناخته و به دنبال انتشار محتواهای متناسب باشید. این بدان معنیست که بازاریابان شبکه‌های اجتماعی باید در امر تبلیغات، ساخت ویدیو، ربات‌های پیام رسان و بسیاری از موارد دیگر خبره باشند. نکته مهم‌تر این که شما نباید سعی کنید از این شبکه‌های اجتماعی به عنوان کانال‌های توزیع کالا استفاده کنید. استراتژی درست آن است که شما بتوانید از این طریق توجه مخاطبان خود را جلب کرده و محتواهایی به اشتراک بگذارید که مخاطبانتان را به مشتریانتان تبدیل کند.

۲) فیلم و ویدیو

همه ما امروزه به کمک بسته‌های داده خطوط تلفن همراهمان یا مودم‌های اینترنت، یک کامپیوتر فوق سریع در جیب‌هایمان داریم که از انتشار یا تماشای فیلم‌های ویدئویی را برایمان راحت و هموار کرده است. همین تغییرات سبب شده است که امروزه فیلم‌های ویدیویی از رایج‌ترین محتواهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و فیس بوک باشد.

این تغییرات دنیای تبلیغات و بازاریابی را نیز دچار تغییر و دگرگونی کرده است. اگر شرکت شما هنوز برای تبلیغات محصولات خود ویدیوهای کوتاه نساخته است، بدون شک اشتباه بزرگی را مرتکب شده است. با این حال، این کار محدودیت‌ها و قوانین خاص خود را دارد و کارآسانی نیست. اگر در این باره درست عمل نکنید، حتی ممکن است به برند خود لطمه وارد کنید، بنابراین حتما از افراد متخصص کمک بگیرید.

ویدیوها باید بخشی از تمام کمپین‌های تبلیغات و بازاریابی شما باشد. این ویدیوها می‌تواند بر اساس سلیقه مخاطبانتان به صورت زنده یا ضبط شده پخش شود. ساده‌ترین راه برای تولید ویدیوی مرتبط آنست که از خود در مورد بخش‌های اساسی ویدیویتان سوال کنید. سپس، پس از انتشار هر ویدیو به بازخوردها و تعداد بازدیدهای آن توجه کنید تا بتوانید اشکالات کار خود را رفع کنید.

۳) موبایل

امروزه تقریبا همه افراد در جیب‌های خود گوشی‌های هوشمند دارند. Wifi همه جا هست و اینترنت نسل چهارم دسترسی به اینترنت را ساده تر از قبل کرده است. بنابراین، دسترسی به محتواهای منتشر شده در شبکه‌ها و کانال‌های اجتماعی نیز از قبل بسیار راحت‌تر است. از تمامی این موارد می‌توان نتیجه گرفت امروزه اکثر مردم تمایل دارند تا حد امکان تمام کارهای خود را از طریق موبایل انجام دهند. آمار نیز موید این مطلب است: امروزه بیش از 80 درصد از کاربران شبکه‌های اجتماعی از موبایل استفاده می‌کنند. در بعضی نقاط جهان برخی کاربران تنها از موبایل برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند. آیا تا به حال به برقراری ارتباط با این دسته از کاربران فکر کرده‌اید؟

جواب ساده و کوتاه است: موبایل و کاربران آن باید یکی از مهم‌ترین مواردی باشد که در استراتژی‌های بازاریابی خود لحاظ می‌کنید. مخاطبان شما دیگر علاقه ای به استفاده از کامپیوتر برای انجام بسیاری از کارهای خود ندارند و حتی نسبت به ظاهر صفحات وب نیز حساس هستند.

فیس بوک در این مورد نیز راه چاره‌ای اندیشیده است و Lead Ads را ایجاد کرده است. این ابزار، محتواهای شما را در فیس بوک یا ایسنتاگرام به مشتری نمایش داده و به شما اجازه می‌دهد فرمت و ظاهر محتواها را طبق سلیقه خود تنظیم کنید. این ابزار در واقع به معنای ارتباط مستقیم شما با مشتریست و بدون شک می‌توانید تاثیرگذارتر از روش‌های دیگر مانند ارسال ایمیل‌های گروهی باشد.

۴) تبلیغات اجتماعی

بیش‌تر مردم موافق این امر هستند که باید در استراتژی‌های بازاریابی جدید از فیلم‌های ویدیویی و موبایل استفاده کرد. اما سوالی که باید پاسخ داد اینست که آیا باید از تبلیغات نیز استفاده کرد؟ پاسخ مثبت است.

 نکته اول اینست که شما نباید بیش از حد و در هر کمپین برای محصول خود تبلیغ کنید. با این حال اگر نتوانید به صورت موثر از شبکه‌های اجتماعی برای مطرح کردن برند خود استفاده کنید، رقابت را واگذار کرده‌اید.

مطلب دیگر این که شما نیاز به بودجه‌های کلان برای تبلیغات ندارید و می‌توانید تبلیغات را کاملا متناسب با بودجه خود کم یا زیاد کنید. برای تبلیغات به دنبال کانال ارتباطی مناسب باشید تا بتوانید بیش‌ترین ارتباط را با مخاطب داشته باشید. فیس بوک و Linked In می‌توانند شبکه‌های مناسبی باشند‌. فراموش نکنید تبلیغات نباید صرفا بخشی از کمپین شما برای ارتباط با مردم باشد، بلکه باید در تمام تصمیم گیری‌ها به آن توجه کنید. تبلیغاتتان باید با محصولات و محتواهایی که منتشر کرده اید در ارتباط باشد تا هم کسل کننده نباشد هم بر روی مشتری تاثیر خود را بگذارد.

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
18 مرداد 1396

 

این روزها همه‌ی بازاریابان به اهمیت استفاده از استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی پی برده‌اند و می‌دانند که برای رشد سریع باید از آن استفاده کنند. اما در کنار رشد شخصی باید به مسائل اجتماعی نیز توجه شود. در این مقاله به بررسی اشتباهات و یا مزایای بازاریابی اینترنتی که نقش مستقیمی بر جامعه دارند، از دیدگاه نویسنده کتاب Disrupted می‌پردازیم.

 

نگاه به استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی از دیدگاه مشتری

اگر تا به حال نام کتاب Disrupted را شنیده باشید، شاید بدانید این کتاب تجارب نویسنده آن در مورد روند کاری استارت آپ‌ها بر اساس سابقه کاری وی در بخش بازاریابی اینترنتی شرکت HubSpot است و می‌تواند شما را به خوبی از عواقب بازاریابی نامناسب اینترنتی آگاه کند.  در این کتاب، نویسنده شما را متقاعد می‌سازد که امر فروش و بازاریابی بیش از هر کار دیگری به خلاقیت و نوآوری نیاز دارد.

اما در قسمت‌هایی از این کتاب، نویسنده به نقش و تاثیر اینترنت می‌پردازد. قسمت‌هایی که او تجارب خود را در مورد وبلاگ نویسی بیان می‌کند و سپس در مورد اهمیت محتواهای منتشر شده صحبت می‌کند. یا از سوی دیگر در مورد حساب کاربری بازاریابان آنلاین خود که می‌توانند در یک فرآیند اتوماتیک به ارسال پیام به مشتری و ارتباط با او مشغول شوند تا از این طریق توجه و علاقه مشتریان را به محصولات خود جذب کنند.

استانداردهایی که امروزه در دنیای بازاریابی و فروش تعریف شده است، اشتراکات زیادی با کتاب Disrupted دارد. در دنیای امروزی که بازاریابی دهان به دهان و مشتریان راضی نقش مهمی در موفقیت و شکست یک برند در دنیای تجارت ایفا می‌کنند، رهبری نسل‌ها و مشتریان حرف اول را می‌زند؛ منظور از رهبری نسل‌ها و مردم اینست که بتوانید جوری مردم را تحت تاثیر قرار دهید که آن‌ها تمایل داشته باشند به ایمیل‌ها و پیام‌های شخصی شما توجه کرده و در مورد خرید محصولاتتان فکر کنند.

 به عبارت دیگر، وقتی بازاریابی‌ها دهان به دهان باشد، موفقیت یک برند را فقط و فقط دو عامل مشخص می‌کند: میزان فروش و وفاداری مشتریان. در واقع امروزه تنها هدف یک شرکت نباید این باشد که یک مشتری را راضی کند تا پس از بازدید از محصولش آن را خریداری کند، بلکه باید جوری توجه مشتری را جلب کند که او دیگر به خرید این محصول از هیچ شرکت و برند دیگری فکر نکند.

مستقل از نوع کسب و کار شما، بازاریابی اینترنتی و به طور خاص بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های ارتباط جمعی نقش مهمی در موفقیت شما دارد. برای موفقیت در این حوزه چند مرحله لازم و ضروری است.

 مرحله اول این‌که شما بتوانید محتواهای جذاب و بسیار زیادی جمع آوری کنید تا بتوانید مشتریان را به صفحات خود جذب کنید. در قدم بعد، باید این محتواها را در قالب تبلیغات جذاب در اختیار مشتری قرار دهید. در قدم آخر باید بتوانید مشتریان را به فالوورهای خود تبدیل سازید تا هم بتوانید آن‌ها را در محتواهایی که در آینده به اشتراک می‌گذارید سهیم سازید هم از آن‌ها کمک بگیرید تا پست‌های شما را لایک کرده و آن را با دیگران نیز به اشتراک بگذارند.

اما آیا تا به حال از دید مشتریان خود به بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی و اینترنت نگاه کرده‌اید؟ مسلما دریافت ایمیل‌های مکرر از سوی یک برند برای مشتری جذاب نیست؛ در واقع می‌توان گفت صندوق ورودی ایمیل بسیاری از مشتریان مملوست از ایمیل‌های باز نشده و نخوانده. در مورد پست‌های تبلیغاتی فیس بوک و اینستاگرام نیز وضع به همین منوال است.

اینترنت؛ یک شمشیر دو لبه برای کسب‌وکارها

حقیقت امر اینست که استفاده از  اینترنت برای بازاریابی و تبلیغات یک شمشیر دو لبه است و به ازای بازاریابی نامناسب اینترنتی، شما موقعیت‌های زیادی را از دست خواهید داد. امروزه از طریق اینترنت، هر برند جذاب‌ترین بستر برقراری ارتباط در قرن اخیر را در اختیار دارد: بستری که نه تنها می‌تواند به انتشار محتوا بپردازد، بلکه می‌تواند به صورت آنلاین و در لحظه با مشتریان خود صحبت کند. این بستر به همه مشتریان اجازه می‌دهد صدایشان را به گوش دیگران برسانند. هم‌چنین، به فروشندگان اجازه می‌دهد تا برای ایده‌های خلاقانه خود به دنبال روش مناسب بگردند و در آخر نیز بتوانند از کار خود دفاع کنند.

همان‌طور که بسیاری از نویسندگان و بازاریابان بزرگ نیز به آن اشاره کرده‌اند، اینترنت یکی از شگفت انگیزترین اکتشافات قرن اخیر است که امر بازاریابی و تبلیغات را کاملا دگرگون کرده است. آن‌ها معتقدند امروزه از اینترنت می‌توان برای ساخت تبلیغات به گونه‌ای استفاده کرد که بتوانند محتواهای ارزشمند را با مشتری به اشتراک گذاشت.

اما استفاده از اینترنت نیز مشکلات خاص خود را دارد و هر شرکت و برند باید از عواقب بازاریابی نامناسب اینترنتی نیز آگاه باشد.

ابتدا از دید صاحبان کسب و کار به این موضوع نگاه کنیم. امروزه هر برند از تعداد کاربرانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، آگاه است و قصد دارد با جلب توجه این کاربران برای برند خود به دنیال شهرت و محبوبیت باشد. اما چالشی که در این میان است اینست که کدام برند حاضر است هزینه بیش‌تری برای درست رفتار کردن در دنیای تبلیغات آنلاین بپردازد؟ اگر به محتواهای منتشر شده نگاه کنیم درمی‌یابیم همه این محتواها، محتواهای ارزشمند و با کیفیت نیستند و نکته مهم‌تر آن که اگر چه ارتقا سطح مطالب می‌تواند به موفقیت برخی از برندها کمک کند، اما برندها و شرکت‌های زیادی نیز هستند که حتی با انتشار محتواهای نه چندان غنی و مرتبط در حال رشد و موفق شدن هستند.

اگر می‌توانستیم از مدل‌های دینامیک بازاریابی برای ارزیابی میزان تاثیر محتواهای مفید بر روی موفقیت یک برند استفاده کنیم، حل این معادله آسان‌تر می‌شد.

اما برخی معتقدند انتشار مطالب مفید، حتی اگر هزینه بیش‌تری را به شرکت تحمیل کند و مخاطبان کم‌تری را نیز شامل شود، در درازمدت بر روی موفقیت شرکت تاثیرگذار خواهد بود.

با این حال، امروزه بیش‌تر شرکت‌هایی که محتواهای ارزشمند منتشر می‌کنند، شرکت‌های جدید رسانه‌ای هستند که از این طریق می‌خواهند به حذب مخاطب بپردازند و ارزش‌های شرکت خود را به دیگران معرفی کنند؛ حتی اگر این کار از نظر افزایش میزان فروش برای آن‌ها سودی نداشته باشد.

حال به سراغ روی دیگر قضیه می‌رویم. شما یک مشتری هستید که از طریق تبلیغی که در اینترنت با آن مواجه شده‌اید، به سایت یک شرکت رفته‌اید. آیا تمام موضوع همین است؟ مسلما خیر. این تنها قدم اول است که یک برند بتواند از طریق تبلیغات مشتری را به سایت خود هدایت کند. قدم بعد اینست که بتوانید در حدی توجه مشتری را جلب کنید که وی حاضر شود یا صفحه شرکت شما را دنبال کند یا اطلاعاتی نظیر ایمیل خود را با شما به اشتراک بگذارد تا بتوانید این ارتباط را با او حفظ کنید. اگر مشتری صرفا نیم نگاهی به سایت شما انداخته و سپس بدون خرید محصول یا اظهار تمایل برای برقراری ارتباط با شما صفحه را ترک کند، موفقیتی کسب نکرده‌اید.

و در نهایت از همه مهم‌تر این که به این موضوع فکر کنید که شاید شما مجبور باشید برای محتواهای خود هزینه پرداخت کنید. در واقع تا زمانی که بازاریابان از پرداخت هزینه برای انتشار محتواهای مفید طفره می‌روند، نمی‌توان به این حجم از مطالب بی کیفیت در اینترنت ایراد گرفت.

محتوای باکیفیت هزینه دارد و این هزینه را باید شما مستقیم یا غیرمستقیم بپردازید. برای این که محتواهای تاثیرگذار داشته باشید تنها کافیست در انتشار محتوا سلیقه مخاطب را در نظر گرفته و صرفا از کپی کردن محتوا بپرهیزید.

برای این که از اینترنت به عنوان یک ابزار قدرتمند استفاده کنید، این سوال از خودتان بپرسید: چگونه تلاش‌های ما در زمینه بازاریابی اینترنتی می‌تواند اینترنت را به بستری بهتر و نه بدتر تبدیل کند؟ تولید محتواهایی که به مشتری اطلاعات یا دید بدهد بدون شک نقطه شروع است. قدم بعد استفاده از متخصصان بازاریابی اینترنتی برای تاثیرگذاری بیش‌تر است. فراموش نکنید اینترنت شمشیر دولبه است، پس در انتخاب استراتژی‌های مناسب بازاریابی اینترنتی دقت کنید.

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
17 مرداد 1396

امروزه دنیای تبلیغات تغییر کرده است و اگر چه تبلیغات آنلاین سهم زیادی دارد، شرکت‌ها و برندها نباید از تاثیرات تبلیغات محتوا محور غافل شوند. بر خلاف گذشته، دیگر پرداخت هزینه در رسانه‌ها برای انجام تبلیغات نمی‌تواند توجه مشتریان را جلب کند و برندها و شرکت‌ها اگر می‌خواهند در دنیای رقابت پیروز باشند، باید به دنبال روش‌ها و استراتژی‌های جدید باشند. تبلیغات محتوا محور  یا تبلیغات محتوایی یکی از این روشهاست.

 

هزینه‌ها و مزایای تبلیغات آنلاین

جدای از این بحث که تبلیغات آنلاین چقدر می‌تواند موثر و مفید واقع شود، مبحث مهم دیگریست که باید به آن پرداخته شود. به نظر می‌رسد برندهای هوشمند و موفق برندهایی هستند که استفاده از تبلیغات در رسانه‌های قدیمی و متداول با پرداخت هزینه را رها کرده و به سراغ تاسیس رسانه مخصوص به خود رفته‌اند. این شرکت‌ها و برندها در این حالت می‌دانند باید درست بر روی چیزی تمرکز کنند که نظر مشتریانشان باشد: پیشنهاد و توصیه، ارائه اطلاعات و پیشینه برند و گاهی نیز ایجاد سرگرمی برای آنان. به عبارت دیگر، دنیای امروزی تبلیغات دیگر صحبت کردن در مورد مشتری نیست، بلکه صحبت کردن با مشتریسیت. این مفهوم، چیزی جز تبلیغات محتوا محور نیست.

جایگزین کردن رسانه‌های متداول با رسانه خصوصی توسط یک برند، از نظر اقتصادی نیز سبب می‌شود تا بودجه شرکت موثرتر و کارآمدتر صرف تبلیغات شود. علاوه بر این، انجام تبلیغات با پرداخت هزینه در رسانه‌ها چیزی بیش‌تر از صرفا اتلاف هزینه است.زیرا امروزه رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی به سرعت در حال تغییر است و اگر برندی بخواهد با پرداخت هزینه از این رسانه‌ها برای تبلیغات خود استفاده کند، باید نیروی کاری و هزینه بالایی صرف کند تا خود را با این تغییرات مطابقت داده و همواره به دنبال جدیدترین تکنولوژی یا بستر ارتباطی باشد.

با این حال، علی رغم اینکه تبلیغات زیاد و پرداخت هزینه‌های گزاف برای تبلیغات در رسانه‌ها صرفا سبب موفقیت یک برند یا فروش بالای یک محصول نیست، هنوز هم شرکت‌ها و برندهای بسیاری هستند که اصرار دارند از این استراتژی برای موفقیت در بازار رقابت استفاده کنند.

۳ دلیل که شما را مجاب می‌کند بر روی تبلیغات محتوا محور سرمایه گذاری کنید

امروزه ارزش‌ها از سمت سرمایه گذاری و صرف هزینه در رسانه‌های عمومی به سمت تبلیغات محتوا محور و مرتبط در رسانه‌ مخصوص هر برند تغییر یافته است. اما بسیاری از شرکت‌ها و برندها هنوز با این تغییر کنار نیامده یا اهمیت آن در موفقیت را نادیده می‌گیرند.

همانند تبلیغات در رسانه‌های عمومی با صرف هزینه، تبلیغات در رسانه مخصوص یک برند و ایجاد محتواهای مرتبط نیز استراتژی‌های خاص خود را دارد تا بتواند بر روی مخاطب تاثیرگذار باشد. اما فراموش نکنید اگر شما بتوانید نیازها و سلایق مشتریان خود را به خوبی بشناسید، سپس به تولید محتوا بپردازید و اعتماد و توجه آن‌ها را جلب کنید، رقابت را در دست گرفته‌اید و می‌توانید به انتظار موفقیت باشید. اگر هنوز هم نسبت به تبلیغات محتوا محور دچار شک و تردید هستید، سه دلیل مهم زیر را حتما مرور کنید:

۱) رهبری منسجم‌تر

تبلیغات محتوا محور به شما این امکان را می‌دهد تا از همه فرصت‌هایی که برایتان پیش می‌آید، استفاده کنید.

اما فراموش نکنید انتشار محتوا، هدف خاص خود را دارد و انتشار محتوای بی هدف موثر نیست.

برای تولید محتوای تخصصی از همکارانتان کمک بگیرید.

ببینید مشتریان چه اطلاعاتی از شما می‌خواهند، سپس به کمک تیم خود محتواهای این چنینی منتشر کنید.

اگر موفق شوید اعتماد مخاطبان را جلب کنید، مشتریان وفاداری در طول زمان پرورش خواهید داد.

۲) استفاده از نیروهای متخصص

در زمینه تولید و انتشار محتوا، معمولا کارمندان تمام وقت گزینه‌های مناسب‌تری هستند، زیرا کار سختیست اگر شما بخواهید نیروهای زیادی را مدیریت کنید و آن‌ها را آموزش دهید تا به عنوان صدای برند شما شناخته شوند. با این حال، کار انتشار محتوا اگر چه ممکن است در ابتدا کاری ساده به نظر برسد، اما کاری تخصصیست و شما نیاز به استفاده از نظرات نویسندگان، بازاریابان و ادیتورهای باتجربه دارید. لذا، شما می‌توانید از این افراد به صورت پروژه محور در تیم خود استفاده کنید.

برای این که بتوانید به بهترین نحو از نویسندگان مهمان استفاده کنید، ابتدا باید مانند یک ناشر فکر کنید.

برنامه انتشاراتی شما به چه صورت است؟

آیا ترجیح می‌دهید از محتواهای کوتاه استفاده کنید یا محتواهای طولانی؟

آیا تنها به پیش نویس اولیه محتواها نیاز دارید؟

یا از نویسندگان مهمان می‌خواهید یک کار نهایی شده به شما تحویل دهند؟

برای انتخاب نویسنده، به سراغ کسانی بروید که در حیطه کاری شما نیز دانش و معلومات کافی دارند.

این افراد می‌توانند محصول شما را از زوایای جدیدی بررسی کنند و توجه مخاطبان را جلب کنند.

۳) هزینه‌های جانبی کم‌تر

با در نظر گرفتن استانداردها و پروتکل‌های مناسب برای انتشار محتوا، شما می‌توانید از نویسندگان جوان بسیاری که مستعد رشد و شکوفایی هستند، استفاده کنید. بررسی‌ها و تجارب نشان می‌دهد اگر شما بتوانید مسیر درست را برای نویسندگان خود مشخص کنید، نویسندگان جوان بسیار خلاق‌تر و باانگیزه‌تر از نویسندگان میانسال و باتجربه هستند. این نویسندگان همچنین می‌توانند با روحیه مثبت و خلاقی که دارند، فضای کاری شرکت شما را در جهت مثبت تغییر دهند.

یادتان نرود برای پرداخت مبلغ کمتر، به سراغ هر نویسنده‌ای نروید.

نویسندگان جوانی به درد شما می‌خورند که انگیزه کافی برای کار و پیشرفت داشته باشند.

کافیست آنها را تحت نظر نویسنده باتجربه‌ای قرار دهید تا، هم از خلاقیت و هم از تجربه آنها استفاده کنید.

جمع بندی

استفاده از محتواهای مرتبط به برندها اجازه می‌دهد از فرصت‌های منحصر به فردی که برای آن‌ها پیش می‌آید استفاده کنند.

تبلیغات محتوا محور، باعث معرفی دهان به دهان برند شما می شود.

در واقع مشتریانتان صرفا تبلیغ شما را نمی کنند، بلکه اطلاعات جالبی از شما را در اختیار دیگران قرار دهند.

انتشار محتوا سبب می‌شود مشتریان و مخاطبان شما را شناخته و به شما اعتماد کنند.

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
15 مرداد 1396

در مطبوعات به عنوان یک ابزار بازاریابی مقرون به صرفه برای کسب و کارهای کوچک شناخته شده است. زیرا هزاران نفر در روز با خواندن روزنامه ها تبلیغات شما را مشاهده می کنند، و این باعث گسترش کسب و کار شما می شود. مزایای تبلیغات طبیعتاً برای هر کسب و کاری ملموس است.

 

در مطبوعات به عنوان یک ابزار بازاریابی مقرون به صرفه برای کسب و کارهای کوچک شناخته شده است. زیرا هزاران نفر در روز با خواندن روزنامه ها تبلیغات شما را مشاهده می کنند، و این باعث گسترش کسب و کار شما می شود.

 نشریه ها انواع مختلف دارند که عبارتند از روزنامه های ملی، منطقه ای، اوراق بهادار که در بانک ها ارائه می شود، مجلات عمومی، مجلات فنی و حرفه ای و این ابزار طرفداران خاص خود را دارند.

 نشریه ها به صورت انواع مختلف در مناطق متفاوت توزیع شده و در دسترس مردم قرار می گیرند. امروز در این مقاله می خواهیم مزایای تبلیغات در نشریات را برای شما توضیح دهیم.

تبلیغات در مجله ها

تبلیغات در مجله ها می تواند شما را به مخاطبان مخصوصی که آن ها را مورد هدف قرار داده اید برساند. علاقه مندان به تجارت خوانندگان تخصصی مجله ها به شمار می روند، پس با ارائه آگهی های تبلیغاتی در مجله ها فرصتی خوب را برای جذب مردم به دست می آورید. تبلیغات چاپی در رسانه ها می تواند با سرعت بیش تری مخاطبان شرکت تجاری را جذب کند. اگر بودجه تبلیغاتی شما کم باشد استفاده از تبلیغات در مجله ها راهی نسبتاً ارزان است.

انتخاب نشریات برای تبلیغات کسب و کار

برنامه ریزی برای تبلیغات در انواع رسانه ها یک مهارت است که هر رهبری نمی تواند از پس آن بر آید. شما هم برای برنامه ریزی و قرار دادن تبلیغات خود در انواع رسانه ها باید اطلاعات لازم را داشته باشید و رسانه ای را انتخاب کنید که از لحاظ کیفیت و تولید محتوا به عنوان بهترین در بین دیگر نشریات شناخته شده باشد. به رقبای خود نگاه کنید کدام نشریه ها و رسانه را برای تبلیغات خود انتخاب کرده اند که به طور منظم مردم عنوان خبرهای شرکت آن ها را دنبال کرده و سود خوبی به دست می آورند؟ با گرفتن یک معامله خوب از طریق تبلیغات در فضای رسانه ها کار شما به پایان نمی رسد و باید مذاکرات بعد از آشنایی با شرکت را جدی گرفته و اهمیت فراوانی برایش قائل شوید. معمولاً تبلیغات مداوم در رسانه ها شامل تخفیفاتی هم می شود. پس برای هر بار رزرو تبلیغات منتظر تخفیفات قابل توجهی هم باشید. اگر آگهی شما با چاپ در نشریات به موفقیت دست یافت حتما دوباره سعی می کنید تبلیغات خود را تمدید کنید. قرار دادن آگهی کسب و کار شما در صفحات مختلف مهم است. مثلاً یک آگهی تجاری می تواند در صفحه اخبار یا بخش مربوط به تجارت موفقیت بیش تری را به دست آورد تا اینکه در یک صفحه نامربوط چاپ شود. بعد از چاپ آگهی سعی کنید میزان و نتیجه تبلیغات خود را چک کنید. به طور مثال در روز چند بار، چند نفر با شرکت شما تماس می گیرند تا اطلاعاتی را دریافت کنند؟ چه موسسه هایی برای تان ایمیل ارسال کردند و پیگیر آگهی شده اند؟

 

منبع: شارا

ادامه مطلب...
07 مرداد 1396

اینترنت اشیا به بسیاری از اشیا و وسایل اطراف ما گفته می‌شود که با استفاده از تکنولوژی‌های بروز به اینترنت متصل می‌شوند و توسط برنامه‌های موجود در تلفن همراه، لپ‌تاب یا تبلت کنترل و مدیریت می‌شوند.

 

به گزارش چاپ و نشر، بیایید قبل از هر چیزی تعریفی از اینترنت اشیا داشته باشیم: اینترنت اشیا به بسیاری از اشیا و وسایل اطراف ما گفته می‌شود که با استفاده از تکنولوژی‌های بروز به اینترنت متصل می‌شوند و توسط برنامه‌های موجود در تلفن همراه، لپ‌تاب یا تبلت کنترل و مدیریت می‌شوند.

با توجه به گسترش نقش روز افزون اینترنت اشیا، در کمتر از ۴ سال آینده شاهد بیش از ۵۰ میلیارد دستگاه و قطعات الکترونیکی هستی که از طریق تکنولوژی اینترنت اشیا به وب متصل هستند.

تاکنون اینترنت اشیا نقش خود را در منفعت رساندن به انسان‌ها به اثبات رسانده‌اند. برای مثال، ادوات اندازه گیری انسولین به افراد دارای دیابت کمک کرده تا بتوانند وضعیت درمان خود را در حالت بدون خطر نگاه دارند. دستبندهای هوشمند نیز با کنترل ضربان قلب و وضعیت تنفس به ما در سالم زیستن کمک می‌کنند.با این حال، هم اکنون پروتکلی برای حفاظت اطلاعات در اینترنت اشیا وجود ندارد و مشخص نیست سازندگان گجت‌های هوشمند چگونه از داده‌هایی که توسط محصولاتشان به دست می‌آید، استفاده خواهند کرد.

اما این موضوع بحث امروزمان نیست‌. امروز می‌خواهیم از نقش اینترنت اشیا در تبلیغات صحبت کنیم. هیچ نظرسنجی قادر نخواهد بود مانند ادوات اینترنت اشیا به تولیدکنندگان فیدبک‌های مفید ارائه دهد. با این حال، صنعتگران و بازاریابان چگونه می‌توانند از اینترنت اشیا در تبلیغات خود و هم‌چنین بازاریابی بهره گیرند؟

اینترنت اشیا، زمانی که نوشیدنی شما از خودتان باهوش‌تر باشد

در سال ۲۰۱۵ کنگره جهانی موبایل به برخی از تولیدکنندگان نوشیدنی اجازه داد تا سیر جابجایی محصول خود را از زنجیره تامین تا انتقال به مغازه و رسیدن به دست مشتری دنبال کنند. در این روش، هر بطری به یک تگ دارای کد QR منحصر به فرد مجهز شده است که آن را از دیگر بطری‌ها متمایز می‌کند. به کمک این تگ، مشتری نیز می‌تواند از اصل بودن محصولی که خریداری کرده است مطمئن شود. تنها کافی است با نرم افزار بارکد خوان و یک گوشی هوشمند، برچسب محصول را بخواند.

مسلما هر مشتری از وجود چنین تکنولوژی پیشرفته‌ای بر روی محصولی که خریداری کرده است، خرسند خواهد بود.

در حال حاضر، مبحث اینترنت اشیا بیش‌تر با ایده‌ها و نظرات، مخصوصا نظرات گنگ و مبهم سروکار دارد. مطمئن باشید دیری نخواهد انجامید که شرکت‌ها و کمپانی‌های مختلف با محتواهای شخصی از طریق بسترهای تازه تاسیس نظیر اینترنت اشیا ما را احاطه می‌کنند.

چرا بیش‌تر برندهای مشهور در حال بررسی اینترنت اشیا هستند؟

بیایید با حقیقتی انکار نکردنی روبرو شویم: تلویزیون هم‌چنین قدرتمندترین رسانه برای تبلیغات است. با این که دیگر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اعتقاد به کاهش شدید اثربخشی تلویزیون در تبلیغات هستند، بررسی‌ها حاکی از کاهش ۱.۵ درصدی تاثیرگذاری تلویزیون است.

به نظرتان چرا باید با وجود رسانه‌هایی مانند تلویزیون بر روی بسترهای جدیدی نظیر اینترنت اشیا سرمایه گذاری‌های میلیونی انجام داد تا از این طریق فروش خود را افزایش دهیم؟

مهم‌ترین دلیل اینست که تولیدکنندگان تمایل دارند در مورد محصولاتشان با مشتریانشان صحبت کنند و از رضایت مشتریانشان اطمینان حاصل کنند. حتی تولیدکنندگان می‌توانند در مورد نحوه استفاده و نگهداری محصول یا خدمات پس از فروش آن با مشتریان خود صحبت کنند و خدمات و کالاهای مشابه را به آن‌ها معرفی کنند.

برای مثال، تصور کنید برای پوست چرب خود یک کرم خریداری کرده‌اید‌. فارغ از این که این محصول را چگونه انتخاب کرده‌اید، آیا تمایل ندارید تجربه خود را با تولیدکننده درمیان بگذارید؟

نه رادیو و نه تلویزیون، هیچ کدام این توانایی را در اختیار تولیدکننده و مشتری قرار نمی‌دهند.

Feeligreen یک استارت آپ فرانسوی در حوزه تکنولوژیست که بر روی ادوات اینترنت اشیا کار می‌کند. محصولات این شرکت بیش‌تر با مشکلات پوستی در ارتباط است و گجت‌های آن اطلاعات مصرف کننده را جمع آوری و برای شرکت ارسال می‌کند. شرکت تولید کننده سپس با استفاده از اطاعات دریافتی توصیه‌های لازم را در مورد نحوه صحیح و موثر استفاده از محصول در اختیار مشتری قرار می‌دهد. استفاده از اطلاعات جمع آوری شده هم‌چنین به تولیدکنندگان نیز اجازه اصلاح محصولات را می‌دهد.

تمام ماجرا همین است! هر برندی که فیدبک مفید و موثری از مشتریان دریافت کند، می‌تواند بهترین محصول را ارایه نماید.

 

بدون شک ما نیز به فریبنده بودن حوزه تبلیغات آگاه هستیم. ممکن است هم اکنون تصور ارتباط مستقیم با تولیدکننده و فرستادن نظرات خود برای او کمی عجیب به نظر برسد، اما در آینده‌ای نزدیک اینترنت اشیا همه چیز را تغییر خواهد داد.

ادامه مطلب...
05 مرداد 1396

برخی از بازاریابان زمان زیادی را صرف انتخاب استراتژی تبلیغات مناسب کرده‌اند تا به کسب و کارهای کوچک یاد دهند چگونه به درستی از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند. روی کدام شبکه‌ اجتماعی سرمایه گذاری کنند؟

 

چه میزان سرمایه گذاری کنند؟ بهتر است در چندین شبکه اجتماعی هم زمان تبلیغات داشته باشند یا توجه خود را بر روی یک یا دو بستر تبلیغاتی معطوف کنند؟ با توجه به این‌که تبلیغات کار هزینه‌بری است، پس یافتن پاسخ مناسب برای سوالاتی از این دست برای صاحبان کسب و کار حائز اهمیت است. از این رو با مشورت بازاریابان موفق در حوزه دیجیتال، نکات زیر را برای موفقیت استراتژی تبلیغات با شما به اشتراک می‌گذاریم.

توجه به تمامی فاکتورها برای تبلیغات موثر

در هر شرایط و موقعیت، ارتباطات اجتماعی فاکتور مهمی است که نیاز به آموزش دارد. برای مثال، ممکن است مفاهیمی مانند "کمک و مدیریت بیمار” وجود داشته باشد که مشتریان یا از وجود این مفاهیم اطلاعی نداشته باشند یا ندانند این گونه خدمات چگونه به آن‌ها کمک خواهد کرد. بنابراین انتشار مقالاتی نظیر اهداف این خدمات، مزایا و منافع آن و مواردی از این دست برای روشن شدن موضوع مورد نیاز می‌باشد. حال اگر بتوانید مشتریان را به سمت محصول یا خدمات خود جذب کنید، در قدم بعد مشتریان به سراغ فروشندگان دیگر خواهند رفت تا بتوانند بر اساس مقایسه محصولات انتخاب درستی داشته باشند.

در مقابل، اگر شما می‌خواهید محصولی را تبلیغ کنید که برای مشتریان شناخته شده است و مشتریان هدفتان نیز مشخص است، می‌توانید مستقیما به تبلیغ بپردازید.

هنگامی که می‌خواهید از شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغات استفاده کنید، باید به دو سوال ساده ولی اساسی پاسخ دهید: کجا می‌خواهید تبلیغات داشته باشید؟ چقدر می‌خواهید برای تبلیغات خود هزینه کنید؟ برای این که بتوانید تشخیص دهید تا چه میزان باید هزینه کرد. باید ببینید هر مشتری چقدر برای شما سود خواهد داشت و شما چه قدر باید هزینه کنید تا بتوانید او را جذب کنید.

 حل این معادله بسیار مهم است. برای مثال، برای فروش محصول ۱۰۰ هزارتومانی با ۷۰ هزار تومان تولورانس، شما می‌توانید از ۴۰ تا ۱۴۰ هزارتومان بر اساس بودجه و اهداف اقتصادی خود هزینه کنید. این فاکتور را نیز باید در نظر بگیرید که آیا این مشتری می‌تواند در آینده خود به منبع درآمدی شما مبدل شود یا خیر.

برای کسب و کارهای کوچک، حل این معادله مهم‌تر است، زیرا باید بتواند موانع و محدودیت‌های اقتصادی شرکت را مدیریت کند. هم‌چنین، گاهی ممکن است هزینه‌ای که شما صرف تبلیغات می‌کنید بعد از چند ماه به شما باز گردد. پس باید فاکتور تاخیر زمانی را نیز مد نظر قرار دهید.

تحلیل و بررسی دقیق

در خریدهای اینترنتی، دنبال کردن این که بیشترین فروش از کدام کانال حاصل می‌شود، ممکن است دشوار و حتی گمراه کننده باشد. در بسیاری از موارد، خریداران اینترنتی الزاما اولین محصولی که به آن‌ها پیشنهاد می‌شود را خریداری نمی‌کنند. بلکه در مورد محصول پیشنهادی تحقیق کرده و آن را با محصولات موجود دیگر از نظر قیمت و کیفیت مقایسه می‌کنند.

 بنابراین پس از مشاهده ۵ یا ۶ محصول اقدام به خرید می‌کنند. از این رو یک متخصص بازاریابی اینترنتی می‌تواند به شما کمک کند در این مقایسه پیروز شوید، البته به شرط آن که شما کانال ارتباطی خود با مشتری را به درستی انتخاب کرده باشید.

تمرکز کردن بر روی بسترهای تبلیغاتی مورد توجه مشتریان

یک استراتژی تبلیغات که می‌تواند به توسعه کسب و کارهای کوچک کمک کند، تصمیم گیری مناسب و صحیح در انتخاب بسترهای تبلیغاتی موجود است. از نظر بازاریاب‌های موفق، بهترین استراتژی برای تبلیغات این است که یک یا دو شبکه اجتماعی مناسب مانند گوگل و فیس بوک را انتخاب کرده و از انجام تبلیغات گسترده و پراکنده در چندین شبکه اجتماعی خودداری نماییم.

 آن‌ها بر این باور هستند که هر کجا استراتژی موفقی داشتید، همانجا متمرکز شوید. برخی از کسب و کارها بوده‌اند که تنها در یک نقطه موفق شده و با گسترش همان بستر، به کسب و کار خود رونق بخشیده‌اند. به عبارت دیگر، هنگامی که استراتژی شما موفق شد، بر روی همان کانال تمرکز کنید و نگران از دست دادن دیگر بسترهای ارتباطی نباشید.

 اگر بتوانید موفقیت خود را تثبیت کنید، فرصت‌های بیش‌تری به دست خواهید آورد. شاید در ابتدا این گونه به نظر برسد که شرکت‌های بزرگ به دلیل داشتن سرمایه‌های مالی بیش‌تر ممکن است بتوانند حاشیه خطای بیش‌تری داشته باشند، اما تحقیقات نشان داده است که در انتخاب استراتژی تبلیغات مناسب، شرکت‌های بزرگ و کوچک هر دو از یک قانون کلی پیروی می‌کنند. بنابراین تمام شرکت‌ها منابع محدودی برای تبلیغات داشته و حاشیه خطای نسبتا مشابهی دارند.

در استراتژی تبلیغات از چه چیزهایی پرهیز کنیم؟

یکی از عواملی که می‌تواند اعتبار برند شما را زیر سوال برده و از اعتماد مشتریان شما بکاهد، تلاش برای فریفتن الگوریتم‌های جستجو در گوگل است. نمونه‌ای از این کارها لینک کردن تبلیغات خود با نام چهره‎‌های مشهور و هدایت کاربران به سمت تبلیغات می‌باشد. به عنوان یک فعال حرفه‌ای از انجام این دست کارها جدا خودداری نمایید.

 زیرا منجر به سلب اعتماد مشتریانتان خواهد شد. علاوه بر این، زمانی که بسترهای تبلیغاتی تغییر کند، ممکن است حقه شما نیز آشکار شود. در صورتی که اگر به درستی به تبلیغات بپردازید، این دسته از تبلیغات می‌تواند شما را به سمت فروش تضمین شده و قابل پیش بینی راهنمایی کند.

انتخاب روش‌های جدید و مناسب

رهبری فکری و ارزش کارهای تبلیغاتی می‌بایست همسو با تبلیغات فروش یک محصول باشد. اطلاعاتی که از نظر مشتری جذاب و مفید به نظر برسد، به مراتب بهتر از یک تبلیغ آنی می‌باشد که منجر به فروش شود. اولویت و روند دیگری که باید در تبلیغات مدنظر قرار گیرد، استفاده از محتوای ویدیویی می‌باشد.

 تولید انبوه به تنهایی نمی‌تواند مشتریان را برای خرید مجاب کند، پس بودجه خود را ذخیره کنید. عامل مهم دیگر، مدت زمان تبلیغات ویدیویی است. گاهی یک فیلم ۶۰ ثانیه‌ای ممکن است مشتری را خسته و کسل کند، در حالی که یک فیلم چندین دقیقه‌ای برای مشتری جذاب باشد و آن را دنبال کند. پس، بیش‌تر از آن که به تعداد کلمات و مدت زمان فکر کنید، به جذاب بودن محتوای تبلیغات خود توجه کنید.

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
صفحه1 از19