تکنیک‌های استفاده بهینه از بازاریابی تأثیرگذار

امروزه بازاریابی تأثیرگذار بدل به یکی از محبوب‌ترین الگوهای بازاریابی در سراسر دنیا شده است. فقط در سال ۲۰۱۸ بیش از ۷۴۰ پلتفرم مختلف بر روی این الگوی بازاریابی تمرکز کرده بودند. یکی از دلایل اصلی توجه بالای برندها به بازاریابی تأثیرگذار نرخ بالای جذب مخاطب از طریق آن است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از نوش آنلاین: در حقیقت نرخ جلب نظر مخاطب و تعامل نزدیک با آنها از سوی افراد تأثیرگذار در اینستاگرام ۱٫۸۷ درصد است. این امر برای افراد تأثیرگذار با کمتر از ۲ هزار فالوور ۱۰٫۷ درصد ارزیابی شده است.

بدون شک بازاریابی تأثیرگذار همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد، با این حال رشد مناسب یک الگوی بازاریابی به معنای ناتوانی برندها در زمینه استفاده بهینه از تکنیک های پیشرفته با هدف افزایش نتیجه بخشی الگوی موردنظر نیست. هدف اصلی من در این مقاله بررسی شش تکنیک جالب و تازه برای افزایش محسوس موفقیت الگوی بازاریابی تأثیرگذار است. در ادامه به بررسی هر کدام از این تکنیک ها خواهیم پرداخت.

 

ایده های بازاریابی تأثیرگذار

بیشک با جست وجویی ساده در اینترنت امکان یافتن توصیه های متعدد در زمینه بازاریابی تأثیرگذار وجود دارد. چالش اصلی برندها در این میان انتخاب بهترین شیوه ها برای اجراست. در این مقاله من با استفاده از تجربه طولانی ام در زمینه بازاریابی و بررسی نحوه موفقیت تکنیک های مختلف دست به انتخاب شش نمونه برتر زده ام. امیدوارم تکنیک های پیش رو به شما در زمینه دستیابی به اهداف تان کمک کند.

 

کدهای تخفیف

کدهای تخفیف توانایی افزایش در لحظه محبوبیت برندها را دارد. این امر به هنگام همکاری با یک فرد تأثیرگذار موجب جلب توجه هرچه بیشتر افراد به کمپین مان خواهد شد. به هر حال وقتی مشتریان با امکان خرید محصولات مورد علاقه شان به قیمت ارزان تر مواجه شوند، به سادگی از آن نخواهند گذشت، بنابراین با ارائه تخفیف های مناسب در کنار همکاری با افراد تأثیرگذار میزان فروش برندمان به شدت افزایش خواهد یافت.

نکته مهم درخصوص ارائه کدهای تخفیف امکان ارزیابی میزان واقعی جلب مشتری تازه در پی همکاری با افراد تأثیرگذار است. پیشنیاز این امر طراحی کد مخصوص برای کمپین مان است. سپس با ارزیابی تعداد دفعات استفاده مشتریان از کد موردنظر امکان فهم دقیق نتیحه همکاری مان با فرد تأثیرگذار موردنظر فراهم خواهد شد. یکی از ایده های جالب در اینجا پرداخت دستمزد به فرد تأثیرگذار طرف قراردادمان براساس میزان دفعات استفاده از کد تخفیف کمپین است. به این ترتیب طرف مقابل مجبور به ارائه بهترین کیفیت و خدماتش خواهد شد. امروزه اغلب برندها از این شیوه برای جلب نظر مشتریان استفاده می کنند. به این ترتیب دیگر خبری از پرداخت هزینه کامل به افراد تأثیرگذار نیست.

یکی از نمونه های جالب در زمینه استفاده از کدهای تخفیف مربوط به برند «دنیل ولینگتن» است. این برند به افراد تأثیرگذار طرف قراردادش ساعت های رایگانش را هدیه کرد. سپس برای هر کدام از آنها کد تخفیف ویژه ای ساخت. میزان درآمد افراد تأثیرگذار از طریق ارزیابی میزان خرید مشتریان با کدهای موردنظر و محاسبه سهم هر فرد از سود نهایی محاسبه می شد.

 

استفاده از گزینه تبلیغاتی شبکه های اجتماعی

اگرچه نتیجه‏بخشی فعالیت افراد تأثیرگذار بسیار بالاست، با این حال استفاده از تبلیغات پولی در شبکه های اجتماعی هم باید در نظر داشت. این امر به عنوان یک مکمل قدرتمند ثمربخشی کمپین ما را افزایش خواهد داد. بسیاری از برندها برای تبلیغات از اکانت افراد تأثیرگذار استفاده می-کنند. خبر خوش اینکه علاوه بر این شیوه امکان بهرهمندی از خدمات تبلیغاتی پلتفرم های بزرگ نظیر اینستاگرام و توییتر نیز وجود دارد. با این کار پلتفرم های موردنظر پست های اکانت رسمی برندمان را برای دامنه مشخصی از کاربران به نمایش در می آورند. بهرهمندی از مزیت های این شیوه در کنار همکاری با افراد تأثیرگذار شانس ما برای موفقیت در زمینه فروش محصولات را افزایش خواهد داد. مزیت همکاری با پلتفرم های اجتماعی امکان انتخاب پست موردنظر برای توسعه و بهره‏مندی از بانک اطلاعاتی دقیق است. بیشک این امکان در زمینه همکاری با افراد تأثیرگذار فراهم نخواهد بود. به همین خاطر نیز پوشش کمپین تاثیرگذاری مان با همکاری شبکههای اجتماعی گزینه جذابی خواهد بود.

بسیاری از برندها پست های مربوط به افراد تأثیرگذار را تبدیل به تبلیغ اصلی شان در شبکه-های اجتماعی می کنند. این امر به دلیل اثربخشی بیشتر پست های مربوط به یک اکانت حقیقی در مقایسه با برندهاست. نکته مهم اینکه چنین پست-هایی دارای عنوان «پست تبلیغاتی» خواهد بود. به این ترتیب کاربران امکان مشاهده برند طرف قرارداد فرد تأثیرگذار را خواهند داشت. خوشبختانه بسیاری از شبکه های اجتماعی در این زمینه فرصت بهره‏مندی از اطلاعات دقیق در مورد تبلیغ موردنظر را فراهم می کنند.

بدون تردید مزیت اصلی استفاده از گزینه تبلیغات در شبکه های اجتماعی امکان دسترسی به اطلاعات طبقه‏بندی شده است. برندهای بزرگ برای بهبود کیفیت کمپین های شان همیشه از این اطلاعات استفاده می کنند. شاید بسیاری از شما به دنبال راهکارهای ساده و کم‏هزینه تر برای دسترسی به اطلاعات طبقه‏بندی شده باشید. خوشبختانه در این زمینه نیز راهکارهای مناسبی وجود دارد. ابزار SocialCert به طور ویژه برای همکاری میان برندها و افراد تأثیرگذار طراحی شده است. به این ترتیب امکان ارزیابی وضعیت کمپین و نقاط ضعف آن فراهم می شود. استفاده از این ابزار نیاز به بانک اطلاعاتی پلتفرم های اجتماعی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 

تبدیل افراد تأثیرگذار به سفیرهای برند

شاید شما قصد همکاری محدود با یک فرد تأثیرگذار را داشته باشید. در این صورت پس از پایان کمپین موردنظر تمام ارتباط میان ما و آن فرد قطع خواهد شد. از نظر من بهترین شیوه برای بازاریابی به سبک تأثیرگذار همکاری طولانی مدت و تلاش برای توسعه روابط نزدیک است. وقتی یک برند با افراد تأثیرگذار در مدت زمان زیادی همکاری داشته باشد، به تدریج نام فرد موردنظر با آن برند گره خواهد خورد. علاوه بر این، مخاطب های فرد موردنظر در مدت زمان طولانی امکان بهره‏مندی از اطلاعات دقیق تر و شناخت بهتر برند ما را خواهند داشت.

یکی از نکات مهم در زمینه همکاری طولانی مدت با افراد تأثیرگذار ایجاد سهولت در زمینه فروش محصولات به مخاطب های آنهاست. مشتریان برای خرید محصولات یک برند باید ابتدا به آن اعتماد کنند. این امر فقط در طولانی مدت به دست می آید. ایراد اصلی برندها تلاش برای دستیابی به فروش حداکثری در مدت زمان کوتاه است. در نتیجه تمایل این برندها به تغییر فرد تأثیرگذار مورد نظرشان افزایش چشمگیری می یابد. از نظر من سرمایه گذاری بر روی همکاری بلندمدت با یک فرد یا چند فرد تأثیرگذار آنها را بدل به سفیرهای برندمان می-کند. به این ترتیب در طول زمان آنها اطلاعات دقیق تری از برند و محصولات ما خواهند یافت. همین درک عمیق تر افراد تأثیرگذار از برند ما توانایی شان برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب را افزایش می دهد.

یکی از ابزارهای مناسب در زمینه مدیریت رابطه برندمان با سفیرهای خود Twitonomy نام دارد. این ابزار با ترسیم برنامه ای دقیق در مورد فعالیت مطلوب سفیر برند ما امکان ارزیابی میزان موفقیت مان در دستیابی به اهداف تعریف شده را خواهد داد. به این ترتیب ارزیابی نتیجه فعالیت برندمان دردسر چندانی نخواهد داشت.

 

ویدئوهای زنده (Live)

سیستم پخش ویدئوی زنده یک انقلاب تمام عیار در شبکه های اجتماعی ایجاد کرده است. اگر شما به حوزه بازاریابی تأثیرگذار علاقه دارید، نباید اهمیت ویدئوهای آنلاین را از نظر دور نگه دارید. وقتی افراد تأثیرگذار ویدئوی زنده اجرا می کنند، فالوورهای شان امکان تعامل مستقیم با آنها را خواهند داشت. بسیاری از پرسش های مهم در همین ویدئوهای آنلاین مطرح می شود. دلیل این امر احساس ناخوشایند کاربران از طرح پرسش‏های دلخواه شان به صورت کامنت است، بنابراین باید استراتژی بارگذاری ویدئوی زنده را به عنوان یک ابزار بازاریابی قدرتمند مدنظر قرار داد. با این کار فرصت جلب نظر گسترده کاربران به برندمان و محصولاتش فراهم خواهد شد.

وقتی افراد تأثیرگذار در مورد برند ما صحبت می-کنند، میزان آگاهی کاربران نسبت به ما افزایش چشمگیری خواهد یافت. خوشبختانه ایده های بسیار متنوعی در زمینه شیوه بارگذاری ویدئوهای زنده وجود دارد. الگوهایی نظیر پرسش و پاسخ، معرفی محصولات تازه و نمایش شیوه استفاده از محصولات بهترین ایده های ممکن محسوب می شود.

یکی از مثال های جذاب در این مورد عملکرد استارباکس در سال ۲۰۱۶ است. این برند در آن سال قصد ترغیب مردم به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را داشت. در راستای تحقق این هدف آنها با کامن، خواننده مشهور آمریکایی، همکاری کردند. کامن برای دعوت مردم به شرکت در انتخابات و تبلیغ برای برند استارباکس در چند نوبت ویدئوی آنلاین در شبکه-های اجتماعی بارگذاری کرد. این ویدئوها در مجموع ۱۷۶ هزار بازدید و بیش از ۲۰۰ بازنشر دریافت کرد. به این ترتیب اقدام برند استارباکس در راستای تحقق اهدافش کاملا موفقیتآمیز بود.

 

واگذاری مدیریت اکانت مان به افراد تأثیرگذار

یکی از ایده های جالب برای افزایش نتیجهبخشی همکاری با افراد تأثیرگذار واگذاری امکان مدیریت صفحه رسمی برندمان به آنهاست. به این ترتیب در عمل آنها مدیریت اکانت ما را برعهده خواهند گرفت. نکته مهم در این زمینه تعیین مدت زمان مشخص برای مدیریت آنهاست. بدون شک واگذاری مدیریت اکانت برندمان به آنها برای همیشه امکانپذیر نیست. این شیوه نهتنها توجه زیادی به خود جلب می کند، بلکه در زمینه بهبود نتیجه کمپین مان نیز مفید خواهد بود. به احتمال زیاد در نتیجه این استراتژی فالوورهای فرد تأثیرگذار مورد نظر اقدام به فالو کردن برند ما می کنند.

یکی از چالش های اصلی در زمینه واگذاری مدیریت اکانت برندمان به افراد تأثیرگذار نظارت بر تولید محتوای آنهاست. اکانت برند ما نباید به طور کامل هویت اصلی اش را از دست بدهد، بنابراین تایید محتوای موردنظر آنها پیش از بارگذاری ضروری به نظر خواهد رسید. توصیه من در این زمینه همکاری همزمان با چند فرد تأثیرگذار است. به این ترتیب هر کدام از آنها مدیریت بخشی از فرآیند بازاریابی و تبلیغات برندمان را برعهده خواهند گرفت. پس از تعیین دامنه اختیارات و وظایف هر فرد تأثیرگذار امکان اجرای تکنیک موردنظر وجود خواهد داشت.

یکی از نمونه های موفق همکاری برندها با افراد تأثیرگذار در زمینه مدیریت اکانت مربوط به برد «هارپرز بازار» است. این مجله با همکاری جیمی کینگ موفق به ایجاد تحولی اساسی در زمینه فعالیت آنلاین خود شد. رونمایی از محصولات تازه، روخوانی از خبرهای داغ و گفتوگوی زنده با مخاطب های مجله از جمله برنامه های جذاب در پی این همکاری موفقیتآمیز بود.

 

ارائه محصولات به افراد تأثیرگذار

به منظور بهرهبرداری حداکثری از کمپین بازاریابی تاثیرگذاری برندمان باید نسبت به ارائه محصولات مان به افراد تأثیرگذار اقدام کنیم. بدون تردید نتیجهبخشی اقدامات افراد تأثیرگذار با استفاده شان از محصولات ما افزایش چشمگیری خواهد یافت. هیچکس به توصیه های فرد تاثیرگذاری که خود اقدام به استفاده از محصولات برند طرف قراردادش نمی کند، اعتماد نخواهد داشت. وقتی افراد محصولات برندمان را نزد افراد تأثیرگذار مشاهده کنند، جذابیت برندمان در نظرشان چند برابر خواهد شد.

تنها کاری که در اینجا باید انجام دهیم، ارائه برخی از محصولات مان به افراد تأثیرگذار است. به این ترتیب آنها با فعالیت در شبکه های اجتماعی و حتی پیاده‏روی در خیابان نیز برند ما را تبلیغ خواهند کرد. به نظر من درخواست از افراد تأثیرگذار برای صحبت در مورد محصولات مان گزینه منطقی خواهد بود. البته این امر پس از ۱ یا ۲ هفته از استفاده آنها باید صورت گیرد. به این ترتیب توصیه های آنها واقعی تر به نظر خواهد آمد. بارگذاری نظرات مختلف افراد تأثیرگذار در مورد محصولات مان در سایت رسمی برند ایده مکمل مطلوبی برای افزایش نتیجهبخشی کمپین مان خواهد بود. به علاوه، استفاده از پست های افراد تأثیرگذار و بازنشرشان در صفحه رسمی برندمان نیز ایده مناسبی محسوب می شود. این امر بیانگر اهمیت دادن برندمان به تمام جزییات مرتبط به خود است. در کنار این فرآیند بازنشر پست های مربوط به کاربران معمولی نیز باید مدنظر قرار گیرد. به این ترتیب ارزش برند ما در نگاه مخاطب بهبود محسوسی خواهد یافت.

 

نکته پایانی

کمپین های بازاریابی تأثیرگذار مزیت های بسیار زیادی برای ما به همراه دارد. براساس مطالعه ما در سایت smallbiztrends این الگوی بازاریابی ۱۸ برابر سایر الگوها نتیجهبخشی دارد. بدون تردید تکنیک های مورد بحث در این مقاله به افزایش کیفیت کمپین بازاریابی ما کمک خواهد کرد. نکته مهم در این میان استفاده از چند تکنیک در کنار هم است. البته استفاده همزمان از همه تکنیک های موردنظر امکانپذیر نخواهد بود؛ بنابراین باید دست به انتخاب شمار محدودی از آنها زد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)