استفاده ناخواسته توییتر از شماره کاربران برای تبلیغات هدفمند

در سال‌های اخیر شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک به منظور راه اندازی تبلیغات هدف گذاری شده، از اطلاعات کاربران سو استفاده کرده‌اند یا این اطلاعات را به شرکت‌های تبلیغاتی و کمپین‌های انتخاباتی فروخته‌اند. حال به تازگی توییتر اعلام کرده است که به اشتباهی از شماره تلفن کاربرانش برای تبلیغات هدفمند استفاده کرده است.

به گزارش چاپ و نشر این دفعه اولی نیست که با چنین اخباری مواجه می‌شویم، زیرا پیش از این شرکت فیس‌بوک چندین بار اطلاعات شخصی کاربرانش را به کمپین‌های انتخاباتی و تبلیغاتی فروخته بود یا خود این شرکت از اطلاعات شخصی کاربران برای نمایش تبلیغات به صورت هدفمند و گزینشی استفاده کرده بود.

حال امروز تیم توییتر با انتشار بیانیه‌ای به منظور شفاف سازی اعلام کرده است که سهواً شماره تلفن و آدرس ایمیل کاربرانش را در ابزار تبلیغاتی توییتر (Tailored Audiences) به شرکت‌های شخص ثالث تحویل داده است. به گفته توییتر، این اشتباه در تاریخ 17 سپتامبر اصلاح شده است.

قابلیت Tailored Audiences شبکه اجتماعی توییتر، نسخه ای از یک محصول استاندارد در صنعت تبلیغات است که به تبلیغ کنندگان این امکان را می‌دهد تا با توجه به لیست خرید کاربران، تبلیغات خود را به شکل هدفمند منتشر کنند تا به نتایج بهتری دست پیدا کنند. این قابلیت معمولا با در اختیار داشتن اطلاعات مربوط به سهواً شماره تلفن و آدرس ایمیل کاربران کار می‌کند.

اما توییتر در سیستم Tailored Audiences از راهکار متفاوتی استفاده کرده است. شرکت‌های شخص ثالث درخواست خود را در این سامانه ثبت می‌کنند و در ادامه توییتر اطلاعات مربوط به خریدهای کاربرانش را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد که معمولاً این اطلاعات از شماره تلفن و آدرس ایمیل کاربران جمع آوری می‌شوند. حال به نظر می‌رسد که تیم توییتر به اشتباه، به همراه اطلاعات مربوط به خرید‌های کاربران، اطلاعات مربوط به آدرس ایمیل و شماره تلفن آن‌ها را هم به شرکت ها تحویل داده است.

تیم توییتر با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرده است که این اتفاق عمدی نبوده و به اشتباه رخ داده است و از کاربران خود به دلیل به وجود آمدن این مشکل عذرخواهی کرد. تعداد این اشتباهات کم نیست و در سال‌های گذشته چندین بار شاهد نشت اطلاعات کاربران در شبکه‌ها اجتماعی مختلف بودیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 17 مهر 1398 ساعت 08:40
  • اندازه قلم