احمد مقدسی درگفت و گو با چاپ و نشر:

کپی‌کاری و تقلید کار حرفه‌ای‌ها نیست

شکل‌های مختلف تبلیغات، از زمان‌های دور با انسان همراه بوده‌اند.اگر بخواهیم آگهی‌های اشیاء گمشده را معیار قرار دهیم، می‌توانیم تا دوران اختراع پاپیروس به عقب برویم و مصداق‌های تبلیغات را پیدا کنیم.اگر تبلیغات روی دیوارها را نقطه‌ی آغاز جدی تبلیغات بگیریم، می‌بینیم بهاتیا در کتاب خود توضیح می‌دهد که از چهارهزار سال قبل از میلاد مسیح هم، روی سنگ‌های بزرگ و صخره‌های هندی، نمونه‌های پیام‌های تبلیغاتی مشاهده شده است.در کشور چین هم، حدود هزار سال قبل، نمونه‌های جدی لوگوهای تجاری برای مغازه‌ها مشاهده شده است.

ظاهراً تبلیغات هم چیزی شبیه خلاقیت و عشق و آرامش است. تقریباً همه می‌توانیم تا حد خوبی تشخیص بدهیم که چه چیزی تبلیغ است و چه چیزی نیست. اما تعریف دقیق آن ساده نیست.

در گذشته، تبلیغات، به عنوان تنها راه ارتباط با مشتری و ارسال پیام به او تلقی می‌شد.اما امروز دانش بازاریابی به ما آموخته است که هر محصول یا خدمت یا برند، به شکل‌های مختلف با مخاطب و مشتریان بالقوه و مشتریان بالفعل خود رابطه برقرار می‌کند.بسته بندی هم یکی از شکل‌های ارتباط با مخاطب است و ما از طریق آن، پیام‌های زیادی به مخاطبان خود می‌دهیم.

در جهان اکنون ما نقش گرافیک،در تبلیغات و بازار یابی تا آنجا پیش رفته است که اقلام تبلیغاتی به منزله یک وسیله شخصی درآمده است.در جایسویچ، لباس، بچ‌های روی مانتوها و کت‌ها، چاپ‌های روی لباس‌ها و هزاران وسیله دیگر که ما هر روزه از آن استفاده می‌کنیم، نشانی از تبلیغِ چیزی را با خود دارد. در این گفت و گو پرسش‌هایی با احمد مقدسی،گرافیست و طراح و نسبت آن با تبلیغات و بازار یابی مطرح کردیم که مشروح این گفت و گو از نظرتان می‌گذرد.

 

نقش طراحی و گرافیک را در تبلیغ  چطور ارزیابی می‌کنید؟

پایه و اساس هر کاری که ما با تفکر انجام می دیم نیاز به طراحی دارد . به عنوان مثال شما اگر یک ساختمان درست و محکم نیاز دارید . می بایست یک طراحی معماری شود. و یا اگر نیاز به خودرو زیبا دارید یک طراح صنعتی می بایست که طراحی براساس اصول مبانی صنعت کار کند . حال کلیه اقلام تبلیغاتی که هدفی جهت اراه به بازار مصرف را طی می کنند . حتما نیاز به یک طراحی گرافیک دارد . هر شرکتی که بدون در نظر گرفتن اصول و مبانی طراحی گرافیک محصولات خود را به صورت سلیقه ای در بازار تبلیغ می کند تاثیر بسیار ناچیزی در مخاطبان خود دارد و در نتیجه به  شکست می انجامد .

شرکت های تولید کننده اقلام تبلیغی تا چه اندازه نگاه تخصصی به طراحی و گرفیک دارند؟

 متاسفانه شرکتهای ایران در سطح خرد و حتی کلان زیاد توجه ی به طراحی گرافیک برای محصولات خود نمی کند . به نظر بنده دانش بصری نیاز به یک آموزش فراگیر دارد . تا جامعه تولید کننده ما نیاز طراحی گرافیک را در محصولات احساس کنند .

اقلام تبلیغاتی در ایران از نظر طراحی و گرافیک نسبت به طراحی اقلام تبلیغاتی خارجی در چه موقعیتی هستند؟ضعیف،متوسط و یا قوی هستند؟چرا؟

خب قطعا طراحی گرافیک و علم دانش بصری . تفکری است که ما از کشورهای جهان اول وام گرفتیم . قطعا شرکت های کشورهای پیشرفته در ارائه محصولات خود در بازار مصرف، جای طراحی گرافیک را کاملا احساس می کند و با باز گذاشتن دست طراح گرافیک محصولات خود را به نحوه بسیار زیبا و استاندارد بصری به جامعه جهانی ارائه می کنند .

نگاه طراحان و گرافیست ها به اقلام تبلیغی تجاری و غیر تجاری چگونه است.تا چه اندازه طرح ها تولید یا تقلیدی هستند؟

به نظر من یک طراح گرافیک حرفه‌ای در کلیه سطوح سفارشاتی که انجام می دهد . ( تجاری و یا فرهنگی ) سعی می کند به نحوه درست محصول را به مخاطبان معرفی کند  که طراح گرافیک با دانش تصویری خود که شامل آشنایی با فرم و رنگ هست و دانش نظری که می بایست درباره محصول و مخاطبان آن کسب کند وظیفه دارد با رعایت کلیه نکات آن یک طراحی را انجام  دهد . خب طراح توانمند به هیچ عنوان نه کپی می کند و نه تقلید .

طراحی پوستر و بروشور های تبلیغاتی در ایران در بخش های خصصی تجاری و غیر تجاری تا چه اندازه رواج دارد، آیا اوضاع کاری گرافیست ها و طراحان خوب است یا نه؟

متاسفانه ورود تکنولوژی دیجیتال به دنیای طراحی گرافیک اجرای یک محصول گرافیک را آسان کرد . طراحی گرافیک نیاز به یک تفکر و ایده پردازی دارد . ول امروزه هر کس با یک نرم افزار ساده می تواند نوشته ی را کنار تصویری کار کند و همان را به عنوان پوستر و یا بروشور به جامعه ارائه می دهد . این امر باعث شده که سطح سواد بصری در جامعه بسیار پایین بیاد . و سفارش دهندگان هم به خاطر عدم پرداخت حق الزحمه طراحی در یفارشات گرافیک . بازار طراحان گرافیک را بسیار کم رنگ کنند. امروزه هر چه که ما جلوتر می رویم شاهد تعطیلی بیشتر شرکتهای تبلیغاتی و آتلیه های طراحان گرافیک هستیم . گرافیک یک تفکر بصیری هست . نه اجرا کاری کامپیوتری .

به عنوان یک گرافیست ،نقاش و طراح چه انتظاری از شرکت های تولید کننده اقلام تبلیغاتی دارید؟

خب من انتظار دارم که مقداری کارفرمایان محترم سطح سود بصیری خود را بالا ببرند و با باز گذاشتن دست طراح گرافیک به خلق یک محصول گرافیک ماندگار کمک کنند . متاسفانه مدیران محترم شرکت های سفارش دهنده با بیان کلمه  ((( سلیقه ))) تمامی ارزش یک تفکر بصری را از بین می برند . و فکر می کنند طراحی گرافیک یک سلیقه است  . نه دانش .

آینده تبلیغات تجاری را در حوزه طراحی و گرافیک چگونه ارزیابی می کنید؟

اگر منظورتان کشور ماست که چشم انداز خوبی نداره ولی در کشورهای پیشرفته بسیار زیبا حرکت می کنند . و به عنوان یک فرهنگ میراثی برای آیندگان به جا می گذارند .

دانشگاه ها در رشته طراحی و گرافیک قوی هستند یا نه ؟نیروی های توانای جوان در دانشگاه ها تربیت می شوند یا خیر؟

دانشگاه یک سکوی پرش می باشد برای علاقه مند به دانش بصری ولی بدون تجربه کردن و تداوم کسی صرفا با دانشگاه طراح گرافیک نمی شود . معلمین دانشگاه هم نیاز به تجربه و تداوم در کار اجرای دارند تا بتوانند اطلاعات خود را به دانشجو منتقل کنند .

چه پیشنهادی برای بهبود شرایط تبلیغاتی خاصه در حوزه اقلام تبلغاتی داری؟

خرد جمعی در حوزه مدیریت ارائه یک محصول به جامعه . که شامل مدیران شرکتها . طراحان گرافیک بازار یابها . و..... می باشد .

قصد مندی در تبلیغات تجاری،تا چه اندازه  به طراحی و گرافیک و اجرا مربوط می شود؟

کاملا مانند یک انسان هست که نیاز به اکسیژن دارد .

تبلیغات نتیجه گرا، با تبلیغات عام المنفعه از نظر شما چه تفاوتی دارد؟

 

کاملا مانند یک انسان هست که نیاز به اکسیژن دارد .

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)