ضعف عمده بنگاه‏ ها در بازار یابی

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا، یک مشاور در کسب و کار با بیان اینکه مقوله بازاریابی در پیشرفت بازارهای جهانی نقش مهمی ایفا کرده است گفت: شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در سطح کشور دراین بخش ضعیف عمل می کنند.

دکتر مهدی بهاریه  اظهار کرد: با استفاده از بازاریابی درست می توان در کشور به رونق تولید کالاها کمک کرد.

این مشاور در کسب و کار در خصوص اینکه چگونه در این وضعیت اقتصادی نامناسب فعالیت خوب داشته باشیم افزود: وضعیت اقتصادی کشور بد نیست چرا که شرکت ها رفتارهای غلط دارند و این امر باعث ناکارآمدی آنان است.

وی با بیان اینکه شاه کلید موفقیت برندهای بزرگ دنیا را توجه به تجربه مشتری عنوان و بیان کرد: تجربه مشتری گرانبهاترین اتفاقی است که مشتری بابت آن به شما پول می دهد اما بنگاه های اقتصادی و شرکت ها این موضوع را به فراموشی سپرده اند.

وی افزود: این شاه کلید آنچنان مهم است که مدیران بازاریابی که به این امر توجه داشته اند حتی در شرایط بعد رکود اقتصادی نیز موفق عمل کرده اند.

بهاریه بر الگوگیری از نحوه بازار یابی شرکت های بزرگ دنیا و موفق تاکید کرد و افزود: باید عملکرد کمپانی های بزرگ را در زمینه های مختلف از جمله بازاریابی و مشتری یابی تحلیل و بررسی کنیم تا در فروش به موفقیت دست یابیم.

وی با بیان اینکه اگر شرکت ها اصول بازاریابی را فرا نگیرند نابود خواهند شد اظهار کرد: کیفیت در کار خوب است اما این امر تنها باعث موفقیت در زمینه فروش نخواهد شد چرا که شرکت های بسیاری بوده اند که محصولات باکیفیت و استاندارد تولید کرده اند اما در دنیای اقتصاد محو شده اند.

این بازاریاب هویت دادن به محصول را یکی دیگر از عوامل موفقیت در شرکت ها و بنگاه های اقتصادی عنوان کرد و گفت: یک برند باید یک ویژگی خاص و هویتی داشته باشد در غیر اینصورت خود مشتری برای آن هویت ایجاد خواهد کرد.

بهاریه افزود: امروز در دنیا برند های معروف هرکدام یک شخصیت دارند، اگر نتوانید طراحی و به مشتری القا کنید مشتری خود تصویرسازی خواهد کرد، باید شخصیت برند خود را بسازید تا هرکسی از سوی خود شخصیت سازی نکند.

وی توجه به نیروی انسانی را نیز از دیگر عوامل مهم در بنگاه های اقتصادی دانست و افزود: در خصوص دستمزد نیروی انسانی نباید خسیس باشید، آنان هستند که هویت شرکت را شکل خواهند داد با مشتری برخورد خواهند کرد بنابراین افرادی را انتخاب کنید که ارزش های شرکت را درک می کنند، نیروی انسانی تصویری از برند را به مشتری القا خواهند کرد.

بهاریه به مرتب بودن فضای کسب و کار نیز اشاره کرد و افزود: حتی نوع پوشش مدیر و کارکنان، پذیرایی از مشتری ها، امکانات دفتر و نحوه چیدمان مبلمان در مشتری تاثیر خواهد گذاشت.

این استراتژیست برندینگ و بازاریابی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هم اکنون خلاقیت و نوآوری در بین شرکت ها و بنگاه های اقتصادی کمرنگ است گفت: امروز فعالیت در عرصه اقتصادی جای کسانی است که انرژی بیشتری به خرج دهند، مستمر حضور داشته باشند و فکر کنند.

این مشاور در کسب و کار افزود: حتی در شرایط بد اقتصادی افراد یا گروه هایی هستند که در زمینه اقتصادی خوب عمل می کنند و موفق نیز خواهند شد.

بهاریه با بیان اینکه دوره عمر محصول کوتاه شده است، برای سه سال آینده بنگاه خود باید فکر و برنامه داشته باشید افزود: هم اکنون هر سه سال باید شرکت خود را نو کنید در غیر اینصورت خارج خواهید شد.

این بازاریاب تعریف از محصول را نیز برای جذب مشتری غلط عنوان کرد و افزود: حتی این موضوع باعث شده است که یک محصول را به مسخره بگیرند.

در این جلسه شماری از مدیران بازار یاب، فعالان در حوزه اقتصادی حضور داشتند.

پروژه تجاری مسکونی 176 واحدی اوج شامل پنج بلوک تجاری، اداری و مسکونی است که دارای موقعیت اجتماعی و اقتصادی مناسبی در شهر بجنورد است و تاکنون بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

این مجموعه شامل نگارخانه، کافی‌شاپ، کافه کتاب، دو سالن سینما، سالن کنفرانس و استودیو ضبط صدا است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 28 بهمن 1396 ساعت 13:15
  • اندازه قلم