رمزو رموز یک لوگوی جذاب

چه چیزی در لوگو وجود دارد؟ آیا تصویر لوگو به قدری روی برند تأثیرگذار است که می تواند روی درآمد نیز تأثیر بگذارد؟ اخیراً در مطالعه ای، شرکت C+R Research برخی از برندهای بزرگ را بررسی کرد که لوگوی آن ها در طول زمان چگونه در ارتباط با درآمدشان تغییر پیدا کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از برترین هه، چه چیزی در لوگو وجود دارد؟ آیا تصویر لوگو به قدری روی برند تأثیرگذار است که می تواند روی درآمد نیز تأثیر بگذارد؟ اخیراً در مطالعه ای، شرکت C+R Research برخی از برندهای بزرگ را بررسی کرد که لوگوی آن ها در طول زمان چگونه در ارتباط با درآمدشان تغییر پیدا کرد. نتایج این تحقیق داده های ارزشمندی را در مورد طراحی لوگوی شرکتی فراهم کرد و اینکه برندینگ مجدد چه منفعت ها و ریسک هایی را برای کسب و کارها به دنبال دارد.

این مطالعه شامل برخی از معروف ترین اسامی در جهان از جمله استارباکس، اپل، آمازون و لیوایز است. بعضی از این شرکت ها لوگوی خود را بارها تغییر داده اند، و برخی به ندرت دست به تغییر زده اند. بعضی از آن ها طراحی های مجدد کاملاً متفاوتی انجام دادند، و بعضی دیگر تنها تغییراتی جزئی در لوگوی خود دادند.

استارباکس (Starbucks)

فروشگاه معروف و همه جا حاضر قهوه استارباکس در سال 1971 با نسخه ای کلاسیک و قهوه ای از لوگوی دایره ای حالا شناخته شده آن تأسیس شد. این شرکت طرح سبز و سفید را ابتدا در سال 1987 اضافه کرد، و بعداً آن را با سبکی شیک تر در سال 1992 به روز کرد.

در سال 2011، استارباکس متن Starbucks Coffee را به طور کامل از لوگوی خود حذف کرد و تنها تصویر مرکزی باقی ماند. هر ریبرندینگ، تکراری جدید از همان لوگو با تغییراتی کوچک بود که اغلب منجر به سبک شیک تر و مینیمالیست تری شد.

اپل (Apple)

اپل در سال 1976 با لوگویی کاملاً متفاوت از لوگوی معروف اپل که امروزه می شناسیم، تأسیس شد. یک سال بعد، طراحی مجدد بزرگی رخ داد که اولین لوگوی سیب را با طرح رنگین کمانی معرفی کرد. در سال 1998، اپل دو لوگوی جدید را بر اساس عکسی یکسان ارائه داد: یکی به رنگ مشکی و دیگری به رنگ آبی روشن. در سال 2001، لوگوی نقره ای اپل معرفی شد. بعد از آن فروش این کمپانی شروع به افزایش پیدا کرد، و در سال 2007 لوگوی نقره ای رنگ دیگری را معرفی کرد. در نهایت، این شرکت تکرار تازه ای از لوگوی سیب ساده مشکی ارائه داد که هنوز هم استفاده می شود.

ریدیزاین های لوگوی اپل تقریباً همیشه به سمت حسی «آینده نگر» و «پیشرفته» حرکت کرده است. چنین تلاش هایی به ویژه برای برند یک شرکت تکنولوژی بزرگ بسیار مفید هستند.

آمازون (Amazon)

بعد از تأسیس در سال 1994، آمازون در سال 1997 با دو لوگوی جدید ریبرندینگ انجام داد که یکی از آن دو اساس تصویرپردازی مدرن Amazon.com را شکل می دهد. یک سال بعد، این شرکت دو لوگوی دیگر را توسعه داد. در سال 2000، آمازون باز هم ریبرندینگ کرد و این بار برای مدت زمان طولانی لوگوی خود را حفظ کرده است.

آمازون بعد از تکرار شش طراحی مختلف لوگو در شش سال اول تأسیس خود، از یک تصویر استفاده کرده است. این نکته را باید در نظر گرفت که آمازون به عنوان کتابفروشی کار خود را آغاز کرد، بعداً به فروشگاه «کتاب، فیلم و غیره» گسترش پیدا کرد و حالا تقریباً در همه چیز فعالیت دارد. خیلی عادی است که وقتی مدل کسب و کار شرکتی تغییر می کند یا گسترش پیدا می کند، بخواهد ریبرندینگ کند.

لیوایز (Levi's)

لیوایز به خاطر یک محصول اصلی شناخته می شود: شلوار جین. این شرکت معروف پارچه های دنیم در سال 1853 تأسیس شد و تنها یک بار در سال 1936 لوگوی خود را به تصویر قرمز و سفیدی تغییر داد که امروزه می شناسیم. از آن زمان، این برند همواره از همان لوگو استفاده کرده است.

با داشتن چنین نام نمادینی (لیوای استراوس) که به محصولی به آسانی قابل شناسایی چسبیده باشد، لازم است بپرسیم که آیا اصلاً لیوایز فراتر از لوگوی ساده و قابل تشخیصی که در دهه 1930 طراحی شد، نیاز به طراحی مجدد لوگو داشته است؟

این برندها چه درسی به ما می دهند؟

این مطالعه نشان می دهد که با این که درآمد هر شرکت در زمان تغییر لوگو بعضی وقت ها گاهی دچار نوسان می شد، ولی هیچ ارتباط ثابتی وجود ندارد: مت زایکوفسکی مدیر توسعه شرکت Digital Third Coast معتقد است که شرایط پیرامون ریدیزاین و محصول یا خدمت واقعی احتمالاً اهمیت بیشتری دارد. او می گوید:

«یک چیزی که این تحلیل به اثبات می رساند این است که بسیاری از بازاریاب هایی که نگران ارتباط بین زیبایی برند و درآمد هستند بهتر است که ابتدا توجه خود را معطوف موضوعات دیگری کنند. هیچ ارتباط ثابت و قابل توجهی وجود نداشته که نشان دهد لوگوهای متفاوت منجر به فروش بیشتر یا کمتر می شوند.

مهم ترین الگویی که ما متوجه شدیم این است که بسیاری از برندهای بزرگ به خصوص برندهای تکنولوژی، در سال های اول حساسیت بسیاری روی لوگوی خود نشان می دهند، ولی به محض اینکه به موفقیت می رسند و رشد شگرفی را تجربه می کنند، دست از تغییر لوگو بر می دارند و آن را به حال خود رها می کنند. آمازون، مایکروسافت و توییتر نمونه هایی عالی از این نوع رفتار هستند.»

با این حال، مؤسسه C+R چندین نتیجه گیری از مزایا، موانع و مشکلات پیرامون ریدیزاین لوگو مطرح کرده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 08:21
  • اندازه قلم