گفت‎وگو با مدیر سررسید دموت

تولید با تولید داخلی


با توجه به شرایط اقتصادی و افزایش نرخ دلار که صعود قیمت کاغذ را در پی داشت، چاپ‎ونشر با یکی از تولیدکنندگان سررسید و سالنامه به گفت‎وگو نشست تا شرح حالی که بر سررسید در سال 96 گذشت را مورد بررسی قرار دهد.
علی مهتاب‎خواه مدیر سررسید دموت درباره وضعیت سررسید در سالی که گذشت گفت:  سال گذشته نسبت به اینکه با افزایش نرخ کاغذ رو به رو بودیم باز هم وضعیت ما خوب بود،  برای رسیدن به این وضع قیمت فروش محصولاتمان را نسبت به سال قبل‎ تغییر چندانی ندادیم و مابه التفاوت قیمت کاغذ را از سود خومان (تولیدکننده) کسر کردیم و تقریبا با همان قیمت سال 95 محصولاتمان را عرضه داشتیم، چون اگر قیمت سررسید را افزایش می‎دادیم قطعا متقاضیان سررسید ریزش می‎کرد.
وی افزود: اگر نمونه‎ی جدید و مدل‎های خاص یک سررسید مورد استقبال واقع می‎شود و فروش تولیدکننده‎ بالا می‎رود، به تفاوت آن سررسید و خلاقیتی که در کار خرج شده است وابستگی دارد. سررسیدهای معمولی در رقابت قیمت از بازار خوبی برخوردار نیستند. ما نیز در تولید سررسیدهای دموت نوآوری و خلاقیت داشته‎ایم و باعث شد بازار سال 96 برای ما از سال 95 متمایز باشد و فروش بیشتری برایمان رقم بخورد. اگر این نکته که نوآوری رشد این بازار را در پی خواهد داشت را در نظر نمی‎گرفتیم، به طور قطع بازار برای ما هم بسیار معمولی می‎بود.
مهتاب‎خواه درباره‎ی وضعیت سررسید در سال جدید تصریح کرد: امسال همه‎ی صنایع و بازارها در حال افت هستند و سررسید هم از این مسئله مستثنی و جدا از بازار نیست. امسال هم به احتمال زیاد این اتفاق برای سررسید رخ می‎دهد. زیرا در ابتدای سال با افزایش نرخ دلار، شاهد افزایش قیمت کاغذ نیز بودیم و فکر می‎کنم بازار سررسید امسال نیز با چالش رو به رو باشد.
وی با تاکید بر نوآوری در حوزه‏ی سررسید گفت: امسال هم برای اینکه در این حوزه موفق باشیم مجبور به نوآوری هستیم. باید محصولاتی را تولید کنیم که هم از نظر کیفی هم از نظر ظاهر خاص و مرغوب بوده و برای همکاران به سادگی قابل کپی نباشند.
مدیر سررسید دموت در پاسخ به این پرسش که پرداخت هزینه چاپ تقویم و سررسید بانک‌ها به زلزله‎زدگان کرمانشاه چه تاثیری در بازار این محصول داشت، بیان کرد: هزینه‎ی چاپ سررسید بانک‎ها در مقابل دیگر هزینه‎هایشان بسیار ناچیز است ولی قطعا این مسئله بازار سررسید را متاثر کرده است. مجموعه‎ی ما راغب به همکاری با چنین شرکت‎های بزرگی نیست به همین دلیل تاثیر چندانی بر روند فعالیت ما نداشته است. برخلاف شرکت‎های بزرگ، مجموعه‎های کوچک، هلدینگ‎ها و شرکت‎های وابسته با چاپ سررسید، بازار را داغ‏تر کردند.
وی به فروش محصولات ترموی ایرانی اشاره کرده و در ادامه اظهار داشت: سال گذشته تقریبا سال اولی بود که شروع به فروش محصولات ترموی داخلی کردیم و برای سال اول راضی کننده بود. امسال نیز در حال افزایش20 تا 25 طرح جدید به نمونه‎هایمان هستیم.
مهتاب‎خواه تاکید کرد: به اعتقاد بنده با وجود مشکلات عدیده‎ای چون افزایش نرخ دلار، ترخیص کالا و گمرک تولیدکنندگان سررسید ترجیح می‎دهند از محصولات کارخانه‎های ایرانی بهره ببرند. ما نیز سعی داریم تا بر کیفیت ترموی تولید داخل بیافزاییم تا به بالاترین استاندارد برسد و جوابگوی بازار باشد. امیدواریم ترموی تولید داخل، بازار خوبی را در سال97 داشته باشد.
این تولیدکننده در ادامه گفت: همیشه تولیدکنندگانی که از اجناس وارداتی استفاده می‎کنند با مشکلاتی رو به رو هستند، مثلا اجناس به سلیقه‎ی تولیدکننده وارد کشور می‎شود و ممکن است متقاضی چندانی نداشته باشد و یا شرکتی که تقاضای چاپ 10 هزار یا 15 هزار سررسید با رنگ قرمز را دارد، کار تولیدکننده را با مشکل رو به رو می‎کند. یک تولیدکننده هیچ موقع این ریسک را نمی‎پذیرد که 50 هزار متر ترموی قرمز وارد کند چون ممکن است متقاضی نداشته باشد و حجم زیادی از سرمایه راکد شود. معمولا تولیدکنندگان یا باید برای جذب اینگونه مشتریان، نظر آنها را تغییر دهند و یا مشتریان خود را از دست می‎دهند، چون تهیه‎ی حجم زیاد ترموی وارداتی زمانبر است. ولی اگر تولیدکننده‎ها از ترموهای ایرانی استفاده کنند هر تیراژ، مقدار و رنگ خاص در کارخانه قابل تولید است و تولیدکنندگان با مشکل رو به رو نمی‎شوند.
وی افزود: فرآیند زمانی خرید ترموی وارداتی تا تحویل بار در حدود چهار ماه به طول می‎انجامد ولی تمام این پروسه در تهیه‎ی ترموی داخل یک هفته می‎شود و این مورد در جذب مشتری بسیار تاثیرگذار است.
مدیر سررسید دموت در انتهای صحبت‎هایش به این نکته که مواد اولیه‎ی سررسید وارداتی است اشاره کرد و در ادامه تصریح کرد: سررسید را نمی‎توان یک کالای ایرانی محسوب کرد، چون 70 درصد مواد اولیه آن محصولات وارداتی است. نمی‎توان از کاغذهای ایرانی نامرغوب در تهیه سررسید استفاده کرد. کالایی که تولید می‎کنیم بیشتر به عنوان هدیه مورد استفاده قرار می‎گیرد. امیدواریم در سال 97 شرکت‎ها بازدهی خوبی داشته باشند و برای تبلیغاتشان هزینه کنند، اگر این اتفاق رخ دهد قطعا بازار سررسید هم رونق می‎گیرد.  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 20 ارديبهشت 1397 ساعت 06:50
  • اندازه قلم