بررسی وضعیت سررسید در سالی که گذشت

رونق تولید در گرو بازار فعال

«نوآوری و خلاقیت در تولید سررسید، باعث افزایش مشتریان نمیشود، یعنی افراد را ترغیب به خرید سررسید نمیکند، تنها در نظر افرادی که تصمیم به تهیه‏ی سررسید دارند تاثیرگذار است». بخشی از صحبت‏های مدیر سررسید «شفق» را خواندید که به واکاوی تولید این محصول می‎پردازد.

مهدی رضایی مدیر سررسید «شفق» درباره‏ی وضعیت سررسید در سال 96 گفت: وضعیت سررسید در سالی که گذشت خوب نبود. گرانی کاغذ از یک طرف و از طرف دیگر وضعیت اقتصادی کشور بهگونهای بود که شرکت‏ها ترجیح میدادند تا از هزینههای خود بکاهند و اکثرا برای این کاهش هزینه از بودجه‏ی تبلیغات میکاستند و یا در کل آن را منتفی می‏کردند و همین باعث شد به تولیدکنندگان سررسید لطمه وارد شود.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به تفاوت‏های بسیاری که تولید سررسید در سال 95 و 96 داشت و کاغذ که از مهمترین مواد اولیه‏ی تولید سررسید است در حدود 40 هزار تومان گرانتر بود، ولی برای اینکه بتوانیم همچنان به کارمان ادامه بدهیم، مجبور بودیم از سودمان کم کنیم. امسال هم بدتر از دو سال گذشته خواهد بود و فعلا برای خروج از این بحران هیچ برنامه‏ای نداریم.

رضایی با بیان این که دولت سررسید را یک کالای غیر ضروری میداند، اظهار داشت: با این تفاسیر که بودن و نبودن سررسید برای دولت فرقی ندارد و نبودن آن را بهتر از بودنش می‏داند چگونه میتوان از دولت انتظار داشت تا کمک حال ما تولیدکنندگان سررسید باشد؟

وی افزود: در سال‏های اخیر وضعیت اقتصاد کشور نابهسامان است و دخل و خرج ها با هم همخوانی ندارد. درآمد تولیدکنندگان سالنامه و سررسید نسبت به سال 90 اگر به تومان حساب کنیم، بسیار کاهش یافته است. اگر این میزان را به دلار حساب کنیم اصلا درآمدی نداشتیم. وقتی وضعیت به این صورت میشود قطعا شرکتها و مردم از تبلیغات صرفنظر می‏کنند. با رونق بازار کسب وکار، بازار تولید سررسید نیز خود به خود رونق پیدا میکند. ولی هم اکنون برای تولیدکنندگان بسیار هزینهبر است.

رضایی نوآوری و خلاقیت در کارها را دلیلی بر افزایش مشتریان ندانست و در ادامه گفت: ممکن است خلاقیت و نوآوری محصولات موجود در بازار در نظر افرادی که تصمیم به تهیه‏ی سررسید دارند تاثیرگذار باشد ولی نمیتواند بر کسانی که اصلا قصد خرید سررسید را ندارند تاثیر بگذارد تا به تهیه‏ی سررسید مبادرت ورزند. به اعتقاد بنده خلاقیت تنها میتواند سود یک تولیدکننده را بیافزاید. البته ناگفته نماند که قیمت مناسب یکی از فاکتورهای مهم در امر فروش محسوب می شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 09 خرداد 1397 ساعت 09:41
  • اندازه قلم