غول شبکه های اجتماعی معرف برندها است

 

یکی از اولویت های اصلی اینستاگرام، استوری ها هستند. لذا این غول شبکه های اجتماعی مصمم است برندها را متوجه مزایا و اهمیت ویدئوهای عمودی بکند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فرصت امروز اینستاگرام ماه گذشته با هدف همگانی کردن ساخت برند و سوق دادن مصرف کنندگان از ویترین گردی به خرید، قابلیت خرید را به استوری ها اضافه کرد.

جیم اسکوایرز (Jim Squires)، رئیس بخش تجاری اینستاگرام اذعان می کند: «قبلا تعامل با استوری ها مشکل بود. اگر چیز الهام بخشی در یک استوری می دیدید و دل تان می خواست محصول مورد نظر را خریداری کنید، باید به صفحه پروفایل کسب و کار مربوط مراجعه می کردید و به دنبال لینکی می گشتید تا بتوانید در اینترنت جست وجو کنید؛ راه آسانی برای این منظور وجود نداشت. با اضافه شدن قابلیت خرید، امکان گشت و گذار برای کاربر مهیا شده است. وقتی چیزی چشم تان را می گیرد، می توانید جزئیات بیشتری در خصوص آن محصول ببینید و علاوه بر آن محصولات مرتبط دیگر را نیز دید بزنید.»

برندها می توانند در هر استوری تا سقف سه استیکر اضافه کنند که هر کدام نمایانگر یک محصول باشد. در پست های فید اصلی هم می توان تا پنج محصول تگ کرد. وقتی قابلیت خرید در یک استوری فعال باشد، کاربر می تواند از طریق استیکرها اطلاعات بیشتری کسب کند و راحت تر به صفحه خرید دسترسی یابد.

به عقیده اسکوایرز، به این طریق میدان همواری پیش پای کسب و کارهای کوچک و «کارآفرینستاگران»(Instapreneurs) قرار می گیرد. این کارآفرینان کسب و کارشان را از اینستاگرام آغاز کرده اند و به لطف این قابلیت نیازی به راه اندازی وب سایت جداگانه ندارند، در عوض از اینستاگرام به عنوان بستری برای فروش استفاده می کنند.

اما برندهای بزرگ تر باید علاوه بر فروش اینستاگرامی، حواس شان به بستر فروش خودشان نیز باشد. نیک بیتون (Nick Beighton)، مدیرعامل ایساس (Asos)، در ماه آوریل در نقد قابلیت خرید اینستاگرام سوالی مطرح کرده بود که آیا این قابلیت باعث «توربوشارژ» برندها خواهد شد یا تهدیدی خواهد بود برای مدل کسب و کار آنان؟

به استدلال اسکوایر، اینستاگرام نه تنها تهدیدی برای برندها نیست، بلکه تعامل میان برندها و مشتریان را بهبود می بخشد.

او طی گفت وگویی که در جریان فستیوال خلاقیت کن لاینز (Cannes Lions Festival of Creativity) با مارکتینگ ویک داشت عنوان کرد: «تجربه خریدی که در حال حاضر در اینستاگرام مهیا شده به این صورت است که مشتری ویترین گردی را در اینستاگرام انجام می دهد و وقتی دورهایش را زد و تصمیمش برای خرید قطعی شد، مستقیما به وب سایت فروشنده هدایت می شود و خریدهایش را انجام می دهد. کسب و کارها در انتخاب شیوه تعامل با مخاطبان شان مختار هستند که از اینستاگرام استفاده کنند یا شیوه دیگری. ما به قابلیت خرید به دید یک فرصت بزرگ نگاه می کنیم و همچنان در این حوزه سرمایه گذاری خواهیم کرد.»

خرید در فید اینستاگرام

اینستاگرام وقتی مشاهده کرد تقریبا یک سوم استوری های پربازدید توسط کسب و کارها تولید شده است، قابلیت خرید را به استوری ها آورد.

اسکوایرز استوری ها را به مثابه تغییری جدید در الگوهای رفتاری می داند، چیزی شبیه تغییری که با رواج گوشی های همراه به جای کامپیوترهای شخصی یا ویدئوهای دیجیتال به جای تلویزیون اتفاق افتاد. استوری ها از زمان راه اندازی این سرویس در سال 2016 تاکنون روزانه بیش از 300 میلیون کاربر را به خود مشغول داشته اند.

گرایش کاربران اینستاگرام از فید اصلی این برنامه به استوری ها سوق یافته است. استوری ها برای کاربران نقش یک «شیر اطمینان فشار» را دارند که از طریق آن می توانند به صورت آنی چیزی را به اشتراک بگذارند. نیمی از محتوای مصرفی در استوری ها در قالب ویدئو است که معمولا هم به صورت تمام صفحه و با صدای باز پخش می شوند.

به استدلال اسکوایر، موفق ترین برندهای اینستاگرام آنهایی هستند که رویکردی «همه جانبه» اتخاذ می کنند و ترکیبی از پست ها، استوری ها، پروفایل و پیام های مستقیم را به کار می بندند.

به عقیده اسکوایر، محتواهای متنوعی را می توان در استوری ها استفاده کرد، از ویدئوهای مفرح و خودجوش پشت صحنه گرفته تا محتواهای ویرایش شده و حرفه ای. فقط باید به دور از «دوز و کلک» و متناسب با لحن برند شما باشد.

اسکوایر برند لویی وتون (Louis Vuitton) را مثال می زند. این برند با استفاده از ارتفاع ویدئوهای عمودی، مدل های مجموعه مردانه بهاری/ تابستانه 2017 خود را به نمایش گذاشت. یک نمونه دیگر شرکت مرسدس است که پشت صحنه های فیلمبرداری یک کمپین تبلیغاتی را از لحظه ای که دست اندرکاران تولید از خواب صبح بیدار می شوند تا ویدئویی نهایی به اشتراک گذاشت.

آینده عمودی است

استوری ها همچنان اولویت اول اینستاگرام خواهند بود، لذا این شرکت در کنار آن اهمیت ساخت ویدئوهای عمودی 9 در 16 را به بازار خواهد آموخت، چرا که به عقیده اسکوایر، برندهایی که ویدئوهای کوتاه عمودی تولید می کنند در اینستاگرام موفق ظاهر می شوند.

او توضیح می دهد: «به عقیده ما آینده تصاویر و ویدئوها در گوشی های همراه، عمودی خواهد بود. لذا برندهایی که زودتر با این نوع محتوایی ویدئویی کوتاه خود را همگام کنند و در آن خبره شوند موفقیت بیشتری در اینستاگرام به دست خواهند آورد.»

استوری های اینستاگرام

اینستاگرام اخیرا به منظور تسهیل کوچ به ویدئوهای عمودی، قابلیت جدیدی معرفی کرده که ویدئوهای افقی را به طور خودکار به ویدئوهای 9 در 16 تمام صفحه تبدیل می کند.

طبق توضیح اسکوایر، هدف از این کار کمک به برندهایی است که شاید بودجه تولیدی لازم را در اختیار ندارند یا قصد دارند محتوایی را از یک شبکه دیگر در استوری خود منتشر کنند.

او می گوید: «اگر در کمپین خود از استوری ها بهره نمی گیرید، در واقع دارید بخش ارزش آوری از اینستاگرام را از دست می دهد. ما 90 درصد اوقات گوشی های مان را در حالت عمودی استفاده می کنیم و صفحه گوشی برای تماشای تلویزیون ساخته نشده است.»

پیام رسانی مستقیم اینستاگرام نیز یکی از حوزه های حائز اهمیت برای کسب و کار است.

اسکوایر در این خصوص می گوید: «دایرکت اینستاگرام با شمار بالای مخاطبان خود، پنجمین سرویس پیام رسانی بزرگ جهان است. حجم عظیمی از مکالمات میان افراد و کسب و کارها از این طریق رد و بدل می شود که درصد بالایی از آنها به واسطه استوری ها است. لذا ما ابزارهای جدید را برای کسب و کارها معرفی می کنیم تا مدیریت بهتری روی ارتباطات شان با افراد داشته باشند.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)