کاریکاتور و کمیک سبب ارتقا نتایج تبلیغات

آخرین باری که یک پیام بازرگانی را بخاطر آوردید، چه زمانی بود؟ آیا این آگهی محصول را به شکلی جدی معرفی کرده بود یا اینکه قدری طنز در آن دیده می شد، یا شاید حتی لبخند را بر لبان تان آورده باشد.

اکثر تحقیقات در حوزه بازاریابی استفاده از طنز در تبلیغات را تایید می کنند. ولی با این حال برخی از اساتید اهل فن اعتقاد دارند که طنز موجب حواس پرتی می شود. دلیل بسیار ساده است، تقریبا غیرممکن است که چیز خنده‌داری را فراموش کنیم، خصوصاً اگر یک کاریکاتور باشد.

پس چرا صاحبان مشاغل و کسب‌وکارهای کوچک از کارتون و کاریکاتورهای بیشتری در تبلیغات و آگهی‌های خود استفاده نمی‌کنند؟ شاید نمی‌خواهند خود را با گفتن یک لطیفه بد یا بی‌مزه به خطر بیندازند، که این مسئله قابل‌درک است. بااین‌همه می‌توان کارتون و کاریکاتورهایی خلق کرد که به کسی توهین نکند. یا شاید کارتون‌های موجود، با پیام بازاریابی و یا برند اکثر بازاریابان همخوانی نداشته باشد. این مسئله را می‌توان با ساختن کارتون‌های سلیقه‌ای اصلاح کرد. اما این کار هم هزینه‌بر است و البته از کجا می‌توانید یک نقاش یا کاریکاتوریست خوب پیدا کنید؟ ما به شما یاد خواهیم داد که چگونه این کار را انجام دهید، اما پیش از آن باید متوجه شوید که چرا این کار ارزشش را دارد.

بنا بر نظر کاریکاتوریست و بازاریاب مشهور، استو هاینکه، استفاده از کارتون‌ها در تبلیغات دیجیتال تأثیر فراوان ای بر نرخ پاسخگویی دارد. او به زمانی اشاره می‌کند که شرکت Sandler Training به استفاده کردن از کارتون و کاریکاتور رو آورد. ارتقا پاسخ‌گویی به میزان 100 درصد و بازگشت سرمایه برابر با 8000 درصد بود، که این آمار بسیار تأثیرگذار بود. تمام کسب‌وکارهای کوچک نتایجی مشابه نخواهند گرفت، اما چه کسی افزایش نرخ پاسخگویی را حتی به مقدار 20 درصد دوست ندارد؟

 

چه چیزی واقعاً خنده‌دار است؟

تنها یک عنوان و نمایه ساده برای تعریف کارکرد یک کارتون وجود دارد. هنگامی‌که به یک کارتون دسترسی می‌یابید، چگونگی تطابق آن با سه دسته‌بندی زیر را بررسی کنید.

1. آیا ممکن است توهین‌آمیز به نظر برسد؟ احساسات مخاطب را تحریک نکنید و از شوخی‌هایی که امکان جدی شدن و ورود به مسائل تراژیک رادارند، دوری‌کنید. این مسئله می‌تواند منجر به نتایج برعکس شود. علاوه بر این، از شوخی‌های سیاسی، مذهبی، نژادی، قومیتی، جنسی و جنسیتی خودداری کنید. توهین به افراد با لطیفه‌هایی ازاین‌دست هم می‌تواند بی‌مزه باشد و هم برندتان را متوجه آسیب کند.

2. آیا از برندتان پشتیبانی می‌کند؟ شوخی‌های کارتونی هرگز نباید به برندتان آسیب برساند. کارتون و کاریکاتور را به‌عنوان راهی برای افزایش مزایای محصولات و خدمات خود ببینید. بگذارید که این کارتون‌ها مزایا و منافع مذکور را همراه با طنز بیان کنند. و درواقع طنز متوجه مسائل و مشکلات موجود باشد، و نه متوجه مشتریان و محصولات.

3. آیا سرگرم‌کننده است؟ اگر به‌اندازه کافی خوش‌شانس باشید، طنزی را خلق می‌کنید که واقعاً خنده‌دار باشد. اما در اکثر مواقع توانایی ایجاد چیزی را خواهید داشت که حداقل سرگرم‌کننده و بامزه باشد. مادامی‌که کار خود را به این شکل انجام می‌دهید، راه را اشتباه نرفته‌اید.

 

از کجا می‌توان یک کارتون خوب پیدا کرد

شما می‌توانید کاریکاتوریست‌های باتجربه‌ای را برای ساختن کارتون‌های تجاری در وب‌سایت‌هایی مانند upwork.com و guru.com پیدا کنید. هنگامی‌که از این وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنید، نیازهای خود را همراه با پارامترهای بودجه‌ای‌تان تعریف نمایید. کارتونی است ها، نمونه‌هایی را به شما نشان می‌دهند و توصیه‌های لازم را اعلام می‌کنند؛ با این اوصاف فرصت خواهید داشت تا با هنرمندان بالفعل مصاحبه کنید.

هنگامی‌که یک کارتونیست را انتخاب می‌کنید، معمولاً با آن‌ها به‌صورت دورکار فعالیت می‌کنید و این روند تا زمانی ادامه می‌یابد که پروژه با رضایت شما نوبتام. قیمت یک کارتون می‌تواند بین 25 تا 50 دلار باشد و می‌توان از آن برای مقاصد برندینگ مختلف استفاده کرد.

هنگامی‌که با یک کارتونیست تجاری کار می‌کنید، توصیف روشنی از برند و بازارتان ارائه کنید؛ بگذارید کارتونیست تان نقطه تمایز کسب‌وکار شما از رقبایتان را به‌خوبی متوجه شود. علاوه بر این، فهرستی از نکات مهمی که مزایای محصولات و خدماتتان را نشان می‌دهد، برای کارتونیست مدنظرتان تعریف کنید.

هنگامی‌که دو یا سه کارتون داشته باشید، می‌توانید با توجه به مقاصدتان، نحوه کارکرد آن‌ها را مشخص کنید. باید آن‌ها را به چند نفر نشان دهید و واکنششان را ببینید. اگر این افراد لبخند زدند و خندیدند، وتوام با آن محصولتان را شناسایی کردند، می‌توان نتیجه گرفت که برای انتشارشان آماده هستید.

 

بخندید تا دنیا به روی‌تان بخندد

هنگامی‌که از یک کارتون در تبلیغات و آگهی‌های خود استفاده می‌کنید، توجهات و علایق مخاطب را به خود جلب می‌کنید. من مزایای محصول و خدمات را به‌گونه‌ای به اشتراک می‌گذارم که به خاطر بماند و بامزه باشد، و درنهایت مخاطب و یا خواننده را درگیر کند. اضافه کردن شوخی و طنز لبخند را به لبتان می‌آورد و موجب سودآوری‌تان می‌شود.

مترجم علی اکبری منبع: allbusiness

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 13:18
  • اندازه قلم