تسخیر بازارهای جهانی با توسعه صادرات و بسته بندی

 

مهدی کریمی تفرشی عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن وتجارت جوانان، صادرات را مهمترین و اساسی ترین راه های فعال کردن اقتصاد کشور و عامل تثبیت حضور در بازارهای جهانی دانست وهمچنین راه تسخیر بازارهای جهانی را ارتقای کیفیت محصولات ایرانی، تطبیق با استانداردها و آخرین فناوری های روز دنیا و توسعه و ارتقای صنعت بسته بندی و حفظ یک قیمت مناسب برشمرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا؛ جهان امروز مکانی برای رقابت ذهن های پیشگام، باز و آزاد است آنهایی که دنیا را محل فرصت ها و شکوفایی می دانند و نگاهشان این است که با فعالیت های خود بتوانند از آن برای نفع همگانی استفاده کنند که یکی از راه های رسیدن به این مهم حضور در بازارهای جهانی و توسعه صادرات است.

ایران به لحاظ تاریخی هرگز کشوری جنگ طلب نبوده و نیست و به همین دلیل یکی از راه های اصلی ارتباطیش جاده ابریشم بوده که نقش مهمی در صادرات کالاها داشته است. امروزه نیز با ذهنی آشتی جویانه می توان از پتانسیل هایی که کشور در حوزه صادرات کالاهای مختلف دارد، استفاده کرد و کالاهای ایرانی با کیفیت بسیار مرغوب روانه بازارهای جهانی کرد تا از این رهگذر و با ورود ارز به داخل کشور بازارهای داخلی رونق پیدا کنند.

توجه به صادرات و تاثیرگذاری آن در حوزه های اقتصادی کشور باعث شد تا شورای فرهنگ عمومی کشور 29 مهر را به عنوان «روز صادرات» نامگذاری کند تا بیانگر عزم و اراده ملی برای توسعه صادرات غیرنفتی و در نتیجه پیشرفت اقتصادی کشور باشد.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت «روز صادرات» با «مهدی کریمی تفرشی» عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن وتجارت جوانان، رییس هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی و کارشناس اقتصادی به گفت وگو پرداخته است.

 

صادرات کالا و لشکرکشی اقتصادی

کریمی تفرشی درباره رقابت های اقتصادی کشورها در بخش صادرات گفت: در گذشته جنگ های نظامی میان کشورهای مختلف با ابعاد سیاسی شکل می گرفت اما امروزه جنگ های اقتصادی میان کشورهای شکل گرفته است؛ یعنی سعی می کنند با بالا بردن توان اقتصادی خود قدرت خود را به رخ کشورهای دیگر بکشانند که این مهم با صادرات کالا امکان پذیر می شود. بنابراین اگر کشوری بخواهد قدرت اقتصادی پیدا کند می تواند با تسخیر بازار کشورهای دیگر لشکرکشی اقتصادی انجام دهد.

 

صادرات و توسعه اقتصادی

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن وتجارت جوانان، در خصوص نقش صادرات در توسعه اقتصادی اظهار داشت: اگر کشور بخواهد به لحاظ اقتصادی توسعه پیدا کند باید به زیربناهای داخلی خود توجه داشته باشد. هنگامی که کارخانه ها و کارگاه ها از نقدینگی خوبی برخودار باشند و در حوزه سرمایه گذاری نیز قوانین بتوانند امنیت برقرار کنند، می توان امید داشت که این کارخانه ها و کارگاه ها با تولید کالاهای ایرانی خوب و باکیفیت نیازهای داخلی کشور را تامین کنند و اضافه بر آن صادرات نیز داشته باشند که این امر به توسعه اقتصادی کشور منجر می شود.

 

مواد غذایی؛ پتانسیل ایران در صادرات

رییس هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی در ارتباط با پتانسیل های ایران در صادرات کالا بیان داشت: یکی از پتانسیل های خوب ایران برای صادرات در حوزه کشاورزی و مواد غذایی است ایران با تولید سالیانه 130 میلیون تن تولید انواع مواد غذایی و کشاورزی جزو کشورهایی است که بیش از 90 درصد از مایحتاج مردم را در خود کشور تولید می کند و در این زمینه هیچگونه وابستگی وجود ندارد در حالی که در مقداری از این کالاها صادر نیز انجام می شوند به نحوی تمام کشورها زعفران، خاویار، پسته، فرش، گیاهان دارویی و ... ایرانی را به خوبی می شناسند.

 

دلال پروری در صادرات

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: ایران در سال های مختلف با تحریم های یک جانبه روبرو بوده و فقط شدت و ضعف این تحریم ها در مواقع مختلف متفاوت بوده است و نمی توان تمام مشکلات بخش صادرات را به این شرایط نسبت داد. بلکه شرایط امروز حاکم بر ایران و تصمیم های نادرست که در بخش های مختلف اتخاذ می شود هم به نوبه خود بی تاثیر نبوده اند. در شرایط فعلی در بخش صادرات نوعی دلال پروری شکل گرفته است در صورتی که تولید کننده زحمت تولید کالا را می کشد اما تعیین تکلیف برای قیمت کالا به عهده دلالان گذاشته شده است؛ یعنی دلالان کالا را در داخل ارزان می خرند و به نسبتی بسیار زیادتر در بازارهای خارجی به فروش می رسانند در صورتی که دولت می تواند کالا را از تولید کننده بخرد و به صورت عرضه مستقیم وارد بازار مصرف کند. در چنین شرایطی دلال ها نمی توانند دست به احتکار کالا بزنند و نه قدرت آن را دارند که به قیمتی چند برابر در بازار به فروش برسانند. دولت می تواند از طریق سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان، کالاهای مختلف را در بازار عرضه کند تا دست دلال ها از بازار کوتاه شود.

 

صادرات و رشد چشمگیر نرخ ارز

وی عنوان داشت: با توجه به رشد چشمگیر نرخ ارز در شرایط کنونی زمان بسیار مناسبی برای صادرات است در این زمینه وقتی مدل موفق کشورهای مختلف نشان می دهد که برای صادرات برنامه ریزی دقیقی باید وجود داشته باشد. بنابراین با برنامه ریزی دقیق در بخش صادرات می توانیم با صادرات کالا، ارز وارد کشور کنیم که این مهم به ارزش افزوده در بخش اقتصادی منجرمی شود اما ما نتوانسته ایم در بازار منطقه ای مانند کشورهای عراق، قطر و ... آنچنان که شایسته است حضور داشته باشیم.

 

مشکلات کالاهای صادراتی

کریمی تفرشی توضیح داد: در حالی که ایران در حوزه مواد اولیه کالاها از پتانسیل خوبی برخوردار است و این مواد بسیار بِکر و دست اول هستند اما کارخانه ها و کارگاه های تولیدی به سبب نداشتن نقدینگی نتوانسته اند صنایع تبدیلی خود را به روز کنند و همین امر نیز باعث شده تا بسته بندی کالاها در حد استانداردهای جهانی نباشد در چنین حالتی کالای ایرانی که از کیفیت و مرغوبیت خوبی برخوردار است با بسته بندی های معمولی وارد بازار جهانی می شود و نمی تواند آنچنان که باید بازار خوبی پیدا کند. از این رو دولت ها باید به این مقوله اهمیت زیادی بدهند. وزارت جهاد کشاورزی به عنوان بانی کشاورزی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان بانی کارخانه های تولیدی باید در این زمینه ها توجه جدی داشته باشند.

هچنین دانشگاه ها باید ارتباط خود را با بخش صنعت حفظ کنند. ما در کشور دانشجویانی خردمند با علم و دانش به روز داریم که متاسفانه کارخانجات و بخش صنعت نتوانسته اند آنچنان که شایسته است از تجربه های این افراد استفاده کنند زیرا فرهنگ این کار هنوز در کشور به آن نحو که باید، جا نیافتاده است. بنابراین با توجه به این مسایل می توانیم کالاهایی خوب و با کیفیت تولید و به کشورهای دیگر صادر کنیم.

 

صادرات کالا؛ سفیر صلح برای ایران

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن وتجارت جوانان در پایان یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تبلیغات زیادی علیه ایران و به ناحق توسط کشورهای خاصی صورت گرفته است در صورتی که صادرات کالاهای ایرانی می تواند تا حدودی این تبلیغات را بی اثر کند. ارسال هر کالای ایرانی می تواند به عنوان یک سفیر صلح برای ایران در کشورهای دیگر باشد. صادرات کالای ایرانی با کیفیت به کشورهای مختلف می تواند نام ایران را سربلند کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)