چند نکته در باب مدیریت

مذاکرات حضوری برای بازاریابی، بخش مهمی از یک تجارت هستند. قطعاً شما نیز به‌عنوان مدیر بازاریابی یا مدیرعامل، باید گاهی اوقات مشتریان احتمالی خود را دعوت کنید تا به‌صورت حضوری با آن‌ها مذاکره کنید؛ اما چرا گاهی مذاکرات حضوری به نتیجه نمی‌رسد؟ چه راهکارهای استراتژیک برای آن وجود دارد؟

نشانه‌های رایجی که می‌توان برای عدم موفقیت یک مذاکره نام برد شامل بی‌میلی و خستگی مذاکره‌کننده، موکول کردن تصمیم‌گیری نهایی به آینده و مذاکره مستقیم روی موضوعات قیمتی می‌شود.

اگر می‌خواهید سخنرانی شما در مذاکرات حضوری موفق عمل کند، این راهکارهای استراتژیک را به کار ببرید:

 

با کلمات مثبت آغاز کنید

مذاکرات حضوری را با کلمات مثبت شروع کنید. هرگز در ابتدای جلسه از موضوعات منفی مثل ترافیک کاری یا هوای نامطلوب حرف نزنید. به‌جای آن، مکالمه‌ی را با موضوعاتی مثل آخر هفته‌ی شادی که داشتید، رویداد ورزشی مهم و خوبی که اتفاق افتاده و یا روحیه‌ی خوبی که روز خود را با آن شروع کرده‌اید، آغاز کنید.

 

از رقبا انتقاد نکنید

هرگز در مذاکرات حضوری، برای اثبات خود از رقبای خود انتقاد نکنید. حتی اگر ایرادی که از رقبای خود و کیفیت محصول آن‌ها می‌گیرید درست باشد باعث ایجاد شک در بین مشتریان شما خواهد شد و آن‌ها را نسبت به شخصیت شما بدبین خواهد کرد. چنانچه خود مشتریان هم در مورد رقبای شما ایراداتی مطرح کردند، نظری ندهید.

 

از عناوین عالی استفاده کنید

سعی کنید برای مشتریان خود عناوینی به کار ببرید که آن‌ها را تشویق کند؛ مثلاً به آن‌ها بگویید جزء بهترین ارباب‌رجوع‌های شما هستند و یا دوست دارید در آینده شریک شما باشند؛ اما مواظب باشید که اغراق نکنید. اگر مشتری احساس کند عنوانی که شما به کار می‌برید منطقی نیست، به شما اعتماد نخواهد کرد.

 

برنامه‌ها را از قبل تنظیم کنید

قبل از شروع مذاکرات حضوری، برنامه‌ها را مشخص کنید. طبق آن جلو بروید و کنترل آن را در دست داشته باشید. سعی کنید نظر مشتریان را نیز بپرسید؛ مثلاً اگر قرار است به‌زودی به یک سفر کاری بروید بگوید: من تا چند روز آینده در یک سفر کاری خواهم بود. خوشحال می‌شوم اگر هر سؤالی داشتید پس از برگشت از سفر بپرسید. آیا ازنظر شما مشکلی ندارد؟

 

بایستید

در مذاکرات حضوری برای بازاریابی، نشان دادن احساس و اشتیاق شما به محصول موردنظر بسیار مهم است. برای نشان دادن احساس خود و استفاده از زبان بدنی مناسب، مذاکرات را در محلی برگزار کنید که بتوانید به‌راحتی بایستید و هر جا که لازم شد از حرکت اعضای بدن خود استفاده کنید.

منصور کیارش

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)