غفلت از برندسازی، مشکل اصلی حوزه صادرات خراسان شمالی

 

در اولین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بجنورد که با موضوع برند سازی آب‌نبات بجنورد برگزار شد، ضمن بررسی مشکلات این حوزه، بی‌توجهی به برندسازی و معرفی محصولات استانی در سطح استان، کشور و جهان به‌عنوان مشکل اصلی صادرات این محصولات عنوان شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی استان، محمد صمدی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بجنورد گفت: آب‌نبات بجنورد برای تجاری شدن و تبدیل به یک کالای صادراتی نیازمند حمایت بیشتر متولیان امر و مسئولان است.

وی این محصول را یکی از سوغات معروف استان یاد کرد که زمینه تبدیل شدن به یک کالای صادراتی را دارد و فقط باید با حمایت مسئولان مقدمات آن فراهم شود.

صمدی با اشاره به نام‌گذاری امسال با عنوان سال رونق تولید، بر ضرورت حمایت مسئولان استانی برای ارتقای جایگاه صادراتی بیش‌ازپیش تولیدات محلی در سطح استان‌ها و کشور تأکید کرد و افزود: کمک به تولیدات محلی و بنگاه‌های کوچک استانی می‌تواند زمینه تحقق شعار رونق تولید را در سراسر کشور فراهم کرده و به ایجاد اشتغال کمک کند.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بجنورد نیز با اشاره به اینکه یکی از عوامل مؤثر در حوزه تولید، تجارت و اقتصاد، برند و برندینگ است، گفت: در این زمینه توجه به موضوع بسته‌بندی مناسب و شکیل ازجمله موارد مهم در صادرات آب‌نبات بجنورد و دیگر محصولات استان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

  سعید پور آبادی از بین بردن موانع تولید با ارائه تسهیلات مناسب را از دیگر موارد مهم در تولید و صادرات آب‌نبات بجنورد عنوان کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

برندسازی، حلقه مفقوده تولید کالای داخلی

 

 برندسازی، عامل بُرد صادرات محصولات کشاورزی

 

 

رونق تولید با برندسازی محقق می‌شود

 

حمایت از تولیدات محلی با برندسازی

کاظمی، کارشناس حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی نیز در این جلسه بی‌توجهی به برند سازی محصولات را از مشکلات اصلی در حوزه صادرات کالاهای استان برشمرد و گفت: حمایت از تولیدکنندگان و محصولات محلی استان ابتدا باید فرهنگ‌سازی و ترویج آن از دستگاه‌ها و مردم استان آغاز شود.

وی قرارداد با دانشگاه‌ها و مراکز علمی با ارائه مقاله‌ها و کارهای علمی و پژوهشی، شناسایی مزایای رقابتی این محصول با استان‌های دیگر، عرضه شیوه و دانش تولید محصول و شناسایی بازارها هدف با برگزاری جشنواره‌های سالیانه در استان را ازجمله راهکارهای مؤثر در تولید و حمایت این محصول ذکر کرد.

کاظمی بهره‌مندی از مشاوران خبره در این حوزه را از دیگر الزامات مهم برای این صنف برشمرد و افزود: مراکز تولید آب‌نبات باید به‌عنوان مراکز گردشگری مطرح و مورد توجه قرار گیرد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)