مدير01

مدير01

گفت و گو با عمادالدین دیلمی مدیر عامل تهران ماشین ابزار

نمایشگاه بین المللی تهران، چشم اندازی به صنعت جهانی چاپ

یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 12:53

شرکت تهران ماشین ابزار در دوره های زیادی از نمایشگاه با قدرت ظاهر شده است، ما در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی هم شرکت کردیم و همواره سعی داشته‌ایم که هر ساله تحولات روز دنیا را برای صنعتگران صنعت چاپ عرضه کنیم و بتوانیم آنها را با صنعتگران روز دنیا در آمریکا و اروپا و دیگر کشور های پیشرفته همگام کنیم تا به این وسیله جلوی خروج سرمایه و بی کار شدن کارگران و متزلزل شدن چاپخانه‌ها گرفته شود. ما با تجهیز و به روز کردن چاپخانه‌ها اجازه نخواهیم داد مشتریان کارهایشان را به سایر کشورهای همسایه انتقال دهند و ارز کشور را خارج کنند. ما هزینه های زیادی را متقبل می‌شویم تا فقط بتوانیم در نمایشگاه چاپ و بسته بندی تهران و دیگر نمایشگاه‌ها حضور‌داشته و دوستان را زیارت کنیم و ارتباطمان را با آنها حفظ نماییم. ما تا تجهیز شدن و بالا رفتن سطح کیفی و کمی صنعتگران و چاپخانه داران میهن، تمام تلاشمان را خواهیم کرد.

 

متنی که خواندید صحبت های مدیر جوان، با انگیزه و لایق شرکت تهران ماشین ابزار (tmc) بود که مثل هر دوره جزیره‌ای وسیع را در پر بازخوردترین سالن نمایشگاه (سالن 38 موسوم به سالن آلمان) چاپ و بسته بندی و ماشین آلات وابسته به خود اختصاص داده بود. از او دلیل این حضور پر رنگ و بیش از پیش را پرسیدیم و از میزان بازخورد نمایشگاه ها جویا شدیم و شنیدیم: ما هزینه زیادی را کرده ایم و بزرگترین غرفه را در نمایشگاه داشته ایم تا بتوانیم تکنولوژی روز جهان را به صنعتگران کشورمان عرضه کنیم. ما نسبت به سال های گذشته استقبال خوبی از نمایشگاه داشته‌ایم و میتوانم بگویم غرفه ما مرجعی شده تا دوستان تشریف بیاورند و اتفاقات روز جهان در حوزه ی صنعت چاپ را رصد کنند.

یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 12:25

 

بازار میوه سه و چهار روز مانده به شب یلدا اشباع از محصول است و به گفته فروشندگان، قیمت‌ این محصولات دچار افزایش نخواهد شد، چرا که عرضه به اندازه کافی است.

 

به طور معمول بازار میوه یکی از بازارهای اصلی است که در آستانه شب یلدا با افزایش تقاضا همراه می‌شود. گاهی این افزایش تقاضا تاثیر خود را روی قیمت‌ها می‌گذارد و در نتیجه برخی اقلام پر مصرف برای شب یلدا با افزایش قیمت روبرو می‌شوند.

اما بر اساس مشاهدات بازار میوه در سطح شهر و به گفته برخی فروشندگان، تقریبا برای تمامی اقلام پر مصرف شب یلدا عرضه به اندازه کافی است و حتی با افزایش تقاضا احتمال افزایش قیمت بسیار پایین است. اما با این وجود تجربه نشان داده که در فاصله یکی دو روز تا شب یلدا برخی اقلام از جمله هندوانه و انار با افزایش قیمت روبرو می‌شوند.

بر این اساس متوسط قیمت برخی اقلام میوه و تره‌بار در بازار امروز به این شرح است:‌ سیب زرد کیلویی ۴۵۰۰ تومان، سیب قرمز کیلویی ۵۰۰۰ تومان، خیار درختی کیلویی ۲۵۰۰ تومان، خیار بوته‌ای کیلویی ۳۰۰۰ تومان، انگور سیاه کیلویی ۵۰۰۰ تومان و موزکیلویی ۳۶۰۰ تومان قیمت دارد. همچنین هر کیلوگرم پرتقال ۵۰۰۰ تومان، نارنگی ۴۵۰۰ تومان و انار ۶۵۰۰ تومان فروخته می‌شوند.

نارنگی ریز و پرتقال آبگیری نیز کیلویی ۲۵۰۰ تومان قیمت دارند و در میان اقلام گران‌تر هر کیلوگرم آناناس ۱۴ هزار تومان و بِه ۱۲ هزار تومان است.در میان تره‌بار نیز سیب زمینی و پیاز همچنان در شیب افزایشی قرار دارند و به قیمت سابق خود بازنگشته‌اند و هر دو کیلویی ۲۵۰۰ تومان هستند.

همچنین لیموترش به عنوان گران‌ترین نوع تره‌بار کیلویی ۱۲ هزار تومان است. هر کیلوگرم کدو، چغندر، کلم، بادمجان، هویج و کاهو نیز ۲۰۰۰ تومان فروخته می‌شود. فلفل دلمه‌ای و گوجه فرنگی هم به ترتیب کیلویی ۲۵۰۰ و ۳۵۰۰ تومان قیمت دارند.

 

منبع: شینیز نیوز

یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 12:00

رئیس اتحادیه کتابفروشان، نوشت افزار و لوازم مهندسی اراک گفت: قیمت انواع کاغذ و مقوا به تازگی در کلانشهر اراک 35 درصد افزایش یافته است.

 

محمد امینی راد افزود: نوسان قیمت دلار، سیاست های اعمال شده در بازار و اختصاص نیافتن ارز مبادله ای برای خرید کاغذ از دلایل افزایش قیمت این محصول در بازار مصرف بوده است.

وی اظهار کرد: کاغذ به عنوان ماده اصلی بخش های تولیدی، معافیت واردات تا 100 درصد را دارد که حذف بخشی از این یارانه به افزایش قیمت کاغذ در بازار منجر شده است.

رئیس اتحادیه کتابفروشان، نوشت افزارو لوازم مهندسی اراک گفت: ماهانه 100 تن انواع کاغذ و مقوا در فتوکپی، نشریات، مجلات، کارتن سازی و جعبه سازی در اراک مصرف می شود.

امینی راد افزود: ادامه کمک دولت در پرداخت یارانه در واردات این محصول استراتژیک یکی از راه هایی است که از کسادی این صنوف جلوگیری و به رونق اقتصادی آن ها کمک می کند.

وی اظهار کرد: افزایش قیمت کاغذ به صنعت نشر آسیب وارد می کند و حمایت دولت در ثبات قیمت کاغذ لازم و ضروری است.

800 واحد صنفی در 26 رسته شامل چاپخانه، دفتر فنی، کتاب و نوشت افزار در اراک فعال هستند.

 

منبع: ایرنا

یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 11:39

 

کتاب «اصول جامع برنامه ارتباطات یکپارچه بازاریابی» اثری جامع و کاربردی برای علاقه‌مندان بازاریابی و صنعت تبلیغات است که در هشت فصل توسط کنث کلاو و دونالد باک با مثال‌ها و مطالعات موردی بسیار کاربردی و عملیاتی درباره مباحث هر فصل به رشته تحریر درآمده است.

 

«اصول جامع برنامه ارتباطات یکپارچه بازاریابی» نوشته کنث کلاو و دونالد باک با ترجمه امین اسداللهی و عادله شیرکوند منتشر شده است.

 کتاب اصول جامع برنامه ارتباطات یکپارچه بازاریابی به همراه نرم‌افزار آموزشی IMC PlanPro کتابی جامع و کاربردی برای علاقه‌مندان بازاریابی و صنعت تبلیغات است که در هشت فصل توسط کنث کلاو و دونالد باک با مثال‌ها و مطالعات موردی بسیار کاربردی و عملیاتی درباره مباحث هر فصل به رشته تحریر درآمده است.

آنچه در این کتاب می‌خوانیم شامل خلاصه اجرایی و اجزای آن برای تدوین یک برنامه جامع ارتباطات یکپارچه بازاریابی، تجزیه و تحلیل فرصت ترفیعات، استراتژی‌های شرکت برای پیاده‌سازی ارتباطات یکپارچه بازاریابی و مدیریت این ارتباطات از سه جنبه مشتریان مصرفی، مشتریان صنعتی و کانال های توزیع است.

مطالعه موردی اصلی بکار رفته در کتاب پیش رو مبلمان ویلامت است، که به خوبی در لابلای مفاهیم علمی کتاب رنگ و بوی اجرایی و عملیاتی به خود گرفته است و در پایان هر مفهوم از برنامه ارتباطات یکپارچه بازاریابی مثالی از چگونگی اجرای آن مفهوم توسط برند مبلمان ویلامت ذکر شده است که به خوانندگان در درک مفاهیم بکار رفته در کتاب کمک شایانی کرده است.

در مقدمه این اثر می‌خوانیم: «به خاطر داشته باشیم شرکت‌ها در پی دستیابی به مشتریانی هستند که به آنان وفادار باشند از این رو شرکت‌ها در تلاش‌اند از طریق تحول در نظام ارتباط مشتری به هدف نهایی خود که رضایتمندی مشتری است، دست یابند.

به‌کارگیری کارآمد و مؤثر ارتباطات با مشتریان برای سازمان‌ها امری بسیار مهم و ضروری است، لذا شرکت‌ها به دلیل درک ضرورت و اهمیت بحث ارتباطات یکپارچه بازاریابی به آن پرداخته‌اند. همه کسب و کار‌ها می‌خواهند برندشان در بین مخاطبان به خوبی جا بیفتد. چون از طریق برند، می‌توانند در بازار رقابتی امروز دوام بیاورند و نسبت به رقبا متمایز شوند. جا افتادن برند یعنی افزایش آگاهی مخاطب نسبت به محصول و در نتیجه افزایش رغبتِ وی به خرید. برای خلق یک برند محبوب، باید راهکار خلاقانه‌ای استفاده شود تا مزیت محصولات و خدمات برای مخاطب بیان شود. این راهکار را «ارتباطات یکپارچه بازاریابی» می‌نامند. در ارتباطات یکپارچه بازاریابی، به دنبال این هستیم که مناسب‌ترین کانال را برای مناسب‌ترین مخاطب استفاده کنیم.

اگر بدانیم که مخاطب اصلی ما چه کسی است و بدانیم وی از چه رسانه‌ای استفاده می‌کند، می‌توانیم از طریق همان رسانه، برند خود را به او معرفی کنیم. بعضی از کانال‌های متداول برای ترویج برند عبارتند از: شبکه‌های اجتماعی، روابط عمومی، پیشبرد فروش، تبلیغات، بازاریابی مستقیم و فروش شخصی‌ یا حضوری.»

مولفان معتقدند، وقتی تمام مسیرهای ارتباط با مخاطب را با یکدیگر منسجم کنیم، به ارتباطات یکپارچه بازاریابی رسیده‌ایم. اگر روش‌های بازاریابی، تبلیغات، محتوای شبکه‌های اجتماعی، پیشبرد فروش و سایر ابزارها، به صورت یکپارچه عمل کنند تأثیرگذاری بیشتری در معرفی برند و محصول خواهند داشت. در اینجا لازم است چند نکته را بیان کنیم. سنگ بنای اول در ارتباطات یکپارچه بازاریابی، شناخت دقیق محصول و مخاطبِ آن است. برای شناخت نیازها، نگرش‌ها و انتظارات مخاطبِ اصلی، باید خواسته‌هایش را با دقت رصد کرد. فضای مجازی ابزار مناسبی برای تعامل نزدیک‌تر با مخاطب و شناخت نیازها و خواسته‌هایش ایجاد کرده است. هر کسب و کاری رسالتی دارد. محصولات و خدمات ارائه شده باید با رسالت آن کسب و کار همسو باشد. مثلا اگر رسالت خود را توجه به سیاست‌های «سبز» و «پایدار» می‌داند باید محصولاتش را نیز دوست‌دار طبیعت و قابل تجزیه ارائه دهد. حسی که مخاطب به برند یا محصول پیدا می‌کند بسیار مهم است.

برندی موفق است که بتواند تجربه‌ی جدید یا حسی خاص در مشتری ایجاد کند. گاهی یک تغییر ساده در بسته‌بندی، می‌تواند این احساس را در وی به وجود بیاورد. استفاده از ابزارهای مختلف به صورت یکپارچه اهمیت زیادی دارد. کانال‌های تبلیغات، رسانه‌های اجتماعی، پیشبرد فروش و غیره ارتباط با مخاطب را اثربخش می‌کنند. از آنجا که توجه مخاطب را به سختی می‌توان به دست آورد، باید ابزارهای ارتباطی را به طور اثربخش استفاده کرد تا همان توجه اندک را نیز به بهترین نحو به خود جلب کرد. ارتباطات یکپارچه بازاریابی باعث می‌شود تمام ابعاد آمیخته بازاریابی، هماهنگ با هم عمل کنند و برند را به بهترین شکل در ذهن مخاطب جا بیندازند.

 

کتاب «اصول جامع برنامه ارتباطات یکپارچه بازاریابی» نوشته کنث کلاو و دونالد باک به ترجمه امین اسداللهی و عادله شیرکوند با شمارگان هزار نسخه در 322 صفحه به قیمت 23 هزار تومان توسط نشر کتاب مهربان منتشر شده است.

منبع: ایبنا

یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 11:21

 

راديو اقتصاد دوشنبه 27 آذر در برنامه هاي "رويش" ، "عيار" ، "كالاي ايراني" و ... ويژگي هاي سازمان شاد، ارتباط بين استاندارد و بسته بندي و ... را بررسي مي كند.

 

در برنامه "رويش" دكتر محمدحسن عليپور فلاح پسند كارشناس كسب و كار در خصوص ويژگي هاي سازمان شاد صحبت خواهد كرد.

تعريف سازمان شاد، مشخصات سازمان شاد، نحوه ايجاد سازمان شاد و ... از ديگر مواردي هستند كه در برنامه مطرح خواهند شد.

برنامه "رويش" كاري از گروه كسب و كار به تهيه كنندگي مهرگان سوادكوهي، روزهاي شنبه تا پنج شنبه ساعت 8 از راديو اقتصاد پخش مي شود.

در برنامه "عيار" حجت الاسلام حميد نظري كارشناس مذهبي در ادامه سلسله مباحث مربوط به احكام كسب در خصوص مشاغلي كه نبايد طلب دستمزد كرد، صحبت مي كند.

همچنين در بخشي از برنامه پاسخ به سوالات شنوندگان در مورد احكام كسب را نيز خواهيد شنيد.

برنامه "عيار" كاري از گروه كسب و كار به تهيه كنندگي محسن رنگيني همه روز ساعت 12:5 پخش مي شود.

در برنامه "كالاي ايراني" منيژه عبدي مشاور انجمن علوم و فناوري بسته بندي ايران در خصوص ارتباط بين استاندارد و بسته بندي صحبت مي كند.

وضعيت استانداردهاي بسته بندي در كشور، اهميت رعايت استانداردها در صادرات محصولات داخلي و ... از ديگر مباحثي هستند كه در برنامه بررسي خواهند شد.

برنامه "كالاي ايراني" كاري از گروه صنعت و بازرگاني به تهيه كنندگي مهدي شيار شنبه تا پنج شنبه ساعت 10 از راديو اقتصاد پخش مي شود.

دكتر خدارحمي كارشناس بازار سرمايه به همراه دكتر صفاري اقتصاددان در خصوص بهترين راه صرف اولين حقوق گفتگو مي كند.

برنامه "ايستگاه نود و هشت" كاري از گروه اقتصاد و جامعه به تهيه كنندگي مهرگان سوادكوهي شنبه تا پنج شنبه ساعت 9 از راديو اقتصاد شنوندگان را همراهي مي كند.

 

منبع: صدا و سیما

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان مطرح کرد؛

رتبه نخست استان مرکزی در چاپ و نشر قرآن

یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 09:44

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان مرکزی گفت: با ترویج آموزه های قرآن کریم و پیاده‌سازی سبک زندگی قرآنی در جامعه، آسیب‌های اجتماعی کاهش می یابد.

 

حجت‌الاسلام قربانپور، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان مرکزی در گفتگو با ندای تفرش در خصوص ضرورت تربیت حافظان قرآن کریم در سطح استان گفت: در سطح استان مرکزی پیش‌بینی مدون سنواتی در این خصوص وجود دارد تا هر سال با حمایت‌های دستگاه‌های مختلف، مقادیر درصدی از این پیش‌بینی سنواتی تحقق یابد.

لزوم کادرسازی در حوزه قرآنی استان مرکزی

قربانپور با اشاره به ضرورت تربیت مربی در سطح استان، اظهار کرد: تربیت کادر قرآنی به منظور اجرایی کردن برنامه‌های قرآنی در سطح همه شهرستان‌ها مدنظر است.

وی با بیان این مطلب که سازمان تبلیغات سه نوع برنامه را در راستای ترویج مفاهیم قرآنی اجرایی می‌کند، افزود: یکی از برنامه‌های در حال اجرا، برنامه‌های آموزشی شامل آموزش روخوانی، روانخوانی، حفظ قرآن و... است.

قربانپور بیان کرد: برنامه‌های ترویجی و توسعه‌ای قرآن کریم مانند برگزاری همایش‌ها، محافل انس با قرآن و سایر برنامه‌های ارزشمند نیز در سطح استان انجام می‌شود.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان مرکزی با اشاره به اجرای برنامه‌های پژوهشی قرآنی افزود: برنامه‌های ارزشمند برمبنای پژوهش در خصوص کاربرد آیات قرآن، دستورات قرآن برای زندگی بهتر و... در راستای عمق بخشی به مبانی اعتقادی انجام می‌شود.

قربانپور، چاپ و نشر قرآن کریم، توسعه فعالیت‌های قرآنی، برگزاری محافل انس با قرآن کریم، برگزاری دوره‌های تربیت مربی و معلم در سطح استان و برگزاری جشنواره‌های قرآنی گل‌های فاطمی و گل‌های محمدی از دیگر اقدامات مدنظر عنوان کرد.

کاهش آسیب‌های اجتماعی با عمل به آیات قرآن

وی اضافه کرد: برای ترویج آموزه های قرآن کریم و پیاده‌سازی سبک زندگی قرآنی در جامعه باید از حمایت های مردمی، برنامه‌های ملی و با گرایش افکار عمومی بهره گرفت تا  آسیب‌های اجتماعی در جامعه کاهش می یابد.

قربانپور ادامه داد: برگزاری دوره‌های آموزش‌ قرآن، حفظ و تجوید در سطوح مختلف و همچنین آموزش سبک زندگی قرآنی در سطح استان مدنظر است.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان مرکزی با بیان این مطلب که استان مرکزی در برنامه سبک زندگی قرآنی در میان سایر استان‌ها از رتبه خوبی برخوردار است، خاطرنشان کرد: استان مرکزی رتبه نخست چاپ و نشر قرآن را در کشور دارد.

 

منبع: دیار آفتاب

یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 09:29

اساتید، دانشجوهای و پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف نیز روی مباحث متفاوت مربوط با مهندسی بافت کار می کنند.

 

با توجه به افزایش احتیاج به پیوند بافت در دنیا و تنگنا ها و کمبودهای موجود در این مورد، تکنولوژی «بایوپرینتر» نقش ارزشمندی را در تولید بافت های همانند با بافت های بدن ایفا می کند. مزیتی کلیدی که بایوپرینتر در اختیار پژوهشگران قرار می دهد، امکان تولید هندسه های پیچیده و بافت های سه بعدی هست.

این زمینه، من جمله حوزه های زیاد نوین و مورد توجه بوده و درحال حاضر تنها بافت های محدودی به مساعدت باپوپرینتر تولید شده و به بدن آدم زنده پیوند زده شده هست.

در آخرین مورد، بافتی از کبد در آمریکا پیوند زده گردید ولی تاکنون شرکتی در دنیا وجود ندارد که بصورت تجاری، روی تولید بافت کار کند و تمام فعالیت هایی که تا هم حالا انجام شده، در مرحله تحقیقاتی و آزمایشگاهی بوده هست.

مجید حاجی حسینعلی و علی لسانی دو دانشجوی دکترای دانشگاه صنعتی شریف با ایجاد یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی زیستی شده اند که قادر هست مثال هایی از بافت های زنده بدن آدم را تولید کند.

حاجی حسینعلی دانشجوی مقطع دکترای دانشکده مهندسی مکانیک در مورد این دستگاه می گوید: نسخه اولیه دستگاه که با مشارکت مشترک ساخته گردید، استعداد پرینت همزمان چهار نوع سلول را با مواد متفاوت دارد.

بعد برای پرینت، از آنان استفاده می نماییم.

نرخ دستگاه هایی که این شرکت ها عرضه می دهند، بین ۲۰۰ تا ۲۵۰هزار دلار هست.

این محقق دانشگاه صنعتی شریف اقرار داشت: دستگاه بایوپرینتر، علاوه بر هندسه ای که به بافت می دهد، مزایای دیگری نیز دارد.

با توجه به اینکه بافت های بدن از سلول های متفاوتی متشکل اند و در تولید بافت، محل قرارگیری سلول ها در کنار هم زیاد بااهمیت هست، استفاده از بایوپرینتر، نسبت به روش های سنتی، در اولویت قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: با این دستگاه، میتوان روی بافت های متفاوتی کار کرد، ولی درحال حاضر ما روی بافت های پوست و استخوانی معطوف هستیم. تامین سلول و تامین مواد زیست سازگار، زیاد هزینه بر هست و ما در اوائل راه قرار داریم و تا هم حالا موفق شده ایم که در حوزه بافت های سخت استخوانی، پرینت دارا باشیم و تاکنون به سبب پیچیدگی بالایی که بافت های نرم دارند، وارد پرینت آنان نشده ایم.

***کاربردهای دیگر دستگاه بایوپرینتر

این دانشجوی دکترای دانشگاه شریف در ادامه به کاربردهای این دستگاه اشاره نمود و در این مورد عنوان کرد: کاربردهای این دستگاه، وسیع هست و هرجایی که بافتی لطمه نگاه کند، میتوان با بافت های تولیدشده از این دستگاه، آن را احیا کرد. در حوزه زیبایی نیز کاربردهای بسیاری دارد. کاربردهای دیگر این دستگاه، در حوزه فک، صورت و استخوان سر هست. همچنین، ساخت مثال بافت سرطانی برای ارزیابی تاثیر دارو های ضدسرطان، از دیگر کاربردهای این دستگاه هست.

دو نوع ماده در دستگاه استفاده می گردد که استعداد استفاده در بدن آدم را دارند؛ یعنی مواد سلولی و مواد زیست سازگار. دستگاه ما استعداد پرینت همزمان چهار نوع سلول را با مواد متفاوت دارد. سلول ها را از بانک های سلولی تامین می کنیم و آنان را کشت می کنیم تا تعدادشان زیاد گردد، بعد برای پرینت، از آنان استفاده می نماییم. مواد زیست سازگار همزمانی کاربرد دارند که می خواهیم سلول ها را در چارچوبی بسازیم که سلولی نیست، ولی زیست خراب کردن پذیر هست و هنگامی در بدن قرار می گیرد، از بین می رود و منحصرا سلول ها باقی می ماند.

***وضعیت بازار بایوپرینتر در ایران

یکی از عللی هم که به سمت عرضه خدمات دستگاه رفتیم، همین مورد بود. ما در حال گذر از مرحله تجاری سازی دستگاه و درحال جذب سرمایه هستیم ولی قصد داریم در بازار خدمات تولید بافت و مواد اولیه سلولی قابل استفاده در بایوپرینتر کار کنیم تا بتوانیم آن را در کنار دستگاه به محققان بفروشیم. امید داریم به این سمت برویم که سلول ها و بافت های متفاوت را تولید کنیم.

 

منبع: راهنمای سفر من

در گفت و گو با سید حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ، مطرح شد:

حباب موقتی ترکید اما جزر و مد نرخ کاغذ جهانیست

یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 08:39

در خلال نمایشگاه به غرفه‌ی انجمن واردکنندگان کاغذ، مقوا و فرآورده های سلولوزی ایران برخوردیم و با رئیس انجمن واردکنندگان همصحبت شدیم. از او وضعیت بازار کاغذ را جویا شدیم، علت حباب قیمت هفته‌های اخیر را سوال کردیم و پیشبینی او از وضعیت آتی را پرسیدیم. مصاحبه ای موجز اما روشنگرانه حاصل این گفت و گو شد که شما را به خواندنش دعوت می کنیم.

 

چرا کاغذ گران شد؟

در حال حاضر که بنده با شما صحبت می‌کنم کاغذ ارزان شده است. در یک برهه زمانی بنا به سیاست های دولت یک حباب در قیمت کاغذ ایجاد شد که یکی ازآنها مسأله عدم تخصیص ارز به کاغذ تحریر بود و دیگری نوسان و افزایش قیمت ارز بود که طبعا روی قیمت کاغذ اثر گذاشت و آن را افزایش داد.

علاوه بر اینها همانطور که میدانید کاغذ به طور کلی در سطح دنیا گران شده است. چون پالت که مواد اولیه کاغذ است افزایش قیمت یافته است. بنابراین طبیعی است که کاغذ گران شود و این اصلا مسأله‌ای غیر عادی نیست. پالت کالایی همانند نفت است که چون تمام کشورها توانایی تولید آن را ندارند در انحصار چند کشور و چند شرکت خاص است؛ دوستان باید بدانند که قیمتگذاری روی آن در دست بازرگانان داخلی کشور ما نیست و آنها کنترلی روی آن ندارند که بخواهند قیمت آن را افزایش یا کاهش دهند. ما به ناچار باید قبول کنیم که قیمت کاغذ گران شده است.

 پس این افزایش و کاهش مقطعی که به عنوان حباب قیمت از آن یاد کردید چگونه روی داد؟

تعدادی از دوستان آمدند نسبت به این جوی که پیش آمده حاشیه ایجاد کردند و باعث شدند که حبابی در قیمت کاغذ ایجاد شود و قیمت آن بیش از حد معقول و معمول بالا رود که آن هم ما با جلساتی که با مسئولان و کارشناسان وزارت بازرگانی داشتیم، علی الخصوص با معاون وزیر بازرگانی، تعاملات خوبی صورت گرفت و ما به دوستان آگاهی داده و وضعیت را شرح دادیم که باعث شد بازار کاغذ به ثباتی نسبی دست یابد. بنده نسبت به وضعیت جهانی کاغذ و آن حباب مقطعی که ایجاد شده بود، تصور می‌کنم که الان بازار، بازار عرف پسندی شده است.

 پیشبینی میکنید این ثبات تا کی ادامه داشته باشد؟

باید قبول کنیم که سیر صعودی نرخ کاغذ در جهان هنوز ادامه دارد و در ماه های آینده صد درصد در بازار ایران تاثیر خود را خواهد داشت. ما نباید منتظر باشیم که کاغذ به قیمت سال پیش برگردد؛ در صورتی این اتفاق می افتد که قیمت پالت ارزان شود یا قیمت دلار به نرخ پیشین برگردد.

همانطور که میدانید قیمت دلار در ماه های گذشته بیش از 10درصد افزایش داشته است، از طرفی قیمت جهانی کاغذ هم تغییر کرده و گران شده است؛ با این حال کاغذی که در در حال حاضر در بازار به فروش میرسد به میزان زیادی افزایش قیمت پیدا نکرده است چرا که این کاغذ با قیمت قبلی خریداری شده و در انبارها موجود بوده است. در هفته پیش کاغذ با قیمت هایی به فروش میرفت که غیر عادی بود و اصلاح هم شد اما باید متوجه باشیم که این قیمت ها برای کالاهای جدیدی که به بازار راه پیدا میکنند منطقی است.

همانطور که گفته شد ما با صحبت هایی که داشتهایم توانستیم جو پیش آمده در خصوص گرانی کاغذ را از بین ببریم و دست اندرکاران و مصرف کنندگان را قانع کنیم که هیچ اتفاقی نیفتاده است و این حالتی که در بازار رخ داده عادی است، تا اوضاع در حالت ثبات بماند و تغییرات مدیرت شده و تحت کنترل صورت بگیرند اما در عین حال باید توجه داشته باشیم که ما هرگز نمی توانیم بر خلاف موجی که در دنیا ایجاد شده است حرکت کنیم.

 حرف آخر

بنده از شما و دیگر دوستان که آگاهی میدهند تشکر میکنم. گاهی برخی افراد می آیند و نا آگاهانه صحبتهایی میکنند که باعث تشنج زایی میشود و این در حالی است که اطلاعات دقیقی از بازار کاغذ ایران و جهان ندارند.

ما باید این موضوع را قبول کنیم که وارد کننده ایرانی نمیتواند روی قیمت کاغذ جهانی تاثیر گذار باشد. کارخانهAPP  یکی از بزرگترین کاغذسازی های دنیا است که قیمت مصوبش تاثیر مستقیمی روی نرخ کاغذ در بازار جهانی دارد؛ آنها رسما اعلام کردند که می‌خواهند در سال نوین میلادی صد دلار افزایش قیمت داشته باشد و می‌بینید که ما نمی‌توانیم کاری از این بابت انجام دهیم. ما باید تغییرات جهانی را بپذیریم و خودمان را با آن وفق داده و همراه با این بازار حرکت کنیم.

همانطور که گفته شد متاسفانه در این میان برخی افراد با ناآگاهی تمام زحمات دوستان ما که در واردات کاغذ فعالیت دارند را ضایع میکنند. آنها از سرمایه خود مایه میگذارند و علاقه مندانه خدمت رسانی کرده و هرگز اینطور نیست که سود را در اولویت کار خود قرار دهند از این رو این اطلاعات غلط که باعث متشنج شدن جو و اغتشاش در بازار می باعث رنجش این دوستان و دلسردی آنها میشوند. یکی از مسایلی که نگرانکننده است. انتقاد بیجا و غیر کارشناسانه از کار آنها است؛ اگر ما بیاییم گروه واردکنندهگانی که دارای شناسنامه هستند و برخی از آنها چند نسل است که در بازار کاغذ فعالیت دارند را از بازار خارج کنیم و کار را به دست کسانی که ناوارد و به اصطلاح میدان ندیده اند بسپاریم مطمئن باشید متضرر خواهیم شد و صد درصد در آینده ای نه چندان دور با  بحران کاغذ روبرو خواهیم شد.

 

 

یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 07:28

دیر انتشارات افراز با اشاره به تاثیر مخرب افزایش غیر‌منطقی قیمت کاغذ بر فعالیت صنعت نشر کشور تاکید کرد اگر برای این صنعت فکری نشود حداقل باید با نشر کاغذی خداحافظ کنیم.

 

اعظم کیان‌افراز، مدیر انتشارات افراز درباره وضعیت نشر با توجه به نوسانات قیمت کاغذ گفت: متاسفانه در شرایط بحرانی و وانفسای نشر کتاب نه تنها جامعه نشر بلکه اصناف وابسته از‌جمله لیتوگراف‌ها، صحافان که جمعیتی بالغ بر 20 هزار نفر می‌شوند نیز صدمه می‌بینند.

 این ناشر با اشاره به افزایش غیرمنطقی قیمت کاغذ ادامه داد: کاغذ از ملزومات اصلی تولید کتاب به حساب می‌آید و این افزایش قیمت وحشتناک است.

کیان‌افراز بر لزوم حمایت از ناشران تاکید کرد تا کتاب به قیمت مناسب تولید شود و به دست مخاطب برسد. مدیر مسئول انتشارات افراز در ادامه دو عامل عملکرد ضعیف دولت‌های نهم و دهم در عرصه فرهنگ و همچنین ظهور نشر دیجیتال و چاپ نسخه الکترونیکی در کوتاه‌‌ترین زمان را در بی‌اعتمادی مخاطب و وضعیت نامناسب نشر مهم و موثر ارزیابی کرد و تاکید کرد که این وضعیت روز به روز در حال وخیم‌تر شدن است.

وی گفت: وقتی با نوسان قیمت کاغذ رو‌به‌رو هستیم، تولید‌کننده نیز برای تعیین نهایی کتاب نیز با مشکل مواجه می‌شود؛ بنابراین مشخص نیست که عاقبت صنعت ورشکسته نشر به کجا می‌رسد.

 عضو جامعه نشر ایران افزود: واقعیت این است که نشر در اوج بحران قرار دارد؛ بنابراین هرکس که در حوزه فرهنگ مسئولیت یا دغدغه دارد باید برای این مساله به فکر چاره باشد.  

 افراز با اشاره به دوران درخشان نشر در دولت‌های هفتم و هشتم ادامه داد: زمانی که جمعیت ایران نصف جمعیت فعلی بود، کتاب با شمارگان پنج‌هزار نسخه منتشر می‌شد، علاوه براین معتقدم در صورتی که سیاست‌های دولت‌های نهم  و دهم ادامه پیدا می‌کرد، به وضعیت فعلی نمی‌رسیدم. البته تعدد صدور مجوز فعالیت در حوزه نشر هم در ایجاد شرایط فعلی بی‌تاثیر نیست و در صورتی که این وضعیت بهبود پیدا نکند، حداقل باید با نشر کاغذی خداحافظی کرد.

منبع: ایبنا

یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 07:22

 

سخنگوی سازمان ثبت احوال با اشاره به آخرین وضعیت ایستگاه‌های سیار ثبت نام کارت ملی هوشمند در کشور، گفت: قصد داریم این ایستگاه‌ها تا یک ماه آینده در کل کشور راه اندازی کنیم.

 

سیف الله ابوترابی سخنگوي سازمان ثبت احوال، با بیان اینکه ایستگاه‌های سیار به منظور ثبت نام و ارائه کارت ملی هوشمند برای مناطق روستایی،صعب العبور، سالخوردگان و کسانی که دارای معلولیت حرکتی هستند در نظر گرفته شده است، گفت: قصد داریم ۸۰۰ ایستگاه سیار کارت ملی هوشمند را تا یک ماه آینده در کل کشور راه‌اندازی کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۴۶ ایستگاه سیار در کل کشور راه اندازی شده است.یعنی در هر استان حدود یک ایستگاه سیار به صورت آزمایشی راه اندازی شده است و برخی استان های دیگر نیز در حال تهیه سخت افزارهای مورد نیاز هستند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال در پایان با بیان اینکه ایستگاه های سیار ثبت نام برای نهادها و موسسات نیز در نظر گرفته شده است، گفت: در حال حاضر در صداسیما ، قوه قضاییه و...ایستگاه های سیار راه اندازی شده و مشغول فعالیت هستند. همچنین به دلیل اینکه برای تکمیل ثبت نام نیاز به اثر انگشت است،کارمندان فقط برای خودشان به صورت شخصی می‌توانند ثبت نام کنند و ثبت نام برای خانواده هایشان بدون حضور آنان امکان پذیر نیست.

 

منبع: ايسنا

صفحه1 از280