مدير01

مدير01

سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 09:34

 

حسین اوزگز، ضمن اشاره به اهداف بازدید از هفتادمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت به بازدید‌ها و شرایط ناشران مسلمان در این رویداد فرهنگی اشاره کرده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از(ایبنا) حسین اوزگز، مدیر انتشارات اسلامیکا در شهر برمن آلمان: آیا گوتس کوبیچک، ناشر و فعال راستگرا که به‌عنوان مغز متفکر حزب آلترناتیو برای  آلمان در نظر گرفته می‌شود، آن‌طور که برخی روزنامه‌نگاران می‌گویند، ایده‌های نژادپرستانه‌ای را منتشر می‌کند؟

با این رویکرد، در بازدید از نمایشگاه کتاب فرانکفورت، از فرصت استفاده کردم و نگاهی به نشر آنتونیوس کوبیچک انداختم که در سال جاری زیر عنوان نشرلوسی پنهان شده است. غرفه شلوغ‌تر از آن بود که با بازدیدکنندگان جوان صحبت جدی داشته باشم، بنابراین نگاهی به لیست کتاب‌های منتشرشده انداختم. از میان کتاب‌هایی با محتوای نژادپرستی، کتابی با مضمون نژادپرستی مدرن نظرم را جلب کرد که خواستار بازگشت مهاجران به کشورهای خود بود، همان‌طور که در اکثر کتاب‌های تازه منتشرشده، در این سطح این نگاه دیده می‌شود.

به نظر می‌رسد، سوال‌های اساسی و مهم درباره هویت آلمانی، برای گروهی، به معنای از بین رفتن آلمان است و در این میان، برخی دیگر نیز، مهاجران و خارجی‌ها را عامل از دست رفتن هویت خود می‌دانند و تلاش می‌کنند تا از نوشته‌های فیلسوفان دوران پیش از جنگ جهانی دوم، به خصوص هایدگر برای اثبات حرف‌هایشان استفاده کنند. مارتین زلنر؛ از فعالان جنبش هویتی در اتریش، کتابی را به فلسفه او اختصاص داده است. به‌طور کلی، مارتین هایدگر فیلسوفی راستگرا بود. او به حزب نازی علاقه داشت.

همچنین تبلیغات مربوط به کتاب ضد اسلامی تیلو سارازین در این انتشارات دیده می‌شد. هرچند که این کتاب توسط انتشارات فینانتس بوخ منتشر شده است. اگر بخواهم منصف باشم، باید بگویم که من با آن‌ها صحبت نکردم، از آن‌ها نظراتشان را نپرسیدم، اما براساس کتاب‌های منتشرشده در این انتشارات، پاسخ سوالی که در ابتدای این گزارش آمده را اینگونه یافتم: بله؛ گروه‌های جدید راست‌گرا و جنبش‌های هویتی، نژادپرست هستند.

البته من برای آشنایی با نژادپرستان به نمایشگاه کتاب نرفته بودم. بلکه به‌عنوان یکی از مسئولان نشر اسلامیکا، هر سال برای بازدید از نمایشگاه کتاب به فرانکفورت سفر می‌کنم. هدفم از این سفر، ارزیابی آخرین روند، صحبت با دیگر ناشران، تبلیغ اسلامیکا و در بهترین شرایط، خرید کتاب‌های جدید برای این نشر است.

علاوه‌براین، امسال رویدادی جدید وجود داشت: در نمایشگاه امسال، پنج کتاب از نشر اسلامیکا با حضور مهمانان ویژه و به مدت نیم ساعت در مقابل گروه کوچکی از مخاطبان مورد بررسی قرار گرفت. این رویداد توسط سید‌علی موجانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در برلین برگزار شد. این کتاب‌ها با همکاری بخش فرهنگی سفارت ایران در برلین منتشر شده است و موجانی، خود نویسنده دو کتاب منتشرشده توسط اسلامیکا است.

در این نشست‌ها، دکتر یاووز اوزگز؛ محقق و اسلام‌شناس با سید‌محمد عامر؛ مترجم، درباره «تحفه‌العقول» سنت‌های مذهب شیعه بحث و گفت‌وگو کرد. فولکر طاهر نیف؛ سردبیر سایت اسلام از پروفسور روالند پیچ؛ محقق فلسفه اسلامی درخصوص اثر منتشرشده  درباره ملاصدرا و فلسفه اسلامی سوال کرد. نیف همچنین نشستِ میان پروفسور اشتاینباخ؛ مشاور وزارت خارجه آلمان، دکتر توماس اوگر؛ رئیس هیات مدیره انستیتو حافظ و سید‌علی موجانی درباره آخرین اثر موجانی به نام «داعش» را مدیریت کرد. من نیز با پروفسور پیچ، درباره عظمت عاشورا و هنر مینیاتور ایرانی در اثر «شهیدان عاشق» گفت‌وگو کردم و سرانجام نیف و یاووز اوزگز درباره اهمیت بیت‌المقدس برای مسلمانان در گذشته و امروز به گفت‌وگو پرداختند.

این نشست‌ها در مقابل ۳۰ تا ۶۰ مخاطب برگزار شد. به‌ویژه پس از سخنرانی کوتاه یاووز اوزگز درباره بیت‌المقدس در میان مخاطبان نیز بحث‌هایی ایجاد شد. شرکت در این نشست‌ها از اولین وظایف من در نمایشگاه بود. هدف دوم من، همکاری با ناشران کتاب کودکان ایران بود، زیرا کارهای آنان چندین بار توانسته جوایز بین‌المللی را به دست آورد.

گفت‌وگوهای خوبی داشتم و خدا را شکر که چهار قرارداد همکاری با آنان امضا کردم. در نهایت، من ملاقات دلچسبی با ناشر سوریه‌ای از سوئد داشتم و از او خواستم که در مورد چاپ مصحف و تصویرسازی از آیات قرآنی برایم توضیح دهد.

تخصص و انعطاف‌پذیری این مرد جوان در ارتباط با سایر ناشران نمایشگاه، مرا شگفت‌زده کرد زیرا اغلب ناشران، کارشناسان خود را به نمایشگاه نمی‌فرستند؛ بلکه از بازاریاب‌ها و فروشندگان در غرفه‌های خود استفاده می‌کنند. به همین ترتیب، خانم جوانی که نماینده دیکشنری آلمانی «دودن» بود، نتوانست به سوالات فنی من پاسخ دهد و و مرا به پشتیبانی فنی ارجاع داد.

با این حال، متخصصان در انتشارات علوی نیز حضور داشتند، اسلامیکا سال‌ها برای توزیع کتاب، با این انتشارات همکاری کرده است. کارکنان این انتشارات با دانش کافی درباره علویان و واقعیت‌های مربوط به آنان در آلمان کار می‌کنند، در حالی‌که اکثر شیعیان به اشتباه فرض می‌کنند که علویان مسلمان نیستند. بالاخره من بعد از یک روز طولانی و موفق، با قطار به سمت دلمنهورست حرکت کردم. سفر با قطار دشوار بود.

ماشین‌های اتوماتیک فروش بلیط برای رسیدن به نمایشگاه، بسیار کم بودند، به همین دلیل صف‌های طولانی تشکیل شده بود. قطارها سر وقت حرکت نمی‌کردند و اگر آن‌ها به موقع هم می‌رسیدند، سکوهای مختلفی وجود داشت و تنها چند دقیقه قبل از خروج قطار از ایستگاه، محل ایستادن قطار به مسافران اطلاع داده می‌شد و به‌طورکلی بازدیدکنندگان در همه جا سردرگم بودند. من امیدوارم که نمایشگاه سال آینده، با کتاب‌های جدید اسالمیکا، شرکای جدید و بهترشدن شرایط قطارهای مسافربری همراه باشد.»

سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 09:25

 

با پیگیری‌های وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی و تعاونی تشکل‌های چاپ سراسر کشور به جز تهران، زینک افست در گروه کالایی یک قرار گرفت. باید دید این اقدام دولت موجب ارزان شدن زینک در بازار خواهد شد یا خیر؟

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ محمد شریعتمداری وزیر سابق صنعت،‌ معدن و تجارت پیش از استعفای خود با ورود زینک به فهرست کالاهای اساسی موافقت کرد. بر این اساس زینک افست با ورود به کالاهای اساسی گروه یک از ارز دولتی بهره‌مند خواهد شد.

پیش از این به درخواست تعاونی تشکل‌های چاپ سراسر کشور زینک در گروه کالایی یک قرار گرفته بود،‌ اما دوباره به دلایل نامعلوم از این فهرست خارج شده بود. با کاهش زینگ در کشور و مشکلاتی که برای صنعت چاپ به وجود آمد،‌ سید‌عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شهریور ماه سال جاری با ارسال نامه‌ای به وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت وقت خواستار بازگشت این کالا به گروه کالاهای اساسی شده بود.

در این نامه صراحتاً ذکر شده که با توجه به اینکه زینک یک کالای استراتژیک در صنعت چاپ است و در داخل تولید نمی‌شود و با توجه به نقش اساسی که در چاپ محصولات فرهنگی نشر و مکتوبات دارد،‌ خواهشمند است که این کالا در ردیف کالاهای اساسی قرار بگیرد.

پیش از این شجاع نماینده اتحادیه‌های چاپخانه‌داران سراسر کشور به جز تهران گفته بود:‌ اکنون قیمت هر ورق زینک در بازار با افرایش 300 درصدی نسبت به سه ماه گذشته روبروست،‌ هر ورق زینک که با قیمت 8 هزار تومان به فروش می‌رفت،‌ به قیمت 22 هزار تومان به فروش می‌رود‌، البته در شهرستان‌ها وضع بدتر است و هر ورق زینک 25 هزار تومان هم قیمت دارد.

سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 08:48

 

«10 کامیون کتاب قاچاق توقیف شد»! شاید در همان نگاه اول مخاطب خیلی به معنای کلمه «قاچاق» در این گزاره پی نبرَد؛ مگر کتاب هم ازجمله کالا‌های سرمایه‌ای یا نایاب است که سوداگرانی در پی «قاچاق» آن باشند؟! خیر. «قاچاق» در بازار کتاب عبارت است از چاپ غیرقانونی کتاب‌هایی که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفته‌اند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایران خبر،  به این معنا که وقتی کتاب‌ یا کتاب‌هایی در بازار رسمی پرمخاطب و «پرفروش» می‌شوند، سوداگرانی پیدا می‌شوند که بی‌اعتنا به حقوق مادی و معنوی صاحبان آثار، کتاب‌های پرفروش را در چاپخانه‌های زیرزمینی «افست» و در تیراژی بالا وارد بازار می‌کنند. در این شکل چاپ، هزینه‌های تولید و تمام شده این کتاب‌ها به مراتب از قیمت بازار رسمی کمتر است.

قاچاقچی‌ها این آثار را با نصف قیمت آن کتاب‌ها - و حتی کمتر- در بازار رسمی عرضه می‌کنند. به همین سادگی؛ «کتاب‌» در کنار «بنزین»، «دلار» و چندین قلم کالای دیگر، عنوان محصول‌های قاچاقی را یدک می‌کشد. تا یک دهه پیش فقط آثاری به صورت افست عرضه می‌شد که نسخه مجوز‌دار آن در بازار موجود نبود یا مشمول سانسور می‌شدند، چندی نگذشت که عرضه افست این دست آثار اشباع شد و دست قاچاقچی‌ها و فعالان بازار سیاه کتاب ایران خالی ماند؛ روشن بود که این راه را پیش خواهند گرفت و گرفتند و حالا برای مبارزه با این داستان پر آب چشم، کار‌گروه‌هایی ایجاد شده است و رقم‌های هنگفتی هم سالانه هزینه می‌شود؛ البته فعالان نشر عقیده دارند که در برخی موارد، آب از سرچشمه‌اش گل‌آلود است...

سه محموله بالغ بر 8 میلیارد تومان!

محمود آموزگار، مدیر نشر آمه و رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، به گزارشگر «ایران» می‌گوید: «مسأله‌ سانسور بی‌شک در گسترش قاچاق کتاب و تسری دست درازی بازار سیاه کتاب از کتاب‌های مشمول سانسور به کتاب‌های قانونی تأثیر‌ داشته است. در این میان مسئولان فرهنگی نیز به ناکارآمدی وضعیت کنونی اعمال نظارت و کنترل قبل از چاپ کتاب‌ها کاملاً واقفند و برای پایان دادن به این حجم سنگین هزینه‌ها و ضرر و زیان، منطقی است که وضعیت نظارت بر انتشار کتاب‌ها هم مانند مطبوعات و نشریه‌ها باشد.»

به گفته آموزگار، البته این در صورتی است که چنانچه شاکی خصوصی یا مدعی‌العموم علیه متن ناشر و صاحب اثری بود، در دادگاه با حضور هیأت منصفه و... رسیدگی شود.

اما این همه داستان نیست، این فعال حوزه نشر کتاب، جری شدن قاچاقچی‌ها، منفعت کلان مالی، نبود برخورد شدید با متخلفان و... را از دیگر دلایل مهم در گسترش دست درازی سوداگران به کتاب‌های قانونی و عرضه افست آنها می‌داند و به «ایران» می‌‌گوید: «شمار آثار قاچاقی بسیار زیاد است، در همین 10 روز گذشته سه محموله قاچاق کتاب کشف و ضبط و توقیف شده است و ارزش مادی این محموله‌های قاچاق بالغ بر هشت میلیارد تومان بوده است. تازه این نوک کوه یخی از قاچاق و عرضه کتاب است و شواهد و قرائن نشان از سرمایه‌گذاری پنجاه میلیاردی در این عرصه می‌دهد. اگر در ادوار پیشین به طور موردی کتاب یا کتاب‌هایی را با چاپ افست عرضه می‌کردند، الان مدت‌هاست که با هجوم به آثار پرفروش (که نسخه قانونی آنها هم در دسترس است) با شمارگان چندین هزار نسخه‌ای این آثار را عرضه می‌کنند.

آموزگار اضافه می‌کند: در آغاز فعالیت و رشد قاچاقچی‌ها، به‌دلیل اینکه معمولاً یک یا دو عنوان کتاب پرفروش ناشران را قاچاق می‌کردند، برای آنها از حیث هزینه مادی و زمانی به صرفه نبود که بخواهند، وکیل بگیرند و از قاچاقچی‌ها شکایت کنند و مبادی رسمی هم اقدام جدی چندانی در این زمینه نمی‌کردند. همین هم موجب شد متخلفان جری‌تر شوند و ابعاد کارشان را وسیع‌تر کنند و الان به نحوی شده است که مقابله با آنها بسیار پرهزینه و دشوار شده است. اما از وقتی که ما در اتحادیه ناشران و کتابفروشان با تشکیل کمیته صیانت و کارگروه برخورد با متخلف‌ها و کشف و ضبط شماری از محموله‌های قاچاق چشم آنها ترسیده است و نهاد‌های انتظامی و قضایی هم در این مدت همکاری خوبی داشتند و امید داریم با ادامه این مسیر با همین شدت و حدّت بتوانیم بخش زیادی از این اقدام‌های غیرقانونی را مهار کنیم و از حقوق فعالان چاپ و نشر کتاب و مؤلفان حمایت کنیم. اقدامی که اکنون از سوی قاچاقچی‌ها صورت می‌گیرد، عملاً نوشتن و ادبیات نویسندگان را هدف گرفته است. همچنین گسترش برخورد با تخلف‌ها برای بسیاری از ناشر‌ها ایجاد انگیزه کرده است که پیگیر برخورد با متخلفان بشوند و بموقع قاچاق کتاب‌شان را گزارش کنند و از انبار‌ها و مکان‌های نگهداری آثار قاچاق اطلاع بدهند.» داستان پر آب چشم صنعت کتاب هر روز و هفته و ماه با چالشی دیگر روبه‌رو می‌شود و شمار زیادی از فعالان نشر و کتابت از این وضعیت عمیقاً خسته و ناراضی هستند و مختصر امید باقی مانده برای ناشران استمرار برخورد با متخلفان و قاچاقچی‌هاست.

پیگیری‌های مؤثر برای برخورد

زهره حسین‌زادگان، از مدیران نشر ققنوس نیز در ارزیابی اقدام‌های صورت گرفته در برخورد با قاچاقچی‌ها به «ایران» می‌گوید:«ما مدت‌ها از این وضعیت کلافه، عصبی و خسته بودیم، تا اینکه با ورود اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و با راه‌اندازی کمیته‌ای برای برخورد با متخلفان و صیانت از حقوق ناشران و پدیدآورندگان، امید‌هایی برای برچیده شدن بساط قاچاقچی‌ها در میان ناشران شکل گرفت و بی‌شک اگر اتحادیه صنفی ناشران به این مسأله مهم نمی‌پرداخت، از توان یک یا چند ناشر خارج بود که به چالش قاچاق آثار پرداخته شود. ما انتظار داریم برخورد با متقلبان به طور جدی ادامه پیدا کند؛ خوشبختانه با پیگیری اتحادیه صنفی ناشران، جواز قضایی ورود نیروهای انتظامی به انبار‌ها و مکان‌های محل نگهداری آثار قاچاق صادر شد و به‌عنوان گام نخست این اقدام را می‌توان اقدامی مؤثر دانست. منتها ضرورت دارد با همبستگی و اهتمام بیش‌تر، ناشران تا برچیده شدن کلی بساط قاچاق تلا‌ش‌های‌شان را ادامه دهند.» اما همه داستان قاچاق کتاب عرضه نسخه‌های چاپی و کاغذی آثار نیست و با گسترش اینترنت و دسترسی گسترده شهروندان ایرانی به فضای وب و مجازی عملاً شمار زیادی از آثار هم به صورت غیرقانونی در اینترنت اعم از وب‌سایت‌ها و کانال‌‌های تلگرام عرضه می‌شوند و نسخه پی‌دی‌اف این کتاب‌ها بدون رضایت ناشران به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌گیرد. این چالش به مراتب از عرضه غیرقانونی نسخه‌های چاپی گسترده‌تر و پیچیده‌تر است؛ موضوعی که حسین‌زادگان نیز به آن اشاره می‌‌کند و در این‌باره می‌گوید:« هرچند گام‌های مؤثر و خوبی در برخورد با قاچاق نسخه‌های کاغذی برداشته شده است اما در برخورد با متخلفان در فضای اینترنت آن‌چنان که باید و شاید کار مؤثری صورت نگرفته است؛ در حالی که نسخه پی دی اف بخش زیادی از آثار در اینترنت عرضه می‌شود و انتظار می‌رود اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با همکاری پلیس فتا سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی متخلف را رصد کنند و با آنها برخورد شود.»

روز‌های بیم و امید نشر کتاب ایران یکی از پی دیگری می‌رود، روز‌هایی که بیم بر امید می‌‌چربد و تکرار گزارش‌ها و اقدام‌هایی از این دست «10 کامیون کتاب قاچاق توقیف شد»، می‌تواند بر این امید دامن بزند، خبرگزاری مهر روز شنبه بیست و هشت مهر‌ماه ذیل این تیتر آورد، «کارگروه صیانت از حقوق ناشران و پدیدآورندگان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با مساعدت و همکاری پلیس امنیت و دستور قضایی، یک انبار کتاب قاچاق را در پایتخت کشف کرد. بنا بر اعلام کارگروه یاد شده، این انبار از کتاب‌های قاچاق روز پنجشنبه ۲۶ مهر۹۷، در محدوده خیابان انقلاب کشف شده است. کتاب‌های ضبط شده از این انبار که در حجمی حدود ۱۰ کامیون (خاور) است، با دستور قضایی «توقیف» و انبار مذکور تخلیه و پلمب و صاحبان انبار دستگیر و روانه بازداشتگاه شدند.» اما مسأله دیگر پس از کشف و ضبط آثار قاچاق، سرنوشت این کتاب‌هاست؛ اگر آنها را با خمیر کردن امحا کنند عملاً سرمایه‌ای هدر رفته است و عملاً نقض غرض است و خمیر کردن کتاب هم نوعی بی‌حرمتی به قلم و نوشتن است، اگر هم این آثار قاچاق وارد چرخه توزیع شود، عملاً صحه گذاشتن بر عرضه کتاب‌های قاچاق در بازار رسمی است، چالشی که محمود آموزگار نیز بر آن تأکید می‌کند و به گزارشگر «ایران» می‌گوید: «تصمیم‌گیری درباره سرنوشت‌ این کتاب‌ها در وهله نخست با مقام قضایی است؛ من البته به‌عنوان عضو اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با ورود این آثار به چرخه توزیع و بازار مخالف هستم؛ چون نه تنها بر کار و کسب قاچاق کتاب صحه گذاشته می‌شود، از سویی امکان تشخیص کتاب قاچاق از آثار قانونی هم از بین می‌رود و مخاطب سردرگم‌تر و سرگردان‌تر می‌شود.»

سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 08:15

 

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با اشاره به نامه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران به این اتحادیه گفت: به دنبال اقدامات و پیگیری‌های اتحادیه در ماه‌های اخیر، تمام امور مربوط به واردات اقلام مورد نیاز چاپ و تایید آن به اتحادیه چاپخانه‌داران تهران تفویض شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، ایرج استادعلینقی؛ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، عنوان کرد: در هفته جاری، یدالله صادقی؛ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نامه‌ای به اتحادیه چاپخانه‌داران تهران ارسال کرد و بر اساس آن، پیگیری و بررسی درخواست واحدهای تولیدی متقاضی ورود مواد اولیه به اتحادیه تفویض شد.

وی افزود: واردات اقلام مختلف صنعت چاپ مانند مرکب، کاغذ و مقوا، ماشین‌آلات صنعت چاپ و قطعات یدکی شامل این موضوع می‌شود و این اقدام با هدف تسریع روند کاری دنبال می‌شود.

علینقی با اشاره به روندی که در نامه به آن اشاره شده است، توضیح داد: ما از مدت‌ها پیش برای تسریع روند واردات مواد اولیه از سازمان صنعت، معدن و تجارت پیگیری‌ کرده بودیم و اکنون در این نامه آمده است که اتحادیه چاپخانه‌داران گزارش کار و گردش بازرسی از واحدهای مراجعه‌کننده را برای اقدام به این سازمان ارسال کند.

به گفته وی، واحدهای تولیدی برای تایید درخواست خود نیازمند شماره درخواست (پرونده)، شماره پروفرم، فعال و غیرفعال بودن واحدهای تولیدی و ظرفیت و میزان مصرف و مدت زمان مصرف کالای درج شده در پروفرما هستند.

علینقی تاکید کرد: طبق این نامه، اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از این به بعد پیگیری امور مرتبط با واردات مواد اولیه و ملزومات چاپ را انجام می‌دهد و این تفویض اختیار به کمک صنعت چاپ آمده است.

سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 07:33

 

 مهندسان "دانشگاه کلرادو بولدر"(CU) آمریکا، نوعی روش چاپ سه‌بعدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند امکان کنترل استحکام اجسام را فراهم کند و روش‌های زیست‌پزشکی جدیدی برای ابداع رگ‌ها و بافت‌های مصنوعی در آینده ارائه دهد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خبر فوری، پژوهشگران در این پروژه، نوعی روش چاپ لایه‌ای ارائه داده‌اند که امکان کنترل برنامه‌ریزی شده استحکام را فراهم می‌کند و به پژوهشگران امکان می‌دهد هندسه پیچیده رگ‌های خونی را شبیه‌سازی کنند.

"زیابو یین"(Xiaobo Yin)، استادیار مهندسی مکانیک دانشگاه کلرادو بولدر و از نویسندگان این پژوهش گفت: ایده ما این است که ویژگی‌های مکانیکی مستقل، به ساختارهایی که قابلیت تقلید از بافت طبیعی بدن را دارند، اضافه شوند. این فناوری می‌تواند امکان ابداع ریزساختارهایی که به بیماری‌های خاصی اختصاص دارند، فراهم کند.

سخت شدن رگ‌های خونی، با بیماری‌های قلبی- عروقی ارتباط دارد اما ارائه یک راه حل قابل اطمینان برای ابداع رگ و جایگزین کردن بافت، همیشه چالش‌برانگیز بوده است. پژوهشگران برای برطرف کردن این موانع، روش منحصربه‌فردی یافته‌اند که در آن از نقش اکسیژن در تنظیم شکل نهایی یک ساختار چاپ سه‌بعدی استفاده می‌شود.

"یونگ‌هوای دینگ"(Yonghui Ding)، پژوهشگر حوزه مهندسی مکانیک و نویسنده ارشد این پروژه گفت: وجود اکسیژن معمولا به کامل نشدن درمان منجر می‌شود. ما در این پژوهش، از لایه‌ای استفاده کردیم که امکان نفوذ اکسیژن را تا میزان ثابتی فراهم می‌کند. با کنترل انتقال اکسیژن و قرار گرفتن آن در معرض نور، توانستیم قسمت‌هایی که یک شیء در آنها سخت‌تر و یا نرم‌تر می‌شود، کنترل کنیم.

شاید نتایج این پژوهش، روزی به کشف درمان‌های شخصی‌سازی شده برای افراد مبتلا به فشار خون بالا و دیگر بیماری‌های قلبی- عروقی منجر شوند. دینگ افزود: این کار، یک پیشرفت اساسی است و گامی به سوی ابداع ساختارهایی با عملکرد سلول سالم به شمار می‌رود. این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.

سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 07:20

 

هیات تجاری شامل جمعی از صادرکنندگان صنعت چاپ کشور به نمایشگاه چاپ و لبیبل هند 2018 حضور دارد، بررسی راهکارهای توسعه صادرات خدمات چاپی و واردات کالاهای مورد نیاز از جمله مسائلی است که در این سفر پیگیری می‌شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، بابک عابدین؛ رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ عنوان کرد: نمایشگاه هندوستان برای ما جنبه تجاری دارد و امروز که کشور در شرایط دشوار اقتصادی تامین مواد اولیه و قطعات و ماشین‌آلات صنعت چاپ است، حضور در این نمایشگاه می‌تواند برای ما مثمرثمر باشد.

وی افزود: علاوه بر مشکلات و مسائل فنی، موضوعاتی مثل مسائل بانکی و انتقال ارز نیز با مشکلات جدی روبه‌رو شده است و از آنجایی که هندوستان با ایران نزدیکی بیشتری دارد، می‌‌توانیم در زمینه صادرات خدمات چاپی و واردات کالاهای مورد نیاز با این کشور رایزنی داشته باشیم.

عابدین با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و تامین مواد اولیه صنعت چاپ را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است، گفت: ما با حضور در این نمایشگاه که بزرگترین نمایشگاه چاپ، بسته‌بندی و لیبل در شرق آسیا به شمار می‌آید، تلاش می‌کنیم راهکارهای روابط تجاری و کارهای اقتصادی خود را توسعه دهیم.

وی تاکید کرد: با حضور در این نمایشگاه می‌توانیم از آخرین فن‌آوری‌های در حال رشد چاپ مطلع شویم، همچنین آشنایی با فن‌آوری‌های هوشمند در این صنعت از دیگر دستاوردهای آن به شمار می‌آید و معتقدم «لیبل اکسپو» هند فرصتی مغتنم برای صنعتگران چاپ و بسته‌بندی ایران است.

عابدین با بیان اینکه شعار نمایشگاه «چاپ و بسته‌بندی با سرعت نور» است، توضیح داد: با ورود پرتغالی‌ها به شبه‌قاره هند در قرن شانزدهم میلادی، صنعت چاپ به این سرزمین وارد شد و از دلایل انتقال این صنعت به شبه‌قاره هند، انجام امور تبلیغی مبلغان مسیحی بود و به این ترتیب، تولید و انتشار کتاب‌های تبلیغی مسیحی به زبان‌های محلی شبه‌قاره هند از جمله نخستین اقدامات در این عرصه به شمار می‌آمد. نمایشگاه چاپ و لیبل هند، اول تا چهارم آذر در شهر دهلی‌نو برگزار می‌شود.

سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 07:17

 

یک شرکت فضایی در حال ساخت یک موشک با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی است که امکان زندگی در مریخ را آسان‌تر می‌کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، امروزه شرکت‌های بزرگ فضایی به دنبال این هستند که امکان زندگی انسان روی ماه و مریخ را فراهم سازند.

"ناسا"، "اسپیس‌ایکس" و "بلو اوریجین" به دنبال دستیابی به روش‌هایی هستند که امکان زندگی در فضا را میسر سازند.

اگر امکان زندگی انسان روی مریخ میسر شود، یکی از رویاهای انسان که در کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی مطرح می‌شود، محقق خواهد شد.

"الون ماسک" رئیس شرکت "اسپیس ایکس" امیدوار است که تا سال ۲۰۲۴ انسان‌ها در کره مریخ استقرار یابند.

"الون ماسک" در سال ۲۰۰۲ میلادی، شرکت "اسپیس ایکس" را تاسیس کرد. یکی از اهداف وی از راه‌اندازی این شرکت این بود که تصور می‌کرد "ناسا" هیچ‌گونه برنامه عملی برای اعزام انسان به مریخ ندارد.

از آن زمان تاکنون، شرکت وی موشک‌های بزرگ و نسبتا ارزان بسیار زیادی را ساخته است. از اهداف بزرگ این شرکت تلاش برای فراهم کردن شرایطی است که انسان روی کره مریخ زندگی کند.

برای اولین بار ماسک در نظر داشت که در سال ۲۰۱۶ میلادی، به مریخ برسد که در این برنامه، موشک بزرگ "فالکون"( Falcon) را ساخت که قادر به حمل ۱۰۰ نفر به کره مریخ است.

برای اینکه "اسپیس ایکس" بتواند به مریخ دست یابد، به دهها و حتی صدها میلیارد دلار کمک مالی نیاز دارد. باید اذعان کرد که ماموریت اعزام انسان به مریخ بسیار بلندپروازنه و خطرناک است.

این در حالی است که ماسک از احتمال شکست این ماموریت نمی‌ترسد. وی در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که احتمال مرگ افراد اعزامی در اولین ماموریت بسیار بالا است و به همین دلیل است که خودش قصد رفتن به این مسافرت را ندارد.

"جف بزوس" بنیانگذار شرکت فضایی "بلو اوریجین"(Blue Origin) نیز به دنبال سکونت انسان در فضا است.

ناسا نیز قصد دارد با ساخت یک موشک فضایی، این مهم را میسر سازد یکی از موانع سر راه برای امکان سکونت انسان در مریخ فراهم کردن ابزار زندگی در فضا است.

"تیم الیس"(Tim Ellis) یکی از بنیانگذاران شرکت فضایی "ریلیتیویتی اسپیس"(Relativity Space) اظهار کرد، "چاپ سه‌بعدی" تنها راه ساخت ابزار و قطعات مورد نیاز برای زندگی در فضا است.

وی افزود: به همین دلیل ما در حال کار روی روشی هستیم که تمام یک موشک را با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی بسازیم.

الیس گفته است که ایده ساخت موشک چاپ سه‌بعدی از آنجا نشات می‌گیرد که وی به شرکت "بلواوریجین" کمک کرد تا این شرکت یک سری قطعات را با قیمتی ارزان و با روشی آسان تولید کند.

سیستم "چاپ سه بعدی" که کارخانه الیس به کار گرفته است از پرتوهای لیزری برای اتصال لایه لایه فلزات استفاده می‌کند. بنا بر اعلام الیس، نزدیک به ۱۰۰ هزار قطعه در ساخت یک موشک وجود دارد.

این موشک که موسوم به "تران"(Terran) است، تنها از هزار قطعه استفاده می‌کند و برای ارسال ماهواره‌هایی به اندازه یک خودرو به مدار زمین ساخته شده است.

فناوری چاپ سه‌بعدی که این شرکت توسعه داده است پیچیدگی‌های تولید موشک را کاهش می‌دهد با استفاده از این فناوری در عرض چند روز می‌توان یک موشک ساخت.

فناوری چاپ سه‌بعدی استفاده از ابزارهای پیچیده را کاهش می‌دهد، سریع است و تعداد کارکنان را کاهش می‌دهد.

الیس مدعی شده است که کارخانه وی در عرض ۶۰ روز ساخت این موشک را تکمیل خواهد کرد. این در حالی است که ساخت یک موشک در حالت طبیعی ۱۲ تا ۱۸ ماه به طول می‌انجامد.

وی ادامه داد، پس از اتمام این ۶۰ روز ما رویه ساخت موشک‌های فضایی را به کلی تغییر خواهیم داد.

چاپگر سه‌بعدی که ساخت این موشک را به عهده گرفته است، " Stargate" نام دارد و با داشتن حسگر، دوربین و نرم‌افزارهای مختلف، دستگاه چاپگر را هوشمندتر می‌کند.

دستگاه چاپ سه‌بعدی می‌تواند به فرآیندهای ساخت‌وساز در کره مریخ کمک کند و خانه‌های فضایی ما در سیاره سرخ باسهولت بیشتری بسازد.

دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 11:04

 

یک استاد اقتصاد دانشگاه تهران با تاکید بر این نکته که بانک‌مرکزی فقط با دخالت در بازار نمی‌تواند نرخ دلار را کنترل کند، گفت: بازار ارز آینده با ثباتی را پس از تحریم‌های آبان‌ماه خواهد داشت.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصادآنلاین، تیمور رحمانی، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه تهران با اشاره به اختیاراتی که روز گذشته به بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی داده شد، گفت: بانک مرکزی به تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد و باید هماهنگی لازم در ساز‌و‌کار و تصمیمات وجود داشته باشد.

او افزود: اینکه بانک مرکزی تصمیمی بگیرد اما سیاست‌ها کلان مالی و یا مصوبات مجلس آن‌را خنثی بکند فایده‌ای ندارد.

رحمانی تنها حسن اختیارات داده شده را دلگرمی بیشتر به بدنه بانک مرکزی عنوان کرد و ادامه داد: این اتفاق باعث می‌شود که بانک مرکزی با خیال راحت‌تری دست به اقداماتی بزند که پیش از این در انجام آن‌ها تردید داشت.

این کارشناس اقتصادی دخالت بانک مرکزی در بازار ارز را عملی اجتناب ناپذیر عنوان کرد و افزود: این کار باید صورت می‌گرفت تا از ورود شوک‌های شدیدتر و بزرگتر به اقتصاد کشور جلوگیری شود و در واقع بانک مرکزی چاره‌ای جز دخالت نداشت.

او اضافه کرد: البته باید توجه کرد که تنها راه حل کاهش نرخ ارز اصلاح سیاست‌های پولی است و تا زمانی که تغییر رویه‌ای در سیاست‌های پولی و مالی صورت نگیرد مشکلات با یک مداخله صرف حل نخواهد شد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که آیا نرخ ارز کاهش بیشتری خواهد داشت؟ گفت: با توجه به شرایط پیش‌ رو و تحریم‌های 13آبان پیش‌بینی می‌شود همچنان انتظارات هیجانی در جامعه وجود داشته باشد که از کاهش بیشتر نرخ ارز جلوگیری کند اما پس از آن به یک وضعیت با ثبات خواهیم رسید.

او خاطر نشان کرد: البته میزان دقیق کاهش نرخ ارز مشخص نیست زیرا باید دید وضعیت مجموعه دریافتی‌های ارزی ما و میزان همکاری چین و اتحادیه اروپا با ما به چه صورت خواهد بود.

رحمانی در واکنش به اظهارات روز گذشته رییس جمهور در این خصوص که تحریم‌های 13آبان تاثیری بر وضعیت اقتصادی کشور نخواهد گذاشت، گفت: این صحبت تا حدی درست زیرا در علم اقتصاد گفته می‌شود انتظارات تا وقوع یک حادثه صبر نمی‌کنند و تاثیرات خود را در زمان حال می‌گذارند و به نظر می‌آید محدودیت‌هایی که قرار است اعمال شود تاثیر خود را تا این لحظه گذاشته‌اند، مگر اینکه اتفاق عجیب و غیرقابل پیش‌بینی رخ بدهد.

دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 09:13

 

سال جاری برای اهالی کتاب سال چندان خوبی نبوده است. سالی که موضوعاتی همچون افزایش قیمت کاغذ، قاچاق کاغذ، افزایش قیمت کتاب و همچنین کاهش خرید در این عرصه به وفور در میان اهالی کتاب شنیده می شود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از میزان، سال جاری برای اهالی کتاب سال چندان خوبی نبوده است. سالی که موضوعاتی همچون افزایش قیمت کاغذ، قاچاق کاغذ، ازایش قیمت کتاب و همچنین کاهش خرید در این عرصه به وفور در میان اهالی کتاب شنیده می شود.

سرانه مطالعه کتاب از سوی اکثریت آمارها وضعیت به شدت ضعیفی داشته و این آمار هر روز کاهش پیدا می‌کند. در این میان متخصصان و صاحبان فن در این عرصه همواره به طور لفظی راهکارهایی را ارائه می‌دهند اما همچنان هیچ راهکار مستقیمی برای افزایش سرانه مطالعه در کشور لحاظ نشده است.

در عرصه تبلیغات محصولات فرهنگی سینما و بعد از آن موسیقی بیشترین سهم را دارند. تبلیغات آثار سینمایی از تلویزیون گرفته تا بیلبوردهای شهری اکثریت مخاطبان را پوشش می دهند. از سویی با اشاعه و گسترش فضای مجازی مخاطب در لحظه با تمامی اتفاقات سینمایی آشنا می شود.

بخش موسیقی نیز از تبلیغات نسبتاً قدرتمندی به خصوص در تبلیغات شهری بهرمند است. تبلیغاتی که گاهاً هزینه های هنگفتی را به همراه دارد اما در نهایت به سود اقتصادی محصول فرهنگی مورد نظر می انجامد.

خارج از تبلیغات در بخش دوم نحوه چگونگی رسیدن به محصول فرهنگی در سینما و موسیقی مشخص است. به عنوان مثال هر کدام از این دو عرصه دو سایت مرجع برای خرید و استفاده از آن محصول هنری را دارا می باشند و مخاطب پس از آشنایی با اثر می تواند آن را به راحتی از درگاه اینترنتی خرید کند.

این نمونه از تبلیغات در درجه سوم به تئاتر اختصاص دارد. البته در این مورد اکثریت آثاری که از تمول مالی برخوردارند و یا بازیگران سلبریتی در آنها به ایفای نقش می پردازند قادر به پرداخت هزینه های تبلیغات هستند و گروه های جوان تنها به فضای مجازی بسنده می کنند.

اما متاسفانه عرصه کتاب به عنوان بنیادی‌ترین بخش فرهنگی در کشور به نوعی هیچکدام از امکانات فوق را برای خود نمی بیند. از سویی به جز ده روز برگزاری نمایشگاه کتاب هیچگاه در سطح شهر تبلیغاتی در خصوص آثار مکتوب نمی بینیم.

یکی از دلایل اصلی نبود تبلیغات شهری فروش محدود کتاب و همچنین برآورد کم مالی در صنعت چاپ است که توان چنین تبلیغاتی را ندارد. با این وجود مخاطب تئاتر تنها با حضور در کتابفروشی و کتابخانه ها می تواند با آثار روبرو شود.

فضای مجازی نیز مجالی برای تبلیغات کتاب نداده است. در مقایسه آماری بین تبلیغات کتاب و سایر هنرهای ذکر شده، کتاب شاید خوشبینانه یک صدم تبلیغات سینما را در فضای مجازی به خود اختصاص داده باشد.

در بخش آخر اگر مخاطبی به صورت تصادفی با کتابی آشنا شده و بخواهد آن را تهیه کند هیچ منبع مشترکی برای خرید آن اثر وجود ندارد و انتشارات ها ترجیح داده اند در صورت امکان هر کدام به صورت جداگانه به فروش اینترنتی کتاب بپردازند که آن باعث چند دستگی این مقوله شده است.

به اذعان اکثریت اهالی کتاب و نویسندگان کتاب و کتابخوانی این روزها به شدت با مشکل و نبود تبلیغات روبرو شده است. چه بسا آثاری که از نگاه منتقدان و نویسندگان درجات بالایی داشته اند و مخاطب عام حتی یک بار اسم آنها را نشنیده باشد. اتفاقی که در آخر به شکست آن اثر ختم شده است.

سود در جیب پخش کنندگان کتاب

ضعف رابطه ناشران و کتابفرشی ها

دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 08:06

 

گرانی کاغذ و به دنبال آن افزایش قیمت کتاب و مشکلات بی شمار دیگر موجب شده که ناشران تمایل به انتشار کتاب نداشته باشند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مرور چگونگی تعامل ناشران و کتابفروشان در شرایط فعلی/ناشران نمی‌خواهند با کتابفروشی‌ها رقابت کنندحسین عابدینی مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال اظهار کرد:متأسفانه کتابفروشی‌ها هیچ وقت از ناشر کتاب نمی‌گیرند و بیشتر کتاب‌ها را از پخشی‌ها دریافت می کنند. پخشی‌ها هم بیشتر کتاب‌ها را با تخفیف‌های بالا و با شرایط بسیار بد از ناشر می‌گیرند و پس از گرفتن کتاب از ناشر، چک ۸ ماهه یا یک ساله می‌دهند که این کار اصلا برای ناشر صرف نمی‌کند بنابراین مجبور است که فروشش را روی سیستم‌های خودش متمرکز کند بطوریکه خودش کتاب را بفروشد یا کتابهایش را از طریق سایت و اپلیکیشن معرفی کند تا کتاب با واسطه به دست مصرف‌کننده نرسد و تا جایی که اطلاع دارم ناشران نمی‌خواهند با کتابفروشی‌ها رقابت کنند.

مدیرمسئول انتشارات سفیر اردهال در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری جلسات بی‌نتیجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کنترل قیمت کاغذ اشاره کرد و گفت:امروز بسیاری از ناشران تولیدشان را متوقف کرده‌اند و برخی از چاپخانه‌ها نیز در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند.

وی افزود:هم‌اکنون کاغذفروش‌ها هم متوجه شده‌اند که قیمت کالایشان را به اندازه‌ای باید افزایش بدهند که در زمان کاهش قیمت ارز به قیمت مد نظر خودشان برسند. این در صورتی است که اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی نیز مجاز به تهیه کاغذ برای ناشران نیستند و تصور نمی‌کنم که در آینده نیز اجازه چنین کاری را داشته باشند. امروزه تولید کتاب، کاری با ریسک بالا است از این رو کسی تمایل به تولید کتاب ندارد.

 

ناشران با احتیاط کتاب منتشر می کنند

رضا حاجی‌آبادی مدیرمسئول انتشارات هزاره ققنوس گفت:تقریبا بیشتر ناشرانی که تا حدودی با استفاده از رانت بزرگ‌شده‌اند بلافاصله پس از گرفتن رانت به دنبال انحصار هستند و خیلی تلاش نمی‌کنند که به نوعی به مخاطب کمک کنند از این رو محتوا و فرهنگ برای چنین ناشرانی اهمیت چندانی ندارد و بیشتر به جنبه اقتصادی نشر توجه می‌کنند البته ناشرانی هم هستند که چنین کاری را انجام نمی‌دهند.

وی گفت:هم‌اکنون فضای مجازی می‌تواند به بهبود وضعیت کتاب و نشر کمک کند و طرح‌های زیادی نیز برای بهبود این حوزه فرهنگی ارائه شده اما اکثر این طرح‌ها ابتر مانده‌اند و به شکل اولیه خود انجام نشده‌اند.

مدیرمسئول انتشارات هزاره ققنوس بیان کرد:بهتر است آثار قرار گرفته در غرفه‌های همه کتابفروشی‌ها در یک وبگاه رسمی قرار بگیرند و با یک تعاملی که با پست انجام می‌شود چنین اتفاقی بیفتد یعنی ناشر موظف باشد که در عرض ۱ یا ۲ روز کتاب‌های سفارش داده شده را به سفارش‌دهنده تحویل دهد.

وی افزود:یکی از مشکلات ما ژست‌های آماردهنده و آمار‌های عملکردی است که نتایج آنها در ویترین محدود کتابفروشی‌ها جای نمی‌ گیرند. ما هر ساله حدود ۶۰ هزار عنوان کتاب جدید منتشر می‌کنیم و به نظر می رسد کتابفروشی‌های جزء باید به سراغ انتشار تخصصی بروند.

حاجی‌آبادی خاطرنشان کرد:به نظر می‌رسد امروزه همه ناشران با سرعت خیلی کم کار می‌کنند و تعداد کتابهایشان به خاطر نوسانات ارز خیلی کم شده است. من فکر می‌کنم ناشران وضعیت کارشان را روی شمعک گذاشتند و با احتیاط کتاب منتشر می‌کنند.

گفتنی است برخی از ناشران در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب امسال از فروش کتابهایشان در نمایشگاه خودداری کردند و این نمایشگاه را صرفا به معرفی کتابهایشان اختصاص دادند. این امر اولین گام برای حمایت از کتابفروشی‌ها بود البته بعد از آن برخی از کتابفروشی‌ها تلاش کردند که خطر تعطیلی مراکز فرهنگی محلی را به مشتریانشان گوشزد کنند. در این میان این سؤال مطرح می‌شود که به راستی ما چگونه می‌توانیم به تداوم کتابفروشی‌های محلی کمک کنیم؟

صفحه1 از617