مدير01

مدير01

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 14:19

 

ساخت یک هویت قدرتمند برای برندمان امکان جلو افتادن از رقبا را برای ما به ارمغان می آورد. به این ترتیب شرکت مان به عنوان یک رهبر حرفه ای در حوزه صنعت اش شناخته خواهد شد. وقتی صحبت از موفقیت در کسب وکار و برندسازی مطلوب می شود، المان های زیادی تاثیرگذار هستند. به عنوان مثال، لوگوی به یادماندنی، شعار تبلیغاتی جذاب و هماهنگی میان حوزه فعالیت و ارزش های اصلی مهم ترین عناصر موفقیت برندها محسوب می شوند. در نتیجه ایجاد یک برند اگرچه گامی ضروری اما ناکافی برای دستیابی به موفقیت خواهد بود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فرصت امروز به عنوان یک کارآفرین باید آگاهی دقیق از شیوه های قانونی حفاظت از برندمان داشته باشیم. منظور من پیرامون حفاظت از برند فقط لوگو نیست. به طور کلی، تمام محتوای فیزیکی و ایده های یک برند منحصر به فرد است. به این ترتیب حفاظت از آنها ضروری به نظر می رسد. در ادامه این مقاله من به بررسی چند توصیه مهم برای حفاظت از برندها خواهم پرداخت.

 

1. ایجاد لوگویی به یادماندنی

فرقی ندارد در زمینه فروش کالا یا خدمات فعالیت دارید، در هر صورت باید یک لوگوی بسیار زیبا را طراحی کنید. هیچ برندی بدون لوگو امکان فعالیت در بازارهای مختلف را ندارد. لوگو اصلی ترین جلوه بصری هر برندی محسوب می شود. مشتریان به هنگام مواجهه با برندمان پیش از هر چیز به لوگو دقت می کنند. به همین خاطر برندهای بزرگ معمولا از لوگویی با طراحی خلاقانه و به یاد ماندنی بهره می برند. به این ترتیب پس از فقط یکبار مشاهده لوگوی برندهای مشهور برای مدتی طولانی آن را در ذهن خواهیم داشت.

یکی از نکات مهم به هنگام طراحی لوگو ایجاد ارتباط منطقی میان طرح مورد نظر و ماهیت کسب وکارمان است. به این ترتیب مخاطب به راحتی متوجه زمینه فعالیت برندمان خواهد شد. در صورتی که این نکته مورد توجه قرار نگیرد، نیازمند صرف هزینه اضافی برای آگاهی بخشی به مخاطب مان خواهیم بود. همچنین لوگوی ما باید ارزش مشخصی را بازنمایی کند. به این ترتیب در نگاه مخاطب شرکت ما حرفه ای و به یادماندنی خواهد بود.

 

2. ثبت رسمی علامت تجاری

علامت تجاری مفهومی اساسی در دنیای تجارت است. با این حال بسیاری از افراد ماهیت دقیق آن را نمی دانند. علامت تجاری می تواند یک کلمه، عبارت، سمبل یا طرح باشد. ویژگی اصلی علامت تجاری کاربرد انحصاری اش از سوی برند مورد نظر است. به این ترتیب علامت تجاری باید برند ما را از سایر برندها متمایز سازد. نکته مهم درخصوص طراحی و کاربرد علامت تجاری اقدام برای ثبت رسمی و قانونی آن است. با این کار دیگر افراد امکان استفاده از طرح ما را نخواهند داشت. معمولا در کشورها سازمانی ویژه برای مدیریت علامت های تجاری وجود دارد. با ثبت طرح تان در چنین سازمان هایی خطر سرقت ایده های تان از بین خواهد رفت. به عنوان مثال، در ایالات متحده دفتر الگو و علامت های تجاری وظیفه ثبت طرح ها و رسیدگی به تخلف های صورت گرفته را دارد.

پیش از طراحی علامت تجاری باید به نکات فراوانی توجه کرد. یکی از مهم ترین نکات درک زمان مناسب برای افزودن علامت تجاری به برندمان است. اگر شرکت شما هنوز در حال رشد و توسعه است، توصیه من اندکی صبر بیشتر خواهد بود. به این ترتیب باید فرصت کافی برای یافتن زمینه تخصصی مان را داشته باشیم. فقط در صورتی که شروع به تولید محصولی خاص کردیم، باید به سراغ طراحی علامت تجاری باشیم. اشتباه هولناک بسیاری از برندها اقدام برای طراحی علامت تجاری پیش از ثبات شرکت شان است. به این ترتیب پس از صرف هزینه های گزاف و جلب توجه مخاطب به ناگاه تصمیم به تغییر نوع محصولات شان می گیرند. در این زمان باید دوباره سرمایه گذاری برای خلق علامت تجاری همسو با زمینه تازه فعالیت شان نمایند.

یکی از اقدامات جالب در زمینه طراحی علامت تجاری ثبت درخواست ابتدایی و رزرو یک علامت است. به این ترتیب تمام حقوق علامت تجاری مورد نظر در اختیار برندمان خواهد بود. با این تفاوت که استفاده رسمی از آن به زمان دلخواه مان موکول می شود. اگر هنوز کسب کارتان به ثبات مورد نظر دست نیافته است، استفاده از شیوه رزرو علامت تجاری بسیار مناسب خواهد بود.

توصیه مهم من برای مرحله پس از ثبت رسمی علامت تجاری افزودن نشان دولتی یا بین المللی انحصار حقوق در ذیل علامت تجاری است. به این ترتیب سایر طراح ها و برندها به خوبی از ماهیت انحصاری و ثبت رسمی علامت مان مطلع خواهند شد. این نکته از آنجایی اهمیت می یابد که بسیاری از تخلف ها در زمینه اقتباس از علامت های تجاری به صورت غیرعمدی رخ می دهد.

در پایان این بخش باید به مزیت های ثبت رسمی علامت تجاری اشاره کنم. به موارد ذیل توجه کنید:

تضمین مالیت کامل شرکت مادر بر روی علامت تجاری برند زیر شاخه در تمامی سطح کشور مورد نظر.

فراهم سازی امکان گزارش تخلفات و تقلیدهای بدون کسب مجوز به منظور برخورد با متخلفین.

با ثبت رسمی علامت تجاری امکان بازآفرینی آن برای استفاده در برندهای زیرمجموعه وجود دارد. به این ترتیب شرکت ما از مزیت استفاده مجدد از طرح های قدیمی اش بهره مند خواهد شد. این در حالی است که برای طرح های ثبت نشده باید هر بار اجازه بازآفرینی گرفته شود.

مهم ترین و ساده ترین مزیت ثبت رسمی علامت تجاری پیشگیری از تخلف و بهره برداری غیرقانونی سایر رقباست. در این زمینه تمام حقوق مالکیت علامت مذکور متعلق به شرکت ما خواهد بود. به علاوه هیچ طرح مشابهی نیز امکان ثبت از سوی سایر برندها را نخواهد داشت.

 

3. حفاظت از محتوای سایت مان

صرف نظر از لوگوها و سایر خلاقیت های منحصر به فرد برندها، شرکت ما باید به فکر حفاظت از سایر محتوای خود نیز باشد. به عنوان مثال، در فضای اینترنت یکی از مهم ترین دستاوردهای هر شرکتی محتوای سایتش است. بسیاری از کاربران برای مشاهده مطالب تازه یک برند همیشه به سایت رسمی آن سر می زنند. در این میان اگر مطالب سایت مان به راحتی از سوی دیگر سایت ها و برندها کپی شود، میزان ترافیک سایت مان کاهش چشمگیری خواهد یافت. به همین دلیل همه برندها مطالب سایت شان را به عنوان زیرمجموعه علامت تجاری ثبت رسمی می کنند. نکته جالب اینکه چنین مواردی تحت پوشش خودکار قانون کپی رایت نیز خواهد بود. به این ترتیب در کشورهایی که این قانون پذیرفته شده، امکان کپی مستقیم مطالب سایت ها وجود ندارد. اگر شرکت شما در کشوری خارج از دامنه پوشش قانون کپی رایت فعالیت دارد، کارتان اندکی سخت تر خواهد بود. خوشبختانه در چنین کشورهایی معمولا سازمانی برای جلوگیری از اقتباس غیرمجاز شرکت های داخلی از یکدیگر وجود دارد، بنابراین محتوای برندتان را در چنین سازمان هایی ثبت کنید.

شرکت های بین المللی به دلیل پوشش فراگیر قانون کپی رایت در انتخب محتوای سایت شان دقت فراوانی دارند. در بسیاری از موارد برندهای بزرگ به دلیل پیام رسمی نقص کپی رایت مجبور به جذب کمپین یا محتوای سایت شان به دلیل اقتباس غیرمجاز شده اند. نکته جالب اینکه حفاظت از محتوای سایت فقط به لوگو و مطالب آن ختم نمی شود. امروزه آدرس سایت ها نیز تحت پوشش قانون کپی رایت قرار دارد. به این ترتیب اقتباس از نام سایت ها فقط با کسب رضایت شرکت مورد نظر امکان پذیر خواهد بود.

 

4. فعال سازی هشدارهای گوگل

ابزار هشدارهای گوگل (Google Alerts) نام یکی از سرویس های کاربردی گوگل است. این ابزار امکان جست وجوی هوشمندانه اینترنت به منظور یافتن محتوای مورد علاقه کاربران را فراهم می کند. برندها از ابزار هشدارهای گوگل برای یافتن ترندهای برتر در حوزه بازاریابی و همینطور محتوای دارای نام شان استفاده می کنند. به این ترتیب هر جا که از نام برندمان استفاده شود، به سرعت از آن آگاه خواهیم شد. نکته مهم درخصوص آگاهی از درج نام برندمان در سطح وب امکان بررسی نظرات کاربران در باره نمای کلی برندمان و محصولاتش است.

خوشبختانه اکنون ابزارهای بسیار زیادی برای بررسی و آنالیز محتوای اینترنت وجود دارد. در اینجا من دو ابزار برتر برای یافتن مطالب مرتبط با برندها را معرفی خواهم کرد:

Quotes: با افزودن این افزونه بر روی مرورگرمان امکان جست وجوی سریع و پیشرفته کلیدواژه ها فراهم خواهد شد. نکته جالب درخصوص ابزار Quotes امکان بررسی تعداد سایت های در حال استفاده از نام برندمان است. به این ترتیب تخلف های احتمالی به سرعت شناسایی خواهد شد.

Hyphens: افزونه فوق تمام جست وجوهای شما را براساس میزان ارتباط با برندتان طبقه بندی خواهد کرد. به این ترتیب محتوای مرتبط با کسب وکارمان در صفحه نخست نتایج درج می شود. این امر کمک شایانی به برندها در زمینه صرفه جویی در وقت خواهد کرد.

 

نتیجه گیری

شاید شما به عنوان صاحب یک کسب وکار تردیدهای فراوانی پیرامون ضرورت حفاظت از برندتان داشته باشید. در هر صورت توجه به این موضوع نیازمند صرف مقدار مشخصی زمان است. اغلب برندها حوصله چنین کارهایی را ندارند. به همین دلیل نیز اختلافات و کلاهبرداری ها از محتوای برندها بسیار زیاد است. به ویژه در کشورهای در حال توسعه و مناطقی که تحت پوشش قانون کپی رایت نیستند، مالکیت برندها روی دارایی های خود محل مناقشه است. خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی به برندها در راستای حفاظت هرچه بهتر از محتوای شان کمک شایانی کرده است. به این ترتیب سال به سال آمار مربوط به سرقت های مختلف از برندها رو به کاهش است.

توسعه سطح فعالیت برندها ویژگی عصر کنونی است. به این ترتیب روز به روز بر شمار شرکت های چند ملیتی و بین المللی افزوده می شود. بدون تردید فعالیت در بازارهای مختلف و متنوع نیازمند حفاظت از هویت منحصر به فرد برندمان است. توصیه های این مقاله شروع مطمئنی برای حفاظت از برندمان خواهد بود. 

 حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تبریز

راه‌اندازی موزه چاپ و نشر و تعلیم و تربیت

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 12:31

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی از حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از راه‌اندازی موزه چاپ و نشر و تعلیم و تربیت در تبریز خبر داد.

به گزارش چاپ ونشر "محمد محمدپور" در نشستی که با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری   استان و اصحاب صنعت چاپ برگزار شد، با اشاره به اهمیت و جایگاه این صنعت در دنیای کنونی، ‌اظهار داشت: هنر صنعت چاپ از عرصه‌هایی است که در رونق اقتصاد فرهنگ و هنر و ایجاد اشتغال برای جوانان نقش قابل توجهی دارد.

وی افزود: صنعت چاپ امروزه در جوامع مختلف یکی از شاخصه‌ها و زیربنای توسعه فرهنگی محسوب می‌شود و با بخشهای مختلف تولید در عرصه‌های مختلف مرتبط است .

محمدپور، تصریح کرد:  در عصر کنونی به دلیل تنوع نیازهای مخاطبان، هنر صنعت چاپ نیز تحت تاثیر قرار گرفته و فناوری های نوینی شکل گرفته است که این امر لزوم توجه بیش از پیش به این صنعت را می‌طلبد.

وی، تاکید کرد: خوشبختانه در آذربایجان‌شرقی علاوه بر پیشینه‌‌ی غنی و چند صد ساله در حوزه‌ی چاپ و نشر، امروز نیز شاهد بهره‌مندی اصحاب چاپ استان از تکنولوژی روز و آخرین دستاوردهای عرصه‌ی چاپ هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان،‌ از فعالان چاپ و نشر استان به خاطر اقدامات و پیگیری‌های خوب و ثمربخش برای ایجاد موزه چاپ و نشر تقدیر کرد و از حمایت بی‌قید و شرط این اداره کل از این اقدام مهم خبر داد.

در ادامه "مرتضی آبدار" مدیرکل میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی استان نیز طی سخنانی گفت:‌ توجه به پیشینه تبریز و آذربایجان در این صنعت، نگهداری و حفظ آثاری مرتبط با این حوزه به صورت مجموعه‌ای تخصصی، یکی از مطالبات جامعه آذربایجان و دغدغه‌های صاحبنظران و پیشکسوتان حوزه چاپ بوده است که با تعامل ادارات کل آموزش و پرورش، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و به  همت آقایان "رشید کفیلی" و  "سیدرضا سیدشریفی" در محل دبیرستان فردوسی تبریز راه‌اندازی خواهد شد.

وی افزود: اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور مجوز این موزه خصوصی را پس از بررسی های لازم صادر کرده و  این موزه یکی از جاذبه‌های دیدنی تبریز خواهد شد و  طبق برنامه ریزی‌های انجام شده، بازدیدکنندگان این موزه به‌صورت عملی شاهد فرآیند و تکنیک‌های چاپ خواهند بود.

 

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 12:29

 

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا) در ادامه پروسه کشف و جمع‌آوری کتاب‌های قاچاق اعم از کتاب‌های ممنوعه یا پرفروش جمعی از خبرنگاران و اهالی نشر از سوی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به انبار شریف‌آباد که از چندماه پیش برای تجمیع کتاب‌های کشف شده در سراسر تهران اختصاص یافته بود بازدید کردند.

 مطابق با اطلاعات ارایه شده تعداد این کتاب‌ها بالغ بر 500هزار نسخه ارزیابی شده که رقم ریالی آن‌ها براساس قیمت مندرج بر پشت جلد چیزی حدود 15 تا 20میلیاردتومان برآورد می‌شود.

 

 

 

 

 

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 10:57

 

مدیرعامل شركت تعاونی لیتوگرافان ايران گفت: اگر فهرست زینک دولتی تا آخر بهمن‌ ماه ارسال شود می‌توانیم قول بدهیم که فروردین ماه سال آینده زینک با قیمت مناسب دولتي توزیع خواهد شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، غلامرضا شجاع؛ مدیرعامل شركت تعاوني ليتوگرافان عنوان کرد: در گذشته متاسفانه زینک در اولویت کالاهای اساسی نبود ولی با حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون فرهنگی این وزارتخانه توانستیم زینک را در فهرست کالاهای اساسی ببریم و به همین منظور ارز دولتی برای واردات زینک در اختیار تعاونی لیتوگرافان و ديگر واردكنندگاني كه سابقه واردات داشته‌اند قرار داده شده است.

وی ادامه داد: زینک کالای مهم و استراتژیکی در صنعت چاپ و نشر و مطبوعات کشور به شمار می‌آید و حتی می‌توان گفت که از کاغذ هم اهمیت بیشتری دارد، زیرا در داخل کشور مقدار كمي کاغذ تولید می‌شود و حتی می‌توان از کشورهای همسایه هم تامین کرد اما در داخل کشور زینک تولیدی نداریم همچنین کشورهای اطراف ما نیز تولیدکننده زینک نیستند.

شجاع با بیان اینکه بیش از 85 درصد مکتوبات و کارهای چاپی نیازمند زینک افست هستند، گفت: اگر همه تهران هم انبار کاغذ باشد و مشکلی در تامین آن وجود نداشته باشد اگر زینک در کشور نباشد تمام این کاغذها بدون استفاده می‌شوند و به همین دلیل تامین زینک مورد نیاز صنف اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی تاکید کرد: شرکت تعاونی لیتوگرافان از مرداد ماه امسال پروفرما آماده کرده بود و جنس نیز از سوی تولیدکننده چینی به گمرک ارسال شده بود اما ازآنجایی‌که نتوانستیم به چین ارز بفرستیم، محموله 75 روز در بندرعباس ماند و چینی‌ها جنسشان را پس گرفتند و به دبی فروختند.

شجاع با بیان اینکه در سال حدود 3 میلیون متر مربع زینک در کشور مصرف می‌شود، گفت: دو ماه است که 300 هزار مترمربع زینک که یک دهم مصرف یک‌سال کشور است ثبت‌ سفارش شده  است و برای بهره‌مندی این کالا از ارز دولتی موضوع در کارگروه زینک که زیرمجموعه کارگروه کاغذ است مطرح شد و طبق دستور هیات دولت زینک به گروه یک منتقل شد و توانستیم از ارز دولتی استفاده کنیم.

وی یادآور شد: زمانی که به زینک فهرست کالای اولیه رفت اقدامات خود را براي واردات زینک آغاز کردیم و اکنون بیش از یک ماه است که بانك مركزي پروفرماهاي  تعاوني ليتوگرافان ايران را تاييد و به بانك عامل اعلام كرده است. در کل می‌توان گفت که همه کارهای ضروری انجام شده است و هر زمان که بانک مرکزی پول را به خارج از کشور ارسال کند زینک به کشور وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه قيمت زينك را سازمان حمايت از مصرف كنندگان تعيين مي‌كند، توضیح داد: این زینک‌ها با نظارت و دستور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری تعاونی ليتوگرافان توزیع خواهند شد و شرکت ما و واردکنندگان دیگر تعهد محضری به ارشاد داده‌ایم که بدون اجازه ارشاد هیچ زینک و کاغذی فروخته نشود.

شجاع همچنین از گرانی 350 تا 400 درصدی زینک سخن گفت و افزود: اگر زمینه‌ای فراهم شود که فهرست زینک دولتی تا آخر بهمن‌ ماه ارسال شود می‌توانیم به ليتوگرافان، مطبوعات و ناشران قول بدهیم که فروردین ماه سال آینده زینک با قیمت مناسب توزیع خواهد شد و اولویت با کسانی است که این زينك  را پیش‌خرید کرده باشند و بعيد مي‌دانم زينك ما به كساني كه پيش خريد ندارد زينك داده شود.

 

 

 

 

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 10:39

 

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی با انتقاد از بی‌توجهی به این صنف، عرضه کاغذ با ارز دولتی از سوی چاپخانه‌ها را راه‌کاری برای رونق‌بخشی به صنعت چاپ دانست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، علی مغانی؛ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی با بیان اینکه در توزیع کاغذ نقش چاپخانه‌داران نیز باید جدی گرفته شود، گفت: متاسفانه با تمهیداتی که از سوی دولت اندیشیده شده است فقط به ناشران در حوزه توزیع کاغذ توجه شده و از نقش چاپخانه‌داران غفلت شده است؛ در حالی که کاغذ و کتاب با صنعت چاپ است که معنا پیدا می‌کند.

وی افزود: با جدی گرفتن نقش چاپخانه‌داران در این پروسه، می‌شد زمینه‌ای مهیا کرد که کاغذ به چاپخانه‌داران داده شود و زمانی که ناشر برای چاپ کتاب به چاپخانه مراجعه می‌کرد، می‌توانست از کاغذ با ارز دولتی استفاده کند و تمهیدات لازم در این زمینه فراهم می‌شد.

مغانی با بیان اینکه اختصاص ارز دولتی برای واردات کاغذ به افراد ناشناس یک اشتباه استراتژیک است، عنوان کرد: معتقدم اگر قرار است برای مطبوعات، ناشران یا چاپخانه‌داران کاغذ اختصاص داده شود کار باید به تعاونی‌های هر یک از این رسته‌ها و گروه‌ها سپرده شود تا توزیع محصولات با نظارت و دقت بهتر و مناسب‌تری انجام شود.

وی با اشاره به افزایش قیمت دیگر ملزومات چاپی و تاثیر مستقیم آن در رکود کاری چاپخانه‌داران نیز گفت: مرکبی که ما در ماه‌های پیش حدود 20 هزار تومان خریداری می‌کردیم طی شش ماه اخیر به 80 تا 90 هزار تومان رسیده و نفس چاپخانه‌داران را گرفته است. از سوی دیگر هر کیلو مقوای پشت طوسی از سه هزار تومان به 27 هزار تومان رسیده است و این‌ها همه در ایجاد رکود کاری در این صنعت موثر بوده است.

 

صادرات کالای چاپی ممنوع!

مغانی همچنین درباره برخی تصمیمات دولت که در بخش صادرات تاثیر داشته است نیز عنوان کرد: به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت به دلیل گرانی مواد اولیه خروج انواع کارهای چاپی به خارج کشور ممنوع شده است که این تصمیم‌ آسیب‌های بسیار زیادی به کسب و کار بسیاری از تجار حوزه چاپ وارد کرده است.

وی تاکید کرد: بسیاری از چاپخانه‌داران خراسان رضوی توانسته‌ بودند طی سال‌های مختلف سفارشات چاپی بسیار خوبی از کشورهای آسیانه میانه و افغانستان داشته باشند و این موضوع در رونق کسب و کار و توسعه فعالیت‌های صادراتی آن‌ها نقش به‌سزایی داشت اما با این دستور وزیر کسب وک ار آن‌ها کساد شده است.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی با اشاره به تبعات این موضوع، افزود: صنایع داخلی طی سال‌های اخیر متاسفانه رو به تعطیلی رفته است و برخی از چاپخانه‌داران دل به صادراتی که گاه و بیگاه انجام می‌شد داده بودند که متاسفانه با این دستور وزیر صنعت این امید هم از بین رفت در این زمینه امیدواریم تمهیدی اندیشیده شود تا موانع کار برای اهالی این حوزه و تولیدکنندگان برچیده شود.

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 10:20

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ۴۷ میلیارد تومان به ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور اختصاص یافت گفت: جلوی قاچاق کاغذ در کتاب گرفته می‌شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از تسنیم، محمدمهدی احمدی در آیین افتتاحیه یازدهمین «نمایشگاه بزرگ کتاب یزد، مطبوعات محلی و رسانه‌های دیجیتال» استان یزد اظهار داشت: یکی از شاخص‌های مهم توسعه فرهنگی و علمی در جامعه، موضوع کتاب و مطالعه است.

وی افزود: اقتدار فرهنگی زمانی در جامعه شکل می‌گیرد که کتاب و مطالعه، یکی از ارکان اصلی زندگی مردم باشد، اگر کتاب به عنوان یکی از ارکان اصلی زندگی مردم قرار بگیرد آن جامعه، جامعه‌ای رشد یافته است و آسیب در آن بسیار کاهش می‌یابد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: برای اینکه کتاب در ارکان اصلی زندگی انسان قرار بگیرد باید چند موضوع را به صورت کامل لحاظ کنیم که نخستین مورد آن قرار دادن کتاب از حاشیه زندگی به سبد خانوار است.

احمدی خاطرنشان کرد: همانطوری که اقلام سبد خانوار انسان از جمله مواد غذایی به هر صورتی تامین می‌شود، کتاب هم باید در این سبد باشد و خانواده‌ها نسبت به تهیه و مطالعه آن حساسیت ویژه‌ای داشت باشد.

وی ادامه داد: به این صورت انسان سعی می‌کند از هر فرصتی استفاده کند تا رابطه‌ای منطقه‌ای با کتاب داشته باشد و بر دانایی خود بیافزاید و به این صورت تمام فراغت خود را با کتاب پر می‌کند.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: دومین موضوعی که باعث می‌شود کتاب در جامعه جایگاه خود را پیدا کند، این است که کتاب به عنوان یک فضیلت در شناخته شود.

احمدی ادامه داد: اگر ما نگاهمان به کتاب به عنوان یک فضیلت باشد و این کتاب به عنوان برند علمی و فرهنگی مورد استقبال جامعه قرار گیرد، مطمئن باشیم که این جامعه رشد یافته است.

وی افزود: موضوع سومی که می‌تواند کتاب را جزو ارکان اصلی زندگی ما قرار دهد این است که ما باور کنیم خود کتاب به انسان انرژی مثبت می‌دهد افزود: درست است که فضای مجازی توانسته در مطالعه کاهش ایجاد کند اما نتوانسته جایگزین کتاب شود و کتاب و اوراق آن به انسان آرامش و انرژی مثبت می‌دهد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تمام دستگاه‌های فرهنگی موظف هستند که جایگاه کتاب و کتابت را برای جامعه به نحو احسن منتقل کند تا جامعه به کتاب به عنوان یک ارزش نگاه کند.

احمدی با اشاره به اینکه 47 میلیارد تومان در کشور برای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در کشور گذاشته شده گفت: برای جلوگیری از قاچاق کاغذ هم به حمدالله سامانه‌ای راه‌اندازی شده که تمام کاغذهای ورودی بلافاصله در این سامانه ثبت می‌شود و به این وسیله نسبتا جلوی قاچاق گرفته و قیمت‌ها مناسب می‌شود.

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 09:52

 

نمونه‌اش کتاب کوچکی است که در قرن شانزدهم چاپ شده بود و حالا در کتابخانه ملی سوئد است. این کتاب در واقع آمیزه‌ای از شش کتاب مختلف است و می‌شود آن را در شش جهت مختلف باز کرد؛ با باز کردن کتاب در هر جهت، یکی از این شش کتاب قابل خواندن هستند. این کتاب در آلمان چاپ شده بوده و مثل خیلی از کتاب‌های آن زمان محتوای مذهبی دارد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از رهياب: ما این روزها کیندل و اپلیکیشن‌های کتابخوان و خبرخوان بسیار متنوعی داریم و می‌توانیم به دلخواه فونت و پس‌زمینه این کتاب‌ها را تغییر بدهیم و هزاران کتاب را با خود حمل کنیم.

بسیار اوقات تصور می‌کنیم که کتاب‌های قرن‌های پیش، خالی از هرگونه ابتکار و پویایی ظاهری بودند، اما در آن زمان هم با وجود همه محدودیت‌های کتاب‌های منتشر می‌شدند که از نظر فیزیکی هم جالب بودند. کتابی متعلق به قرن ۱۶ میلادی که در ۶ جهت مختلف می‌توانست باز و خوانده شود

نمونه‌اش کتاب کوچکی است که در قرن شانزدهم چاپ شده بود و حالا در کتابخانه ملی سوئد است. این کتاب در واقع آمیزه‌ای از شش کتاب مختلف است و می‌شود آن را در شش جهت مختلف باز کرد؛ با باز کردن کتاب در هر جهت، یکی از این شش کتاب قابل خواندن هستند.

این کتاب در آلمان چاپ شده بوده و مثل خیلی از کتاب‌های آن زمان محتوای مذهبی دارد. اندکی صبر کنید تا عکس گیف زیر بارگزاری شود، آنگاه می‌توانید روشن‌تر دریابید که کتاب چطور در جهت‌های گوناگون باز می‌شود.

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 08:10

 

روزنامه‌ها دوران بحرانی را می‌گذرانند که در سه سطح قابل صورت‌بندی است: ۱-‌ پیدا شدن رقبای نیرومندی چون شبکه‌های مجازی و شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای ۲-‌‌ بحران بی‌انگیزگی روزنامه نگاران ناشی از فشار محیط سیاسی و دستمزدهای غیر پاسخگو به حداقل معیشت ۳- بحران مالی حاد ناشی از کمبود مخاطب، تورم افسارگسیخته و گرانی کاغذ و چاپ که تا مرز ورشکستگی کامل مطبوعات پیش می‌رود این سه عارضه در هم ادغام می‌شوند و تولید هم‌افزایی پرشتاب می‌کنند.

به گزارش و چاپ ونشر به نقل از ایران، روزنامه ایران که در آستانه هفت هزارمین شماره خود قرار دارد دوران پر فراز و نشیبی را تجربه کرده است و با تغییر دولت نتوانسته یک تجربه انباشت شده را به‌عنوان میراث از آن خود کند. این روزنامه در اوج اقبال از روزنامه متولد شد و سه نسل از روزنامهنگاران توانستند مکتب خاص خود را بیافرینند و حتی در تاریخ تأثیر بگذارد.

به همین دلیل مقایسه امروز و دیروز نه عادلانه است و نه کارآمد. مطبوعات در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارد و باید از آن مراقبت کرد.

برای این مراقبت توان مالی وجود ندارد و تنها با شجاعت و خلاقیت مداوم می‌تواند از مرگ برهد و برای این کار باید سازوکار خود را منطبق با مقتضیات تغییر دهد و در قدم بعد باید خود را با شبکه مجازی ادغام کند تا هم از هزینه‌های خود بکاهد و هم مخاطب نویافته بیابد. چطور باید این کار را کرد.

این کار با کار فکری به‌دست نمی‌آید بلکه باید از طریق عمل خلاق بیندیشد و از شکست نهراسد.

باید از تجربه آموخت، امروز را مدام شناخت و فردا را ساخت. چند ماه آینده ما یا با مرگ مطبوعات روبرو خواهیم شد یا با تولد دوباره روبه‌رو خواهیم شد.

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 08:04

 

چرا وقتی از روزنامه صحبت می‌کنیم، چند صفحه بزرگ کاغذ، با ستون‌هایی گرافیکی و تصویرهایی در میان آنها در مخیله ما منعکس می‌شود و البته بوی کاغذ و مرکب که به‌گفته خیلی از روزنامه خوانان استشمام آنها لذت‌بخش است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایران، علت روشن است، روزنامه مثل مجله و کتاب از محصولات دوران چاپ است؛ دورانی که در زندگی بشر تأثیر بسیار گذاشته است.

در واقع با اختراع چاپ توسط گوتنبرگ بشر آهسته آهسته‌ گام به دوران تولید انبوه محصولات فرهنگی گذاشت و در همین دوران بود که علم و دانش جهش‌های متعدد از سر گذراند. به گمان بسیاری از جامعه‌شناسان دنیا اینک در حال کنار گذاردن دستگاه‌های چاپ است و دیری نمی‌گذرد که اینترنت و صفحات دیجیتال جای آن را به طور کامل می‌گیرند.

اگر روزنامه یکی از محصولاتی است که به کمک دستگاه چاپ سالیان طولانی محصولاتی به‌نام روزنامه کاغذی را به خوانندگان عرضه کرده است، در آینده، با بازنشسته شدن دستگاه‌های چاپ، روزنامه روی صفحات دیجیتال که اینک آنها را موبایل یا تبلت و... می‌نامیم به خوانندگان عرضه خواهد شد که طلیعه آن از حدود دو دهه پیش آغاز شده است.

این نوع روزنامه‌ها که هم‌اکنون نیز عرضه می‌شوند با نام‌ها و شکل‌های مختلف و بسیار متنوع‌‌تر از گذشته به خوانندگان عرضه می‌شوند و در واقع زمان مرده‌ای را که روزنامه‌های کاغذی به خاطر چاپ شدن از دست می‌دهند، ندارند و در هر لحظه می‌توانند خبرها و نظرهای جدید وحتی صدا و تصویر در کنار آنها به مخاطبان عرضه کنند.

پس اینکه می‌گویند دوران روزنامه‌ها به سر رسیده است به هیچ‌وجه درست نیست بلکه دوران روزنامه‌های کاغذی در حال به سر رسیدن است و نسل‌های آینده به اندازه نسل‌های گذشته به روزنامه‌های کاغذی رغبت نخواهند داشت و روزنامه آنان در موبایل یا تبلتی خواهد بود که همراه دارند و البته روزنامه‌های آینده رقیبان بسیار نیز دارند. از جمله آنها کانال‌های اجتماعی است که به مدد اینترنت به وجود آمده‌اند و همه آنها مملو از خبر است، از خبر برای گروهی خاص تا خبر برای یک محله یا یک شهر یا کشور یا جهان که با سرعتی بسیار دنیا را در می‌نوردند.

تصور شکل روزنامه‌های آینده فرای آنچه امروز بر بنیان اینترنت و دیجیتال می‌بینیم بسیار مشکل است. به آن می‌ماند که کسی در زمان چاپ سنگی، شکل و نحوه کار ماشین‌های بزرگ و رنگی چاپ افست را پیش‌بینی می‌کرد.

در آینده‌ای که پیش رو داریم روز‌های اوج «رسانه پیام است» و «دهکده جهانی» آقای مک لوهان خواهد بود که دانش فناوری ارتباطی و رسانه بدون تردید مدیون او است.

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 07:54

 

افزایش توفانی قیمت کاغذ در چندماه اخیر معادلات اقتصادی ناشران را بر هم زده است. قیمت کتاب‌های چاپ جدید بالا رفته و البته برخی از کتابفروشان هم با استفاده از یک برچسب، قیمت کتاب‌های چاپ قدیم را هم بالا برده‌اند. حالا بازار کتاب بیش از همیشه از دسترس کتابخوانان دور شده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از دنیای اقتصاد، به خاطر همین افزایش قیمت‌ها، خرید کتاب‌های چاپ جدید به شدت کاهش پیدا کرده و دخل کتابفروش‌ها هم خالی شده است. البته بعضی از فروشگاه‌های کتاب ایده‌هایی هم برای حفظ رونق بازار دارند. آنها کتاب‌های دست دوم را خرید و فروش می‌کنند تا به این واسطه دادوستد بازار را حفظ کنند و بتوانند فروشگاه‌ها را سرپا نگه دارند. با این حال کتاب‌های جدید با جهش قیمتی قابل توجهی وارد بازار می‌شوند. گاهی اوقات قیمت‌ها بهت‌آور و غیرقابل باور است. این اتفاق‌ها در شرایطی رخ می‌دهد که کمتر از سه ماه دیگر نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آغاز می‌شود. بسیاری از تحلیل‌ها نشان‌دهنده کاهش استقبال عمومی از کتاب‌های جدید است. برخی می‌گویند میانگین قیمت کتاب در نمایشگاه سال ۹۸ بیش از ۴۱ هزار تومان خواهد شد. رقمی که تقریبا هم اندازه یارانه نقدی هر فرد است و با توجه به گرانی کالاهای روزمره، بعید است مخاطبان را مجاب به خریدن کتاب کند. دررونق بازارایران یکی از پرمصرف‌ترین کاغذ‌ها در انتشار کتاب، کاغذ تحریر اندونزی ۷۰ گرمی با ابعاد ۶۰ در ۹۰ است که مناسب انتشار کتاب در قطع رقعی است. این نوع کاغذ در آذرماه سال گذشته، با قیمت بندی ۸۱هزارتومان به‌دست مصرف‌کننده که همان ناشر است، می‌رسید اما این رقم امروز به ۳۴۰ هزار تومان رسیده و به عبارت دیگر، چهار برابر شده است.

نوسان قیمت کاغذ در هفته‌های اخیر و میل توزیع‌کنندگان به ثبات قیمت هر بند کاغذ در نرخ ۴۰۰ هزار تومانی، امیدها به کاهش قیمت و ثبات در قیمت‌های پایین‌تر را تضعیف کرده است. قیمت کاغذ تحریر با وجود کاهش چند ۱۰ هزار تومانی در هفته‌های گذشته که به‌دلیل تعطیلات چند روزه به وجود آمده بود،‌ دوامی نداشت و دوباره به بالای ۴۰۰هزار تومان رسید. بر این اساس هر بند کاغذ تحریر ۷۰ گرمی اندونزی با ابعاد ۷۰در ۱۰۰ به قیمت ۴۰۱ هزار تومان و هر بند کاغذ ۸۰ گرمی اندونزی ۴۱۱ هزار تومان در هفته گذشته خرید و فروش شده است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کارگروه کاغذ نیز در ماه‌های گذشته نتوانسته‌اند آشفته بازار کاغذ را سامان دهند، اگرچه کارگروه کاغذ به موازات بازار، نیاز ناشران را تا اندازه‌ای پاسخ می‌دهد، اما باید توجه داشت که این گونه اقدامات به‌عنوان مسکن موقت است و باید چاره‌ای برای ساماندهی بازار کاغذ اندیشید.

 

افزایش دوباره قیمت کتاب؟

نکته آن است که از ابتدای راه‌اندازی سامانه توزیع کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیش از ۲۲ هزار درخواست در سامانه به ثبت رسید که تامین نیاز آنان کار آسانی نیست. نزدیک شدن به ایام نمایشگاه کتاب تهران طبیعتا ناشران را به تکاپو برای انتشار آثارشان خواهند انداخت و اگر کارگروه نتواند کاغذ مصرفی آنها را تامین کند،‌ ناچارند برای تامین کاغذ به بازار روی آورده و این یعنی بزرگ‌شدن بی‌رویه حباب قیمت کاغذ در روزهای آتی.

این موضوع را نگران‌کننده دانسته و نوشته است: «ناشران بسیاری در ماه‌های اخیر از کمبود توزیع کاغذ در سامانه وزارت ارشاد گلایه داشتند،‌ گلایه‌هایی که در ماه‌های منتهی به نمایشگاه کتاب تهران جدی و هشداردهنده است.» «ایبنا» هم در این باره گزارشی نوشته و از نگرانی‌های عمومی از افزایش قیمت کاغذ خبر داده است: «هرچه به شروع سال جدید و برگزاری نمایشگاه کتاب تهران نزدیک می‌شویم، نگرانی‌ها درباره قیمت کتاب، بازار نشر و قدرت خرید مخاطبان کتاب بیشتر و بیشتر می‌شود؛ آن‌هم در شرایطی که تمهیدات مختلف در زمینه کاغذ از تخصیص ارز دولتی برای واردات گرفته تا بازگشتن به الگوی کاغذ سهمیه‌ای- نتوانسته‌ است ثبات را به بازار کاغذ بازگرداند.»

 

افزایش قیمت کتاب در سه ماه گذشته

با توجه به جداول آماری که خانه کتاب به‌عنوان تنها نهاد رسمی تولید آمار در حوزه کتاب به‌صورت ماهانه منتشر می‌کند، می‌توان روند تاثیر افزایش قیمت کاغذ را بر بهای متوسط هر صفحه کتاب، به‌وضوح دید. با این توضیح که رشد قیمت کاغذ در سه ماه گذشته با شیب مضاعفی همراه بوده، قیمت متوسط بهای کتاب در سه ماه گذشته را در جدول شماره یک این گزارش می‌بینید. مطابق با این جدول، قیمت هر صفحه کتاب در سه ماه گذشته حدود ۲۷ درصد افزایش و این مساله به‌طور قطع روی قیمت نهایی کتاب تاثیر مستقیم داشته است. جدول شماره دو افزایش قیمت میانگین کتاب را در این مدت نشان می‌دهد. با این حساب قیمت متوسط کتاب در سه ماه گذشته با افزایش حدود ۲ هزار تومانی، هشت درصد رشد داشته است. حالا باید دید افزایش قیمت کاغذ در بهمن‌ماه و رسیدن آن به رقم ۳۳۰هزارتومان، چه‌میزان روی قیمت نهایی کتاب اثر خواهد داشت.

 

سونامی در پیش است؟

بر اساس فرم‌های استاندارد و مرسوم، هر کتاب در قطع رقعی در فرم‌های ۱۶ صفحه‌ای چاپ می‌شود. حالا اگر میانگین تعداد صفحات کتاب را ۲۰۸صفحه درنظر بگیریم (این رقم در دی‌ماه ۲۱۰صفحه ثبت شده است)، هر کتاب به ۱۳فرم کاغذ نیاز دارد. حالا اگر شمارگان ۱۰۰۰نسخه‌ای را لحاظ کنیم، برای چاپ چنین کتابی به ۱۳هزار برگ کاغذ ۶۰ در۹۰ نیاز است که برابر است با ۱۳بند کاغذ. با این حساب چنین کتابی با قیمت امروز به چهارمیلیون و ۲۹۰هزارتومان کاغذ نیاز دارد.

در این شرایط باید منتظر بود که قیمت متوسط هر صفحه از کتاب‌های منتشر شده در بهمن‌ماه به ۲۳۲تومان و قیمت متوسط پشت جلد کتاب‌ها از ۳۸۷۰۰تومان فراتر برود. حالا اگر در خوشبینانه‌ترین حالت و بدون توجه به نرخ تورم کاغذ در ماه‌های گذشته، فرض کنیم قیمت کاغذ تا پایان سال از بندی ۳۵۰ هزارتومان فراتر نرود، کتاب‌هایی که برای نمایشگاه سی‌ودوم کتاب تهران آماده می‌شوند، صفحه‌ای ۲۴۶تومان و با بهای متوسط بیش‌ از ۴۱هزار تومان قیمت‌گذاری خواهند شد! کاملا مشخص است که این روند صعودی قیمت‌ها چه‌میزان بر بازار کتاب و جمعیتِ کتابخوان کشور تاثیر منفی خواهد داشت. باید صبور بود و امیدوار! تا فردا چه شود...

 

صفحه1 از718